Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Weekend getaway, munte cat mai aproape de Constanta, accesibil cu Sandero.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Salut, stiu ca suna ciudat, dar astea sunt datele problemei: am Compassu la service, si n-am la dispozitie decat Sandero alor mei.
Vreau sa plec joi dimineata din Cta, sa ma intorc luni seara. In afara de Lepsa, unde am fost de m-am plictisit, si Valea Prahovei, unde nu vreau, dati-mi va rog o idee de iesire de weekend.
Sa fie munte, sa fie accesibil cu Sandero 0.9, si sa fie pensiune, sau hotel, nu cort.
Ma gandeam la Siriu, jud. Buzau, dar mi-a zis un tovaras ca a fost si e drumul in reparatii, se merge foarte greu.
Va multumesc pentru eventualele sugestii.

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Pensiunea Valea Lupului din Patarlagele, jud Buzau
Sau Hotel Coquette din Maneciu - Ungureni, de vizitat barajul, e superb

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
...dar Sandero e la acelasi nivel cu un scuter sau de ce ti-e asa frica de el??? :-) Merge mai bine decat multe cazane de pe drumurile patriei!

Ti-as recomanda in Secuime - daca o sa cauti gasesti foarte multe pensiuni si hoteluri faine. Drumurile sunt accesibile si ok.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Durau (judetul Neamt). Nu-i ce mai apropiata, dar merita drumul (in special ca pleci de joi si te intorci luni). Gasesti destule pensiuni (majoritatea sunt ok, evident, nu am trecut pragul la toate). De acolo te descurci la ce vrei sa vizitezi.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ct-> Cazane->Cheile Nerei->Ct( 1 noapte Cazane, 3 nopti Cheile Nerei)

Edited by danb1961, 31 August 2021 - 08:58.


#6
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013

 pupama, on 31 august 2021 - 08:44, said:

Pensiunea Valea Lupului din Patarlagele, jud Buzau
Sau Hotel Coquette din Maneciu - Ungureni, de vizitat barajul, e superb

misto pe valea buzaului. barajul de la siriu, cascada casoca, lacul vulturilor, asazarile rupestre, trovantii...

#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 wiseguy76, on 31 august 2021 - 08:30, said:

Sa fie munte, sa fie accesibil cu Sandero 0.9, si sa fie pensiune, sau hotel, nu cort.
Toate drumurile asfaltate si majoritatea celor amenajate cat de cat, sunt accesibile cu Sandero 0.9. Daca nu vrei sa faci off-road, nu vei avea probleme oriunde ai merge.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 pupama, on 31 august 2021 - 08:44, said:

Pensiunea Valea Lupului din Patarlagele, jud Buzau
Sau Hotel Coquette din Maneciu - Ungureni, de vizitat barajul, e superb

Multumesc, am mai fost la Maneciu, dar le-am dat un mesaj, oricum, arata bine hotelul.

 Xman_ghio, on 31 august 2021 - 08:47, said:

...dar Sandero e la acelasi nivel cu un scuter sau de ce ti-e asa frica de el??? :-) Merge mai bine decat multe cazane de pe drumurile patriei!

Ti-as recomanda in Secuime - daca o sa cauti gasesti foarte multe pensiuni si hoteluri faine. Drumurile sunt accesibile si ok.

Am mai mers o data la Lepsa cu el, si pe anumite portiuni de drum trebuia sa opresc AC-ul ca sa fac o depasire :)). Plus ca e nou, si ai mei tin la el mai mult ca la mine probabil, n-as vrea sa-l ating cumva.

Seciume, multumesc, dar am fost de cate ori am fost la Lepsa.

 Colchonero, on 31 august 2021 - 09:36, said:



misto pe valea buzaului. barajul de la siriu, cascada casoca, lacul vulturilor, asazarile rupestre, trovantii...

Asta a fost prima mea alegere, dar, cum am scris si in enunt, m-a dezamagit colegul care mi- a zis ca drumul e praf.

 danb1961, on 31 august 2021 - 08:58, said:

Ct-> Cazane->Cheile Nerei->Ct( 1 noapte Cazane, 3 nopti Cheile Nerei)

Asta suna bine, ma bag pe maps sa vad ce si cum. Multumesc.

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cine ti-a recomandat tie din Constanta sa mergi la Cheile Nerei in weekend prelungit probabil nu a citit postul initial, nu iti face griji se intampla frecvent ca doar suntem tara cu cei mai multi analfabeti functionali. :) Pentru weekend in tara minunata in care suntem nu cred ca poti ajunge din Constanta mai departe de Brasov, ca altfel nu mai e nici o relaxare sa faci cate 6 ore pe drum ca sa manaci o ciorba la munte si sa faci doua trasee de cateva ore. Deci nu iti ramane decat zona Buzaului sau Zona Brasovului.

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 filipxxx, on 31 august 2021 - 10:31, said:

Deci nu iti ramane decat zona Buzaului sau Zona Brasovului.

Sau muntii Macinului.
Cheile Nerei, aveam impresia ca sunt undeva pe langa Petrosani, zic, hai, mai adaug o zi.
Dar, da, nu.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Acolo nu m-am gandit sa spun ca find aproape credeam ca i-ai bifat deja. Plus ca mai e un aspect, Muntii Macinului nu sunt chiar munti :)

#12
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Slanic Moldova.

#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Nasoala chestie cand teoria bate practica.. In anul de gratie 2019, cu Logan de 2006 am facut faza cu +Ct->Cheile Nerei(3 nopti)->Cazane( o noapte).

#14
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Valea Buzaului - ai de la Berca pana la Siriu o groaza de chestii faine! Drumul este rezonabil!!!

#15
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Depinde de initiator cat e dispus sa pedaleze, pana la Buzau face aprox 5 ore, dar daca poate sa adauge 1-2 ore la drum poate ajunge in cu totul alte zone.. Ceahlau, Transalpina...

Eu as recomanda Zarnesti pentru ca am stat acolo de mai multe ori si ai acces rapid la multe obiective.

#16
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.09.2019
Zona Rucar, sau mai sus, spre Fundata

Lacul Vidraru, Transfagarasan

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 wiseguy76, on 31 august 2021 - 09:58, said:

Asta a fost prima mea alegere, dar, cum am scris si in enunt, m-a dezamagit colegul care mi- a zis ca drumul e praf.
Sunt curios ce anume înțelege colegul tău prin ”drumul e praf”.

Înțeleg că vii din Constanța, deci dinspre Buzău.

Buzău-Siriu nu e nimic în șantier, nicăieri. E un drum absolut normal, nu impecabil, dar drum uzual de România - ba chiar e mai bun decât Buzău-Brăila pe DN2B. Nu e deloc rău, se poate merge cu viteza legală fără nici cea mai mică problemă. În zona serpentinelor Măgura-Viperești sunt vreo 2 zone de <50m cu fundația lăsată 1-2cm, nimic de netrecut dacă n-ai Ferrari. Apoi până la Siriu ai drum întins.

Pe porțiunea Siriu-Crasna, dincolo de lac spre Brașov, nu se lucrează nicăieri propriu-zis, dar sunt vreo 3 zone în care au fost căderi de pietre și se circulă alternativ pe un sens, dirijat pe semafoare. În cel mai absolut rău caz, traversând toată zona, pierzi 15-20 de minute la semafoare, dacă e aglomerat și ai bafta de a le prinde pe toate pe roșu. Și mai e o zonă de vreo 200m cu probleme de fundație, unde se merge mai încet. În rest, la fel, drum uzual, nu impecabil, nu dezastru. Practicabil fără nici cea mai mică problemă.

Alte drumuri lăturalnice spre obiective, nu știu cum sunt. Dar DNul e decent. În niciun caz nu l-aș evita. Am trecut miercurea trecută pe acolo, traseu complet (Brașov-Buzău).

Distracție plăcută! Posted Image

Edited by alexcrist, 31 August 2021 - 11:16.


#18
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.09.2019
Cheia, Muntele Rosu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate