Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Accesare din extern NAS Synology DS918+ internet Orange (router Huawei) + inca un router

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
peri0101

peri0101

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.02.2021
Salutare comunitate,

Sper ca am deschis postul unde trebuie, intrucat am probleme in a accesa NAS'ul, dar cumva ma lovesc de probleme cu routerul celor de la Orange.

De curand m-am mutat la alta locatie si totodata s-a schimbat si providerul de internet.
Inainte aveam net de la RDS si primeam net direct prin cablu UTP in routerul meu ASUS RT-AC1200G+. Pe mine ma intereseaza sa mapez NAS'ul Synology ca un HDD extern folosindul drept file server pentru alte doua calculatoare in doua locatii diferite. Ca sa fac asta, am deschis portul HTTPS in routerul ASUS si folosesc aplicatia RaiDrive ca sa-mi mapez NAS'ul ca hdd extern si imi mergea foarte bine.

Acum, de cand cu orange configuratia s-a schimbat si anume mi s-a adaugat un router nou in care intra fibra direct, apoi eu ma conectez la router Orange (Huawei HG8247W5) cu routerul meu Asus in care este conectat si NAS'ul. Din reteaua locala nu am nici o problema in a accesa NAS'ul la fel ca inainte, insa din extern, e clar ca nu mai pot face acest lucru.


        Internet ---> Router Orange (Huawei HG8247W5) ---> Router ASUS ---> NAS + 2 PC (no problem accessing NAS from these 2 PC's)
               |
               |
   PC care vor sa accese NAS              



M-am gandit ca pot face doua lucruri (insa m-am lovit de aceeasi problema pe routerul Huawei)
1. Sa creez un DMZ in care sa adaug routerul ASUS cu IP'ul lui local (in speranta ca o sa treaca mai departe cu toate setarile lui)
2. Sa incep sa deschid porturile HTTP/HTTPS pentru IP'ul routerului (192.168.0.4 )

Din pacate n-am ajuns sa testez nici una din cele doua variante fiindca nu pot sa deschid nici un port pe routerul Orange.

Cand ma duc pe meniul WAN Configuration, nu am nici o optiune si nu pot sa creez un WAN port.
Fara un astfel de WAN port, nu pot sa deschid nici un port si nici sa creez un DMZ.

Am cautat si aici si pe forumul celor de la orange solutii, dar pe langa sfaturile sa trec la RDS (care nu e o optiune in aceasta locatie) mare lucru nu am gasit. Toate posturile astea sunt vechi de 2+ ani si am speranta ca intre timp s-au gasit solutii.

Are cineva informatii actualizate cum se poate rezolva o problema de genul?

Ce alte optiuni as mai avea? Chiar daca as muta NAS'ul direct in routerul celor de la orange, tot nu ma ajuta fiindca nu pot deschide porturi pt HTTPS.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu ai IP fix cumparat separat de la Orange, nu ai un ip rutabil.
Poti sa te dai peste cap si nu va merge.
Apoi mai e prb ca pe 3/4/5g banda de upload e semnificativ mai mica decat cea de download, deci sa descarci ceva de pe nas va merge ff greu.

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Bineinteles ca exista solutii.
Se cumpara de la aws/digital ocean/etc (poate mai sunt si altii loco, n-am incercat) un droplet (care vine cu ipv4 public default printre altele) si se pune server de vpn.
Conectezi orice de oriunde la el (nu conteaza daca ai sau nu ip public - pt ca toate ip-urile sunt rutabile Posted Image  )
Done.

#4
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
In acest moment  tu ai acolo dublu NAT. Discuta cu cei de la Orange sa-ti puna in Bridge ONT-ul lor si folosesti Asus ca router ca si pana acum.
Alta varianta ar fi sa faci port forwarding pe ONT-ul Orange si asa ai vizibilitate in internet a NAS-ului si renunti la Asus.

Edited by aschiuta, 28 August 2021 - 07:41.


#5
peri0101

peri0101

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.02.2021
Multumesc pentru raspunsuri si recomandari. Se pare ca nu s-a schimbat nimic in relatia cu Orange fata de raspunsurile pe care le-am mai gasit eu de acum 2 ani.
Aveti idee cum as putea lua legatura mai usor cu cineva de la tehnic care m-ar putea ajuta cu una din cele 2 variante (ip routabil sau ont bridge)?
Din ce inteleg cand incerci sa contactezi supportul tehnic dai intai de un helpdesk si ai nevoie de mare noroc sa ajungi la tehnic.

#6
peri0101

peri0101

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.02.2021
Dupa ce am luat legatura cu cei de la Orange si am trecut pe IPv4 de la IPv6, meniul de WAN mi-a fost deblocat.
Ideea era sa-mi trec si routerul Orange in bridge mode, insa aveau ei ceva probleme si mi-au zis ca o sa mai dureze cateva zile.
Avand in vedere ca mi-a fost deschis meniul de WAN, am putut sa merg mai departe si sa fac un DMZ pt routerul ASUS in care am NAS'ul si pc'urile. Stiu ca din punct de vedere al security nu e cel mai bun scenariu, dar momentan isi face treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate