Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce se mai poate face pentru fotbalul romanesc?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
teverecultural

teverecultural

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.08.2021
Avand in vedere ca:
- trei dintre echipele care au prins preliminarii de cupe europene, si anume FCSB, Sepsi si CSU Craiova, au fost eliminate de la primul joc
- CFR nu va prinde decat grupele Conference League anul acesta
- Rapid, o nou-promovata, este pe locul 2, neinvinsa si singura ramasa fara gol primit
- Nationala nu are absolut nicio speranta de a prinde Mondialul de la anul, avand in vedere ultimele sale prestatii penibile

Cred ca este destul de clar cat de jos a ajuns fotbalul din aceasta tara.

Insa destul cu vaicareala. Intrebarea este: Cum se poate rezolva aceasta situatie groaznica? Cum se poate aduce fotbalul romanesc inapoi la performantele de altadata?

(E doar o discutie ipotetica, ne putem permite sa fim oricat de fantezisti, ca oricum FRF si LPF nu misca nimic)

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,066
  • Înscris: 30.07.2006

 teverecultural, on 18 august 2021 - 11:15, said:

Avand in vedere ca:
- trei dintre echipele care au prins preliminarii de cupe europene, si anume FCSB, Sepsi si CSU Craiova, au fost eliminate de la primul joc
- CFR nu va prinde decat grupele Conference League anul acesta
- Rapid, o nou-promovata, este pe locul 2, neinvinsa si singura ramasa fara gol primit
- Nationala nu are absolut nicio speranta de a prinde Mondialul de la anul, avand in vedere ultimele sale prestatii penibile

Cred ca este destul de clar cat de jos a ajuns fotbalul din aceasta tara.

Insa destul cu vaicareala. Intrebarea este: Cum se poate rezolva aceasta situatie groaznica? Cum se poate aduce fotbalul romanesc inapoi la performantele de altadata?

(E doar o discutie ipotetica, ne putem permite sa fim oricat de fantezisti, ca oricum FRF si LPF nu misca nimic)


Si altadata tot varza am fost.

Generatia de haur nu a castigat nimic important.
Au ajuns in sferturi la un CM.
Mare scula

Edited by marius.bunu, 18 August 2021 - 11:32.


#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Ipotetic vorbind si strict parerea mea, pentru a creste fotbalul din tara noastra, patroni ar trebui sa investeasca bani. Zic asta deoarece, la noi, patroni cresc un jucator sau ii fac reclama doar ca sa il vanda, scot profitul de pe el si pa. Nu se investeste nici 40% din profit. Repet, strict parerea mea

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Srtict vorbind de echipele care au jucat in Conference League

FCSB: 32.08M Euro
Shakhtar K.: 6.85M Euro

CSU Craiova: 20.33M Euro
Laci: 3.9 M Euro

Sepsi: 10.85M Euro
Trnava 7.85M Euro

Deci nu neaparat daca investesti bani si ai performanta.. eu zic ca totul tine la noi de caracter, nu e posibil ca tu jucator de fotbal sa petreci pana dimineata prin cluburi si a doua zi sa dai performanta.

FCSB a pierdut cu o echipa de 5 ori mai "ieftina"
CSU Craiova a pierdut cu o echipa de 6 ori mai "ieftina"

Deci despre ce vorbim....

Edited by mirel3003, 18 August 2021 - 11:41.


#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 marius.bunu, on 18 august 2021 - 11:30, said:

Si altadata tot varza am fost.

Generatia de haur nu a castigat nimic important.
Au ajuns in sferturi la un CM.
Mare scula
Tinand cont de rezultatele din anii astia, generatia de haur chiar au fost "mare scula". Se cam calificau pe la mondiale si jucau de la egal la egal cu Anglia, Argentina etc. Astia de azi nu reusesc sa scoata un egal cu tari "jihistan", San Marino sau Andora.

#6
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
atata timp cat nu s-a facut niciodata nimic si totul a mers din inertie, lasa-ma sa cred ca suntem unde meritam. Fotbalul Romanesc e o curte neingrijita, unde fiecare face ce-l taie capul, sau mai rau, nimeni nu face nimic!

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Ce se mai poate face pentru fotbalul romanesc?
o coliva, o lumanare... o slijba frumoasa...

Quote

Ipotetic vorbind si strict parerea mea,
dar practic... o coliva, o lumanare... o slijba frumoasa...
Posted Image

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Discutia asta e destul de deasa la noi pe forum, mai ales ca si esecurile sunt dese. Eu vad singura solutie investitia in sport, in general, printre care si in fotbal. Scoli de fotbal, cluburi sportive de stat sau private, etc. Sa se duca orice copil sa faca sport, de placere sau sa devina profesionist, dar sa faca miscare. Dintre aceste sute sau mii de copii din toata tara, deci cu o plaja larga de selectie, tot s-or ivi vreo 30 mai rasariti care sa faca peste ani o generatie buna de fotbalisti, voleibalisti, baschetbalisti sau ce or fi.
Pe scurt: sa ai de unde alege sportivi pregatiti corespunzator.
Deocamdata la noi nu exista multi sportivi bine pregatiti, asa ca fiecare antrenor alege din ce gaseste.

Edited by bai3tzash, 18 August 2021 - 11:54.


#9
teverecultural

teverecultural

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.08.2021

 mirel3003, on 18 august 2021 - 11:40, said:

FCSB a pierdut cu o echipa de 5 ori mai "ieftina"
CSU Craiova a pierdut cu o echipa de 6 ori mai "ieftina"

Asta cred ca tine si de o mentalitate de rahat. "A, ne batem cu niste saraci din Albania si Kazahstan, jucam repede, castigam si pe urma ne ducem la c***e, facem petrecere"

#10
teverecultural

teverecultural

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.08.2021

 apocalipsul, on 18 august 2021 - 11:51, said:

o coliva, o lumanare... o slijba frumoasa...

De asta se ocupa deja GSP si Digi, trancane toata ziua dar nu ajung la niste idei constructive

#11
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Toate aceste cluburi si scoli au existat. La fel cum au existat scoli profesionale si ferme agricole(tot un fel de asociatii). Acum le spune la tarani sa se asocieze, dar in '90 le-au zis sa isi ia fiecare inapoi ce au dat la stat.

#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cluburi de fotbal pentru tuneri mai există. Însă probabil majoritatea patronilor (echipe de Liga I, nu cluburi pentru tineri) nu vor decât publicitate, nu echipă serioasă, aşa că degeaba şcoala produce talente, dacă nu sunt simulate.
Despre naţională, uneori crezi că asta ar fi soluţiunea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iqZMT1JIsY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că ar trebui mai întâi să se conștientizeze că asta e valoarea fotbalului romanesc. Mulți implicați în fenomen trăiesc în trecut, când se făceau performante, și încă considera astea accidente. O pun pe seama ghinionului și, eventual, a antrenorului. Care antrenor e dat afară și înlocuit cu altă nulitate.

Managementul cluburilor este dezastruos, viziune zero, decizii proaste și luate la nervi, finanțare din ce în ce mai redusă, antrenori puși pe sprânceană, jucători luați fără o analiză corectă, investiții reduse în tineri iar atunci când scoate unul capul, pus presiune pe el pentru a fi vândut cât mai repede. E suficient să te uiți la FCSB ca să ai o radiografie a situației actuale a fotbalului romanesc.

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
o groapa si o cruce. cat timp e tratat ca o afacere si sunt bani de muls..nu se va schimba nimic.

#15
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Nu stiu, cand era Iancu la Poli Timisoara, aveam in vecini copii de 7-10 ani care mergeau la un club de juniori si mancau fotbal pe paine. Nu stiu daca era de la parinti, de la cluburi de juniori sau de la divizia A.. ceva le dadea un foc sub fund sa se antreneze de la varste mici.
Stiu e un puscarias iancu.. iar poli nu mai exista.
Zic doar ca la vremea respectiva era un suflu ca fotbalul timisorean poate.. si trezea o energie pe care nu o mai vedem.

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
În fiecare ligă ar trebui redus numarul cluburilor la jumate. Cele care nu incap nici in ultima liga - desfiintate. Limitat numarul maxim de jucatori straini la 3. Dati afara jumatate din arbitrii (aia care iau cea mai multa mită). Schimbat seful Ligii si cel al Federatiei.

Edited by __Dan__, 18 August 2021 - 12:44.


#17
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 __Dan__, on 18 august 2021 - 12:41, said:

În fiecare ligă ar trebui redus numarul cluburilor la jumate. Cele care nu incap nici in ultima liga - desfiintate. Limitat numarul maxim de jucatori straini la 3. Dati afara jumatate din arbitrii (aia care iau cea mai multa mită). Schimbat seful Ligii si cel al Federatiei.
De ce sa reduci numarul cluburilor? Daca liga noastra este praf si pulbere, asta nu inseamna ca dincolo nu e competitie sau fotbal frumos intre ultimele clasate.

De ce sa limitezi numarul jucatorilor straini la 3? Chiar nu vad rostul si sensul acestei afirmatii.... Ar fi bataie prea mare pe fotbalisti interni, tu intelegi ce ai scris acolo? Just asking

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,895
  • Înscris: 14.08.2007
Investitii de la nivel de juniori, investitii in infrastructura, fidelizarea fanilor si implicarea lor in actionariatul clubului pentru a creste bugetele, bonusuri consistente de la FRF pentru echipele care aduc un coeficient bun tarii, rabdare mai multa cu antrenorii si jucatorii, ridicarea nivelului asteptarilor profesionale de la antrenori/jucatori, patronat format din oameni seriosi, care respecta jucatorii/antrenorii, etc.

Ne vom reveni, dar va dura minim 5 ani sa vedem primele efecte pozitive ale investitiilor in infrastructura si juniori (deja avem tot mai multe stadioane/baze sportive moderne).

 george_alexandru, on 18 august 2021 - 12:22, said:

E suficient să te uiți la FCSB ca să ai o radiografie a situației actuale a fotbalului romanesc.
Poate ca s-a luminat si Jiji daca l-a pus pe Edi si a fost de acord cu clauze care sa-l arda la buzunar daca se baga peste el. Eu imi doresc sa castige CFR cat mai multe campionate, dar trebuie sa creasca nivelul de profesionalism la toate echipele ca sa avem un campionat bun. FCSB poate sa-si revina cu Edi, Rapid sau Sepsi pot fi echipe de succes in viitor, Craiovele mai pot si ele sa creasca nivelul, Farul poate sa faca performanta in viitor, etc.

Personal inca astept un club cu o abordare mai moderna, profesionista, care sa implice fanii si in actionariat ... si nu la disperare, modelul Dinamo, ci cu cap.

Edited by utopium, 18 August 2021 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate