Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Martor intr-un dosar penal

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Buna ziua, am vazut ca deschis cineva topic despre faptul ca e martor intr-un dosar civil si mi-am adus aminte de o chestie care mi s-a intamplat.
Acum mai multe luni am fost chemat la politie ca martor sa dau declaratie, pe scurt am fost cu cineva in masina care a consumat bauturi alcoolice, intrebarea mea este, voi fi citat si la tribunal?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Posibil și probabil

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 waterman, on 05 august 2021 - 06:16, said:

Posibil și probabil
Cand naiba, ca de cand am dat declaratia aia, au trecut o carca de luni...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Afli când vine citația
Întreabă amicul când are proces.
Dacă a trecut și nu te-au chemat, nu te mai cheamă.

#5
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Daca dosarul ajunge in instanta, si este cauza penala, da, o sa fi chemat, sau adus cu mandat daca nu vi de buna voie.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
iti poti cauta numele pe just.ro si vezi daca apari in vreun dosar; eventual afli si cand e ziua procesului.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai linistit, si eu am dat declaratie in calitate de martor la procuratura (sectia de politie) si de la prima declaratie au trecut vreo 4 ani, iar de la ultima aproape 2.

N-am primit nicio citatie ca ar fi inceput vreun proces si e nevoie de mine. Unul din procurori (au fost mai multe plangeri depuse din partea firmei) mi-au zis ca voi fi citat la proces daca va fi nevoie si daca va fi proces. Deci rabdare si tutun. Nu te anunta nimeni daca se incepe sau nu ceva.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu neapărat, e la latitudinea judecătorului sau procurorului dacă consideră necesar. În general se cheamă martorii, care declară dacă își păstrează declarația dată la momentul respectiv sau o mai modifică cumva.

În genul ăsta de procese nu se prea mai audiază martori, pentru că inculpații, în general, își recunosc vina, așa că declarațiile martorilor nu mai sunt relevante.

Edited by SmurfK, 05 August 2021 - 08:04.


#9
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
M-am uitat, nu figurez nicaieri. Si daca voi fi chemat, ma va chema mereu daca spre ex. Se judeca cu ei 5 ani, voi fi chemat pe toata perioada asta?

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vei fi chemat doar cand va fi nevoie, poate niciodata, poate doar sa declari si in fata judecatorului ce ai declarat in fata procurorului.

Ce ti se intampla acum (fiind martor), se intampla in sistemul juridic american. Stii ca ei au un sistem cu juriu si, in principiu, fiecare cetatean este chemat sa faca parte din el. Un cetatean poate fi citat o data si dupa sa nu mai fie nevoie (din X motive). Poate declaratia (marturia) ta nu va fi considerata valoroasa (ca informatii noi) si nu va fi nevoie de tine la proces. Doar astepti, timp in care iti vezi de viata.

#11
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Ce procuror? Mie mi-a luat declaratia un ofiter. Nu au fost evenimente, cineva l-a sifonat ca bea bere la volan si politia i-a luat alcoolemia cu etilotestul, asta a fost tot, fara accidente sau altele.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 RangerBoy, on 05 august 2021 - 08:05, said:

M-am uitat, nu figurez nicaieri. Si daca voi fi chemat, ma va chema mereu daca spre ex. Se judeca cu ei 5 ani, voi fi chemat pe toata perioada asta?

Nu. O singură dată. Nu te cheamă să dai pledoarii acolo, ți-am zis. O să te întrebe judecătorul dacă mai ai ceva de adăugat față de prima declarație, dacă mai ai, se notează acolo, dacă nu, aia e tot. Nu e ca în SUA, unde stă martorul 3 ore "la bară".

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 RangerBoy, on 05 august 2021 - 09:00, said:

cineva l-a sifonat ca bea bere la volan


Fiind (doar) tu in masina si "soferul",oare cine sa-l fi sifonat?Ghici ghicitoare ce-i?

ps.
Ce-ati mai facut pe acolo,nazdravanilor?

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 RangerBoy, on 05 august 2021 - 08:05, said:

M-am uitat, nu figurez nicaieri. Si daca voi fi chemat, ma va chema mereu daca spre ex. Se judeca cu ei 5 ani, voi fi chemat pe toata perioada asta?


Ce comedie ar fi sa pleci din tara (o perioada sau de tot) si aia sa te cheme la proces..... :)  Eu zic sa nu te mai stresezi de pomana

#15
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 adisz, on 05 august 2021 - 09:11, said:




Fiind (doar) tu in masina si "soferul",oare cine sa-l fi sifonat?Ghici ghicitoare ce-i?

ps.
Ce-ati mai facut pe acolo,nazdravanilor?
Am uitat sa precizez, cel care l-a sifonat a fost si el pus ca martor, deci mai exista un martor.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pricep, ce nevoie e de martori? sufla omul in etilotest,eventual e dus la sange, acolo se stabileste daca e contraventie sau infractiune, in functie de alcolemie. Daca a baut cu cateva minute inainte sa sufle, etilotestul indica o alcolemie mult mai mare, caz in care ar fi trebuit sa ceara sa fie dus la sange. Sunt curios, ce puteai tu declara??? Cate beri a baut, cand, unde, cu cine? E irelevant.

#17
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 rumegus, on 05 august 2021 - 10:10, said:

Nu pricep, ce nevoie e de martori? sufla omul in etilotest,eventual e dus la sange, acolo se stabileste daca e contraventie sau infractiune, in functie de alcolemie. Daca a baut cu cateva minute inainte sa sufle, etilotestul indica o alcolemie mult mai mare, caz in care ar fi trebuit sa ceara sa fie dus la sange. Sunt curios, ce puteai tu declara??? Cate beri a baut, cand, unde, cu cine? E irelevant.
Pai si eu zic la fel, cat timp au alcoolemia lui, ce mai conteaza, probabil refuza sa recunoasca, si din cate stiu eu nu a fost sa dea probe biologice, nu stiu daca a mers pana la urma, habar n-am.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 RangerBoy, on 05 august 2021 - 06:12, said:

intrebarea mea este, voi fi citat si la tribunal?

Probabil ca DA, sa speram ca NU.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate