Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Problema obtinere certificat vaccinare.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt prins intr-un cerc vicios.

M-am vaccinat in Spania, la un maraton de vaccinare. Sunt momentan delegat aici, si nu as fi avut posibilitatea sa ma vaccinez in Ro.

Pentru ca sunt delegat, platesc in continuare taxe statului roman, si nu figurez in sistemul de sanatate spaniol. Si, pentru ca nu am card de sanatate spaniol, nu ma pot loga pe platforma ministerului sanatatii de aici din Spania sa generez certificatul verde.

Sun la callcenter-ul din Romania legat de vaccinari. Mi se spune sa trimit dovada vaccinarii si poza cu CI, si se rezolva. Doar ca, dupa cateva zile, primesc mail-ul asta:

Quote

Conform Reg. 953/2021 și OUG 68/2021, pentru cetățenii care și-au încheiat schema completă de vaccinare într-un stat membru UE, statul membru este obligat să emită certificatul digital. În cazul în care acest stat refuză eliberarea certificatului, atașați în scris negația din partea statului respectiv în acest ticket și situația dumneavoastră va fi reanalizată.

Evident, statul spaniol nu imi ofera vreo negatie. Primesc ca raspuns doar un mesaj standard de tipul "logheaza-te pe platforma de sanatate publica folosind cardul de sanatate si descarca de acolo certificatul". Ceea ce, cum am mentionat mai sus, nu pot face.

Ceva idei? Am mers la un centru de sanatate local, nu ma pot ajuta.

Mi se pare frustrant ca as fi nevoit sa stau in autoizolare degeaba, cand revin in tara, doar pentru ca nu am certificatul, insa sunt vaccinat.

Edited by Ann0nyym0us, 26 August 2021 - 20:07.


#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cand te-ai vaccinat nu ti-au dat nicio hartie?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am scris in mesaj. Am primit un document care atesta vaccinarea. Insa, incepand cu 13 august, nu-l mai pot folosi ca dovada. Trebuie musai certificatul verde cu cod QR.

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Cu documentul ala, in loc sa te loghezi, ca zici ca nu ai card, trebuie sa vezi cine coordoneaza vaccinarea, sa vorbesti cu cineva. Ca sigur esti inregistrat undeva ca vaccinat.
Trebuie sa aiba si ei un "Gheorghita" al lor.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAnn0nyym0us, on 26 august 2021 - 20:06, said:

Evident, statul spaniol nu imi ofera vreo negatie. Primesc ca raspuns doar un mesaj standard de tipul "logheaza-te pe platforma de sanatate publica folosind cardul de sanatate si descarca de acolo certificatul". Ceea ce, cum am mentionat mai sus, nu pot face.
Atasaza in tichet mesajul ala standard si le spui ca asta este negatia - ti se solicita card de sanatate si tu nu ai card de sanatate spaniol. Atunci sunt obigati ei sa iti dea certificatul in platforma noastra.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postder25, on 26 august 2021 - 20:25, said:

Cu documentul ala, in loc sa te loghezi, ca zici ca nu ai card, trebuie sa vezi cine coordoneaza vaccinarea, sa vorbesti cu cineva. Ca sigur esti inregistrat undeva ca vaccinat.
Trebuie sa aiba si ei un "Gheorghita" al lor.

De inregistrat sunt inregistrat intr-o baza de date, ca am vazut cu ochii mei cum au introdus in sistem datele de pe cartea de identitate.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Scrie un email la adresa asta si intreba cum trebuie sa procedezi:     [email protected]

Edited by pasilla, 26 August 2021 - 20:32.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpasilla, on 26 august 2021 - 20:31, said:

Scrie un email la adresa asta si intreba cum trebuie sa procedezi: [email protected]

Am scris si acolo, si la administratia regiunii autonome, si la ambasada Romaniei in Spania. Parca sunt toti berbeci. Primesc acelasi raspuns: "conecteaza-te pe platforma ministerului sanatatii din Spania folosind cardul de sanatate spaniol pe care nu ll ai Posted Image si descarca de acolo"

Edited by Ann0nyym0us, 26 August 2021 - 20:37.


#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
de ce crezi ca autoritatile romanesti nu ar accepta hartia aia ca dovada?!?

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
De asta: https://www.hotnews....-documentul.htm

#11
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Pe documentul tau ce scrie?
Pe al nostru, pe care ni l-au dat cand am iesit de la vaccinare, scrie numele, cnp-ul, tipul de vaccin, lotul, ziua, ora vaccinarii, data expirarii.
Daca scrie toate astea, ar trebui sa te ajute si cei din Romania. In baza acelui document sa-ti dea codul.

#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
De ce nu cauti filiala locala a departamentului de sanatate publica din Ministerul Sanatatii spaniol si *te duci* fizic peste ei?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postder25, on 26 august 2021 - 20:44, said:

Pe documentul tau ce scrie?
Pe al nostru, pe care ni l-au dat cand am iesit de la vaccinare, scrie numele, cnp-ul, tipul de vaccin, lotul, ziua, ora vaccinarii, data expirarii.
Daca scrie toate astea, ar trebui sa te ajute si cei din Romania. In baza acelui document sa-ti dea codul.

Aceleasi informatii, minus CNP-ul. Am scris la inceput, cei din Ro mi-au zis initial la telefon ca e ok, se poate, dupa care, am primit mail-ul atasat in prima postare.

View PostPiscopescu, on 26 august 2021 - 20:47, said:

De ce nu cauti filiala locala a departamentului de sanatate publica din Ministerul Sanatatii spaniol si *te duci* fizic peste ei?

Am fost. Nu ma pot ajuta, daca nu am card de sanatate. Nu au acces in aplicatia oferita de ministerul sanatatii in alt mod.

Edited by Ann0nyym0us, 26 August 2021 - 20:48.


#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Pai tu te iei dupa ametitii aia de la callcenter?
Aia nu stiu de capul lor, sunt fie studenti la medicina sau voluntari care sunt paraleli cu medicina...... Ca dovada si raspunsul lor: azi au zis da si maine au zis ba.
Nu ai pe cine sa trimiti in tara sa se duca fizic sa se intereseze?
Cu mesaje online nu rezolvi.

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Mail-ul primit nu e de la call center, este direct de la Ministerul Sanatatii.

Sa trimit pe cineva, fizic, unde mai exact?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca au treaba romanii cu asta, tot spaniolii trebuie sa rezolve problema.
Esti in baza de date a spaniolilor, nu a romanilor.

Edited by pasilla, 26 August 2021 - 21:04.


#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostAnn0nyym0us, on 26 august 2021 - 20:59, said:

Sa trimit pe cineva, fizic, unde mai exact?
La DSP.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Medicul de familie nu m-a putut ajuta. Nu are nicio autoritate asupra certificatelor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate