Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pareri tratare chist sinovial picior

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Va salut!

Am avut o entorsa la glezna dreapta in urma cu 6 ani, atunci doi medici au considerat ca nu este necesara izolarea articulatiei, iar dupa ce mi s-a dezumflat mi-a ramas un mic chist, de 10-13 mm, in zona metatarsianului 5, osul care duce catre degetul mic. In toata perioada am avut un mic disconfort cand alergam mult, peste 10 km sau daca pedalam 40-50 km. N-am probleme cand conduc 5-6 ore sau cand fac genoflexiuni cu greutati mari.

Anul trecut, dupa o pauza de cateva luni, am reinceput sa alerg, sa pedalez si am inceput sa am dureri. Mi-a fost recomandata excizia, dar am amanat, deoarece durerile au trecut. A inceput iar sa ma doara acum o saptamana si un alt medic mi-a oferit ca solutii fizioterapie sau punctia (extragerea lichidului), dar nu mi-a spus despre perioadele de recuperare in cazul ambelor variante, ci doar ca "depinde de fiecare".

A avut cineva asa ceva? Daca da, in ce perioada v-ati recuperat in urma punctiei/exciziei? E posibil sa fac una dintre aceste proceduri la o policlinica de stat in alt judet decat cel in care am adresa din buletin? Va fi nevoie de trimitere de la medicul de familie sau e suficienta cea de la clinica privata unde am fost diagnosticat?

#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
prima miscare este RMN-ul, ca sa vezi daca este intr-adevar chist sau daca este tumora
a doua miscare - programare la ortoped, ca sa vada, in cazul in care este tumora, daca aceasta este benigna sau maligna
in functie de rezultat, medicul iti va prescrie un tratament

#3
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Este chist, am fost la ecograf, mi-a aratat si cum trece prin tendon cand misc piciorul, a scris si medicul ca este formatiune beningna.

#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eu zic sa te duci si la medicul de familie, chiar daca ai si de la privat

#5
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Am incercat, dar nu pot sa ajung la medicul de familie. E in alt judet si nu pot ajunge din cauza serviciului. Pentru interventii la policlinica de stat este suficienta trimitere de la medic de la clinica privata sau trebuie de la medicul de familie?

#6
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am avut timp de un an si jumatate la articulatia mainii. Am avut de gand sa o operez dar un medic mi-a recomandat sa il las asa ca se va trage de la sine. Am inceput sa masez articulatia. In aceesi perioada aplicam si Gold Medal Oil. si am scapar relativ repede dupa ce am dat cu uleiul acela. Nu stiu daca are legatura cu acela sau pur si simplu a fost o cauza naturala. Cert este ca acelasi ulei l-a folosit un coleg de servici ce ramasese intepenit de spate (o cazatura urata); la cateva ore era ca nou...

#7
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am și eu așa ceva la articulația mâinii, de la tenis am forțat și s-a format.
Doctorul a spus că mă poate opera dar e posibil să reapară.
Am mai jucat și acum mi se pare că s-a făcut și mai mare.
O să mă programez iar să văd ce mai zice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate