Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Verificare automata intr-un motor de cautare online

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
1. ANI - http://declaratii.integritate.eu/
2. Motor de cautare a regimurilor sanctionatorii adoptate la nivelul UE - https://www.sanctionsmap.eu/#/main

Caut un program sau o modalitate de a cauta automat in aceste baze de date o lista de persoane sub forma dbf/csv/txt.

Mai exact, conform L129/2019 entitatile raportoare (IFN-uri in cazul meu) trebuie sa isi verifice periodic clientii in aceaste baze de date si sa retina si un fel de dovada precum ca au fost verificati.

Exista vreo modalitate?
Multumesc anticipat!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
in ce consta "verificarea" ?
in prima baza de date apar o gramada de bugetari, pentru ca anumite functii implica si obligativitatea completarii unei declaratii de avere.

#3
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
Cel mai important si primul lucru care trebuie verificat este daca numele clientului respectiv se afla in lista aceea.
Marea majoritate nu sunt acolo, dar daca sunt urmeaza alti pasi care nu pot fi automatizati.
In momentul de fata de ex, prin sondaj, se face cautare manuala si un ss cu pagina in care scrie "Nu s-au gasit rezultate".

Dar nu trebuie neaparat poza. E nevoie de o dovada ca s-a efectuat cautarea si numele nu a fost gasit in lista.

Daca dintr-o lista de 30 de persoane cautarea da rezultate pt 6 dintre ei (potrivire de nume) se poate face apoi manual o cautare avansata pt a vedea clar daca acel client se afla intr-adevar in lista sau nu.

Plus de asta, in baza legii, persoanele din aceasta lista sunt "de interes" la maxim 1 an de la incetarea unei functii publice. Lista fiind cu declaratii de avere inca din 2018...

Dar cel mai greu pas este aceasta pre-verificare. Daca as avea cum sa o automatizez...

La fel si cu cealalta baza de date/motor de cautare. Desi 99.9999999% sigur nu vom avea clienti "teroristi", verificarea trebuie totusi facuta.

Edited by dropsy24, 16 August 2021 - 08:14.


#4
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 _Smiley_, on 16 august 2021 - 06:28, said:

in prima baza de date apar o gramada de bugetari, pentru ca anumite functii implica si obligativitatea completarii unei declaratii de avere.
Dar nu cauta pe un singur site, cum este cazul primariei comunei X.
Cauta de pe mai multe site-uri.
Exemplu: acelasi om are mai multe declaratii de avere uploadate pe mai multe site-uri, fiecare declaratie care este diferita pentru fiecare site in parte.
Initiatorul a dat un exemplu cu site-ul declaratiilor de avere, ca vrea ceva identic.

Initiator, tu vrei un search engine ?

#5
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Trimite un email si spune ce vrei -- poate iti pot da access la niste functii de cautare.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 dropsy24, on 16 august 2021 - 08:13, said:

Cel mai important si primul lucru care trebuie verificat este daca numele clientului respectiv se afla in lista aceea.
Marea majoritate nu sunt acolo, dar daca sunt urmeaza alti pasi care nu pot fi automatizati.
I beg to differ Posted Image. dar probabil o sa te lamuresti singur daca mergi pe panta automatizarii

incearca UiPath Studio, Community edition ( https://www.uipath.com/ si cauti un buton cu "Try UiPath free"). e gratuit, dar cred ca trebuie sa-ti faci cont.
e foarte usor sa citesti un fisier csv, apoi sa deschizi un site intr-un browser, sa cauti ceva cu informatiile citite din fisier si apoi sa faci un screenshot cu rezultatul. sunt destul de convins ca poti automatiza si acei "alti pasi", sau macar o mare parte din ei.

Edited by _Smiley_, 16 August 2021 - 10:04.


#7
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 foreverbanned, on 16 august 2021 - 08:26, said:

Dar nu cauta pe un singur site, cum este cazul primariei comunei X.
Cauta de pe mai multe site-uri.
Exemplu: acelasi om are mai multe declaratii de avere uploadate pe mai multe site-uri, fiecare declaratie care este diferita pentru fiecare site in parte.
Initiatorul a dat un exemplu cu site-ul declaratiilor de avere, ca vrea ceva identic.

Initiator, tu vrei un search engine ?

- Cautarea se face cu un singur site. Declaratiile de avere se fac catre ANI, care creaza baza de date si o leaga de acel de motor de cautare. Faptul ca gasesti acea declaratie si pe alte site-uri (gen primaria x) este altceva/alta obligativitate cf legii. Dar obligatoriu, toti functionarii publici de la noi au declaratii de avere facute catre ANI care, printre altele, le centralizeaza si ii verifica pentru incompatibilitati.
Nu, nu am nevoie de un search engine. Am o lista de clienti si sunt obligat sa-i verific in aceste doua baze de date/motoare de cautare


 pavelescu, on 16 august 2021 - 08:56, said:

Trimite un email si spune ce vrei -- poate iti pot da access la niste functii de cautare.

Multumesc foarte mult. Nu iti gasesc adresa. Pot sa-ti scriu un PM?

 _Smiley_, on 16 august 2021 - 10:04, said:

I beg to differ Posted Image. dar probabil o sa te lamuresti singur daca mergi pe panta automatizarii

incearca UiPath Studio, Community edition ( https://www.uipath.com/ si cauti un buton cu "Try UiPath free"). e gratuit, dar cred ca trebuie sa-ti faci cont.
e foarte usor sa citesti un fisier csv, apoi sa deschizi un site intr-un browser, sa cauti ceva cu informatiile citite din fisier si apoi sa faci un screenshot cu rezultatul. sunt destul de convins ca poti automatiza si acei "alti pasi", sau macar o mare parte din ei.

Incerc si revin, multumesc frumos!

#8
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Ma refeream la ANI - sa trimiti un email la ei.

#9
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 pavelescu, on 16 august 2021 - 11:23, said:

Ma refeream la ANI - sa trimiti un email la ei.

Posted Image trimis demult. inca astept raspuns Posted Image

Edited by dropsy24, 16 August 2021 - 11:32.


#10
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Eu stiu ca declaratiile de avere ANI sunt preluate de pe siteu-urile institutiilor de profil.
Exemplu: am cautat declaratia de avere a primarului unde am domiciliul. Aceeasi declaratie de avere este si pe site-ul ANI si pe site-ul primariei.
Nu completeaza functionarul doua declaratii, una pentru institutia unde lucreaza si cealalta pentru ANI.
Fisierele PDF care apar printre rezultatele generate pe siteul ANI sunt preluate de pe site-urile institutiilor respective.

#11
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 foreverbanned, on 16 august 2021 - 11:36, said:

Eu stiu ca declaratiile de avere ANI sunt preluate de pe siteu-urile institutiilor de profil.
Exemplu: am cautat declaratia de avere a primarului unde am domiciliul. Aceeasi declaratie de avere este si pe site-ul ANI si pe site-ul primariei.
Nu completeaza functionarul doua declaratii, una pentru institutia unde lucreaza si cealalta pentru ANI.
Fisierele PDF care apar printre rezultatele generate pe siteul ANI sunt preluate de pe site-urile institutiilor respective.

Da, probabil, in cazul unui cetatean interesat de primarul curent sau un anumit deputat, el poate verifica site-ul primariei/camerei deputatilor samd. Dar in cazul de fata se cauta o persoana pentru a vedea daca e primar/deputat/presedinte de partid etc. (persoane expuse public se numesc).
De asta exista aceasta baza de date. Nu iei toate primariile/partidele/etc la rand ca sa-l cauti pe nenea ala in fiecare. Ai o baza de date cu un motor de cazutare care le are pe toate.
Plus ca persoanele respective, conform legii, prezinta interes in sensul verificarilor pe care trebuie sa le fac pana la un an de la data la care a incetat sa fie intr-una dintre aceste functii.
Fisierele acelea pdf nu au importanta. Are importanta apartenenta la acea lista - faptul ca are o functie publica si executa o tranzactie ce poate fi suspecta tocmai din aceasta cauza (schimba valuta mai des/ amaneteaza multe obiecte, etc)

#12
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 dropsy24, on 16 august 2021 - 11:31, said:

Posted Image trimis demult. inca astept raspuns Posted Image
Ce ar putea sa raspunda ?
ANI nu e institutie de consultanta IT.

#13
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 foreverbanned, on 16 august 2021 - 11:53, said:

Ce ar putea sa raspunda ?
ANI nu e institutie de consultanta IT.

Pai ar putea de ex sa-mi spuna daca se poate automatiza procesul asta. Imposibil sa nu se poata si sa nu se fi gandit la asta dpdv al legii 129. Si da, nu e institutie de consultanta IT dar au sigur departament de IT care le intretine bazele de date si imi poate raspunde. Eu (firma) am o obligatie legala de indeplinit. Nu e ca si cum le-as cere baza de date sau alti cai verzi de dragul cereri. Este o solicitare pertinenta (zic eu).

#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Tu ai la dispozitie site-urile de pe care ai nevoie sa se genereze rezultatele cautarilor ?

Pe scurt, stii site-urile pe care vrei sa faci cautarile ?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 dropsy24, on 16 august 2021 - 12:12, said:

Pai ar putea de ex sa-mi spuna daca se poate automatiza procesul asta. Imposibil sa nu se poata si sa nu se fi gandit la asta dpdv al legii 129. Si da, nu e institutie de consultanta IT dar au sigur departament de IT care le intretine bazele de date si imi poate raspunde. Eu (firma) am o obligatie legala de indeplinit. Nu e ca si cum le-as cere baza de date sau alti cai verzi de dragul cereri. Este o solicitare pertinenta (zic eu).
iti pot spune eu: institutiile statului nu se vor da niciodata peste cap ca sa te ajute pe tine sa respecti legea. dimpotriva, vor incerca sa-ti puna bete in roate in speranta ca-ti vor putea vinde cumva informatiile pe care sunt obligati prin lege sa ti le puna la dispozitie gratuit.
la cum arata site-ul ANI, eu zic ca ai noroc, putea fi mult mai complicat de cautat in el.
vezi ce reusesti cu UiPath Studio, eventual intreaba daca te blochezi pe undeva.


@foreverbanned : tot insisti pe ideea cu lista de site-uri. din ce inteleg, eu, sunt vizate doar cele 2 site-uri mentionate in primul post.

#16
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Eu am înțeles că acele doua site-uri menționate sunt exemple de cum ar vrea inițiatorul să fie ceea ce are nevoie.

Inițiator, dă lămuriri.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
a dat deja:

 dropsy24, on 16 august 2021 - 10:57, said:

....Am o lista de clienti si sunt obligat sa-i verific in aceste doua baze de date/motoare de cautare...


#18
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 foreverbanned, on 16 august 2021 - 15:11, said:

Eu am înțeles că acele doua site-uri menționate sunt exemple de cum ar vrea inițiatorul să fie ceea ce are nevoie.

Inițiator, dă lămuriri.

Salut,

Nu sunt exemple. Sunt chiar cele doua site-uri in care am nevoie sa verific clientii.
Lista se genereaza lunar si lunar trebuie verificati clientii noi.

~~~~~
Ma "bat" acum cu UiPath. Revin cu detalii mai tarziu Posted Image
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate