Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Câți medici atâtea păreri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Inainte de toate vreau sa spun ca am observat ceva probleme la ochi de la stat prea mult la monitor si in lumina artificiala si am mers la 4 medici. Vorbesc de Arad.

In ianuarie am fost la Clinica As (in privat), m-a consultat dioptrie -0.5 a zis ca ma dor ochii si se vad venele pentru ca nu am purtat ochelari permanent, nu doar la calculator. A dat tablete si picaturi (lacrimi artificiale).

Tot in ianuarie am mers la Clinica Optica Cristi (in privat), la fel -0.5 a zis ca venele sunt vizibile pentru ca s-au tot dilatat si dilatate raman. Din nou tablete si picaturi (lacrimi artificiale).

In august am mers la Vista Vision, aici prima data i-a ddat cu minus, apoi a pus picaturi de dilatare a pupilei si i-a dat cu plus. Medicamente si picaturi (lacrimi artificiale si pentru dilatarea pupilei). A zis ca nu trebuia sa port ochelarii cu minus.

In septembrie am mers la Laser Systems, la aparat a iesit -3, a pus picaturi de dilatare apupilei a iesit +0.25. A zis ca ochiul este obosit si intepenit pe vederea de aproape. Aici numai picaturi (una pentru inflamatie si alta pentru lacrimi artificiale).

Deci din 4 medici doi mi-au dilatat pupila, doi nu. Unul mi-a dat picaturi de dilatare a pupilei timp de 3 luni (Tropicamida), ceilalti nu. 3 dintre ei au zis sa iau lacrimi artificiale de 4 ori pe zi, unul a zis numai la nevoie. Unul mi-a dat picaturi pentru inflamatie (Maxidex) ceilalti 4 nu.
Unul a zis ca e de la faptul ca nu am purtat ochelarii, 2 au zis ca nu trebuia sa ii port (pentru ca sunt cu minus).

Ce-i asta, chiar nu poate sa existe un consens in ce priveste cauza si tratamentul, cati medici atatea feluri de tratament?

Attached Files


Edited by PlatonX, 20 September 2021 - 18:53.


#2
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Astia-s *eroii* nostri. Daca tot esti in Arad, cat iti ia sa mergi pana la austrieci sa stii sigur o treaba?

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
haha am patit si la bucuresti: merg la oftalmolog, medic primar alea alea pt ca nu vad bine la distanta cu stangul, plec de acolo cu prescriptie de  zero dioptrie la stang si ceva minor pe dreptul..... in alta parte  imi da aceeasi dioptrie pt ambii ochi

#4
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Inclin sa cred ca in orice ramura a medicinii se intimpla la fel,Un exemplu care pe mine m-a intrigat.
Sotiei fiind in maternitate internata , la acelasi ecograf i s-au vazut chestii diferite .
As zice :NO COMMENT! Dar e de comentat ,fara indoiala....

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Asta e valabil cam la toți medicii, indiferent de specializare. O rudă are o problemă neurologică, câți medici a vizitat atâtea tratamente. Culmea, de la unul a plecat c-o sacoșă plină de medicamente iar fiu-su, tot neurolog, că așa-s ăștia din tată-n fiu tot medici, i-a tăiat toate medicamentele prescrise de taică-su de pe listă și i-a dat altceva :D

Edited by caiuscorneliu, 20 September 2021 - 22:41.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cauta referinte mai intai, vezi lumea civila/medicala, trecuta prin ce vrei tu acum, pe cine da ca fiind bun si acolo mergi. Medicina nu-i matematica.

Edited by neagu_laurentiu, 20 September 2021 - 23:25.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sa vezi medici in UK, ca le spui ce probleme ai si de fata cu tine pun datele in computer si asteapta un rezultat. Daca e neconcludent recomanda Paracetamol....
Pe sistemul.....Ia asta si mai vedem peste 3 luni cumevolueaza treaba

Edited by keta, 21 September 2021 - 00:47.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Daca e tot e un sistem automatizat la ce mai e nevoie de medici ? Sa faca ce ?

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Cati din medicii aia ti-au masurat si presiunea oculara?

Din ce stiu eu (ochelarist de-o viata) determinarea dioptriilor se face fara dilatarea artificiala a pupilei.
Dilatarea la consult se face pentru ca medicul sa poata vedea la aparate daca sunt probleme cu retina. Daca nu s-ar folosi atropina aia, in momentul in care incearca sa verifice retina, se inchide irisul din cauza luminii puternice a aparatului.

Chiar si acu` 20 ani, dupa ce se facea controlul cu atropina - trebuia sa revii peste o saptamana pentru determinarea dioptriilor. Adica dupa ce isi revenea pupila.

Ce pot eu sa iti recomand este sa cauti un cabinet unde determinarea dipotriilor se face la plansa fizica, de la aproximativ 6 m distanta; nu imagine proiectata pe pereti.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 carturarulobosit, on 20 septembrie 2021 - 19:00, said:

Astia-s *eroii* nostri. Daca tot esti in Arad, cat iti ia sa mergi pana la austrieci sa stii sigur o treaba?
La ei da cu virgula

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Tensiunea oculară este bună, e 16.

#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Vezi ca ti-am trimis un mesaj ca sa nu se considere reclama. Se ajunge greu la el,are programari pentru cca.6-7 luni.

#13
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Mann, cu sau fara dioptrii, de filtru de lumina albastra ai auzit? Posibil de la lumina asta artificiala nefiltrata sa ti se intample.

Eu port -0,5, doar la TV sau in sedinte, in schimb stau vreo 8-10 ore pe zi cu ochii in monitoare, dar nu cu ochelarii cu dioptrii, ci cu cei cu filtru de lumina albastra. Am incercat mai multe modele, m.am oprit la astia de mai jos. Sunt de plastic, nu sunt perfect construiti, dar ca efect fac toata diferenta. Gata cu lacrimatul, cu senzatia de corp strain in ochi, pot sa spun fara exagerare ca mi.au schimbat viata.

https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Nu stiu daca livreaza Amazon in RO, dar poti cauta alternative. Nu recomand AliExpress sau similar pt astfel de achizitii, o pereche venita de acolo am aruncat.o direct ca ma lua de cap din prima.

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am ochelari cu antireflex.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Ati mai auzit de durere de ochi continua? Sa te doara ochii non-sop, indiferent daca stai sau nu la calculator. Cineva care a lucrat in domeniu (medic oftalmolog) a zis ca trece, nu ramane toata viata. Este oboseala de lunga durata si nu trece in cateva zile.
Dupa ce constat eu  asta va tine, cel putin daca voi continua sa lucrez la calculator nu cred ca va mai trece. Durere permanenta, in weekend, nu conteaza stau, nu stau nu trece.

Asa ceva nu mi s-a mai intamplat. M-a durut temporar, apoi a trecut. Acuma nu mai trece.

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 florinel, on 21 septembrie 2021 - 04:29, said:

nu imagine proiectata pe pereti.

De ce, care-i diferenta?

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Diferenta este data de modul in care ochiul percepe in mod natural obiectele, in primul rand.
Apoi - plansa fizica plasata pe un perete iluminat este mai reprezentativa decat proiectia pe un perete intunecat din multe motive, printre care ar fi faptul ca la proiectie pe zona intunecata nu este folosita toata suprafata retinei.
Un alt motiv tine de aspecte tehnice - o proiectie are o rezolutie destul de limitata, plus ca o foarte mica abatere in reglajul focusului proiectorului iti poate da o prescriptie eronata de ochelari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate