Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

cloudways vs xservers

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Salutare, am cumparat hosting de la hostgator, mare greseala, am mai platit si pe 3 ani in avans, ma rog, duca-se....
Am luat un trial de la cloudways, am tot citit pe net ca astia-s buni... ma rog, in cateva ore expira si nu m-au convins, mi se pare totusi slow site-ul.
Am un wordpress simplu cu un woocomerce si alte cateva addon-uri. Are vreo 400 de mega. Si totusi mi se pare ca merge greoi.
Am ales un server din Frankfurt, asta era cel mai apropiat.
Acum ma bate gandul sa iau ceva romanesc.
Cloudways m-ar costa 13 euro pe luna iar xservers vreo 5, nu-mi pasa foarte mult de asta. Adica pot acoperi diferenta daca ma ajuta sa ma pozitionez bine in google. Oricum o sa mai adaug si alte domenii in vitor si se compenseaza.
Treaba e, care e mai rapid? N-am interactionat cu vreun hosting romanesc, dar am impresia ca distanta din Frankfurt pana aici isi spune cuvantul.
Am testat cu fel de fel de tooluri si ies toate bune pe cloudways. Am testat site-urile altora postate pe xservers si nu ies asa bine in toolurile alea...
Voi ce ziceti?

Edited by dhaneey, 17 August 2021 - 23:40.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdhaneey, on 17 august 2021 - 23:33, said:

dar am impresia ca distanta din Frankfurt pana aici isi spune cuvantul.

Foarte putin probabil.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Mai bine te orientezi spre un VPS.
Tool-urile de test ce le gasesti pe internet sunt influientate mai mult de cat de bine optimizat e site-ul.

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
cloudways cred ca e vps, nu stiu sigur.
Eu asta am testat:
https://www.cloudway...ans.php#vultrHF
vultrhf 1gb 1 core

Gasesc ceva mai bun in 100 de lei / luna?

aici am 60 pe mobile si 95 pe desktop:
https://developers.g...speed/insights/

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pagespeed tine de foarte multe chestii, nu doar de viteza de incarcare. Iar viteza de incarcare tine foarte putin, in general, de distanta, ci de multi, multi alti factori - de la dimensiunea imaginilor pana la viteza de raspuns a serverului. S-au mai schimbat timpurile, de cand toata lumea se inghesuie online.

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
cu dimensiunea imaginilor chiar am o problema, eu le-am pus in webp, tot in ideea sa dea bine in google.

treaba e ca la categorie cand ar trebui sa fie thumbnail mi le vede la dimensiunea intreaga ( 700 x 700 sau chiar mai mult )
Nu prea stiu cum sa le reduc astfel incat in pagina anunturilor sa fie 700 x 700, iar la categorii sa fie 250x250 sau pe acolo....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate