Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Temperatura mare procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, am schimbat pasta la procesor, avand un procesor intel quad q8200, si un cooler ca cel din link, Foxconn, sper ca am voie sa pun link, am verificat cu Speed fan si cu Core Temp si in idle la CPU am undeva la 35 grade iar unde scrie Core 0, 1, 2, 3, am undeva intre 50 si 60 grade si apare cu flacara. Am folosit pasta Silver 5, pus un bob in mijloc, acea metoda, priza a facut bine, acest cooler are o prindere buna in suruburi, praf nu este ca am curatat si ventilatorul si radioatorul. Este normala temperatura pentru acest procesor sau am gresit undeva? Sau coolerul este prea slab, comparativ cu unul Intel stock? Placa de baza este AsRock G41C-S. Multumesc mult.

https://archiwum.all...8593921348.html

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Pe la 60 de grade arde baza coolerului. Ai testat daca frige ?
Nu e normal sa ai peste 50 grade in utilizare normala. La mine un FX8320 sta in 18 grade tot in Core Temp. E chiar anormala citirea. Verifica daca chiar frige baza coolerului nu ia de buna ce afiseaza softul.

Attached File  CoreTemp-Scr.png   16.6K   22 downloads

Edited by Leo2006, 07 September 2021 - 17:07.


#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Leo2006, salut, am pus degetul pe radiator, e rece, si pe lateral jos, unde am putut ajunge cu degetul, e tot rece.

2 core imi stau la temperatura mai joasa, dar doua mai ridicate, oare de ce?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca nu primeste softul informatiile corecte de la cei 2 senzori. Temperaturile trebuie sa fie aceleasi chiar si de la nucleul care nu are incarcare. Pastila de siliciu e foarte mica si nu trebuie sa fie diferente de temperatura intre nuclee.

Edited by Leo2006, 07 September 2021 - 17:28.


#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View PostLeo2006, on 07 septembrie 2021 - 17:03, said:

Nu e normal sa ai peste 50 grade in utilizare normala. La mine un FX8320 sta in 18 grade tot in Core Temp. E chiar anormala citirea. Verifica daca chiar frige baza coolerului nu ia de buna ce afiseaza softul.
La tine s-ar putea sa fie anormala citirea. Care e temperatura ambientala?

#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Am pus cu ventilatorul in jos, conteaza pozitia? Si vad ca aerul din radiator il trage si da afara ventilatorul, asa trebuie sau normal trebuie aerul sa il trimita in radiator?

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Il da afara.

#8
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@modoran, si asa trebuie? Ventilatorul sa traga aerul de la procesor sau sa sufle aer rece pe procesor?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View PostLeo2006, on 07 septembrie 2021 - 17:03, said:

La mine un FX8320 sta in 18 grade tot in Core Temp.
Poate daca stai la Polul nord cu calculatorul afara... Posted Image

Nici cu cooler pe apa aftermarket cu radiator de 360 n-ai cum sa ai 18 grade.

View PostLife2Live, on 07 septembrie 2021 - 17:38, said:

Am pus cu ventilatorul in jos, conteaza pozitia?
Pune FOTO cu coolerul/ ventilatorul cum e montat acum... si da, conteaza pozitia !

Ca idee, un i5 4core imi sta la 38-42 in idle si 50-55 in jocuri, aceste temperaturi cu cooler tower cu ventilator de 120
Tu daca esti pe cooler stock e absolut normal sa ai 50-60 cand e folosit procesorul, chiar e bine Posted Image

View PostLife2Live, on 07 septembrie 2021 - 17:13, said:

...2 core imi stau la temperatura mai joasa, dar doua mai ridicate, oare de ce?
E normal.

Edited by sirgoofy, 07 September 2021 - 19:21.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pana la 71.4 grade Celsius merge acel procesor.
In gol vezi daca e in procese. Daca nu ai nimic acolo si el lucreaza sus (si tu stii ca sta rece - un procesor mai vechi se incalzea singur pe la 45 grade; asa functiona normal), inseamna ca vreun virus, vreun soft de mining, ceva, lucreaza pe nv. Acum, verifica transferul termic. Ideala este o camera cu infrarosu, dar merge si cu un termometru mai bun. Poti schimba pasta termoconductoare, preventiv.

View PostLife2Live, on 07 septembrie 2021 - 19:11, said:

@modoran, si asa trebuie? Ventilatorul sa traga aerul de la procesor sau sa sufle aer rece pe procesor?
Il trage, aerul. Aia e ideea. Se presupune ca nu ai in casa mai mult decat pe CPU. Daca era invers, ventilatoarele trageau din mediul ambiant.

#11
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@YOUR_GOD, pai sa il desfac iara sa ii schimb pasta? Doar ce am schimbat :( Nu are nimic la procese care sa consume procesor :( Oare sa pun alt cooler? Am unul de intel, stock :( Ma gandeam sa schimb ventilatorul si sa sufle aer in loc sa traga, doar ca la acest model de cooler ventilatorul este lateral, nu deasupra

Cum vad daca am mineri? :) Ca macar de ar sta constant temperatura mare, dar scade cu un grad, creste, iara scade si tot asa, si la fiecare core e diferita, 0 si 4 au la fel temperatura, 2,3 diferenta de 2 grade.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
In full load ce temperatura are?
Oricum nu e nici o tragedie daca ruleaza la temperaturile alea. In cel mai rau caz (fara heatsink) o sa se opreasca in cateva secunde datorita protectiei.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostLife2Live, on 07 septembrie 2021 - 19:19, said:

Fluctuatiile pot fi si erori ale senzorilor.
Pai, ce probleme ai tu cu el. In grafic, cum apare temperatura? Sus pe rosu?
Ventilatorul este conceput sa ia gradele multe si sa le duca departe. Tu vrei sa-i bagi altele 20-30?! Nu face modificari. Oricum, intra in protectie daca creste peste cat stie el. Da, nu ti-am zis asta: fara modificari aiurea, nu poti arde CPU prin cresterea temperaturii, pentru ca intra in protectie.

#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View PostLife2Live, on 07 septembrie 2021 - 19:11, said:

si asa trebuie? Ventilatorul sa traga aerul de la procesor sau sa sufle aer rece pe procesor?
Cum vrei. Ventilatorul nu trage aer si nu sufla aer pe procesor ci pe radiator, ideea e sa raceasca radiatorul care preia caldura de la procesor. Eu zic ca e mai bine sa sufle aer rece direct pe radiator, asa se raceste mai repede. Pe langa asta conteaza ventilatia carcasei, cum iti circula aerul in carcasa si cate ventilatoare ai montate. Daca n-ai ventilatoare atunci mai bine deschizi panoul lateral sa mai iasa afara din caldura. Pasta termica conteaza si ea cum ii pusa si cata pui, bine, pui un bob de mazare pe mijloc da daca te zgarcesti si nu acoperi bine suprafata procesorului se cam incalzeste.
Coolerul vad ca e cu suruburi, teoretic n-ar trebui sa fie probleme daca l-ai strans bine, da nu pana crapa. Un procesor quad pe 775 urca lejer la 45 de grade, stiu eu, asa ca n-ai de ce sa-ti bati capul la 35 de grade. 50-60 deja ar fi cam mult, cu ce programe masori temperatura ? daca nu esti multumit eu zic sa mai aplici odata pasta termica da in strat subtire pe toata suprafata si sa vezi care-i chestia cu ventilatia din carcasa.
In cel mai rau caz procesorul daca ii urca brusc temperatura intra singur in protectie si nu se arde chiar si fara coller.
Acuma daca procesorul sta zilnic la 70 de grade singura care se poate strica e placa de baza.Posted Image

Edited by Motanu13, 07 September 2021 - 19:58.


#15
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postred46, on 07 septembrie 2021 - 19:45, said:

In full load ce temperatura are?
Oricum nu e nici o tragedie daca ruleaza la temperaturile alea. In cel mai rau caz (fara heatsink) o sa se opreasca in cateva secunde datorita protectiei.
Salutare, nu am incercat in full, am facut doar un test cu ceva AIDA64 parca, acela de stress si au ajuns peste 60 grade, dar nu mai mult.
@YOUR_GOD, in care grafic? Nu vreau sa bag alt ventilator, dar acesta sufla inafara, nu trimite aer rece in radiator, ci il trage :) Sper sa nu se arda sau ceva, nici nu am indraznit sa deschid un joc :)
@Motanu13, salut, pai am pus degetul si este relativ rece tot :) Deci ar trebui sa inversez ventilatorul? Sa sufle in radiator? Ca acum trage aer din ventilator si il da afara :) Mai am doar un ventilator micut, pe capacul carcasei care trage aer din carcasa afara, dar nu se simte deloc diferenta. Pasta am pus un bob, exact in mijloc, mai am ceva pasta alba, nu scrie ce nume are ca nu mai are eticheta seringa, cred ca e ceva de silicon. Oare sa fie mai buna ca cea argintie? Da, chiar se strange foarte bine coolerul, este model vechi dar are buna prinderea :) Da, ajunge la 60, dar nu toate 4 core, doar 2, pai am testat cu Speed Fan, Cpu Temperature, HWMonitor, la fel arata. Cu ce pot aplica stratul? Am raspuns cum am putut in intrebare si in functie de ce ai scris tu :) Multumesc mult de timp si ajutor dragilor :)

#16
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Si de ce sa se strice placa de baza daca sta procesorul in 70 grade zilnic? :( Chiar nu am acum banuti de cumparat altul, abia am facut rost sa il repar pe acesta :((

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Nu se strica nimic nici la 70 *C, sa-l tii 24/7 asa. Componentele alea sunt facute sa reziste la temperaturi mult mai mari.
Ai zis ca atinge maxim 60 *C intr-un stress test, e OK. Daca aveai mai putin de atat inainte sa-l desfaci, atunci mai poti sa verifici / schimbi o data pasta, poate ai pus prea putin.

#18
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Neata, si sa incerc cu pasta alba? @red46

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate