Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1441 replies to this topic

#1423
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Poststoianalin, on 06 decembrie 2023 - 17:17, said:

eu am in contract 2,299 lei/kWh (doar energia... fara taxe) deci asta e valoarea reala a energiei!
Aceste preturi exista doar din cauza ca exista plafonarea.
Daca n-ar fi existat plafonarea, concurenta intre furnziori ar fi dus la scaderea preturilor.

View Poststoianalin, on 06 decembrie 2023 - 17:17, said:

ca avem plafonarea si statul plateste diferenta direct catre furnizori (ma rog... ar trebui sa o plateasca, daca furnizorul ar factura, dar cum sunt prosumator, nu o face) este deja alta poveste, dar la final tot noi platim valoarea completa, fie ca o facem direct, fie ca si contribuabil.
Nici asta nu este corect.
Statul nu plateste TOATA diferenta ci doar pana la un anumit plafon. Si sunt destul de sigur ca acel plafon este tot 1.3 lei.
Deci daca, doar ca exemplu, pe furnizor chiar il costa 1.5 lei / kWh, va recupera de la tine + de la stat doar pana la 1.3 lei, restul fiind pierdere.

View Poststoianalin, on 06 decembrie 2023 - 17:17, said:

LE: si sa nu uitam de pretul catre consumatorii persoane juridice, care nu au plafonare...
Dar graficul este "for household consumers", deci nu e cu persoane juridice.


Deci: daca acel grafic este pe baza preturilor "in contract", nu e prea relevant.
"Household consumers" in Romania nu platesc, nici direct si nici indirect ca si contribuabili, 0.42 EUR (2.1 lei) pe kWh

#1424
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

View Postkolfleading, on 06 decembrie 2023 - 19:09, said:

Aceste preturi exista doar din cauza ca exista plafonarea. Daca n-ar fi existat plafonarea, concurenta intre furnziori ar fi dus la scaderea preturilor.

corect... dar exista si astfel preturile au crescut (artificial)

View Postkolfleading, on 06 decembrie 2023 - 19:09, said:

Nici asta nu este corect.
Statul nu plateste TOATA diferenta ci doar pana la un anumit plafon. Si sunt destul de sigur ca acel plafon este tot 1.3 lei.
Deci daca, doar ca exemplu, pe furnizor chiar il costa 1.5 lei / kWh, va recupera de la tine + de la stat doar pana la 1.3 lei, restul fiind pierdere.

asta era valabil si inainte de toata nabunia asta cu preturile... aveai un constract pe un an cu pret fix... daca dupa 6-8-10 luni furnizorul cumpara de pe bursa la pret mai mare, tie iti vindea in pierdere.
pe de alta parte ei ar trbeui sa faca contracte pe termen lung cu producatorii... la noi nu se mai deranjeaza nici un furnizor sa faca astfel de contracte dar se plang imediat ce intra pe pierdere.... cand scade pretul pe bursa, doar isi freaca mainile...


View Postkolfleading, on 06 decembrie 2023 - 19:09, said:

Dar graficul este "for household consumers", deci nu e cu persoane juridice.

correct...

View Postkolfleading, on 06 decembrie 2023 - 19:09, said:

Deci: daca acel grafic este pe baza preturilor "in contract", nu e prea relevant.
"Household consumers" in Romania nu platesc, nici direct si nici indirect ca si contribuabili, 0.42 EUR (2.1 lei) pe kWh

ba eu cred ca este foarte relevant -> in primul OUG era specificat pretul maximal care trebuia facturat catre utilizator (in functie de diverse conditii) iar statul platea diferenta pana la valoarea din contract.... de fapt tot noi plateam, ca si contribuabili, la pausal.

stiu ca au "actualizat" legea, dar in prima jumatate din 2023 eu cred ca asa a fost -> se platea tot la nivelul contractelor vechi.
oricum contractele/ofertele noi pentru urmatorul an au venit cu preturile plafonate deci da, odata cu ele se va plati lafel "direct" si mai mai putin "indirect" asa ca trebui sa vedem o scadere a pretului de la an la an.

#1425
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Eu am inteles ca statul plateste diferenta de la 0.8 pina la pretul de facturare al furnizorului. Deci, furnizorul cumpara de pe bursa, de pe spot, de la producator pe baza de contract etc. Isi face calculele si pune in vinzare kwh cu 3 lei. Piata libera, bla-bla. Consumatorul plateste 0.8 (chapeau psd-pnl) ,pe baza de factura,  diferenta de 2.2 lei o factureaza statului. Peste vara a fost OK, ca erau preturi mici pe PZU, in toamna au inceput sa miirie, ca n-au bani sa cumpere curent, ca vor lasa consumatorii in intuneric.
Acuma, sunt 2 variante, ambele cistigatoare:
1. statul le trage teapa si nu le mai da banii in veci, scapa cine poate...procese, tribunal arbitraj , decontam tot noi cu X-Factor
2. Statul decarteaza la un moment dat miliardul de euro, pentru eon,enel,engie...dupa ce se mai aduna ceva dobinzi si penalitati
Win-win
Desigur, luam miliardul imprumut de la erste, raiffeisen,ing...

Dragă client,
Dată fiind evoluția crescătoare a prețurilor de achiziție a energiei electrice și gazelor naturale înregistrată în ultima perioadă pe piața energiei din România, menținerea prețului contractual actual nu mai poate fi susținută.

Pe fondul modificărilor substanțiale ale condițiilor care au stat la baza încheierii inițiale a contractului între părți, te informăm că suntem nevoiți să actualizăm prețul de contract pentru locul tau de consum...

Attached File  Screenshot 2023-12-06 at 20-29-59 Notificare privind prețul de furnizare a energiei electrice - - Gmail(1).png   81.3K   33 downloads
Preț final(cu TVA)... 3.12463

Edited by bonti, 06 December 2023 - 20:32.


#1426
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Poststoianalin, on 06 decembrie 2023 - 20:18, said:

corect... dar exista si astfel preturile au crescut (artificial)
Dar NIMENI nu plateste acele preturi.

Nici direct si nici indirect.

Si atunci graficul este irelevant. Nimeni nu plateste la pretul de pe grafic.

View Postbonti, on 06 decembrie 2023 - 20:20, said:

Eu am inteles ca statul plateste diferenta de la 0.8 pina la pretul de facturare al furnizorului.
In primele luni de plafonare asa a fost.
Dar sunt destul de sigur ca de la inceputul lui 2023 nu mai este asa. Statul plateste diferenta doar pana la un plafon maxim de 1.3 lei.

View Postbonti, on 06 decembrie 2023 - 20:20, said:

(chapeau psd-pnl)
PSD-PNL au gresit ca au tinut plafonarea in vigoare atat de mult timp.
A incurajat mentinerea unor preturi artificial umflate si pagubirea statului.
Sau poate ca PSD-PNL au stiut exact ce fac...ca doar nu platesc din banii lor personali...

Edited by kolfleading, 06 December 2023 - 20:29.


#1427
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
ca tot vorbeam...
https://economie.hot...inteligenta.htm

#1428
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
comentarii in articolul de mai sus:
Ce e greu de inteles? Pretul gazului cumparat de furnizor e mic. Pretul cerut de furnizor e mare (cat se poate de mare pt maxim de compensare). Diferenta intra in buzunarele lui. De ce? Pentru ca legea ii permite. Asa de bine a fost facuta legea (cu complicitatea INTENTIONATA a politicienilor) ca furnizorii de curent si gaz pot profita. Si probabil vor da statul in judecata daca plafonarea e eliminata inainte de termenul din lege (2025). Clientii nu pierd nimic, pentru ca se compenseaza. Pierde statul (de fapt tot clientii). Politicienii nu dau de la ei.
foarte bine explicat... clientul nu plateste mai mult la factura si e multumit, dar nu stie ca de fapt baietii aia destepti din energie impreuna cu spagile date la politicieni, incaseaza bani grei de la buget (adica banii nostri stransi care ar trebui sa se duca pe spitale, scoli, pensii la aia amarati.. etc) As plusa cu faptul ca vine campania electorala, si politicienii vor apela la baietii aia destepti, sa cotizeze si ei la banii de campanie.. si le vor aduce aminte ca le-au dat legi cu dedicatie din care s-au imbogatit.
Se numeste subminarea economiei nationale si este probabil cel mai mare jaf din bugetul tarii!
Pentru ca ministri energie sunt tampiti ca si ANRE.Trebuiau sa faca cu Romgaz-ul la fel ca si Hidroelectrica ,sa intre pe piata comsumatorilor casnici.Acum pentru consumatorii casnici Romgaz si Petromul vand ENGIE SI E.O.N cu pretul de 150 lei MWh.Iar astia il vand populatiei cu 310 lei MWh cica plafonat .
Nu-s tampiti, sunt ticalosi. Directioneaza banii bugetului in buzunare private.
Pentru că se poate și asta-i România, un stat care îi arde pe cetățeni la buzunar în cârdășie cu producătorii (speculanții)! Asta este guvernarea politicienilor care, prin caruselul - cercul vicios al scumpirilor, anulează măririle de salarii (la bugetari) și pensii. Acum Isărescu nu a ridicat capacul la oala devalorizării monedei, dar de la anul o vom vedea și pe asta, puțin câte puțin.

Edited by Daco_Get, 08 December 2023 - 06:30.


#1429
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Edited by Daco_Get, Today, 06:30.

Ce era de editat (evitat) ?

Vox populi, vox Dei

#1430
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Nu suntem suficienti de pregatiti pentru facturile LOR.
Un loc de consum obisnuit, in Romania. Autocitire in fiecare luna, consum mediu lunar in jur de 200kWh, niciodata peste 255 sau 300.
In noiembrie vine o factura de regularizare, consum 192kwh, total de plata 172 lei.
Attached File  ELECTRICA .png   119.94K   27 downloads
Un calcul elementar 192x0.8=153.6

Trimit petitie ca nu inteleg calculul si totalul de 172. Primesc raspuns:
Stimată doamnă/Stimate domn,

Vă transmitem răspunsul la solicitarea/plângerea dumneavoastră înregistrată cu numărul: 233xxxxx226:
Începând cu data de 01.01.2023, facturarea consumului de energie se realizează conform Legii 357/2022, astfel:
-  pentru un consum lunar realizat cuprins între 0 – 100 kWh, preţul facturat este de 0,68 lei/kWh cu TVA inclus;
-  pentru un consum lunar realizat cuprins între 100,01 – 255 kWh, preţul facturat este de 0,80 lei/kWh cu TVA inclus, respectiv maximum 1,3 lei/kWh, cu TVA inclus, pentru diferența de consum ce se încadrează în intervalul 255 kWh-300 kWh;

-  în cazul în care consumul lunar realizat depășește 300 kWh/lună întreg consumul se facturează la preţul de maximum 1,3 lei/kWh cu TVA inclus.
Pentru orice informații suplimentare, rămânem la dispoziția dumneavoastră.
Echipa Electrica Furnizare

Mai fac un tichet, aceeasi intrebare. Raspuns:

Stimată doamnă/Stimate domn,
Vă transmitem răspunsul la solicitarea/plângerea dumneavoastră înregistrată cu numărul: 233xxxxx33:
Factura FEF23 nr 96xxxxxxx din 23.11.2023 este o factura de regularizare emisa pentru perioada 15.02.2023-20.11.2023, perioada in care ati consumat 1372kWh . Din acestia vi s-au scazut cei 1180  kWh care au fost facturati anterior si raman de plata 192 kWh. Aceste detalii le regasiti si pe pagina 2 a facturii. Ȋn cazul în care în interiorul perioadei de facturare există schimbări de tarif, la regularizare se face diferenţa între indexurile real citite, se calculează consumul mediu zilnic şi în funcţie de acesta se stabileşte consumul efectuat pe intervale de timp la care se aplică tariful aflat în vigoare în perioada respective Valoarea acestei facturi provine din diferenta intre cantitatea facturata anterior la un pret si cantitatea rezultata conform regularizarii, facturata pe subperioade de timp la pretul in vigoare, aferent schimbarilor de tarif in perioada de regularizare


Va multumim!

Pentru orice informații suplimentare, rămânem la dispoziția dumneavoastră.


Echipa Electrica Furnizare


In factura de regularizare apar tot felul de tarife, pe diverse perioade...Totusi, iubirea
Attached File  factura electrica.jpg   674.25K   25 downloads

Edited by bonti, 08 December 2023 - 15:41.


#1431
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
am mai vazut fenomenul prin care in loc sa factureze ultima luna ca orice alta, iti fac "regularizare"... in fapt ia energia total consumata pe o perioada mai mare, ti-o redistribuie pe luni la o valoare medie si asa ies cativa lei in plus la plata.

daca ai dat lunar indexul, nu are nici o logica... dar e "foame de bani", ca niciodata nu-s deajuns.

ne lipseste un Vlad Tepes!

#1432
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Mai au si schema ca iti baga tot consumul la 1.3lei, daca esti la limita celor 300kw, sa zicem 280, dar intre autocitiri e mai putin de 30 zile. De ex luna trecuta ai dat indexul in 15, luna curenta in 10. Algoritmul imparte 280kwh la 25zile si iese mai mult decit 300 maxim. Bingo, toti kilowattii la 1.3. Engie sau enel au luat amenda anpc pe baza de algoritmi, ca din cauza schimbarii dese a legislatiei, au zis ei...

#1433
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Deci pe scurt si la obiect :

1) Pe 19 iunie 2023 intrat in vigoare 1 contract prosumator si 2 de consumator la Hidroelectrica
2) Data de 16 august trimit solicitare cu privire la facturi si ii prind pe Hidroelectrica cu prima incercare de smecherie precum ca injectia se ia in considerare incepand cu data 29 Iulie 2023 , plangere ANRE ... revin baietii de la Hidroelectrica si pun injectia odata cu incheierea contractului adica 19 Iunie 2023
3) Sosesc pe 19 noiembrie primele facturi (numai pentru consum si numai pentru lunile Iunie iulie august si septembrie) (atentie!!!) nu si cele de prosumator pentru locul de productie si consum.
4) Trec lunile noiembrie , decembrie , ianuarie , februarie si martie fara nici un fel de facturi emise exceptie unul din locurile de consum , la indemnurile repetate ale unui amic din bransa de industrie de furnizare energie insist cu cererea emiterii facturilor si la Hidroelectrica si la ANRE.
5) Dupa vreo 3 jalbe dublate Hidroelectrica + ANRE in data de 16 Aprilie se produce minunea minunilor si imi sunt emise un numar de (tineti-va bine) 8 facturi dupa cum urmeaza septembrie octombrie noiembrie decembrie 2023 si ianuarie februarie martie plus una de regularizare.

Acu urmeaza partea cea mai faina ... la un total de 13,2Mw injectati cu circa 9Mw consumati pe o perioada de 9 luni am de achitat un cumul de facturi de 4709 lei.
Acesti 4709 lei de fapt sunt cumulul de taxe pentru lunile noiembrie decembrie ianuarie februarie si martie ... practic taxele pentru 5 luni de zile in care am extras/dedus/compensat circa 9Mw din cei 13,2Mw injectati in total.

Exemplu si extras din factura prosumator 01.11.2023 - 31.12.2023 cu valoare de 1815 lei numai taxe:
Attached File  extras at Apr 23 19-27-45.png   481.84K   11 downloads

Eu nu am nimic impotriva taxelor dar parca e prea de tot 5-6 luni taxe de 4709 lei?... pai daca impart cele 5-6 luni de zile cei 4709 lei vin undeva la 7-800 de lei pe luna cat are un o familie de 4 persoane banal consumator ... pai unde e eficienta? unde e reducerea facturilor?
Si la 12 luni daca impart 4709 lei vine cam 392 lei pe luna ... si iarasi cand te gandesti ca sunt simpli consumatori ce au facturile lunare de circa 400 de lei.

Concluzii generala ca sa evitati sa luati teapa sau sa micsorati teapa cat mult posibil
1) prosumerismul trebuie facut neaparat cu baterii
2) cu cat mai mica interactiunea cu reteaua generala cu atat mai putin platiti taxele
3) lucrati cu funizori cu pret mare la kw si de preferabil care au nevoie de kilowatii vostrii si va compenseaza totul (gaz taxe etc etc)
4) ca prosumatori stati departe de EON , Hidroelectrica , Enel-CPC si alti "furnizori gigant" , lucrati cu astia medii si mici (sunt mult mai atenti la detalii si arata mai mult respect prosumatorului)
5) ANRE nu a fost nu este si nu va fi niciodata aliatul sau sprijinul prosumatorului.

P.S. Am reziliat si mutat totul la Nova.
P.S.2 Este cineva dintre dvs care si-a primit banii pe surplusul varsat la Hidroelectrica? Daca da ... in cat timp? si mai ales cum?

#1434
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
Cazul meu e cu ENEL- PPC... dupa nenumarate reclamatii inclusiv la ANRE, furnizorul a binevoit luna trecuta sa factureze perioada Mai 2022 - Aprilie 2023, cam 4 facturi emise pe saptamana.
In ultimile 3 saptamani nu au mai emis facturi si mai sunt doar cateva zile ca sa refaca un an complet de intarziere.
Saptamana viitoare am concediu si daca pana atunci nu mai primesc nici o factura mai fac o reclamatie la ANRE...Posted image

#1435
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdiabloss, on 23 aprilie 2024 - 18:50, said:

Deci pe scurt si la obiect :

1) Pe 19 iunie 2023 intrat in vigoare 1 contract prosumator si 2 de consumator la Hidroelectrica
2) Data de 16 august trimit solicitare cu privire la facturi si ii prind pe Hidroelectrica cu prima incercare de smecherie precum ca injectia se ia in considerare incepand cu data 29 Iulie 2023 , plangere ANRE ... revin baietii de la Hidroelectrica si pun injectia odata cu incheierea contractului adica 19 Iunie 2023
3) Sosesc pe 19 noiembrie primele facturi (numai pentru consum si numai pentru lunile Iunie iulie august si septembrie) (atentie!!!) nu si cele de prosumator pentru locul de productie si consum.
4) Trec lunile noiembrie , decembrie , ianuarie , februarie si martie fara nici un fel de facturi emise exceptie unul din locurile de consum , la indemnurile repetate ale unui amic din bransa de industrie de furnizare energie insist cu cererea emiterii facturilor si la Hidroelectrica si la ANRE.
5) Dupa vreo 3 jalbe dublate Hidroelectrica + ANRE in data de 16 Aprilie se produce minunea minunilor si imi sunt emise un numar de (tineti-va bine) 8 facturi dupa cum urmeaza septembrie octombrie noiembrie decembrie 2023 si ianuarie februarie martie plus una de regularizare.

Acu urmeaza partea cea mai faina ... la un total de 13,2Mw injectati cu circa 9Mw consumati pe o perioada de 9 luni am de achitat un cumul de facturi de 4709 lei.
Acesti 4709 lei de fapt sunt cumulul de taxe pentru lunile noiembrie decembrie ianuarie februarie si martie ... practic taxele pentru 5 luni de zile in care am extras/dedus/compensat circa 9Mw din cei 13,2Mw injectati in total.

Exemplu si extras din factura prosumator 01.11.2023 - 31.12.2023 cu valoare de 1815 lei numai taxe:
Attachment extras at Apr 23 19-27-45.png

Eu nu am nimic impotriva taxelor dar parca e prea de tot 5-6 luni taxe de 4709 lei?... pai daca impart cele 5-6 luni de zile cei 4709 lei vin undeva la 7-800 de lei pe luna cat are un o familie de 4 persoane banal consumator ... pai unde e eficienta? unde e reducerea facturilor?
Si la 12 luni daca impart 4709 lei vine cam 392 lei pe luna ... si iarasi cand te gandesti ca sunt simpli consumatori ce au facturile lunare de circa 400 de lei.

Concluzii generala ca sa evitati sa luati teapa sau sa micsorati teapa cat mult posibil
1) prosumerismul trebuie facut neaparat cu baterii
2) cu cat mai mica interactiunea cu reteaua generala cu atat mai putin platiti taxele
3) lucrati cu funizori cu pret mare la kw si de preferabil care au nevoie de kilowatii vostrii si va compenseaza totul (gaz taxe etc etc)
4) ca prosumatori stati departe de EON , Hidroelectrica , Enel-CPC si alti "furnizori gigant" , lucrati cu astia medii si mici (sunt mult mai atenti la detalii si arata mai mult respect prosumatorului)
5) ANRE nu a fost nu este si nu va fi niciodata aliatul sau sprijinul prosumatorului.

P.S. Am reziliat si mutat totul la Nova.
P.S.2 Este cineva dintre dvs care si-a primit banii pe surplusul varsat la Hidroelectrica? Daca da ... in cat timp? si mai ales cum?

Care sunt condițiile de la Nova pentru compensare? La ei pe site nu sunt clare.

#1436
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Compensare lunară cu alte facturi de curent și de gaz (din alte locații) și, în cazul meu, 0,46 lei pe kWh injectat (în scădere față de lunile anterioare sau față de 2023, în linie cu scăderea prețului mediu pe piața). Nu știu la alții dacă e același preț de injecție pe kwh.
Plus diferite rapoarte disponibile în aplicație, cu consumuri sau facturi pe 2023 și 2024.

View Postbsam, on 23 aprilie 2024 - 20:15, said:



Care sunt condițiile de la Nova pentru compensare? La ei pe site nu sunt clare.


#1437
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 20.06.2006
banii se primesc in 2 ani de la emiterea facturilor de productie/export. eu (si cred ca multi altii, n am mai urmarit) nu am nici o factura din sept 2022.
cele mai vechi facturi dupa noua si mirifica lege a compensarii, emise de HE, nu cred sa aiba 1 an deci abia peste inca 1 an o sa vada cineva vreun ban.
calculul e simplu, se compenseaza/plateste energia activa care este 0.25-0.28 la HE. restul pana la 0.8 sau cat iese kWh final este pomana statului, aici nu mai ne putem lua de HE…
la ultimul calcul, chiar si asa era mai ok din punct de vedere strict economic decat sa iei baterii. vorbim de prosumatorul de rand aici nu de cel care si construieste singur baterii de 100kWh cu 50 de lei si are abilitatile tehnice si sculele necesare pentru asta. (ca sa nu fie dubii, “ 100kWh cu 50 de lei” este gluma)

/le la reziliere ar trebui sa iti plateasca in 30 de zile parca, probabil o sa trebuiasca sa treci la alte reclamatii

Edited by at_b, 23 April 2024 - 21:02.


#1438
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
banii se primesc in 2 ani de la emiterea facturilor de productie/export ->  daca nu consumi nimic ..poate, in realitate peste minim 3-4 ani.

Concluzii generala ca sa evitati sa luati teapa sau sa micsorati teapa cat mult posibil
1) prosumerismul trebuie facut neaparat cu baterii
2) cu cat mai mica interactiunea cu reteaua generala cu atat mai putin platiti taxele

-> si mai pe scurt : sistem off-grid.

#1439
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007

View Postat_b, on 23 aprilie 2024 - 21:01, said:

banii se primesc in 2 ani de la emiterea facturilor de productie/export. eu (si cred ca multi altii, n am mai urmarit) nu am nici o factura din sept 2022.
cele mai vechi facturi dupa noua si mirifica lege a compensarii, emise de HE, nu cred sa aiba 1 an deci abia peste inca 1 an o sa vada cineva vreun ban.
calculul e simplu, se compenseaza/plateste energia activa care este 0.25-0.28 la HE. restul pana la 0.8 sau cat iese kWh final este pomana statului, aici nu mai ne putem lua de HE…
la ultimul calcul, chiar si asa era mai ok din punct de vedere strict economic decat sa iei baterii. vorbim de prosumatorul de rand aici nu de cel care si construieste singur baterii de 100kWh cu 50 de lei si are abilitatile tehnice si sculele necesare pentru asta. (ca sa nu fie dubii, “ 100kWh cu 50 de lei” este gluma)

/le la reziliere ar trebui sa iti plateasca in 30 de zile parca, probabil o sa trebuiasca sa treci la alte reclamatii
asta am si facut , am solicitat reziliere cu plata diferentei in acel termen de 30 zile si am solicitat un grafic de esalonare (as fi putut sa achit intreaga suma dar vreau sa imi pastrez un avantaj asigurare ca si HE isi plateste datoriile fata de mine ... nu de alta dar cunosc persoane care au peste 5 luni de la reziliere si asteapta ca HE sa achite un surplus de circa 110Mw... si a facut greseala de le plati facturile  inainte) si daca e necesar mergem in instanta... am un avocat specializat numai pe spete anti EON si anti HE si furnizori mari

#1440
gabytza_n

gabytza_n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.11.2007

 diabloss, on 23 aprilie 2024 - 18:50, said:


Acu urmeaza partea cea mai faina ... la un total de 13,2Mw injectati cu circa 9Mw consumati pe o perioada de 9 luni am de achitat un cumul de facturi de 4709 lei.
Acesti 4709 lei de fapt sunt cumulul de taxe pentru lunile noiembrie decembrie ianuarie februarie si martie ... practic taxele pentru 5 luni de zile in care am extras/dedus/compensat circa 9Mw din cei 13,2Mw injectati in total.

Exemplu si extras din factura prosumator 01.11.2023 - 31.12.2023 cu valoare de 1815 lei numai taxe:
extras at Apr 23 19-27-45.png

Eu nu am nimic impotriva taxelor dar parca e prea de tot 5-6 luni taxe de 4709 lei?... pai daca impart cele 5-6 luni de zile cei 4709 lei vin undeva la 7-800 de lei pe luna cat are un o familie de 4 persoane banal consumator ... pai unde e eficienta? unde e reducerea facturilor?
Si la 12 luni daca impart 4709 lei vine cam 392 lei pe luna ... si iarasi cand te gandesti ca sunt simpli consumatori ce au facturile lunare de circa 400 de lei.

Cred ca ati omis din vedere ceva foarte important, și anume cantitatea de energie consumata, cei 9Mw, adică 9000 kw. La un preț de distributie/transport (și ce alte taxe mai intra aici) de aprox. 0.5 lei/kw, suma de 4709 lei este corectă. Degeaba faceți comparație cu o familie de 4 persoane, consumul lor pe aceeași perioada de timp este mult mai mic. Iar "simplii consumatori" cu factura de 400 lei pe luna au un consum de 500 kw/luna (la un pret de 0.77 lei/kw), adica 6 Mw/an. Adica consuma 9Mw (consumul dvs) intr-un an si jumatate, timp in care platesc 400 lei x 18 luni = 7200 lei. E mai clara acum economia? Haideți sa gândim înainte sa ne plângem.

Edited by gabytza_n, Yesterday, 00:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate