Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Bonurile de masă pentru cei care se vaccinează împotriva Covid-19 se vor da din luna septembrie

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Hai man, ca trăim în lumea reala. Asta în care și americanii au dat bani pe vaccinare.
Cu ce te ajuta principiile dacă ai fi în spital, și prin frigiderele cu sânge ar bate vântul?
Si sa fim serioși, nu se prea mai donează pentru bani. Sunt mult mai stricți cu persoanele acceptate, aia de donau pentru bani nu prea mai corespund.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Daca ne gandim mai bine, nu e chiar proasta ideea.
O sa aiba succes in randul celor mai saraci , asistati...etc. Si tocmai in zona aia e pericolul cel mai mare de raspandire, de vreme ce ei nu respecta oricum nicio masura de siguranta, stau multi intr-o locuinta samd.

#21
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 MembruAnonim, on 12 august 2021 - 21:21, said:



Vor primi bani si cei care nu se vaccineza. Vor primi fiecare cate un banut de la Charon, luntrasul lui Hades.
Hai ma, nu mai spune!

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hai ca n-am inteles nimic. Se dau bonuri de masa sau bani ? Sau zile libere de la serviciu ? Daca se dau bani, se va da 100/lei per vaccin sau inca 100 si la rapel ?

#23
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Nu se dau, se vor da, candva, dupa ce faci schema completa.
Acum intrebarea este, cand e schema completa din moment ce din 6 in 6 luni mai bagi cate o doza !?
Cred ca sunt niste stelute pe undeva !
Aia cu ziua libera e clara...teoretic fiindca in practica nu o vor pune multi in aplicare.


#24
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 stlk, on 12 august 2021 - 21:57, said:

Nu se da bani, se da 7 bonuri de masa, 1 zi libera si 50% reducere la transport 30 de zile+analizele gratuite. Dar nu astea conteaza, ar trebui ca voluntariatul sa ramana voluntariat!

Stai linistit, ca o vaccinare completa o sa insemne 3 doze, apoi 4 etc (la J&J doza completa o sa fie +un Pfizer sau Moderna)
Nu sunt in idee cu cea ce zici tu, chiar vroiam sa fac un subiect pe tema donatului de sange.
Suma a ramas neschimbata de ani de zile si ne miram de ce nu doneaza nimenea.

Viata este si asa, daca ai fost vreodata sa donezi sange poti sa confirmi sau sa infirmi cea ce zic eu: Acolo se duc amarati care nu au ce manca.
Ca doar stiu cand am fost si eu sa donez, nu aveam ce manca si nu mai stiu cat era suma respectiva, tichetele respective de masa.

Daca tu vrei sa faci o fapta buna poti refuza tichetele respecitve sau mai bine, poti sa cumperi mancare pentru cineva care chiar are nevoie.

Si ziua respectiva libera este asa si asa, nu stiu cati angajatori o respecta.

Asa ca daca cineva este motivat de cei 100 de lei sa se vaccineze, inseamna ca este si asta o metoda de a creste vaccinarea de este la cote infime in Romania.
Altcumva o sa fim tara aia mica si proasta care tot nu scapa de coronavirus sau mai rau, poate or sa se uite cei din straintate cu motive sa nu se primeasca in schengen.

Noi cumva ca tara si ca invidiv avem numai drepturi dar cand vine vorba de vreo obligatie ne uitam la cer ca parca ar ploua.

Deci, mici, 100 de lei, ba, daca din pacate asta merge in Romania? Pai asta inseamna ca trebuie sa scapam de coronavirus.

Si legat de suma pentru donat, este o suma mult prea mica tinand cont ca 1 zi este pierduta cu donarea si ziua urmatoare te resimtit cat de cat, trebuie sa mananci fructe, un anumit regim alimentar, cea nu stiu cati isi permit din tichetele respective sau cati chiar isi cumpara.
Ar trebui marita suma pentru donat sange ca oricum ai voie sa donezi sange la vreo 2-3 luni, asta daca te incadrezi.

Edited by -ARA-, 13 August 2021 - 18:15.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -ARA-, on 13 august 2021 - 18:15, said:

cea ce zic eu: Acolo se duc amarati care nu au ce manca.
Ca doar stiu cand am fost si eu sa donez, nu aveam ce manca

Hai sa nu exageram si sa ne kkm pe noi. Nu toti care merg sa doneze nu au ce manca. Sunt extrem de multi care doneaza pentru persoanele apropiate care au nevoie de sange, urmeaza sa faca o operatie si are nevoie de sange. Sunt multi care merg din simt civic etc.

Daca tie iti lipseste simtul civic si mergi sa donezi doar pt bani.. ei, asta nu inseamna ca toti fac asa ca tine.

Edited by MembruAnonim, 13 August 2021 - 19:04.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu se mai duc aia amărâți. Pe vremuri dona cam oricine, acum sunt stricți la cine donează. De vreo 2 ani nu am mai văzut vreunul din genul ala de donator.

#27
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pot sa raspund sincer cam cum mi-ar placea sa scriu fara sa ma judece careva ca fac vreo generalizare sau ca am eu parerea ca detin adevarul absolut?
Eu am scris cum era inainte, m-ar bucura sa fie cum ziceti voi, problema este ca nu mai sunt donatori, am cautat pe google si erau destule stiri ca nu sunt donatori si amana si operatii.

Cand apelezi pe propria initiativa ca omul sa se vaccineze, sa doneze, sa faca orice asta "face el cand are chef" nu prea cred ca ajungi departe.
Ma bucur ca sunt multi care se duc din simtul civic, eu sincer m-am dus ca citisem eu pe internet ca donatul de sange este bun, regenereaza. Desigur tichetele respective nu sticau.

Asa ca indiferent daca este vorba de simt civic, dorinta de a face o fapta buna, nevoia financiara, suma respectiva ar trebui marita. Cred ca este la nivelul ala de ani de zile si intre timp inflatia, preturile, sa zicem ca suma repsectiva este insuficienta.

Ma uit la colegul mkscorpion0, a citit cea ce am scris eu, revoltat, ete ce scrisa asta, indrazni sa zica ca se duc saraci, doar saraci sau si saraci, ba, stai asa ca ii zic eu ca nu are simt civic, ca el se ducea pentru bani, zicea el ca a vazut numai, doar, saraci, ba, lasa ca scriu eu ca am vazut oameni calumea, antreprenori, dastia care se duc si doneaza din simt civic.

Imi pare rau sa zic dar cred ca toti avem dreptate si din cauza asta este democratie si diversitate, tu sa ai libertatea sa imi zici mie ca nu am dreptate chiar daca eu cred ca am dreptate, si eu sa iti zic tie ca nu ai dreptate, chiar daca tu ai dreptate.

Statistica zice ca nu sunt donatori, campanii de donat sangele au tot fost, au si centre mobile, nu merge. Se supara careva daca zic ca ar trebui marita suma respectiva?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -ARA-, on 13 august 2021 - 19:38, said:

Statistica zice ca nu sunt donatori,

Da, este adevarat, din ce in ce mai putini donatori. Te-a contrazis cineva in legatura cu acest aspect?

#29
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si daca avem amandoi dreptate sau macar recunoastem statistica ca nu sunt donatori. Dupa parerea ta si a mea? Care crezi ca poate sa fie a mai buna varianta de crescut numarul donatorilor.
Sau hai ca sa nu scriu a mai buna varianta, varianta care probabil o sa dea cele mai bune rezultate? Sa fie aia cu marit suma respectiva? tichetele respective de masa.

Eu banuiesc ca numarul donatorilor a scazut din cauza ca suma respectiva a scazut.
Daca era un 200 de lei, hai sa zicem ca ar tenta destule persoane sa doneze.

Caut pe google si nu gasesc suma respectiva, stiu ca era pe undeva pe la 75-79 de lei?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -ARA-, on 13 august 2021 - 19:48, said:

Daca era un 200 de lei, hai sa zicem ca ar tenta destule persoane sa doneze.

Da, poate in felul asta ar fi mai multi donatori. Insa nu este o solutie fiabila, pe termen lung. Eu cred ca ar trebui sa lucram la mentalitate astfel incat sa donam fara sa asteptam ceva in schimb.

Oricum, daca nu va fi sange suficient, nu se vor putea face operati. Se va ajunge in acel punct in care cel care va avea nevoie de sange sa aduca donatori (familie, prieteni, cunostinte, colegi de munca etc). Poate ma insel, insa parca treaba asta se aplica si in ziua de azi. Acum vreo cativa ani am donat special pentru un prieten (a trebui sa specific numnele caruia ii donam) altfel chirurugul nu efectua operatia. Poate ma insel asupra detaliilor, isna parca asa a fost, chirurugul a rugat prietenii/rudele celui pe care urma sa il opereze sa mearga la centru si sa specifice pt cine doneaza

Edited by MembruAnonim, 13 August 2021 - 19:58.


#31
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
mkscorpion0 - Nu poti sa le faci pe toate deodata si trebuie tinut cont ca noi avem mentalitatea aia comunista cu "binele se face in liniste"
Cand ar trebui sa spunem ca binele nu se face in liniste, ca ete este bine sa donezi, sange, bani, orice, ca face bine la suflet, sanatatea psihica.
Acum noi discutam ceva la nivel de utopie intr-o societate romaneasca concentrata pe bani.

Oricum bani aia se intorc in economie ca sunt tichete de masa care expira in maxim 12 luni.
Eu ma gandesc ca este ceva pozitiv cu tichetul asta de 100 de lei, nu imi pare vreo suma destul de mare dar nici deranjul nu imi pare ca la donat sange.
La donat sange te duci la coada, completezi un chestionar care nu stiu daca este la fel de amuzant sau de ciudat ca pe vremea respectiva.

Si nu cred ca suntem singura tara din lume care incurajeaza donatul de sange sau vaccinarea prin ceva cum sa zic? Printr-un mic bonus financiar.

Israel, majoritatea tarilor de care auzi pe la tv sunt dependente de turism. De greci, turic, ce sa mai zic? Aia au economia cu turismul, inteleg legatura.
Noi in Romania? Pai majoritatea au fost in vacanta in tara din cauza la tichete de vacanta, tichete acordate la pensionari, altcumva la modul sincer nu merita tarifele si condiitle.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 -ARA-, on 13 august 2021 - 18:15, said:

Nu sunt in idee cu cea ce zici tu, chiar vroiam sa fac un subiect pe tema donatului de sange.
Suma a ramas neschimbata de ani de zile si ne miram de ce nu doneaza nimenea.
........................
Nu ne miram, te miri tu, care porobabil nu ai vazut un centru de donare din apropiere. Astazi, de ex. era chiar coada maricica in Bucuresti!
Asa ca vezi sa nu ramii mirat!

 -ARA-, on 13 august 2021 - 18:15, said:

.................

Viata este si asa, daca ai fost vreodata sa donezi sange poti sa confirmi sau sa infirmi cea ce zic eu: Acolo se duc amarati care nu au ce manca.
Ca doar stiu cand am fost si eu sa donez, nu aveam ce manca si nu mai stiu cat era suma respectiva, tichetele respective de masa.

...............
Aberezi! dar tinind cont de numarul de postari pe care il ai, este destul de clar de ce scrii tot felul de prostii!

#33
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
https://www.google.c...compense-949036


#34
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cred ca prima data știrea asta a apărut acum 10 ani.

#35
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

 DarthBane, on 13 august 2021 - 20:44, said:


Poate aveau de gand

In acest moment se dau bonuri de masa in valoare de 70 si o zi libera. Ai voie sa donezi o data la 3 luni

 Bogotta, on 13 august 2021 - 06:58, said:

Hai ca n-am inteles nimic. Se dau bonuri de masa sau bani ? Sau zile libere de la serviciu ? Daca se dau bani, se va da 100/lei per vaccin sau inca 100 si la rapel ?

In acest moment se da o zi libera per vaccin si din 1 septembrie se va da un bon de masa de 100 RON

Edited by Alecsgz, 14 August 2021 - 16:58.


#36
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 tytysor, on 13 august 2021 - 20:19, said:

Nu ne miram, te miri tu, care porobabil nu ai vazut un centru de donare din apropiere. Astazi, de ex. era chiar coada maricica in Bucuresti!
Asa ca vezi sa nu ramii mirat!


Aberezi! dar tinind cont de numarul de postari pe care il ai, este destul de clar de ce scrii tot felul de prostii!
Pot sa scriu ceva? Este clar ca tu ai un mesaj pasiv agresiv, ce ai zis? Hai ca ii zic eu tipei cum sta treaba.

Daca cumva discutai cu un barbat, hai sa zicem in viata reala, ii ziceai ca abereaza si ca vorbeste tot felul de prostii? Recunoaste? Te pocnea? Te batea nitel ca ai folosit un limbaj nesimtit si jignitor?
Recunoaste? Stai pe internet si ai 16 mii de mesaje si ce zici? Hai ca imi vad eu frustrarile pe tipa asta, ce stie ea de limbajul pasiv agresiv? Ii zic ca abereaza si ca vorbeste prostii ca este internet si ea fiind femeie nu o sa imi dea un pumn intre dinti.

Asta a fost partea sincera, ai avut un mesaj scarbos si jignitor pentru orice utilizator cu care ai discuta.
Ia o pauza de internet, ce dracu de viata este asta de ai facut 16 mii de mesaje in lumea virtuala.

Doctori fac apel la donatori si tu te plangi ca era coada "maricica". Ok, titisor cu "maricica".
O sa te bag la ignore ca imi este frica sa nu ajung ca tine, sa nu ajung sa am 16 mii de mesaje si sa imi vars supararea pe internet.

Acum la subiect. Eu am vorbit de asemanarea asta cu 100 de lei la vaccinare ca pe ceva de motiveaza. In nici un caz nu ar descuraja cu ceva suma de 100 de lei pentru vaccinare.
Cu toata panica de pe planeta asta in Romania nu s-a ajuns la jumate de populatie sa fie cu vreun vaccin.
Asa ca orice varianta ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate