Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cati dintre voi ati cumparat o placa video noua in ultimul timp ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
N-am cumparat, dar as vrea.
Momentan detin RTX 2060. Si as dori un 3060.

#38
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postlost_in_a_dream, on 27 august 2021 - 23:47, said:

Momentan detin RTX 2060. Si as dori un 3060.

RTX 3060 este la nivel de RTX 2070 Super, deci nu vad de ce ai cheltui 3000+ lei pentru asta, daca tot faci un efort alegi 3060Ti.
Eu am ales 3060 pentru ca am trecut de la GTX 1060 la fel face initiatorul.
Cred ca GTX 1060 a fost cea mai vanduta placa video de la nVIDIA, am vazut ca foarte multi detin cipul asta.

#39
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

View PostSOIMMALTEZ, on 27 august 2021 - 19:33, said:

Cam in cat timp crezi ca poti construi o fabrica de la 0 ?
Eu ti-am spus deja ca pana-n primavara lui 2023 nu ai sa vezi placi video la preturi normale, din mai multe, motive:
1. este cerere prea mare
2. nu sunt fabrici destule
3. s-a spart LHRul, adica limita impusa de nVIDIA minerilor
4. speculatorii care cumpara in cantitati mari ca sa le vanda disperatilor, de gaming sau minare.
5. disperatii care oricum cumpara nu conteaza cat costa, chiar daca nu produc nimic cu ele, doar se joaca.
Se pare ca asa o sa fie, se confirma, si e si mai rau, nvidia anunta ca din septembrie injumatateste productia de rtx3060. Vin vremuri sumbre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uaF-IdZCpfk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 17.10.2019
am luat RTX 2060 Super la sfarsitul lui 2019 cu 1900 lei....cred ca o mai tin, desi imi doresc un 3070Ti. la ce preturi de "invart" nu cred ca imi ajunge nici daca o vand si mai pun cei 2000 de lei sa ma apropii de un 3070Ti.

#41
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Nu prea se mai gasesc RTX 3070 si 370Ti.

#42
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Se pare ca se scumpesc din nou placile video:
https://zonait.ro/pl...umpesc-din-nou/

#43
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Pretul corect pentru 6600XT.
Cele din randul de jos sunt cele trei lulele disponibile la lansare, praful in ochii credulilor care inca traiesc cu impresia ca AMD e cu poporul.
Attached File  Clipboard01.jpg   237.99K   26 downloads

#44
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 28.09.2008

View Post3U3U, on 01 septembrie 2021 - 23:14, said:

Se pare ca se scumpesc din nou placile video:
https://zonait.ro/pl...umpesc-din-nou/
Problema mare e ca vor exploda preturile la facturile de energie electrica.
La anul se anunta alte scumpiri.
Aici e problema pt ca o sa se duca tot cheful de gaming daca ajungi sa platesti lunar 200-300 lei doar pt distractia asta.

Nu sctie nicaieri ca trebuie sa te joci pe monitor 4k si pe setari maxime ca altfel vine apocalipsa.


#45
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
@__roman__ ala e pretul de Romanistan pe extern preturile sunt ca la lansare.

#46
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostSOIMMALTEZ, on 27 august 2021 - 19:33, said:

Eu ti-am spus deja ca pana-n primavara lui 2023 nu ai sa vezi placi video la preturi normale, din mai multe, motive:
[..]
5. disperatii care oricum cumpara nu conteaza cat costa, chiar daca nu produc nimic cu ele, doar se joaca.
Preturi "normale" nu ai sa mai vezi in veci. Daca visezi la preturile de acum 7-8 ani, poate ai curiozitatea sa vezi cata mancare si servicii puteai cumpara atunci cu 500 euro si cat poti cumpara acum cu 1000. Sa nu te mire daca ajungi la concluzia ca cel cu 500 euro de atunci era mai bogat decat cel cu 1000 de acum.

P'asta cu disperatii nu o inteleg. Vorbim de 1000 euro (mai mult sau mai putin) care se fac usor chiar si in Romania. La ultima analiza a salariilor softpedistilor, salariul minim era de 8000 de lei la un raport leu/euro de 3.3, iar pe platformele de socializare gasesti numai romani care nu cumpara Bugatti Veyron pentru ca tin la natura.
Ratoiala asta cu preturile vine de la acel msrp mincinos. AMD si nVidia au lipit pe dughene afis cu 50 bani cartoful, multima s-a imbulzit si nu a gasit decat un sac la acest pret. Cine a prins, norocul lui. Cine nu, sa se multumeasca cu pretul real.

.

#47
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Ce vorbesti tu ?
1000 euro relativ usor ? Si daca ai familie, 2 copii ? Eu am luat acel MSi de 3200 lei, stii cum s-au uitat amicii la mine ? Mai ales aia cu familie ? Acum pe bune, ati luat la pas Romania sau postati din coltul vostru de confort si nu vedeti realitatea ? Eu am strans 6 luni banii pentru acest RTX 3060.

SI atentie sunt 3200 lei si n-am familie, ca nu mai era in veci achizitionata la banii astia.

#48
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postmariusixy, on 02 septembrie 2021 - 05:33, said:

Problema mare e ca vor exploda preturile la facturile de energie electrica.
La anul se anunta alte scumpiri.
Aici e problema pt ca o sa se duca tot cheful de gaming daca ajungi sa platesti lunar 200-300 lei doar pt distractia asta.
Nu sctie nicaieri ca trebuie sa te joci pe monitor 4k si pe setari maxime ca altfel vine apocalipsa.
E destul de greu sa ajungi la o cheltuiala de 200 lei la curent doar pentru gaming.
De ex., daca ma joc 120 de ore/luna folosind proiectorul 4k (care consuma de 3x cat TV-ul 4k folosit pe post de monitor), la pretul actual am un consum in valoare de ~70 lei. In mod normal consum energie electrica de vreo 40 lei/luna (la pretul de astazi, deja usor majorat fata de lunile anterioare) pentru vreo 80 ore de gaming in medie alternativ pe TV sau proiector. Inca nu e grav.

#49
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Liberalizarea sectorului energetic e cea mai mare ticalosie de care te poti lovi intr-o tara profund corupta, dotata cu o populatie certata cu cartea in proportie de cel putin 50% si alimentata anual cu aproape acelasi procent de analfabeti functionali. Cum sa nu ajunga Veorica consilier la BNR intr-o astfel de tara, ori HAUR in Parlament, ori sa nu ai liderii caraghiosi pe care ii vezi zilnic in toata prostia si ticalosia lor???
Strict la electricitate, te poti astepta la o scumpire de maxim 10% daca ti-ai facut temele si ai norocul sa locuiesti in zone favorizate, gen Bucuresti, dar te poti astepta si la dublarea facturii daca nu ti-ai reinoit contractul si locuiesti intr-o zona hot. Daca la englezi, samsarii de curent electric sunt avertizati ca pot da faliment daca trag prea tare pisica de coada pentru ca foarte multi abonati isi schimba lunar furnizorul, in romanistan doar jumatate dintre abonati si-au reinoit contractele. Si asta se intampla in conditia in care media a explodat vreo doua luni (decembrie si ianuarie) si tot a avertizat ca risti sa platesti dublu daca ramai cu cel vechi. De la oficiali - incepand cu ala mic, de la sat, pana la mutulica din Cotroceni - nu poti astepta prea multe in privinta informarii. Spaga se ridica de la samsari, nu de la victime. Va curge multa apa pe Dunare si vor intra multi bani in buzunarele care trebuie pana se va dumiri romanul ca la electricitate e chiar mai simplu ca la net, dar foarte multi vor reactiona doar cand ii vor lovi facturile umflate in moalele capului.

Deci, discutia pe tema consumului in gaming e relativa.

In privinta celor o mie de euro, sa luam ca reper autoturismele, unde si cea mai rabla rabla implica cheltuieli care depasesc cu mult mia de euro. Da, sunt multi oameni care abia isi duc traiul de pe o zi pe alta, dar sunt milioane ca lucreaza afara, ori au job stabil, sunt calificati si bine platiti chiar si in Ro, fara sa mai punem la socoteala procentul, deloc neglijabil, al celor pentru care mia de euro sunt bani de buzunar.

#50
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Se pare ca RTX 3060 a disparut de pe piata.

#51
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Mai sunt cateva bucati, la eMag: https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de 3060, cititi comentariul asta care demonstreaza excelent vorba aia "un prost arunca o piatra in lac si 10 intelepti se chinuie sa o scoata".


Un troll (ca altceva nu are ce sa fie) comenteaza la 3060 spunand: "Foarte slabGroaznic. E mai bun 1050". Evident ca individul trolleaza avand 2 neuroni. Cum naiba sa fie 1050 mai bun ca 3060. Nici nu ar trebui sa existe dupa alte intrebari de la ceilalti clienti. Insa incep intrebarile:

https://www.emag.ro/...m/pd/D5NX9KMBM/





Detalii? De ce ai o părere groaznica?
3P
3 picioare 11 Aug 2021
Cum sa fie mai bun 1050? Din ce punct de vedere? Ca performanta 3060 este enorm de MULT peste un 1050, cred ca de peste 3 ori mai performanta.
DC
Daniel Cantoreanu 11 Aug 2021
Te rog să pui mai multe detalii, e imposibil să fie 1050 mai bun ca un 3060.
O
Olariu 11 Aug 2021
Fain, deci sfatul tau este sa nu ne uitam la acest produs și să cumpărăm ceva 1050. Nu ne spui și despre experiența ta cu acest produs, de ce este groaznic?
C
CosmiN 12 Aug 2021
Avand in vedere ca 1050 are 3 sau 4 gb iar asta are 12, 1050 NU e mai buna!
DC
Daniel Cantoreanu 27 Aug 2021
Dacă folosești 3060-ul într-un calculator în care toate componentele sunt vechi/foarte vechi este evident că dai de bottleneck-uri și va funcționa încet. Placa este destul de performantă.
B
Bugsy004 31 Aug 2021
Probabil ai greșit ceva... Nu se poate așa ceva. Care sunt celelalte componente din PC-ul cu pricina?

Edited by MembruAnonim, 03 October 2021 - 00:39.


#53
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostSOIMMALTEZ, on 02 octombrie 2021 - 23:20, said:

Se pare ca RTX 3060 a disparut de pe piata.
https://www.pcgarage...-gddr6-192-bit/
Merita la 3600 lei, tinand cont de harababura actuala. Dual BIOS, oc cat cuprinde, sclipici 2.0, insa trebuie sa ai carcasa pentru ea si sa sacrifici doua sloturi de pe placa de baza.

#54
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Acum este 4.800 lei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate