Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Punctele EMC epidemia de covid si vaccinarea anti covid.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Personal am o  varsta si nu mai am aptitudinile necesare pentru a rezolva teste online pentru EMC, incerc dar degreaba nu reusesc 80% fac in jur de 65-75%, sa stau 3-4 zile pe o videoconferinta iar nu mai pot,  omul cand imbatrineste i-si pirade rabdarea, apoi mai e si nesuferita de prostata, si alte patologii, neuro imunologice, vederea.

Acum cu covidul au amanat cerinta cu cele 25 de puncte anuale.

Ar fi posibil sa dea puncte pentru vaccinare? personal m-am vaccinat cu cele 2 doze, dar inca n-am evaluat daca asta a agravat problemele neuroimunologice, se pune problema dozei 3 dar, la noi se preconizeaza a fi facuta tot cu vaccinul vechi, nu cu un update pentru tulpina delta care circula la noi in prezent.

Necazul este ca s-ar putea agarava problemele si mai mult, dar ce nu face omul pentru puncte.

O parte din colege au refuzat vaccinarea, si au facut boala, am dozat anticorpii anti spike la toti colegii, toti fie au facut infectia, asimptomatic cei mai multi, sau simptomatic o minoritate. fie s-au vaccinat, fie ambele in ambele ordini.

Din pacate sufar de o patologie tot mai des evocata cu simptomatologie deranjanta dar costisitor de investigat, si care ar putea pune probleme in cazul vaccinarilor.

In afara de asta banuiesc ca am ceva encefalita virala persistenta cu EVB si Adenovirus, deoarece am titruri mari de IgG in jur de 300 u/ml  si nu scad, astea de regula nu sunt reziduale, arata infectii active, ar necesita investigare PCR, dar pentru virusurile asta e scump, nu e ca pentru covid.

Cred ca din cauza encefalitei asteia am frison doar cand simt rece fara sa fi stat in frig sa scada temperatura.

De la varsta de 25 ani am o leziune exematiforma, pentru care nu am primit un diagnostic definitiv, am primit urmatoarele trei diagnostice prezumptive, exema uscata, psoriazis, parapsoriazis, dar nu stie nimeni exact ce este.

Daca ar da punctele pentru vaccinare as face si doza 3 , dar momentan sunt intr-0 perioada proasta cu frison datrat schimbarilor de temperatura si nu-am dat de cap, ar putea creste probabilitatea de deces.

Edited by stdalionutpwr, 23 September 2021 - 18:21.


#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Cum sa se dea puncte pentru vaccinare??
Punctele alea sunt doar pentru evaluarea profesionala.
Roaga un coleg de curs sa te ajute!

#3
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Cursurile sunt online le fac singur acasa, dar nu reusesc sa fac punctajul cerut, de o varsta incolo degradarea i-si spune cuvantul.

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Sunt online dar pot fi urmarite de 2-3-5 persoane din aceeasi camera. De aceea am spus de un coleg.
Inainte, cand se tineau fizic aceste cursuri nu stateam toti 20-30 intr-o sala?
Oricum, aceste cursuri nu ajuta pe nimeni, cu nimic.

Eu nu le mai fac de cativa ani.

#5
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Pentru 2020 e o decizie a CN a CMR nr.9/18.12.2020, in care se acorda tuturor membrilor cate 40 de puncte, din motiv de pandemie.
Poate nu stiai si poate te ajuta informatia asta. Treci punctele pe 2021.

#6
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Nu stiam ca se se dau 40 stiam de 25 baremul minim anual, 40 e mai bine,poate s-or da si anul asta cine stie, multumesc.

Daca mai rezist inca 5 ani e bine, ma gandisem sa dau la cineva mai tanar acces in contul online sa m-i le faca conta cost.

Anul dinainte de covid, am fost personal la GMJ si i-am rugat sa faca conferinte si la noi in judet cu puncte, si au facut, medicii de familie au fost cei mai fericiti.

De cand cu covidul nu se mai poate.,

Au conditionat insa accesul la locul de munca de vaccinare, adica ar vrea, dar majoritatea au facut infectia unii de mai multe ori, la unii colegi am 4 testari de anticorpi si se vede clar, e posibil ca la un moment dat sa intrebe de testarile astea, desi cred ca e un oarecare abuz in treaba asta.

Pe termen scurt sarscov2 e periculos doar pentru o minoritate multi sunt asimptomatici, dar nu stiu cum poate evolua o encefalita cu acest virus (poate da encefalita), in acest caz anticorpii nu ajuta, poate de aia au uni PCR pozitiv multa vreme fac o encefalita peristenta. nu stiu cat ajuta vaccinul in asta deoarece de la nas la creier de drum scurt, poate trece.

Encefaitele cu herpes pot fi debilitante, se cauta sa se confime o legatura inte ele si Alzeimer, dar si cele EBV sau Adenvirulsnu-s bune.

Edited by stdalionutpwr, 23 September 2021 - 19:57.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Zi și mie ce ești matale?
Medic, farmacist, asistent ?

#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Poststdalionutpwr, on 23 septembrie 2021 - 18:12, said:

... se pune problema dozei 3 dar, la noi se preconizeaza a fi facuta tot cu vaccinul vechi, nu cu un update pentru tulpina delta care circula la noi in prezent.
Ai vre-o sursa ce poate fi verificata? Sau de unde ai informatia?

#9
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Din pacate oficial nu spune nimeni nimic, nici afara ni aici, dar am auzit ca n-ar mai fi cumparat altele de cand cu scandalul celor 120 milioane doze, neoficial ar fi o cale sa aflu.

View Postwaterman, on 23 septembrie 2021 - 20:29, said:

Zi și mie ce ești matale?
Medic, farmacist, asistent ?
medic,  fiind memru CMR, deja comunicasem asta pentru cunoscatori.

Edited by stdalionutpwr, 24 September 2021 - 15:43.


#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am primit confirmarea directa despre ce vaccin se utilizeazala doza 3, scrie data fabricatiei pe ele.

Covidul asta m-a obosit, e un razboi biologic dus cu pistoale cu apa, dar si apa poate ucide daca tragi cu jeturi la 2000 de atmosfere, sau poate unii sunt alergici la apa si pot muri din cauza asta, (mai stii).

Am o colega care are testul de anticorpi negativ si a lucrat cu persoane care au facut infectia de mai multe ori, cel mai probabil nu are receptori ACE, prin urmare nu se poate infecta.
Astia n-o sa faca covid niciodata, iar restul nu scapa nimeni, sunt si la treia infectare, documntat prin variatiile titrului de anticorpi, si la a doua infectare dupa vaccin.

Banuiala e ca cei ce ingroase randurile la ATI sunt tot aia care le-au ingosat si in iarna si in primavara, (confirmata de colegii clinicieni).

Voi pune o un lot de teste de anticorpi, doar statistic din motive de confidentialitate, evolutia este aia asteptata nimic surprinzator

Edited by stdalionutpwr, 01 October 2021 - 06:55.


#11
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
test rbd igg sarscov 2 lot 65 teste break band 20-30 u/ml

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate