Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Colon iritabil si staganare in greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020
Bunã ziua,
Ma confrunt de minim 6-7 ani cu colonul iritabil (desi simptomele s-au mai accentuat in ultimii 2 ani) si nu reusesc sa pun in greutate. Simptomele mele sunt balonari de la anumite alimente si chiar diaree daca dau de produse cu lactoza, ceea ce m-a determinat sa renunt complet la ele. De asemenea, emotiile si stresul imi contribuie la aceste simptome. Am fost intre timp la un gastroenterolog care mi-a recomandat dieta FODMAP si mese dese si mici. De asemenea am fost si la nutritionist care mi-a recomandat aceasta dieta + cateva alimente bogate in proteine, minerale (seminte de quinoa, multe fructe etc). Tin aceasta dieta de 4 saptamani si chiar incerc sa mananc suficient de mult cat sa nu ma balonez dar tot nu reusesc sa pun in greutate, tot 49 kg am la 23 ani si 169 cm.
Am fost si la endocrinolog (in urma cu o luna) si mi-a confirmat ca si glanda tiroida e perfecta. Analizele la sange perfecte, nu am alte probleme de sanatate.
Doar din alimentatie as putea rezolva aceasta problema cu greutatea, sau ar fi si alte solutii? Multumesc!

#2
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cat de deste sunt scaunele diareice? la varsta ta si metabolismul rapid plus lipsa de miscare sunt factori care pot determina faptul ca nu poti lua in greutate.

#3
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020

View PostRangerBoy, on 09 septembrie 2021 - 08:31, said:

Cat de deste sunt scaunele diareice? la varsta ta si metabolismul rapid plus lipsa de miscare sunt factori care pot determina faptul ca nu poti lua in greutate.
Daca sunt atent la alimentatie nu am niciun scaun diareic/zi. Doar scaune normale, 2-3/zi. Avand un job de birou evident ca 8 ore nu pot sa fac miscare doar cand fac pauze. Dar dupa program incerc sa ies, fac sport de camerã (streching, flotari etc) odata la 2 zile. Ar trebui sa ies sa fac miscare mai des? Mersi

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAndreiMitrasca25, on 09 septembrie 2021 - 08:23, said:

Bună ziua,
Ma confrunt de minim 6-7 ani cu colonul iritabil (desi simptomele s-au mai accentuat in ultimii 2 ani) si nu reusesc sa pun in greutate. Simptomele mele sunt balonari de la anumite alimente si chiar diaree daca dau de produse cu lactoza, ceea ce m-a determinat sa renunt complet la ele. De asemenea, emotiile si stresul imi contribuie la aceste simptome. Am fost intre timp la un gastroenterolog care mi-a recomandat dieta FODMAP si mese dese si mici. De asemenea am fost si la nutritionist care mi-a recomandat aceasta dieta + cateva alimente bogate in proteine, minerale (seminte de quinoa, multe fructe etc). Tin aceasta dieta de 4 saptamani si chiar incerc sa mananc suficient de mult cat sa nu ma balonez dar tot nu reusesc sa pun in greutate, tot 49 kg am la 23 ani si 169 cm.
Am fost si la endocrinolog (in urma cu o luna) si mi-a confirmat ca si glanda tiroida e perfecta. Analizele la sange perfecte, nu am alte probleme de sanatate.
Doar din alimentatie as putea rezolva aceasta problema cu greutatea, sau ar fi si alte solutii? Multumesc!

O dieta ok isi arata rezultatele in cateva luni, mai ales daca vine de la nutritionist. Ar trebui sa se vada din luna 2-3.
Pe de alta parte, poate asa e felul tau, mai uscat. Csf... ncsf ... Probabil ca trebuie crescuta masa musculara.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAndreiMitrasca25, on 09 septembrie 2021 - 08:37, said:

Ar trebui sa ies sa fac miscare mai des? Mersi
Da, am avut si eu probleme cu digestia, intestinul, colonul, balonare, constipatie, etc...
Miscarea ajuta, mai ales daca actioneaza asupra organelor interne, se stimuleaza in felul acesta digestia - recomand abdomene, rasuciri de trunchi, aplecari in fata si laterale, etc. Masajul abdominal de asemenea ajuta, la fel si respiratia adanca abdominala, sedentarismul in exces face si sistemul digestiv lenes, bolul alimentar stagneaza, se misca mai greu si poate cauza tot felul de probleme.

#6
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Nu e ok ca ai 2-3 scaune pe zi, si eu am colon iritabil pe sistem nervos de multi ani dar daca nu consum prostii nu am nimic.
La mine nu e asa nasol ca la tine, eu pot sa consum branza spre ex, si pot manca aproape toate alimentele inclusiv fructe si legume.
La mine cel mai urat face la bauturile acide, sucuri si bere.
Alcool pot sa consum dar tarie si in cantitati moderate.
Momentan iau niste prebiotice+probiotice, astea se tin la frigider, sunt ceva mai scumpe.
La emotii puternice negative mi se activeaza repede, am auzit ca psihoterapia e cea mai de succes in sindromul asta.
Mergi la un psiholog, eu nu am fost dar am auzit ca e cel mai eficient tratament.

#7
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020

View PostAldulescu, on 09 septembrie 2021 - 16:54, said:


Da, am avut si eu probleme cu digestia, intestinul, colonul, balonare, constipatie, etc...
Miscarea ajuta, mai ales daca actioneaza asupra organelor interne, se stimuleaza in felul acesta digestia - recomand abdomene, rasuciri de trunchi, aplecari in fata si laterale, etc. Masajul abdominal de asemenea ajuta, la fel si respiratia adanca abdominala, sedentarismul in exces face si sistemul digestiv lenes, bolul alimentar stagneaza, se misca mai greu si poate cauza tot felul de probleme.
Multumesc de sfat, o sa incerc si eu aceste exercitii mai des!

View PostRangerBoy, on 09 septembrie 2021 - 17:55, said:

Nu e ok ca ai 2-3 scaune pe zi, si eu am colon iritabil pe sistem nervos de multi ani dar daca nu consum prostii nu am nimic.
La mine nu e asa nasol ca la tine, eu pot sa consum branza spre ex, si pot manca aproape toate alimentele inclusiv fructe si legume.
La mine cel mai urat face la bauturile acide, sucuri si bere.
Alcool pot sa consum dar tarie si in cantitati moderate.
Momentan iau niste prebiotice+probiotice, astea se tin la frigider, sunt ceva mai scumpe.
La emotii puternice negative mi se activeaza repede, am auzit ca psihoterapia e cea mai de succes in sindromul asta.
Mergi la un psiholog, eu nu am fost dar am auzit ca e cel mai eficient tratament.
Am vazut si eu un program interesant de psihoterapie pe net, poate o sa-l incerc. Mersi!

#8
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Sa fii sanatos. Eu in dimineata asta am tras o diarie fara explicatii, probabil tot pe surmenaj, mi s-a mai intamplat. Ne tinem la curent cu ce ni se intampla. :D

#9
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020

View PostRangerBoy, on 10 septembrie 2021 - 06:14, said:

Sa fii sanatos. Eu in dimineata asta am tras o diarie fara explicatii, probabil tot pe surmenaj, mi s-a mai intamplat. Ne tinem la curent cu ce ni se intampla. :D
i feel you bro:)) Ne mai auzim!

#10
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAndreiMitrasca25, on 09 septembrie 2021 - 08:23, said:

Bună ziua,
Ma confrunt de minim 6-7 ani cu colonul iritabil (desi simptomele s-au mai accentuat in ultimii 2 ani) si nu reusesc sa pun in greutate. Simptomele mele sunt balonari de la anumite alimente si chiar diaree daca dau de produse cu lactoza, ceea ce m-a determinat sa renunt complet la ele. De asemenea, emotiile si stresul imi contribuie la aceste simptome. Am fost intre timp la un gastroenterolog care mi-a recomandat dieta FODMAP si mese dese si mici. De asemenea am fost si la nutritionist care mi-a recomandat aceasta dieta + cateva alimente bogate in proteine, minerale (seminte de quinoa, multe fructe etc). Tin aceasta dieta de 4 saptamani si chiar incerc sa mananc suficient de mult cat sa nu ma balonez dar tot nu reusesc sa pun in greutate, tot 49 kg am la 23 ani si 169 cm.
Am fost si la endocrinolog (in urma cu o luna) si mi-a confirmat ca si glanda tiroida e perfecta. Analizele la sange perfecte, nu am alte probleme de sanatate.
Doar din alimentatie as putea rezolva aceasta problema cu greutatea, sau ar fi si alte solutii? Multumesc!

pe langa mesele normale incearca sa bei 2 sau 3 litri pe zi de lapte fara lactoza.
laptele fara lactoza nu ar trebui sa iti  afecteaze colonul iritabil si e alimentul perfect pentru ingrasare: nu necesita gatit, e usor de gasit , e ieftin si usor de "administrat"
cel mai probabil nu o sa reusesti sa bei tot din prima , dar incepi cu 1-2 pahare si mai adaugi cate un pahar la 2-3 zile

programele de psihoterapie nu te vor ajuta cu nimic fiindca practic nu se stiu cauzele colonului iritabil (daca sunt phihologice sau fiziologice)

insa se stie cu siguranta ca activitatea fizica ajuta dci tot acum e bine sa te apuci si de sala daca vrei sa iei in greutate Posted Image
esti la varsta perfecta pentru luat in masa musculara
https://startingstre...tarted/programs

Edited by takillya, 12 September 2021 - 07:40.


#11
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Alimentatia favorizeaza aparitia s.c.i. dar nu este declansatorul. Pentru ca cea mai mare parte a sistemului nervos se afla in intestine, colonul este afectat in mod direct atunci cand esti expus la stres  un timp indelubgat sau la emotii negative foarte puternice.


#12
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020

View Posttakillya, on 12 septembrie 2021 - 07:34, said:



pe langa mesele normale incearca sa bei 2 sau 3 litri pe zi de lapte fara lactoza.
laptele fara lactoza nu ar trebui sa iti  afecteaze colonul iritabil si e alimentul perfect pentru ingrasare: nu necesita gatit, e usor de gasit , e ieftin si usor de "administrat"
cel mai probabil nu o sa reusesti sa bei tot din prima , dar incepi cu 1-2 pahare si mai adaugi cate un pahar la 2-3 zile

programele de psihoterapie nu te vor ajuta cu nimic fiindca practic nu se stiu cauzele colonului iritabil (daca sunt phihologice sau fiziologice)

insa se stie cu siguranta ca activitatea fizica ajuta dci tot acum e bine sa te apuci si de sala daca vrei sa iei in greutate Posted Image
esti la varsta perfecta pentru luat in masa musculara
https://startingstre...tarted/programs
Mersi de sfat! Deja am inclus in alimentatie lapte fara lactoza doar ca nu am ajuns inca la 2-3 litri/zi, cel mult vreo 0,5 l ( o cana de smootie, un bol cu terci de cereale). O sa incerc sa consum mai mult si sa fac sport mai des.

View PostRangerBoy, on 12 septembrie 2021 - 11:52, said:

Alimentatia favorizeaza aparitia s.c.i. dar nu este declansatorul. Pentru ca cea mai mare parte a sistemului nervos se afla in intestine, colonul este afectat in mod direct atunci cand esti expus la stres  un timp indelubgat sau la emotii negative foarte puternice.
Sunt perf de acord, am experimentat pe propria piele:))

View PostRangerBoy, on 12 septembrie 2021 - 11:52, said:

Alimentatia favorizeaza aparitia s.c.i. dar nu este declansatorul. Pentru ca cea mai mare parte a sistemului nervos se afla in intestine, colonul este afectat in mod direct atunci cand esti expus la stres  un timp indelubgat sau la emotii negative foarte puternice.
Sunt perf de acord, am experimentat pe propria piele:))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate