Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Vaporizatoare de plante - utilizare, beneficii, riscuri.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Deoarece forumul are deja deschise subiecte legate de fumatul de tutun precum și de țigări electronice, propun să vorbim despre acest teren mai puțin cunoscut la nou, vaporizatoarele de plante ce pot vaporiza, practic orice.
Ele sunt cunoscute pentru consumul de cânepă "cannabis" însă există o groază de alte plante ce pot fi procurate legal și vaporizate cu succes, inclusiv tutunul.

Pentru a clarifica de ce am deschis subiectul pe această arie, trebuie menționat că spre deosebire de fumat, nu se produc compușii cancerigeni specifici combustiei.
Și spre deosebide de vapat, nu există riscul inhalării unor compuși potențial toxici din lichidul special sau produși secundari generați în urma încălzirii excesive: camera de ardere este mare, cu temperatură constantă.
Evident că există riscuri, plantele vaporizate pot fi crescute cu substanțe periculoase, ce pot ajunge ușor în corp, cu o rată mare de absobție. Anumite plante au însele efecte secundare.
Pe de altă parte, vom discuta în speță despre un dispozitiv atestat medical, (unul dintre puținele), cel din imagine. Nu comercializez așa ceva.

De ce nu ai face ceai din plante și le-ai vaporiza? Motivele sunt mai multe și includ faptul că unele se absorb mai bine vaporizate, altele nu pot fi consumate din cauza efectelor secundare (progleme cu digestia, stomacul, intestinul, etc).
Cel mai important, poți consuma ceva energizant seara, cum ar fi o cafea sau cola fără grija ca după 2 ore vei ajunge să nu mai poți dormi. Efectul "ține" mai puțin ca în cazul ingestiei.

În primul rând mighty vaporizer are avantajul că se pot pune amestecurile de plante într-o capsulă și poți umple repede mai multe astfel de capsule pe care le iei cu tine și nu riști să îți murdărești scula. Apoi, se pot atașa pipe cu apă care filtrează suplimentar și, cel mai important, răcesc aburul. Practic scula devine o narghilea electronică (chiar se poate consuma tutun de narghilea, mai târziu discut despre asta) dar fără problema monoxidului de carbon de la cărbune sau problema arderii în aproprierea cărbunelui.

Se pot consuma sute de plante cu succes, din care voi mențiuona doar o mică parte:
Mușețelul și lavanda pentru somn.
Pentru sistemul respirator salvie, lavandă, nalbă mare (ultima m-a vindecat pe mine de astm, sau, mă rog, poate și masca, având alergie la poluare)

Se mai pot consuma pulberi, însă acestea trebuie amestecate pentru a nu se scurge.
Eu fac un amestec din glicerină o parte, ciocolata amară o parte și miere 2 părți (aproximativ, ochiometric) pe care îl omogenizez la cald, apoi îl las să se răcească și îl amestec cu pulberile până fac un fel de plastelină. Acesta se poate folosi simplu sau se poate amestece cu plante, avantajul fiind că face abur intens, foarte important pentru feedback.
O pulbere pe care o folosesc eu este ginsengul siberian. Foarte interesantă la gust.
Mai folosesc cu succes ginsengul siberian, cumpărat de pe ali, vine uscat și ambalat ca un cârnat. Sau curcumină rădăcină, care se poate pune la congelator, se zdrobește și apoi se pune la uscat. Are un miros înțepător. Ambele sunt bune pentru sistemul nervos.

Plante stimulante/psihoactive/sedative ce se pot cumpăra legal la noi sunt:
Valeriană publere: pentru somn, acționează pe GABA. Oral se consumă fie ca ceai fie ca tinctură.
Muguri cbd - non psihoactiv însă are efect de relaxare. Se găsesc la magazinele de specialitate.
Tutunul: o alternativă mai sănătoasă la consumul de țigări, cel puțin de 3 ori mai eficientă față de combustie.
Muira Puama pulbere, un afrodisiac.
Pulbere de nuci Cola, cafea pulbere - energizante
Calea Zacatechichi - planta viselor, a se consuma noaptea, preferabil de ultima trezire când se merge la baie sau ultimul ciclu de somn, asigură vise lucide, pentru pasionați. Se poate consuma ca ceai însă este foart amară. (alt avantaj nemenționat anterior când făceam o comparație cu ceaiurile).
Iarba Mâței -nu e psihoactivă pentru oameni dar e psihoactivă pentru pisici. O bună parte din pisici sunt atrase de ea și se fac "high". Nu și ale mele, deci.. Posted Image

Enjoy, vă aștept cu întrebări sau cu sugestii în ceea ce privește plantele/ceaiurile consumate.

Attached Files


Edited by benis, 24 September 2021 - 19:38.


#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
adica sa transformam plamanul in stomac sau ce?
personal consider ca efectele sunt numai negative, stomacul e inzestrat cu enzime si procesul de descompunere
as folosi scule de genu daca as avea o problema cu plamanii, sau astm...
dar nu asa oricand si oricum
parerea mea e ca unii vor sa fie hip cu orice pret :)

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 odastramosilor, on 24 septembrie 2021 - 19:50, said:

adica sa transformam plamanul in stomac sau ce?
personal consider ca efectele sunt numai negative, stomacul e inzestrat cu enzime si procesul de descompunere

Ești norocos. Unii nu mai au enzimele respective, alții au probleme cu microbiomul sau aciditate la anumite plante, cum ar fi menta.
Sau pur și simplu țin post și consumă oral doar apă și săruri.

 odastramosilor, on 24 septembrie 2021 - 19:50, said:

personal consider ca efectele sunt numai negative, stomacul e inzestrat cu enzime si procesul de descompunere
as folosi scule de genu daca as avea o problema cu plamanii, sau astm...

Absolut. Acesta este și scopul lor principal.

 odastramosilor, on 24 septembrie 2021 - 19:50, said:

parerea mea e ca unii vor sa fie hip cu orice pret Posted Image

Foarte "hip" nu este, deoarece este de 2 ori mai mare ca cel mai mare vaporizator obișnuit de lichide. Sau, mă rog, poate nu înțeleg eu cum ai vrut să folosești acest termen.

Partea nasoală e chiar că te trag toți de limbă când văd ditamai mini-narghileaua la tine în mână :lol: Și mai pierzi 5 minute din viață să le explici din ce dreq de rachetă tragi

Edited by benis, 24 September 2021 - 19:59.


#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
raman la parerea ca daca nu ai afectiuni respiratorii/pulmonare, nu ar trebui sa folosesti scule d-astea.
exista diverse pastile/extracte naturiste care pot suplini ce lipseste odata cu varsta, inclusiv pt descompunerea lactatelor.
nu cred ca exista plante atat de nedigerabile in stomac dar asimilabile prin plamani.
din ce stiu, plamanii sunt puternic vascularizati si daca ajunge ceva in plaman se poate asimila mai repede in sange, ori nu cred ca e de dorit atata timp cat nu stii provenienta plantei/amestecului si nici impactul pe care-l poate avea pe termen atat scurt cat si lung.
total nerecomandabil, mai ales celor care au probleme, cum zici

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 odastramosilor, on 24 septembrie 2021 - 20:07, said:

raman la parerea ca daca nu ai afectiuni respiratorii/pulmonare, nu ar trebui sa folosesti scule d-astea.


Să zicem mai întâi că nu ar trebui să folosești țigări și vaporizatoare clasice. Acestea sunt cele mai puțin dăunătoare de departe.

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Ceea ce am inteles eu, e ca , in loc ca ceaiul sa treaca prin stomac si sa retina nutrientii respectivi, sa fie plamanul care absoarbe nutrientii.
Asta e ultima moda?
Poate nu am inteles ideea.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 odastramosilor, on 24 septembrie 2021 - 20:07, said:

din ce stiu, plamanii sunt puternic vascularizati si daca ajunge ceva in plaman se poate asimila mai repede in sange, ori nu cred ca e de dorit atata timp cat nu stii provenienta plantei/amestecului si nici impactul pe care-l poate avea pe termen atat scurt cat si lung.

Este un aspect menționat deja de mine, treaba cu proveniența.
Impactul plantelor clasice, de larg consum cum ar fi mușețelul sau menta este bine cunoscut. Dacă nu sunt stropite, nefiind arse, nu se produc compuși toxici.

 nico99900, on 24 septembrie 2021 - 20:12, said:

Ceea ce am inteles eu, e ca , in loc ca ceaiul sa treaca prin stomac si sa retina nutrientii respectivi, sa fie plamanul care absoarbe nutrientii.
Asta e ultima moda?
Poate nu am inteles ideea.

Da, este o explicație simplistă.
Trebuie însă menționat că există și nutrienți care este de preferabil să fie asimilați prin ingestie, aducând un spectru mai larg de beneficii. (la fel cum sunt alții care se absorb mult mai prost oral sau poate doar sublingual).
Nici nu știu dacă termenul de "nutrienți" este corect.

"modă" nu prea este, deoarece foarte puțină lumea folosește vaporizatoare de genul, unul dintre motive fiind prețul.

Edited by benis, 24 September 2021 - 20:18.


#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
bun si tu ne spui noua despre produs pt ca?
ai simtit ceva efecte?

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 benis, on 24 septembrie 2021 - 20:17, said:

Da, este o explicație simplistă.
Trebuie însă menționat că există și nutrienți care este de preferabil să fie asimilați prin ingestie, aducând un spectru mai larg de beneficii. (la fel cum sunt alții care se absorb mult mai prost oral sau poate doar sublingual).
Nici nu știu dacă termenul de "nutrienți" este corect.

"modă" nu prea este, deoarece foarte puțină lumea folosește vaporizatoare de genul, unul dintre motive fiind prețul.
Sa inteleg ca deocamdata totul este mai mult teorie. Nu se stie efectele care le-ar putea avea.
Vinzi cumva aceste aparate?
Cum de ai deschis tema la "Viata Sanatoasa"

Edited by nico99900, 24 September 2021 - 20:24.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Toate aceste aspecte le-am clarificat/menționat deja.

 benis, on 24 septembrie 2021 - 19:34, said:

Pentru a clarifica de ce am deschis subiectul pe această arie, trebuie menționat că spre deosebire de fumat, nu se produc compușii cancerigeni specifici combustiei.
Și spre deosebide de vapat, nu există riscul inhalării unor compuși potențial toxici din lichidul special sau produși secundari generați în urma încălzirii excesive: camera de ardere este mare, cu temperatură constantă.
Evident că există riscuri, plantele vaporizate pot fi crescute cu substanțe periculoase, ce pot ajunge ușor în corp, cu o rată mare de absobție. Anumite plante au însele efecte secundare.
Pe de altă parte, vom discuta în speță despre un dispozitiv atestat medical, (unul dintre puținele), cel din imagine. Nu comercializez așa ceva.


După cum vezi, am menționat și aspecte practice, nu doar teoretice.

Am prevăzut aceste întrebări, ce nu am prevăzut este că nimeni nu va citi tot conținutul. Este adevărat că nu am un stil foarte plăcut de a scrie, că altfel mă făceam scriitor de SF-uri. Posted Image

PS: Având în vedere că subiectul este mai apropriat (oarecum) de vapat, poate s-ar putea muta în aceași categorie.

Edited by benis, 24 September 2021 - 20:32.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci vapatu e potențial toxic dar prăjeala asta e “cu vitamine” ?

Sa nu mai spun ca un Vaper serios are scule de cel puțin dublu valoarea “prajitorului”

Atât am dat pe 3 dintre moduri adunat, fără consumabile, accesorii și lichide

Edited by waterman, 24 September 2021 - 21:19.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Vapatul este sigur toxic, sunt deja multe studii, motivele fiind aditivii ce se pun în lichidele dedicate sau arderea lor. Mă rog, nu știu cum o fi la sculele astea scumpe (probabil evită încălzirea inegală) și alte lichide (care hopfully nu conțin chimicale care să creeze probleme) nu am știut că există scule de vapat așa de scumpe, credeam că vaporizatoarele de plante sunt cele mai scumpe, un Mighty de la Storz&Nickelz costă 350 de euro.
La scula asta dacă pui mentă, mentă vapezi, este cumva mai ușor de urmărit ce bagi în tine. Și la fel cum există țigări medicinale (care sigur au un oarecare potențial cancerigen din cauza arderii), aici barem nu mai ai potențialul acela cancerigen daca planta nu este cancerigenă și nu este tratată cu substanțe cancerigene.

Edited by benis, 24 September 2021 - 21:33.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aberezi cu vapatu amice.
Și răspândești informații false.
Poți sa îți faci singur lichid din pg , vg și aroma

Eu nu mai folosesc nicotina de exemplu

Din punct de vedere al riscului ești tot pe acolo, plămânii nu sunt făcuți sa inhaleze nebuniile astea, încă nu sunt studii clare despre efecte

Clar vapatul e mai sănătos decât fumatul
Dar la restul, nu ai tu autoritatea sau studiile necesare sa declari ca reșoul ăla al tău e vreo scula sănătoasă și vapatul e toxic

Doar pentru ca ești tu hipster și bagi niște mugurași și ca ai dat 350 de euro pe el

Ca îți prăjești creierele nu ță frică cu etnobotanicele tale ?

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 21:53, said:

Aberezi cu vapatu amice.
Și răspândești informații false.


Prietene, tu ești cel care aberează și bagă fake news, ia de aici
https://pubmed.ncbi....h.gov/32715837/
Da, în soluțiile alea cumpărate poți găsi tot felul de chestii nasoale.

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 21:53, said:


Poți sa îți faci singur lichid din pg , vg și aroma

Eu nu mai folosesc nicotina de exemplu

Felicitări! Eu nu am știu cum e cu lichidul deoarece nu mi-am făcut.

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 21:53, said:



Ca îți prăjești creierele nu ță frică cu etnobotanicele tale ?
Asta e deja troleală/prăjeală, se pare că te știi bine cu etnobotanicele, ce să îți zic, să îți fie de bine.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 benis, on 24 septembrie 2021 - 21:29, said:

Vapatul este sigur toxic, sunt deja multe studii, motivele fiind aditivii ce se pun în lichidele dedicate sau arderea lor.

Pune 3 studii și numește 3 aditivi

Care ardere frate ca la vapat se încălzește lichidul, unde e arderea ?

Apropo de toxic, dacă crapă ceva la reșoul ăla și explodează bateria ai cam pus-o, o sa te bage la terorism și kamikaze ca mai iei și pe alții cu tine la câta găleata e

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 21:53, said:


Clar vapatul e mai sănătos decât fumatul

Absolut. Suntem deacord cu asta.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Studiul asta pus de tine e chiar amuzant.
Zice de droguri de thc

Nici nu e plătit de Big tobacco ...

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 21:53, said:

Dar la restul, nu ai tu autoritatea sau studiile necesare sa declari ca reșoul ăla al tău e vreo scula sănătoasă și vapatul e toxic


Quote

Users point to the quality of the vapor, airflow and its certification as a medical device as primary reasons for buying the vape.

 waterman, on 24 septembrie 2021 - 22:00, said:

Studiul asta pus de tine e chiar amuzant.
Zice de droguri de thc

Nici nu e plătit de Big tobacco ...

Big tobacoo mai nou trece pe vaporizatoare. https://www.huffpost...4b0658fc20f98d0

Dar propun o chestie: Hai să nu facem un versus pe acest subiect, să ne înțelegem că suntem deacord că vapatul poate fi mai sănătos decât fumatul, ok?
Putem să împărtășim informații civilizat, fără să facem versus.

Edited by benis, 24 September 2021 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate