Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Muzicuta pentru muzica populara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Buna ziua!
Doresc sa-i cumpar tatalui meu o muzicuta pana in 200 de lei. El canta muzica populara si este la un nivel mediu. Ce muzicuta imi recomandati?
Eu am gasit-o pe aceasta, ce spuneti? https://www.emag.ro/...0/pd/DW9R76BBM/

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
intreaba-l daca stie sa cinte la aia cu buton. daca-i invatat sa cinte pe d'aia chinezeasca de demult, nu cred ca va fi prea incintat. se va obisnui cu timpul, arata-i comparatorul asta ..

https://www.emag.ro/...6BBM,DKNQBFBBM/

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Important e să știi dacă tatăl tău cântă la muzicuță cu schimbător (cromatică), așa cum e muzicuța din linkul tău.
Ca să faci "floricele", așa cum se cântă în muzica populară românească, într-adevăr, trebuie să știi să cânți la muzicuța cu schimbător.

Ca să răspund la întrebare, nu am folosit muzicuța respectivă, dar pare ok.
Personal, am comandat de pe "thomson.de" o muzicuță similară cu a ta, pe care era gravat "Thomson", dar, de fapt, era un "Swan 10 orificii" (se vede un swan undeva chiar în linkul tău de pe emag)
Înclin să cred că e ok muzicuța din linkul tău (deși e probabil made in china, după același model ca orice altă muzicuță cu 10 orificii) Posted Image .

Edited by afh, 11 September 2021 - 15:11.


#4
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Vreau sa ii fac cadou, el stie sa cante pe muzicute asa clasice, deci nu cred ca e ok cea de sus.
Am citit ca muzica populara s-ar auzi mai bine pe muzicute de tip tremolo dublu si am gasit-o pe asta. Ce spuneti?
https://www.soundcre...-g-id10959.html

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Locul cel mai bun de a cumpăra muzicuțe este acesta:

http://muzicute.ro/

#6
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 afh, on 11 septembrie 2021 - 15:09, said:

"thomson.de" o muzicuță similară cu a ta, pe care era gravat "Thomson",  .
apropo, am vrut să zic "Thoman"... chiar nu știu de unde mi-a ieșit thomson-ul Posted Image)

Eu zic să iei ceva cu care știi că e obișnuit, ca să se bucure de muzicuță.

Muzicuțele scumpe chiar sunt făcute pentru profesioniști.
Alea ieftine chiar sunt concepute pentru începători, de exemplu, "bendingul" (să obții semitonuri pe o muzicuță diatonică) e mult mai "ușor" pe o muzicuță ieftină.

Edited by afh, 11 September 2021 - 16:00.


#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Poate Thomann. Au produse ok, raport bun calitate/pret.

#8
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna seara, ma poate sfatui cineva sa-mi cumpar o muzicuta de calitate buna, rezonanta puternica, tip Tremolo, cu 48 gauri/orificii ? In momentul de fata am Hohner Golden Melody, Tremolo cu 40 gauri, imi place f mult cum suna dar as dori cu 48 gauri, sa pot gasi mai multe note. Ca pret m-ar interesa pana la 500 lei. Sunt la nivel incepator - mediu. Va multumesc.

Edited by Pilutu, 03 November 2021 - 21:10.


#9
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna seara, as dori un sfat, daca se poate: cant la muzicuta muzica populara, asa, in particular, nu am cantat niciodata in public. As dori sa stiu daca atunci cand cant, as putea sa pun ceva sa ma acompanieze, sa tina ritmul, un fel de boxe mici sau asa ceva, ca un fel de orga, scuze daca vorvesc prostii, intreb si eu. Intreb acest lucru deoarece eu nu stiu sa fac bas cu limba, asa cum fac altii, si asa simt ca daca ar fi ceva care ar tine doar ritmul (in loc de basul cu limba), ar suna mult mai bine. Va multumesc daca ma poate sfatui cineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate