Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Părere VW Polo 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Salut băieți. M-am gândit să îi cumpăr soției o mașină de oraș, ceva micuț, drăguț, ieftin și bun. Toate trăsăturile bune la un loc. Am căutat și am văzut că sunt o grămadă de VW Polo din 2017 la prețuri foarte bune. Am găsit următoarea configurație:

VW Polo
2017
1.0. benzină
60 000 km - 70 000
75 cp

Nu mă interesează foarte mult cât de inteligentă este mașina, că sunt conștient că nu are chiar foarte multe sisteme în comparație cu alte mașini. Am nevoie de AC, ceea ce are.

Ce părere aveți?

1. Cât de fiabilă este mașina?
2. Piese cum se situează față de alte mașini? Piese ieftine / scumpe?
3. Merită 7000 E?
4. Merită 9500 E același Polo, doar că diferența este la motor și anume: 1.2. benzină, modelul poliției, 40 000 km, 2017 ?

Cu respect, T.S.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
La anii aia motoarele sunt ok, nu mai sunt pe lant si sunt mai fiabile. Depinde maxim cum a fost intretinuta fiecare - la asta m-as uita prima data (iar istoricul sa poata fi verificabil si la VW in sistem, nu doar pe vorbe si povesti).

7000 euro mi se pare un pret decent pentru o din anii si km aia. 9500 euro e deja cam mult pentru cealalta.

#3
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Posttiberiu36663, on 18 august 2021 - 18:27, said:

Salut băieți. M-am gândit să îi cumpăr soției o mașină de oraș, ceva micuț, drăguț, ieftin și bun. Toate trăsăturile bune la un loc. Am căutat și am văzut că sunt o grămadă de VW Polo din 2017 la prețuri foarte bune. Am găsit următoarea configurație:

VW Polo
2017
1.0. benzină
60 000 km - 70 000
75 cp

Nu mă interesează foarte mult cât de inteligentă este mașina, că sunt conștient că nu are chiar foarte multe sisteme în comparație cu alte mașini. Am nevoie de AC, ceea ce are.

Ce părere aveți?

1. Cât de fiabilă este mașina?
2. Piese cum se situează față de alte mașini? Piese ieftine / scumpe?
3. Merită 7000 E?
4. Merită 9500 E același Polo, doar că diferența este la motor și anume: 1.2. benzină, modelul poliției, 40 000 km, 2017 ?

Cu respect, T.S.

Motorul 1.0 MPI, aspirat natural (60, 65, 75, 80 cai), este unul din cele mai reusite motoare de la VW. Singura problemă reclamată de mai mulți oameni este pompa de apă care prezintă urme de oboseală la 60 k km și trebuie schimbată. Dacă mașina se mai află în garanție, se schimbă pe garanție. Simptom: la presiune, pierde lichid. Parcată, nu vei găsi niciodată urme de antigel sub ea. Deci, doar în mers și vei fi atenționat in bord să verifici lichidul de răcire. Distribuția este pe curea și se schimbă la 240 k km.
Motorul de 1.2 are turbină și a fost, în mare, fără probleme. A nu se confunda cu 1.2 TSI, versiunea pe lant care a fost un dezastru. Acest motor 1.2 tsi a fost înlocuit cu 1.0 TSI, 90/115 cai care este mult mai bun.
Acuma strict între cele 2 motoare, eu aș alege 1.0 MPI deoarece este mai nou, iar în oraș nu simți deloc lipsa turbinei, deci o grijă în minus Mașina trage bine iar consumul este în jur de 8-9 în București.

Edited by Z_E_U_S, 19 August 2021 - 06:56.


#4
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Mașina va fi cumpărată de la o firmă care preia diferite loturi de mașini de la firme din România. Dealerul mi a oferit 1 an garanție sau 20 000 km și mi a zis că este stipulat în contractele de achiziție ale lor ca mașinile să nu fi ajut accidente majore (o bară îndoită merge, dar fără ceva mai serios) . De asemenea mi a zis că la aceste mașini toată întreținerea a fost efectuată la reprezentată.

Zeus, spui că nu o simt in oraș lipsa turbinei sit capacitatea motorului. Cum s ar comporta pe Dealul Negru sa zicem? Face față în pantă? Intru într-o depășire decentă, nu vreuna agresivă?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa dai 9500e pe polo 1.2tsi cand in aceeasi bani gasesti golf 7 dupa 2015-16 tot benzinar. Polo sunt foarte scumpe pentru ce ofera, mai degraba uita-te la un golf.

Edited by TruculMagic, 19 August 2021 - 09:02.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttiberiu36663, on 19 august 2021 - 06:56, said:


Zeus, spui că nu o simt in oraș lipsa turbinei sit capacitatea motorului. Cum s ar comporta pe Dealul Negru sa zicem? Face față în pantă? Intru într-o depășire decentă, nu vreuna agresivă?
Nu vei avea nici o problemă atâta timp cât nu vei uita că nu ai cumpărat un M5 sau un AMG63.
Deci nu uita, 75 cp!

#7
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Posttiberiu36663, on 19 august 2021 - 06:56, said:

Mașina va fi cumpărată de la o firmă care preia diferite loturi de mașini de la firme din România. Dealerul mi a oferit 1 an garanție sau 20 000 km și mi a zis că este stipulat în contractele de achiziție ale lor ca mașinile să nu fi ajut accidente majore (o bară îndoită merge, dar fără ceva mai serios) . De asemenea mi a zis că la aceste mașini toată întreținerea a fost efectuată la reprezentată.

Zeus, spui că nu o simt in oraș lipsa turbinei sit capacitatea motorului. Cum s ar comporta pe Dealul Negru sa zicem? Face față în pantă? Intru într-o depășire decentă, nu vreuna agresivă?
Am 2 colegi ce au motorul ăla aspirat pe Polo și unul pe Fabia. Am dat câteva ture cu fiecare din ele, inclusiv un drum de 200 km cu Fabia pe Transalpina și totul a fost ok.  În oraș îmi place maxim cum se înfige. Treapta 3 rupe.
Referitor la depășiri, pe DN cam stai în spatele tirului. Îl poți depăși, fără probleme, dar să ai minim 300m liber din față. Face față la orice rampă (panta este în coborâre). Noi am fost 3 persoane în mașină, clima dată la 22 și nu am avut niciun moment senzația că moare motorul. Reține că aceste afirmații vin de la un deținător de 2.0 TDI. Deci, recomand cu căldură acest motoraș aspirat!

Încă un sfat: caută să iei mașină cu CLIMATRONIC. Odată ajuns la temperatura setată, compresorul nu mai muncește (ca la AC unde suflă continuu) și ai mai multă putere decât la cele cu motor identic dar cu AC.

View PostTruculMagic, on 19 august 2021 - 09:02, said:

Cum sa dai 9500e pe polo 1.2tsi cand in aceeasi bani gasesti golf 7 dupa 2015-16 tot benzinar. Polo sunt foarte scumpe pentru ce ofera, mai degraba uita-te la un golf.
Polo 2017+ este cât un Golf 4. La bugetul lui, eu aș da fără ezitare 7k pe acel Polo. Referitor la acel Golf 7 benzinar de care vorbești, va lua în 9.5-10k un Golf 1.2TSI. Dacă ar prinde un 1.0 TSI (chiar și Polo), nici să nu stea pe gânduri. E altă mâncare de pește...

#8
tiberiu36663

tiberiu36663

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2021
Treaba este că la 7000 - 7200 euro nu găsesc cu climatronic, doar AC simplu.

Cât despre Golf, dacă este să găsesc unul, găsesc din 2015 la 8000 euro cu dublu km la bord (100 000 - 150 000).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate