Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

antichitate de pl. de baza nu detecteaza pl .video

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salut,
Am de gand sa repun pe picioare un vechi sistem al unei cunostinte care nu isi permite sa investeasca intr-un PC, joaca doar ReturnToTheCastle - Wolfenstein Posted Image si mai nou ar vrea sa incerce si The Suffering... Whatever, resurse hardware la nivel de WinXP-7, etc.
Problema este ca pe placa de baza respectiva nu reusesc sa instalez urmatoarele placi video, pe care le am eu disponibile (deh, nu investitie..): ASUS Geforce8500GT(256MB), ASUS HD3850 (512MB), Gigabyte Geforce 220(1GB), toate pe o placa de baza ASROCK AliveNF6G-VSTA. Pur si simplu nu sunt detectate in BIOS, nu mai vb de Win..
Placa de baza are VGA onboard care functioneaza in parametrii, daca pun  Geforce 6200 TC sau  Geforce 7300 functioneaza ok. Daca ar fi probleme de incompatibilitate, acea 8500GT este fix pe PCIe 1.0 deci s-ar incadra..
Am coborat versiunea de BIOS de la una Beta la ultima oficiala, am zis ca deh.

Daca nu aveti chef sa va bateti capul gasind solutia, nu aveti cumva de oferit o placa de baza AM2+.. AM3 ? Posted ImagePosted Image Gasesc eu ce sa va dau la schimb...
Dar da dracii in ea de placa de baza, ar trebui sa functioneze

Edited by Suselin, 29 September 2021 - 13:16.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
Nu cumva e o problema cu sursa ?
Geforce 6200 TC si  Geforce 7300 au un consum foarte redus in comparatie cu celelalte placi video pe care le-ai testat.

Edited by Leo2006, 29 September 2021 - 13:50.


#3
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Mmmnnnuu
Am incercat pe 2 surse diferite, una la serviciu care e noname dar si una acasa care e ditamai Corsair de 600W luata de pe ditamai sistemul special ca sa imi probez saracia asta de placa de baza

Edited by Suselin, 29 September 2021 - 13:48.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
- verifica daca sursa duce placile externe.
- daca si placa video de pe placa de baza e nvidia, dezactiveaz-o pe cea onboard din bios. dupa dezactivarea placii onboard, ar trebui sa ai semnal spre monitor din placa dedicata.
- cauta driveri mai vechi, corespunzatori SO-ului instalat in pc.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
dezactiveaza placa video on-board si atunci se va activa automat placa video suplimentara.
unele MB mai vechi au chestia asta: cand e activa placa video on-board nu recunoaste placa video suplimentara.

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View PostSuselin, on 29 septembrie 2021 - 13:14, said:

[...] daca pun  Geforce 6200 TC sau  Geforce 7300 functioneaza ok [...]

View PosttEo, on 29 septembrie 2021 - 13:48, said:

[...]
- daca si placa video de pe placa de baza e nvidia, dezactiveaz-o pe cea onboard din bios. dupa dezactivarea placii onboard, ar trebui sa ai semnal spre monitor din placa dedicata.
[...]

View Postrex, on 29 septembrie 2021 - 13:56, said:

dezactiveaza placa video on-board si atunci se va activa automat placa video suplimentara.
unele MB mai vechi au chestia asta: cand e activa placa video on-board nu recunoaste placa video suplimentara.

Cat timp functioneaza cu aceleasi setari cu alte placi video NVidia fara probleme, hai sa nu mai dam vina ca e vreo setare de bios sau ca placa dedicata e tot NVidia. m?

@Suselin Placile respective care-ti fac probleme sigur sunt functionale totusi? Le-ai testat in alt sistem?

#7
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Da, toate placile enumerate mai sus se joaca in diferite PC-uri , exceptie acea 7300 TC care - culomea, are artefacte dar da semnal si ea, permite incarcarea Windows in prezenta placa de baza.
Nu as fi deranjat pe-aici daca stiam ca ceva nu e functional..

Edited by Suselin, 29 September 2021 - 14:13.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Îți trimit eu un Asus m2n de când foloseam pc-ul ăla. Merge ce placă video vrea sufletul tău pe ea, dar tare mă tem că nu faci cu ea decât să te arunci din lac în puț. Placa e incredibil de pretențioasă la memorii, știu asta de când o foloseam eu, să ajung la 8 gb a fost un chin.

#9
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
xeleron multumesc, dar ce ai tu acolo nu e AM2+ sau AM3 Posted Image  Cu memoriile nu ar fi problema, am 2kg de DDR2 Posted Image

Pentru restul poporului, vedeti ca in meniul BIOS nu se regaseste optiunea de dezactivare onboard, iar ce e disponibil am incercat, pe rand:
Primary Graphics Adapter: - ONBOARD
   - PCI EXPRESS
   - PCI
Deci le-am ales pe fiecare in parte, dar tot face cum vrea placa de baza, cred ca are personalitate

Vad ca s-a pomenit si de drivere.. Frate, pai NU are cine sa imi ceara drivere, placa video nu e recunoscuta de Windows, oricare ar fi acela.
App, pentru usurinta in instalare in vederea scrierii bios am apelat la Win 10 x64, se incarca cel putin decent, pacat ca nu ia in considerare VGA onboard-ul...:)

Edited by Suselin, 29 September 2021 - 14:53.


#10
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
ASUS M2N citire:

Version 0902 Beta Version
2009/04/14 421.71 KBytes
M2N BIOS 0902
Fix certain graphic cards may not be detected.

:) :)
nah... :)

#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ti-ai pus ultimul bios?

https://www.asrock.c...nf6g-vsta/#BIOS

#12
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Primele incercari nereusite au fost cu Beta 2.26. Ulterior, vazand ca nu merge treaba am pus 2.20, ultima versiune oficiala stabila
IDEM

Totul a fost explicat in primul post

Edited by Suselin, 29 September 2021 - 15:58.


#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostSuselin, on 29 septembrie 2021 - 14:47, said:

.... in meniul BIOS nu se regaseste optiunea de dezactivare onboard, iar ce e disponibil am incercat, pe rand:
Primary Graphics Adapter: - ONBOARD
   - PCI EXPRESS
   - PCI
Deci le-am ales pe fiecare in parte, dar tot face cum vrea placa de baza, cred ca are personalitate
Ghinion. Uneori mai sunt "vinovate" si memoriile, am patit-o pe un sistem cu i5 gen2, gtx 1050ti, placa de baza asrock b75m dash.
...
Setarea de mai sus e mai mult pentru "ordinea de cautare a placii video".
Chiar daca nu e prima (cea care te intereseaza), ar trebui sa primesti semnal de la cea in care ai conectat monitorul.
Nu functioneaza cu cabluri conectate in acelasi timp in onboard si pci express,
cu o singura exceptie - daca folosesti add-on PCI Express VGA card.

#14
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
NU DORESTE

Am schimbat fiind la serviciu si avand disponibile inca 3 surse, 5 modele de DDR2 in toate combinatiile.
Placa de baza face misto de mine.
Se pare ca trebuie inlocuita.
ata ete

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate