Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Romanii/ungurii sunt darnici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
E vara, frecventez terasele, o bere, o doua. Fiind august multi conationali se intorc in tara in concedii din tari straine.
Oriunde ies ma intalnesc cu prieteni, fosti colegi plecati din tara si chiar e placuta revederea dupa un an sau chiar mai multi.
Un obicei frumos as zice ce-l au romanii si ungurii ( sunt din Ardeal ) cum ne intalnim ne pupam, ne imbratisam si fiecare ma intreaba: -ce bei, cu ce te pot servi, te rog sa nu ma refuzi...orice vei tu !!
Eu nu ma duc la cersit, imi permit sa ies pe terase dar nu stiu, oamenii astia plecati dincolo parca se simt datori sa cinsteasca cand se intorc in tara...oameni faini ce sa zic.
In fine...e doar o constatare, sper sa fie tratata ca atare :)

#2
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,961
  • Înscris: 13.11.2016
Dupa cateva terase e normal sa vezi prieteni peste tot unde te duci. :king:

#3
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
nu cred ca se simt datori, pur si simplu sunt generosi.
asa m-am saturat de astia care citesc mai mult decat e scris...
tu nu esti generos niciodata cu prieteni pe care nu i-ai mai vazut de mult?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Te vad sarac! :D

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Generozitatea este un atribut al umanitatii.

#6
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

View PostBursul, on 12 august 2021 - 21:53, said:

Te vad sarac! Posted Image
Mersi frumos. Sa fi tu sanatos, asta e important.

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostBursul, on 12 august 2021 - 21:53, said:

Te vad sarac! Posted Image

Pe mine ma cinstesc si prietenii din tara, eu sunt sarac pentru toata lumea Posted Image

Ce imi place ca initiatoru a trebuit sa zica ca e din Ardeal, ca altfel nu se putea.

Edited by qew, 12 August 2021 - 22:05.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Braaavo :clapping: :cheers:

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuie sa mai dai de baut cand ai ocazia. E un fel de ofranda adusa zeilor norocului.
Daca esti scârțar, norocul te va ocoli.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostGherlean, on 12 august 2021 - 21:37, said:

oamenii astia plecati dincolo parca se simt datori sa cinsteasca cand se intorc in tara...oameni faini ce sa zic.
Confunzi , se cred superiori si mai bogati ! In plus au nevoie de aprecieri , pe principiul ''ce tari sunteti'' ! ''Ce vrei tu...si nu iti permiti''...iti dau eu !

Edited by Alltrack, 12 August 2021 - 22:38.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBursul, on 12 august 2021 - 21:53, said:

Te vad sarac! Posted Image

Evident, insa difera putin situatia. Gandeste-te ca toti lucreaza pe minim 2000e in afara lunar, dupa ce stau apropape un an deja au adunat destui bani. Cand vin in tara in concediu , vor sa se relaxeze, ies, socializeaza cu vechii prieteni , etc. Si dau de baut sau altele, nu se cunosc cativa zeci de lei raportat la miile pe care i-au adunat intr-un an. Posted Image
Eu in principiu cand ies cu prieteni din afara, chiar daca platesc ei, mai iesim si urmatoarea tura platesc eu, asa ma simt ok.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Un ardelean stabilit in America vine in concediu in satul natal si-l roaga pe tac-su sa-i cheme pe toti satenii sambata la caminul cultural, sa-i cinsteasca…
Sambata, toata suflarea petrece pana spre ziua si la plecare “americanul” da fiecaruia cate un plic cu 100 de dolari.
Urmatorul an din nou “americanul” face concediul la tara , din nou petrecerea la caminul cultural cu toti satenii si plicul cu 100 de dolari.
Satenii multumiti asteptau sa vina urmatorul an, caci deja devenise o traditie…
Vine si urmatorul an, “americanul” prezent, se intalnesc la caminul cultural, petrec pe cinste, dar, la plecare, in plic, Vasile si Gheorghe gasesc doar cate 50 de dolari si-l intreaba pe american de ce a scazut “donatia”.
Acesta le raspunde ca are copii la facultate, a venit si criza globala si nu-si mai poate permite acum o cheltuiala mai mare.
Atunci Vasile ii zice lui Gheorghe:
– Hai ba Gheo sa plecam, ca nesimtitul asta isi tine copiii la facultate pe banii nostri.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGherlean, on 12 august 2021 - 21:57, said:


Mersi frumos. Sa fi tu sanatos, asta e important.
Mersi si eu. Cand vin in tara iesim la o bere, fac eu cinste. Sper sa nu ma refuzi!

#14
alexmro

alexmro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.06.2021
E doar o mica investitie, lasa ca isi scot ei parleala mai tarziu

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

View PostGherlean, on 12 august 2021 - 21:37, said:

Eu nu ma duc la cersit, imi permit sa ies pe terase dar nu stiu, oamenii astia plecati dincolo parca se simt datori sa cinsteasca cand se intorc in tara.

Ba nu stiu ce sa zic , aici la fel , se intorc vara , doar ca ceea ce vezi sunt masini cu nr straine lasate pe avarii te miri pe unde, de la trotuare la sensuri giratorii , noaptea motoarele turate ampulea si claxoane date doar asa , sa se stie ca au venit ei inapoi, daca stai la vreo terasa trece vreunu cu vreo masina tot cu nr straine cu manelele la maxim (si merge cu 10-15km/h) ... chestii de genu

Asta e ceea ce vad eu
PS : nu am nimic cu cei plecati , si eu am fost plecat 8 ani de zile, si din ce am vazut pe acolo si aici , 75% din cei plecati, nu ai nici macar cei 7 ani de acasa

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postqew, on 12 august 2021 - 22:04, said:

,
Ce imi place ca initiatoru a trebuit sa zica ca e din Ardeal, ca altfel nu se putea.

Pai daca e brand international si e mandru...Daca mergi la Los Angeles si intrebi de Transylvania cam jumatate au auzit de ea.Daca intrebi de Oltenia de exemplu,vor da din umeri.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAndreysc7, on 13 august 2021 - 09:25, said:

PS : nu am nimic cu cei plecati , si eu am fost plecat 8 ani de zile, si din ce am vazut pe acolo si aici , 75% din cei plecati, nu ai nici macar cei 7 ani de acasa
Eu zic ca procentul e invers, dar nah, nu o sa aflam cifrele exacta niciodata.

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
@Bursul
Asta e din ceea ce am vazut eu, toate persoanele intalnite, puse la un loc si tras linie :P  ... e posibil sa ne invartim in cercuri diferite

Edited by Andreysc7, 13 August 2021 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate