Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Schimbare pasta procesor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Pui un bob, pui cooler-ul, il dai jos, vezi daca s-a intins pasta pe 80% din procesor, daca nu, maresti cantitatea. Intr-o seringa de pasta ai lejer 8-10 aplicari.

#20
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pui un bob și îl întinzi tu uniform pe toată suprafața. Dacă trântești radiatorul deasupra nu se va întinde uniform (nu că ar conta la ceva).

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 karax, on 02 septembrie 2021 - 08:52, said:

a da corect.  Eu l-am scos  ca sa dau jos si praful de pe el

 karax, on 02 septembrie 2021 - 08:55, said:

eu de obicei il duc la firma de calculatoare, ii cer celui de acolo sa imi curete complet , de la procesor , placa video , placa de baza si tot ce e de facut
ii dau 20 lei pe tot depinde si de cat e de prafuit calculatorul

pai ori il scoti tu, ori il duci de fapt la firma?


 karax, on 02 septembrie 2021 - 08:52, said:

Eu l-am scos  ca sa dau jos si praful de pe el si sa scot si urmele de pe el

daca dai jos coolerul, nu ai nevoie sa dai jos si procesorul pt a curata de praf. daca tot esti atat de neindemanatic, ca de cunostinte, stim deja ca nu ai, nu scoti procesorul pt a il sterge. de fapt, nu te bagi acolo deloc daca tot n-ai habar, dar esti curios totusi cum se plimba electronii pe acolo si daca poti face vreo fisiune nucleara in procesor

 karax, on 02 septembrie 2021 - 08:52, said:

sa curat si locasul unde era bagat

la intelul tau, sa cureti socketul, e deja moarte curata

 karax, on 02 septembrie 2021 - 08:52, said:

daca autorul topicului l-a curatat deja de praf , sau nu se produce praf la camera la care e calculatorul poate sa nu scoata procesorul

se poate curata si fara demontare, ce nu-ti e clar?

 reventon, on 02 septembrie 2021 - 10:08, said:

Pui un bob, pui cooler-ul, il dai jos, vezi daca s-a intins pasta pe 80% din procesor, daca nu, maresti cantitatea.

dupa ce ai pus coolerul, nu il mai dai jos, ca faci un mare rahat in felul asta. ceea ce s-a intins, acum rupi priza si poti face mai multe bule de aer decat ar fi putut face de la inceput

 reventon, on 02 septembrie 2021 - 10:08, said:

Intr-o seringa de pasta ai lejer 8-10 aplicari.

depinde de pasta cumparata, dar sunt pt multe aplicari, asta da

 Life2Live, on 02 septembrie 2021 - 09:47, said:

Da, multumesc frumos pentru timp la toti :) Cred ca pun un bob, desi in video de la colegul arata ca acele 5 puncte sunt cele mai bune pentru amd :) Sper sa nu stric nimic, desi am mai deschis in trecut :)

metoda de aplicare depinde foarte mult si de tipul pastei. producatorul in sine iti indica metoda de aplicare. pt acel mx, metoda bobului este cea mai ok.

zici de amd, tu ai intel, ce cauta acel desi, cand tu nu joci in acea liga?

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Desfacut dar si dus la firma

Curat cu o pensula cu peri ce nu is aspri , dau usor sa nu las urme
Is si calculatoare la care praful s-a bagat pe langa procesor si e si soclul cu ceva praf , is oameni ce locuiesc in zone prafuite si cu nisip , pe care il baga pe talpi in casa

Caldura produc si placa de baza si soclul procesorului si cand se aseaza praf e caldura mare

Cel putin la calculatorul meu am vazut ceva praf si pe langa soclu si cum nu prea poti baga sa cureti ceva cu procesorul pus , am scos procesorul ca sa curat zona , langa soclu fiind si piese care nu prea permit curatare cu pensula a soclului asa ca am scos procesorul ca sa fie loc de curatat

dar da , e ca tine , de obicei nu e necesar sa cureti si soclu , doar cand e praf necuratat pe langa soclu e necesar

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e necesar sa cureți soclul de procesor, niciodată Karaxe, oricât praf ai avea acolo. Este o tâmpenie. Încetează.

Cat timp procesoeul a fost montat corect din prima nu mai ai treaba acolo decât dacă vrei sa îl schimbi cu totul.

Edited by ro_explorer, 03 September 2021 - 08:46.


#24
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

 reventon, on 02 septembrie 2021 - 10:08, said:

Pui un bob, pui cooler-ul, il dai jos, vezi daca s-a intins pasta pe 80% din procesor, daca nu, maresti cantitatea. Intr-o seringa de pasta ai lejer 8-10 aplicari.
Stii ca heatsink-ul de la cooler sta lipit de procesor prin pasta termica, nu? Facand priza acolo cand pasta e proaspat intinsa, risti sa faci mai mult rau decat bine. In frageda pruncie chiar am facut prostia asta si am smuls procesorul din socket

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 reventon, on 02 septembrie 2021 - 10:08, said:

Pui un bob, pui cooler-ul, il dai jos, vezi daca s-a intins pasta pe 80% din procesor, daca nu, maresti cantitatea. Intr-o seringa de pasta ai lejer 8-10 aplicari.
niciodată nu faci asta.

#26
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,610
  • Înscris: 29.05.2011

 badboy69on, on 03 septembrie 2021 - 08:46, said:

Stii ca heatsink-ul de la cooler sta lipit de procesor prin pasta termica, nu? Facand priza acolo cand pasta e proaspat intinsa, risti sa faci mai mult rau decat bine. In frageda pruncie chiar am facut prostia asta si am smuls procesorul din socket

Nu tragi direct niciodata. Misti putin stanga dreapta coolerul pe procesor inainte sa tragi.

#27
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Asa am facut (din ce imi amintesc plus ca asa mi se pare logic, facand priza - se intampla acum vreo 10 ani)

#28
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

 ro_explorer, on 03 septembrie 2021 - 08:47, said:

niciodată nu faci asta.

Am uitat sa mentionez ca trebuie curatat totul intre aplicari.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Aia e altceva. Eu unul întind bine de tot pasta pe CPU înainte de a monta coolerul și asa rămâne sistemul pana când este nevoie de intervenție.

#30
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Sa stergi cu grija (si cu alcool izopropilic) pasta veche.
Inainte de asta, scoti bateria/opresti sursa de alimentare si apoi apesi Power ca sa scoti tot curentul ramas prin condensatori.

#31
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Da și-l lași să se odihnească peste noapte să fii sigur că n-au mai rămas electroni răzleți pe acolo...

#32
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 Life2Live, on 02 septembrie 2021 - 08:55, said:

Nu a fost schimbata de mult, are temperatura de cam 60 in idle.
Inseamna ca ceva nu-i in regula cu coolerul la prindere sau pasta termoconductoare a fost aplicata aiurea. Cat de demult nu a fost schimbata ? ca de obicei cu o pasta buna tine ani de zile.

 Leo2006, on 02 septembrie 2021 - 09:32, said:

Eu aplic un strat foarte subtire pe tot procesorul.
Si eu intind pasta in strat subtire pe toata suprafata nu numai la procesoare ci si la placi video, chipseturi, cam asa tine cel mai bine si nu urca niciodata prea mult temperaturile indiferent de pasta, nici cu aia ieftina siliconica. Cu bob de mazare daca pui prea mult faci risipa de pasta si iese in afara, daca-i prea putina nu acopera toata suprafata sau da mai mult intr-o parte. Multi pun bob de mazare din comoditate.

 karax, on 03 septembrie 2021 - 08:41, said:

Cel putin la calculatorul meu am vazut ceva praf si pe langa soclu si cum nu prea poti baga sa cureti ceva cu procesorul pus , am scos procesorul ca sa curat zona , langa soclu fiind si piese care nu prea permit curatare cu pensula a soclului asa ca am scos procesorul ca sa fie loc de curatat

dar da , e ca tine , de obicei nu e necesar sa cureti si soclu , doar cand e praf necuratat pe langa soclu e necesar
Nu trebuie sa scoti procesorul decat sa dai jos coolerul, cu procesorul scos risti sa indoi niste pini la placa de baza si adio. Mai ales daca folosesti pensula sau carpa la curatat.Posted Image
In soclu la procesor n-ai ce umbla cu curatatul decat daca ai lupa si esti expert.Posted Image
Cand ai intinsa pasta printre pini atunci e cam nasol.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Calculatorul era prafuit bine , ca era langa casa o gramajoara de nisip si  calcam pe nisip, asa ca s-a facut nisip , ca mergeam in bucatarie si usa de la camera era deschisa , si se ducea ceva praf/nisip si la camera.  Cand s-a desfacut calculatorul avea praf bine pus si pe langa soclu asa ca s-a scos procesorulPosted Image
Niciodata nu am curatat procesorul pe pini , am suflat doar, pe soclu am dat usor cu pensula si dupa am suflat
Suflat de la soclu la margini ca sa nu bag praful in soclu
Poate cel mai usor e cu placa de baza scoasa pe care o orientezi spre jos si sufli.  Praful/nisipul va cadea de pe soclu

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
uite idee de afacere, faci in constanta, in fiecare statiune chiar, centre de curatare pc-uri, la cat nisip e acolo, calculatoarele ar trebui sa arate ca desertul sahara la interior. daca mai si pastrezi ce scoti din interior, faci bani si din materiale de constructii. nisip de cea mai buna calitate.

bre vyctoras karax, spui niste gogomanii de ne doare pe noi mintea deja cand le citim. auzi, sa mergi pe afara prin zona cu nisip, sa intri intr-o alta camera decat cea a calculatorului, iar nisipul sa ajunga in unitate, insa nu numai sa se faca dune acolo, dar sa ajunga pana in socketul procesorului chiar.

acum inteleg de ce sahara e atat de netehnologizata, nisipul din socketuri strica orice calculator.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Casa avea camere mici si nisipul era aproape de casa asa ca era si nisip
Basca de cateva ori , grabit, nu am scos tenesii , si nisipul s-a dus la calculator Posted Image
Cauza fiind ca nu am scos tenesii, ca asa nisipul nu prea s-ar fi dus la camere
S-a si lucrat acolo era ceva praf , s-a turnat ciment si s-a lucrat cu ciment si nisip , asa ca s-a dus nisipul usor spre camere.  Desi am scuturat alea de praf/nisip calculatorul s-a curatat dupa cateva lucrari pe langa casa si s-a depus praf
Sa zicem ca nu am realizat cat praf se poate aseza pe pc

Ca sa  nu zic ca eram cretin ca nu am vazut cat praf s-a pus Posted Image

Sa zic , nu cretin , puturos Posted Image

Si sa te uiti pe net , la arabi is chestii care protejeaza pc-ul de furtunile de nisip , ca e o problema reala Posted Image

Edited by karax, 04 September 2021 - 08:33.


#36
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, sa nu mai deschid alt topic, am pus pana la urma procesorul, am instalat speed fan, nu stiu cat e de bun, am cooler ceva stoc, nu foarte scump, am la CPU 30 C in Speed fan in idle, dar la Core 0,1,2,3, imi arta temperaturi de 55 grade, este in regula? Mersi mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate