Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Activarea radarelor fixe

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Adevărul e că și colegul @apocalipsul are dreptate. Măcar un pic acolo. Pe Valea Prahovei autostrada ar trebui sa fie doar pentru transportul mărfii din/către capitală spre Brașov. Pentru turisme, autostrada nu ar rezolva problema aglomerației. Poate de la 2-3 autostrăzi paralele in sus. Dar și acolo degeaba, daca drumurile spre stațiuni rămân același și nu pot prelua mai multe mașini.

Sincer, la ce aglomerații monstruoase am văzut pe lângă Budapesta sau Zagreb, nici nu mai știu care ar fi soluția cea mai buna. Probabil niste drumuri simple de gen E85, care să ocolească localitățile și cam atât.

Ideea de baza în construirea de drumuri este predictibilitatea deplasării și nu rapiditatea ei.

Edited by curentelectric, 15 August 2021 - 21:45.


#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPiticVerde, on 14 august 2021 - 09:35, said:

Solutia ar fi ca cel ce a pus viata altor persoane in trafic in pericol sa ramana fara permis pe viata,asa cum este in alte tari si s-a incheiat cu jmecheria si barosaneala.


Nici o problema . Vor circula fara permis . Sunt sute, poate chiar mii care fac treaba asta , nederanjati.  Multi  circula fara RCA si tot asa ....

#57
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postapocalipsul, on 15 august 2021 - 12:08, said:

punct.
Lasă punctele în seama altora...

#58
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Oricum Brașov e Moldova :D De București nu mai zic...

#59
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă vrei zero accidente, oprești circulația. Logic. Dar asta înseamnă să oprești economia, deci nu se poate. Dacă vrei să reduci accidentele, elimini riscurile mari: șumahări, bizoni și în general pe toți aceia care cred că le-a luat mă-sa drum să se joace cu titiul.
Circulă șoferi fără permis, cu mașini fără ITP (deci înmatriculare suspendată) băuți? Pentru infracțiuni la codul rutier, iei măsura confiscării bunului care a ajutat la producerea infracțiunii (adică mașina, nu contează că e pe numele lui sau nu). Cât despre ei, la prima abatere mai permiți eventual o amendă penală, dar la a doua abatere sau la cumul de infracțiuni îl iei și-l bagi după gratii, că acolo e sigur că nu mai încalcă regulile de circulație.
Măsuri posibile sunt multe, fără a afecta majoritatea conducătorilor auto care respectă de obicei regulile de circulație.

#60
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Si cu drepturile omului cum ramane? Adica ce-ar fi sa ti se respecte dreptul de a merge haotic si de a pune viata altora in pericol?

Noroc ca in Romania inca se respecta acest drept.

#61
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Romanii in Bulgaria la radare fixe vin acasa si scriu pe forum "am luat amenda.. vina mea, cum platesc: euro sau leva"?
De ce nu s-ar comporta la fel si la radarele noastre fixe? Mai multe si mai performante si fara drept de apel.

Edited by solitaryman, 16 August 2021 - 11:45.


#62
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsolitaryman, on 16 august 2021 - 11:45, said:

De ce nu s-ar comporta la fel si la radarele noastre fixe? Mai multe si mai performante si fara drept de apel.
Cate radare fixe funcționale sunt in Romania? E vreo lista cu locația lor? Sunt macar 3 radare fixe acum in Ro? Ce emit și amenzi?


Dar nu astea, că îs de acum 10 ani
https://www.untrr.ro...ml#.YRo0XhhjSNw

#63
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Pai nu mai sunt ca le-au contestat in justitie pe toate.
Inclusiv pe cele din TM de la pasaje noi si cu sisteme noi. (Politic ca Robu le-a pus ca sa ii arda pe fraieri, subiectiv ca arata masina din fata la 70 cand tu aveai la 50 pe limita de 30.. etc )

Poate noul proiect gaseste o cale sa nu le mai conteste toti.. si sa se trimita prin posta o amenda.

Edited by solitaryman, 16 August 2021 - 12:03.


#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e niciun "nou proiect". E un fake news
Deja s-a uitat. Acum îl discuta pe Câțu cu faptele lui din state de acum 20 ani.
Asta cu radarele intra iar în hibernare 2 ani

Edited by dorin_2k, 16 August 2021 - 12:17.


#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
dorine, te-ai infectat de Trumpism, repeți ”fake news” mai des ca portocaliul! Posted Image

#66
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 17.12.2019
Este foarte interesant cum o multime de oameni isi doresc implementarea unor solutii tehnice de limitare a vitezei de deplasare dand exemple din tari unde functionarea acelor solutii asigura timpi mai scurti de parcurgere a aceleiasi distante in comparatie cu actualele din tara noastra.

#67
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postexqusit_drunk, on 19 august 2021 - 12:01, said:

Este foarte interesant cum o multime de oameni isi doresc implementarea unor solutii tehnice de limitare a vitezei de deplasare dand exemple din tari unde functionarea acelor solutii asigura timpi mai scurti de parcurgere a aceleiasi distante in comparatie cu actualele din tara noastra.
Cred că tu nu ai înțeles absolut nimic din ce am spus eu la deschiderea topicului ăsta.

#68
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 17.12.2019
Eu cred ca tu nu pricepi nici macar pe ce topic esti intrucat asta e deschis de Adm. Daca totusi te referi la prima ta postare din topic si nu la postul initial, sa stii ca mi-a luat ceva sa interpretez corect:

View Postericmario, on 14 august 2021 - 08:48, said:

Yuhuuuuu!


#69
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
comunism desantat....daca vor sa reduca traficul atunci sa scoata toate radarele si legile..

#70
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Tu știi ce înseamnă comunism?

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postericmario, on 19 august 2021 - 10:32, said:

dorine, te-ai infectat de Trumpism, repeți ”fake news” mai des ca portocaliul! Posted Image
Ai mai auzit știrea asta in ultimile zile?
Nu
Au trecut la alcoolul și drogurile lui Câțu.
2 ani vor uita de radarele fixe.


#72
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postapocalipsul, on 15 august 2021 - 12:37, said:

nu colegule! fix nu.
scopul care justifica autostrtazile e transportul de marfa... autostrazile nu sunt ca sa te plimbi tu in conced...

De unde dracu' le scoti bai frate.....?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate