Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

temperatura mai mare la placa grafica gtx 970

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
stiu stiu dar lasand gluma la o parte cu placa video din antichitate (sper sa nu ma lase in drum pana nu se aseaza nitel preturile la placi grafice)

o am din 2014, pana azi nu i-am facut absolut nici o curatare (nici macar de praf, carcasa fiind antifonata si blindata cu filtre, nu a avut nevoie). verificand temperatura pe parcursul anilor am observat ca a tot crescut, ajungand in anumite aplicatii/jocuri si pana la 70 grade, motiv pentru care m-am hotarat sa ii aplic un strat nou de pasta si thermal pads.
totul ok, m-am documentat inainte de a incepe operatiunea sa vad cu ce am de-a face. nu e chirurgie pe creier si nici n-am inventat gaura la covrig. totul a decurs ok

acum vine nedumerirea: de ce dracului in loc sa am mai putine grade in diverse aplicatii/jocuri comparat cu ce aveam inainte, acum am cu 10 grade mai mult, adica temperatura urca pana in 80 grade
am folosit pasta si paduri grizzly. pasta veche era pur si simplu ciment iar padurile vechi erau efectiv aproape una cu cipurile unde erau aplicate (doar cu lama si cutterul am reusit sa le mai dau jos). asta fiind spuse, ma asteptam ca temperatura sa scada considerabil. ok poate nu exagerat dar nicidecum sa mai creasca cu inca 10.

vreo idee ce sa fac?
am bulit oare ceva senzor de temperatura incercand sa curat mizeria de pe placa? nu mi-a dat bsod sau errori inca.
v-ati confruntat cu o situatie similara? cum ati rezolvat-o?

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Sa nu fi pus prea multa sau prea putina pasta. Alta varianta ar fi sa verifici etanseitatea; vezi daca ai potrivit bine cooler-ul pe GPU.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mikaell, on 14 septembrie 2021 - 23:57, said:

verificand temperatura pe parcursul anilor am observat ca a tot crescut, ajungand in anumite aplicatii/jocuri si pana la 70 grade.
Presupun ca folosesti acelasi OS si aceleasi aplicatii/jocuri ca in 2014 :)

#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Cel mai probabil ai pus thermal pad-uri prea groase si nu mai face contact chipset-ul cu radiatorul cum trebuie. Poti sa verifici daca s-a intins pasta pe toata suprafata chip-ului. Daca e doar in mijloc sigur asta e problema.Fa rost de niste pad-uri mai subtiri si incearca iara.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai desfaci o data, cureți cu alcool izopropilic și cu bețigașe de urechi nu cu cutteru ca nu e  alternator de Dacie
Verifici cum s-a întins pasta, in funcție de ce patern ai folosit, și dacă padurile noi nu sunt cumva mai groase cum a zis colegul

Edited by waterman, 15 September 2021 - 06:13.


#6
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Cumpără o pastă termoconductoare de calitate, și ai mare grijă când reasamblezi placa grafică. Încearcă să nu faci prea multe mișcări aiurea atunci când pui coolerul peste procesor, ca să nu strici etanșeitatea pastei.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 mikaell, on 14 septembrie 2021 - 23:57, said:

, ajungand in anumite aplicatii/jocuri si pana la 70 grade, motiv pentru care m-am hotarat sa ii aplic un strat nou de pasta si thermal pads.


Aceea temperatura este una normala pentru placa respectiva.
Nu trebuia sa schimbi nici un fel de pasta.Trebuia insa sa te gandesti doar ca acele anumite aplicatii/jocuri solicita mai mult placa grafica,de aici si incalzirea.Cu siguranta ca acele aplicatii/jocuri sunt "proaspete",adica cu vechime de cel mult 3 ani si atunci este foarte normal sa solicite placa.

Poti sa pui cate pasta doresti ca nu vei schimba situatia.
Eventual sa te gandesti la o solutie de racire suplimentara.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asta cu schimbatul pastei pe placa video este cumva un trend? Ca si cel cu schimbarea pastei de pe CPU care se face c aun fel de mentenanta.
Stau cu ochii in monitoare de peste 20 ani. Lucrez si ma distrez cu ele. Praful nu-l sterg decat daca simt ca ceva nu merge bine si se si aude ca atare. Pasta termoconductoare are relevanta numai in benchmark-uri. In realitate, cu ea noua sau veche, tot aia e (a mea e aplicata de mine pe PC nou, in 2009). Placile video sunt un calculator in sine. Interventiile acolo ar trebui sa se limiteze la stersul prafului prin aspirare. Si atat.
Nu ai pus pasta bine. Vezi cum faci, poate realizezi punte intre cateva SMD-uri si sa vezi ce valoare brusca va avea placa ta video.
Antichitate 2014?! Eu am 650Ti. Nu ma joc, dar pentru toate celelalte, se misca asemeni unui laptop cu i7.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Ce sa mai zici, ii arde sa umble fara sens la piese,.. si-o fac cu mana lor .

Nu ti-a placut 70 grade in jocuri ? Na 80 Posted Image
70 in jocuri e temperatura ok, chiar foarte ok !!!

Cred ca se uita pe youtube unde baietzii tot schimba la paste, sa stiti ceva:
Aia o fac pt views,  daca strica 1-2.... 10 gpu/cpu NU conteaza ca le primesc gratis Posted Image

Edited by sirgoofy, 15 September 2021 - 09:17.


#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Placa video demontata(daca te pricepi,daca nu apelezi la cineva ce se pricepe),curatata asa cum a zis  maestrul waterman si pus un Pad Termic Thermal Grizzly.Acesta are proprietati net superioare pastei termice ,costa in jur de 40-80 lei dar vei vedea diferente de temperatura.Alt avantaj nu curge.Curata si carcasa de praf cat si ventilatoarele ei.Daca este nevoie pentru un lux de aer mai bun in carcasa adauga un cooler suplimentar,la acesta nu te arunca la unul scump.Stai linistit ,tot treaba aia o face,ideea este sa ai un flux de aer in carcasa,adica un curent de aer racoros.Succesuri.
[ https://www.ro.aquatuning.com/media/image/1b/9a/f6/1017157-1suCfnB3NvMfpf_600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 15 September 2021 - 09:44.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 mikaell, on 14 septembrie 2021 - 23:57, said:

nici macar de praf, carcasa fiind antifonata si blindata cu filtre, nu a avut nevoie).
Eu de aici as pleca. Nu prea ai circulatie de aer in calculator.
Fa o comparatie cu carcasa desfacuta si asezata cu capacul deschis in sus (ca aerul cald sa urce singur in sus) si apoi fa o comparatie

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010

 djbiti1, on 15 septembrie 2021 - 01:21, said:

Cel mai probabil ai pus thermal pad-uri prea groase si nu mai face contact chipset-ul cu radiatorul cum trebuie. Poti sa verifici daca s-a intins pasta pe toata suprafata chip-ului. Daca e doar in mijloc sigur asta e problema.Fa rost de niste pad-uri mai subtiri si incearca iara.

intradevar ce am scos de pe cipuri si vram pareau a fi mai subtiri comparat cu ce am aplicat eu. dar am mers pe principiul ca materialele din fabrica sunt low quality ca sa-si mai scoata si verzuii din parleala.

 waterman, on 15 septembrie 2021 - 06:13, said:

Mai desfaci o data, cureți cu alcool izopropilic și cu bețigașe de urechi nu cu cutteru ca nu e  alternator de Dacie
Verifici cum s-a întins pasta, in funcție de ce patern ai folosit, și dacă padurile noi nu sunt cumva mai groase cum a zis colegul

vechile paduri erau atat de intarite pe cipuri incat nu vroiau sa vina jos sub nici o forma. doar cutterul a fost de ajutor. no pics deci trebuie sa ma crezi pe cuvant.

 glassofwine, on 15 septembrie 2021 - 06:34, said:

Cumpără o pastă termoconductoare de calitate, și ai mare grijă când reasamblezi placa grafică. Încearcă să nu faci prea multe mișcări aiurea atunci când pui coolerul peste procesor, ca să nu strici etanșeitatea pastei.

am sa mai desfac placa odata si voi aplica paduri mai subtiri incercand sa nu jonglez prea mult la reasamblarea ei pentru o etanseitate mai buna

 YOUR_GOD, on 15 septembrie 2021 - 08:39, said:

Asta cu schimbatul pastei pe placa video este cumva un trend? Ca si cel cu schimbarea pastei de pe CPU care se face c aun fel de mentenanta.
Stau cu ochii in monitoare de peste 20 ani. Lucrez si ma distrez cu ele. Praful nu-l sterg decat daca simt ca ceva nu merge bine si se si aude ca atare. Pasta termoconductoare are relevanta numai in benchmark-uri. In realitate, cu ea noua sau veche, tot aia e (a mea e aplicata de mine pe PC nou, in 2009). Placile video sunt un calculator in sine. Interventiile acolo ar trebui sa se limiteze la stersul prafului prin aspirare. Si atat.
Nu ai pus pasta bine. Vezi cum faci, poate realizezi punte intre cateva SMD-uri si sa vezi ce valoare brusca va avea placa ta video.
Antichitate 2014?! Eu am 650Ti. Nu ma joc, dar pentru toate celelalte, se misca asemeni unui laptop cu i7.

si eu gandesc cam la fel. dar oare sa fi fost prosti aia de la nvidia cand au aplicat pasta pe procesorul grafic? cea din urma era beton cum am precizat in primul post deci era degeaba sau cel putin nu mai avea aceasi intrebuintare. sa fi fost prost eu ca i-am facut o mentenenta placii video dupa 8 ani?

 PiticVerde, on 15 septembrie 2021 - 09:42, said:

Placa video demontata(daca te pricepi,daca nu apelezi la cineva ce se pricepe),curatata asa cum a zis  maestrul waterman si pus un Pad Termic Thermal Grizzly.Acesta are proprietati net superioare pastei termice ,costa in jur de 40-80 lei dar vei vedea diferente de temperatura.Alt avantaj nu curge.Curata si carcasa de praf cat si ventilatoarele ei.Daca este nevoie pentru un lux de aer mai bun in carcasa adauga un cooler suplimentar,la acesta nu te arunca la unul scump.Stai linistit ,tot treaba aia o face,ideea este sa ai un flux de aer in carcasa,adica un curent de aer racoros.Succesuri.

padurile se pot folosi si pe procesorul grafic? eu stiam ca e doar pentru cip/vram
in cazul asta, trebuie un anume pad? sau oricare e bun?

 tehnics, on 15 septembrie 2021 - 09:57, said:

Eu de aici as pleca. Nu prea ai circulatie de aer in calculator.
Fa o comparatie cu carcasa desfacuta si asezata cu capacul deschis in sus (ca aerul cald sa urce singur in sus) si apoi fa o comparatie

pai in acelasi mediu placa are cu 10 grade mai mult.

multumesc de raspunsuri!

Edited by mikaell, 15 September 2021 - 11:52.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu folosesti niciodată metal, cutter, lamă.

Unde e pasta întărită iei o bucățică de lemn, eu am ceva ca un creion puțin cioplit, și cu ea râcâi.
Sau o codiță de lemn de la o pensulă, o tai cu un cuțit.

Însă nu metal.

#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
Ms!
pai a fost prima mea interventie, ideea cu lemnul mi se pare buna pt racait suprafete. Pe viitor am sa incerc.

Am comandat paduri mai subtiri in grosime, vad maine ce rezultate am.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 mikaell, on 15 septembrie 2021 - 11:52, said:

Nu conteaza cum arata pasta termoconductoare! Cat timp face corp comun cu CPU si placa de baza, este in regula.

#16
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
ok am reaplicat pasta si inlocuit padurile cu altele mai subtiri. acum placa ruleaza cum o facea odata in tinerete. 35 in idle si 60-62 cand ii dau talpa
poate ca prima data n-am asamblat-o bine, probabil am facut varza etanseitatea. in acest caz, al doilea set de paduri a fost cam degeaba
well i'll never know. macar acum temperatura e buna, sub ce am avut inainte de a o curata.

Multumesc colegilor pentru idei si directie!!


 YOUR_GOD, on 15 septembrie 2021 - 21:38, said:

Nu conteaza cum arata pasta termoconductoare! Cat timp face corp comun cu CPU si placa de baza, este in regula.

din moment ce o pasta isi pierde proprietatea pentru care a fost menita, permite-mi sa ma indoiesc ca nu trebuie schimbata, in cazul meu dupa 8 ani.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 mikaell, on 16 septembrie 2021 - 21:37, said:

din moment ce o pasta isi pierde proprietatea pentru care a fost menita, permite-mi sa ma indoiesc ca nu trebuie schimbata, in cazul meu dupa 8 ani.
Gen, dispare de acolo si ramane gol intre procesor si CPU.
In fine, da-i inainte cu schimbarea. Am vreo 50 de statii cu care lucrez. Niciunul nu a necesitat mentenanta la acest nivel.

#18
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
nu-ti inteleg sarcasmul
cert este ca am rezolvat problema si placa ruleaza sub temperatura dinainte de curatare. si mai mult ma bucura faptul ca nu trebuie sa cumpar alta placa, care in momentul de fata sunt super supra evaluate.
Quod erat demonstrandum!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate