Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Rezistenta 1000 metri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Salut, colegi. Sper ca am postat unde trebuie.
   In aproximativ 3 saptamani voi sustine niste probe sportive, un traseu de aproximativ 18 minute ce cuprinde mai multe probe de rezistenta si de forta.
   Prima proba va fi alergarea de 1000 metri la care acum aproximativ o luna jumatate reuseam sa scot 3:35-3:40, acum nu mai reusesc sa scad sub 3:50. In perioada asta, am luat si vreo 2,5-3kg in greutate, avand si probe de forta am avut o dieta bazata pe proteine si un mic surplus caloric.
In acest moment am 1.82 inaltime 84,5kg si 24 de ani.
   As dori niste sfaturi despre cum imi pot imbunatatii timpul la 1000 metri, deoarece simt ca stagnez, ba chiar am dat inapoi in ultima luna. Momentan antrenamentele mele se rezuma la 4 serii:
prima serie de 1km in cel mai bun timp
4 minute pauza
A doua serie distanta maxima in 4 minute(aproximativ 800 metri)
4 minute pauza
A treia serie distanta maxima in 4 minute(aproximativ 700 metri)
A patra serie se rezuma la 400m alergare in cel mai bun timp, 1 minut mers, 300m cel mai bun timp, 1 min mers, 200m cel mai bun timp, 1 min mers, 100m cel mai bun timp, 1 min mers, 50m sprint.
Eu ma antrenez intr-un parc unde nu e suprafata chiar planã, sunt usoare coborari, usoare urcari, dar la epuizare simt ca pierd multa viteza cand urmeaza o urcare usoara. Am incredere ca pe pista de atletism o sa scot un timp putin mai ok.

Pe tot traseul de 18 minute sunt la o nota undeva la 7-7,5.

As vrea ori sa imbunatatesc timpul la 1000m, ori macar sa nu mai simt epuizarea aia de simt ca ma paralizeaza pe jumate pentru ce imi strica si notele la celelalte probe

  Astept sfaturile voastre, multumesc!



#2
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De curios, pt ce e traseul?
Alearga de 3-4 ori pe saptamana, fa si sprint, renunta de tot la tigari/ alcool.
Altceva nu vad ce ai putea sa faci, alimentatie buna, in rest multa perseverenta, probabil nu ai facut sport toata viata ta si vrei acum sa faci performanta, nu prea ai cum, asta necesita timp si perseverenta.

#3
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Am facut sport, fotbal cativa ani, dar m-am lasat de 9-10 ani. Am mai cochetat cu sala de forta.
Acum 5 ani am scos 3:20 la 1000m dar aveam la aceeasi inaltime 14kg mai putin.
Sunt probe pentru o structura din armata, mai sunt flotari, tractiuni, abdomene, genuflexiuni, probe cu cateva secunde pauza intre ele. Acum 2-3 luni faceam primele 3 probe de exemplu si abandonam, simteam ca lesin daca mai continui. Acum le duc la capat pe toate si vreau sa imbunatatesc cat mai mult nota finala.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Raspunsul l-ai gasit singur - greutatea.

Din pacate nu ai solutii prea grozave pe termen scurt pt ca pe termen scurt inseamna sa pierzi si din forta odata cu pierderea in greutate.

Poate scaderea aportului caloric, cresterea aportului proteic daca e necesar (pt a nu pierde prea multa masa musculara) si antrenamente specifice fix pe probele pe care le ai si nimic altceva.
Ai nevoie doar de masa functionala strict pe probele alea si cat mai putina in rest.

Din pacate e mai usor de zis decat de facut.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Studiaza antrenamentele HIIT.. de exemplu serie de sprinturi la deal. Te vor ajuta sa slabesti si sa iti maresti capacitatea pulmonara, dar 3 saptamani e un timp cam scurt.

#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,067
  • Înscris: 30.07.2006

 Pionul22, on 18 septembrie 2021 - 10:59, said:

Salut, colegi. Sper ca am postat unde trebuie.
   In aproximativ 3 saptamani voi sustine niste probe sportive, un traseu de aproximativ 18 minute ce cuprinde mai multe probe de rezistenta si de forta.
   Prima proba va fi alergarea de 1000 metri la care acum aproximativ o luna jumatate reuseam sa scot 3:35-3:40, acum nu mai reusesc sa scad sub 3:50. In perioada asta, am luat si vreo 2,5-3kg in greutate, avand si probe de forta am avut o dieta bazata pe proteine si un mic surplus caloric.
In acest moment am 1.82 inaltime 84,5kg si 24 de ani.


Esti supraponderal.
La 1, 82 cam 75 kg ar tb sa ai.
Mai ales ca esti tanar.
Nu mai manca seara.

Cu o ora de inot si inca doua de bicicleta
scapi de surplus relativ repede.

Edited by marius.bunu, 18 September 2021 - 14:04.


#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De scapat de surplus scapa.
Problema e cu asta:
"Sunt probe pentru o structura din armata, mai sunt flotari, tractiuni, abdomene, genuflexiuni, probe cu cateva secunde pauza intre ele."

iar miza e asta
"Acum le duc la capat pe toate si vreau sa imbunatatesc cat mai mult nota finala."

Scaderea in greutate il va ajuta si la probele astea dar in cazul unei scaderi rapide va pierde si destul din forta. Posibil ca proportional chiar mai multa decat proportia pierderii in greutate.

In plus, ce rost are sa faca atatea ore de inot si bicicleta in loc sa puna accentul in principal pe antrenamente specifice care sa il ajute la probele alea?

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,067
  • Înscris: 30.07.2006

View Postunderb, on 19 septembrie 2021 - 09:06, said:

De scapat de surplus scapa.
In plus, ce rost are sa faca atatea ore de inot si bicicleta in loc sa puna accentul in principal pe antrenamente specifice care sa il ajute la probele alea?

Nu-l ajuta cu nimic daca e supraponderal.

#9
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Multumesc de raspunsuri. Momentan nu vreau sa slabesc, am putin tesut adipos la nivelul abdomenului, dar constitutia este atletica si am ceva masa musculara. Cresterea in greutate m-a ajutat sa progresez foarte mult la celelalte probe (exemplu la flotari unde eram praf, de la 20 intr-o serie acum fac 75. Vorbesc de executii corecte)
  O sa continui cu antrenamentele ca pana acum, o sa alternez cu sprinturi mai multe si ma voi concentra mai mult pe respiratia corecta pe care daca o pierd, am observat ca imi e rau tot traseul de 18 minute cat e pulsul peste 180, nu doar la alergarea de 1000m

#10
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Ce faci tu se numesc ,,bucati". Numai ca le faci pe dos, incepi cu distantele scurte si termini cu cele lungi. Pe vremuri am fost si eu alergator de 3000 si 5000. Nu ceva fantastic dar eram ok. Sa zicem peste medie. Orice crestere in greutate inseamna timp suplimentar. Ai vazut alergatorii de semifond si fond? Slabi, slabi rau! Bine, tu incerci doar 1000 metrii. Insa nu e sprint si ar trebui sa fi cat mai subtirel posibil. Cam de la 800 metri in sus nu mai conteaza forta,e mai mult pe rezistenta, ritm pe timp cat mai bun.
Incearca sa scapi de cat mai multe kg. posibil prin antrenament si o sa fie ok!

View PostPionul22, on 19 septembrie 2021 - 11:48, said:

...am observat ca imi e rau tot traseul de 18 minute cat e pulsul peste 180, nu doar la alergarea de 1000m
Ce traseu aplicativ e asta? Pare prea lung... doar nu pleci in legiune...

#11
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018

View Postmisu78, on 19 septembrie 2021 - 18:48, said:

Ce faci tu se numesc ,,bucati". Numai ca le faci pe dos, incepi cu distantele scurte si termini cu cele lungi. Pe vremuri am fost si eu alergator de 3000 si 5000. Nu ceva fantastic dar eram ok. Sa zicem peste medie. Orice crestere in greutate inseamna timp suplimentar. Ai vazut alergatorii de semifond si fond? Slabi, slabi rau! Bine, tu incerci doar 1000 metrii. Insa nu e sprint si ar trebui sa fi cat mai subtirel posibil. Cam de la 800 metri in sus nu mai conteaza forta,e mai mult pe rezistenta, ritm pe timp cat mai bun.
Incearca sa scapi de cat mai multe kg. posibil prin antrenament si o sa fie ok!


Ce traseu aplicativ e asta? Pare prea lung... doar nu pleci in legiune...

Este o parte din probele pentru forte speciale, daca le treci pe astea ajungi la tras cu arme, comisii de psihologie si asa mai departe. Ca o idee, la ultimele rectrutari din douazeci si ceva de candidati, doar 2 au reusit sa treaca toate probele si au fost rectrutati.
Eu am incredere ca le pot face, dar ca sa fiu bun la partea de flotari tractiuni si sa pot face genuflexiunile dupa rezistenta cand sunt picioarele destul de terminate, a trebuit sa cresc in masa musculara ceea ce a implicat si ceva tesut adipos si am pierdut la rezistenta.

#12
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Am inteles. Incearca sa mai scapi de greutate. Asta te va ajuta si la probele de forta. Pentru forta incearca serii de 15-20 de repetari minim.
Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate