Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Concediu medical perioada carantina.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012
Salut, am si eu o nelamurire, daca prestez telemunca beneficiez de concediu medical pe perioada carantinei ?

#2
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
NU

#3
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012
Problema e in felul urmator , eu prestez telemunca doar de un an si in timpul asta nu am semnat nici un act aditional la contract in care sa specifice ca lucrez de acasa.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Daca ai primit concediu medical / carantina inseamna ca nu lucrezi, fie ea si telemunca.

Edited by Argv, 28 September 2021 - 11:41.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pe scurt, nu le poti face pe amandoua. Fie lucrezi, telemunca sau la locatie, fie stai in concediu medical.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 11:35, said:

Problema e in felul urmator , eu prestez telemunca doar de un an si in timpul asta nu am semnat nici un act aditional la contract in care sa specifice ca lucrez de acasa.
Trebuia sa semnezi un act aditional pentru "work from home". Telemunca nu este totuna cu munca de acasa. In practica sunt destule firme care nu mai semneaza astfel de AA.

Oricum: daca esti in concediu medical => ca nu poti sa lucrezi (telemunca, de acasa sau de unde o fi). Daca esti "in timpul de lucru" inseamna ca nu esti in concediu medical. Nu accepta solutii de compromis in care apari in concediu medical, dar de fapt ti se solicita sa lucrezi remote :-(

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Sunt multe discutii pe aceasta tema.

Cei care lucreaza de acasa si sunt in concediu medical deoarece covid, nu trebuie sa lucreze, de aceea e concediu medical, sa se refaca omul.

Dar, in multe cazuri, cunosc cativa, angajatorul ii suna si le da de lucru :D ( putin abuziv daca as putea spune )

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Din ce inteleg eu omul intreaba daca poate beneficia de concediu medical daca lucreaza de acasa.

Daca aceasta este intrebarea, raspunsul este DA.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti sa lucrezi de acasa pe perioada carantinei, cu conditia sa nu depui formularul de concediu medical la salarizare (sau unde se depune el). In felul asta vei fi platit de firma, nu de stat.
Daca vrei sa folosesti acel formular, firma nu are dreptul sa-ti dea de lucru pe acea perioada, dar nici nu are obligatiile normale (de exemplu, nu mai primesti tichete de masa).

Edited by danvlas, 28 September 2021 - 11:48.


#10
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012
Ideea e ca eu am intrat in carantina ca si contact direct, si eu am anumite simptome gen dureri de cap si de ochii dar inca nu m-am testat. Eu aici la firma sunt in preaviz cu incetarea lucrului pe data de 8.10 si eu am intrat astazi in carantina.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 11:51, said:

Ideea e ca eu am intrat in carantina ca si contact direct, si eu am anumite simptome gen dureri de cap si de ochii dar inca nu m-am testat. Eu aici la firma sunt in preaviz cu incetarea lucrului pe data de 8.10 si eu am intrat astazi in carantina.

Cum ai intrat in carantina?Benevol,asa ti-a venit tie sa intri in carantina?
Concediul mkedical datorita carantinei il primesti in cuantum de 100% doar daca esti in evidenta DSP.

#12
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012

View Postadisz, on 28 septembrie 2021 - 11:55, said:

Cum ai intrat in carantina?Benevol,asa ti-a venit tie sa intri in carantina?
Concediul mkedical datorita carantinei il primesti in cuantum de 100% doar daca esti in evidenta DSP.
Nu am intrat ca am vrut eu, am intrat ca sa testat copilul si a iesit pozitiv, am facut testul la o clinica particula care a zis ca vor anunta ei DSP si medicul de familie pentru a acorda conceidul medical .

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 12:01, said:

Nu am intrat ca am vrut eu, am intrat ca sa testat copilul si a iesit pozitiv, am facut testul la o clinica particula care a zis ca vor anunta ei DSP si medicul de familie pentru a acorda conceidul medical .
Superb.
Ei anunta DSP-ul si medicul de familie.
DSP-ul ia legatura cu cel infectat, in cadrul anchetei desfarusate. Apoi acelasi DSP anunta medicul de familie sa-ti ofere medical, figurand ca "contact direct"

Edited by MarianG, 28 September 2021 - 12:10.


#14
gabyr6

gabyr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 04.01.2012

View PostMarianG, on 28 septembrie 2021 - 12:08, said:

Superb.
Ei anunta DSP-ul si medicul de familie.
DSP-ul ia legatura cu cel infectat, in cadrul anchetei desfarusate. Apoi acelasi DSP anunta medicul de familie sa-ti ofere medical
Am facut ceva gresit ? Asa ne-a recomandat medicul de familie sa procedam.

#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 11:51, said:

Ideea e ca eu am intrat in carantina ca si contact direct, si eu am anumite simptome gen dureri de cap si de ochii dar inca nu m-am testat. Eu aici la firma sunt in preaviz cu incetarea lucrului pe data de 8.10 si eu am intrat astazi in carantina.
Concediul medical întrerupe preavizul.
Poți primi concediu medical chiar dacă lucrezi de acasă. Important e să nu lucrezi pe perioada concediului medical și tot important e să depui certificatul de concediu medical la angajator. Altfel, peste 2-3 ani vei umbla pe la medic să ți-l anuleze și nu se va putea.

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Clinica anunta DSP-ul si medicul de familie. Te va suna DSP-ul pentru ancheta epidemiologica. Dupa ce iesi din carantina, mergi la medicul de familie si iti elibereaza foaia de concediu medical.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 12:10, said:

Am facut ceva gresit ? Asa ne-a recomandat medicul de familie sa procedam.

Nu ai gresit nimic, trebuie sa iei legatura cu DSP-ul sa anunti ca esti contact direct.
Asta e partea superba, da doar DSP-ul decide cine este contact direct, chiar daca este evident ca locuiti in acelasi spatiu.

View PostArgv, on 28 septembrie 2021 - 12:13, said:

Clinica anunta DSP-ul si medicul de familie. Te va suna DSP-ul pentru ancheta epidemiologica. Dupa ce iesi din carantina, mergi la medicul de familie si iti elibereaza foaia de concediu medical.
Eu din cate stiu situatia la HR trebuie stabilita pana pe data 5 a lunii viitoare.
Ce facem daca DSP-ul nu ia legatura cu nimeni?

#18
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postgabyr6, on 28 septembrie 2021 - 11:51, said:

Ideea e ca eu am intrat in carantina ca si contact direct, si eu am anumite simptome gen dureri de cap si de ochii dar inca nu m-am testat. Eu aici la firma sunt in preaviz cu incetarea lucrului pe data de 8.10 si eu am intrat astazi in carantina.

Daca bagi medical si nu lucrezi se prelungeste preavizul cu perioada concediului medical.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate