Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

De ce folosesc Linux?

* * * - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2223 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,369
  • Înscris: 27.10.2007

View Postodastramosilor, on 30 iulie 2021 - 22:01, said:

cam ce probleme a putea sari de dupa colt?

cred ca ti-ai dat singur raspunsul ...imprimanta nu merge, stick-ul de net nu, telefoanele nu le vede, deja sunt destule. am un stick clasci pqi care a reusit performanta de a nu fi vazut de absolut nici un Linux si crede-ma, uneori sunt pb si cu sunetul. nu mai spun ca Linux Mint, la inceput nu vedea unele placi de retea...iar linux fara retea chiar e moartea pasiunii...

View Postodastramosilor, on 30 iulie 2021 - 21:43, said:

singura chestie: programul de contabilitate al firmei necesita windows, iar imprimanta tiparea mai bine pe windows fiindca avea driver mai bun, cand era vorba de o initatie-felicitare, dadeam print din windows ca foloseam si hartie fina
principala problema era cu stickurile de net sau telefoanele mobile ca modemuri
a fost imposibil sa fac vreun ericson sa functioneze pe dialup in linux


#20
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postdani.user, on 30 iulie 2021 - 22:02, said:

Linux pe desktop il folosesti daca:
  • Dezvolti aplicatii pentru Linux (adesea pt servere) sau administrezi alte sisteme similare
  • Nu-ti permiti altceva
După cum zicea cineva, Windows poate fi folosit gratis, în mod legal, fără prea multe probleme, poți să iei imaginea de pe site-ul Microsoft.

View Postdani.user, on 30 iulie 2021 - 22:02, said:

In ce priveste aplicatiile desktop, mai toate ce ruleaza sub Linux ruleaza si sub Windows sau Mac pe cand invers, mai greu.
E logic, programele pentru Linux sunt open source majoritatea, deci e un fleac să le portezi. În schimb, programele pentru Windows și MacOS sunt proprietare majoritatea, deci greu de portat, dacă nu le portează autorii.

#21
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 17.11.2011
Unii dintre voi tratati sistemele de operare ca pe niste ideologii, sau ca si cum ar fi niste filosofii de viata. Va laudati cu ele pentru a va distinge de altii, de parca sistemul de operare pe care-l folositi ar face parte din identitatea voastra (vezi dezbaterile infinite pe tema linux vs windows de pe toate gardurile internetului). Si uitati esentialul - sistemele de operare sunt doar UNELTE.
Fiecare dintre noi foloseste unealta care ne satisface anumite nevoi si ne usureaza viata de zi cu zi.

Edited by glassofwine, 31 July 2021 - 07:54.


#22
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postglassofwine, on 31 iulie 2021 - 07:39, said:

Unii dintre voi tratati sistemele de operare ca pe niste ideologii, sau ca si cum ar fi niste filosofii de viata.
Sistemele de operare chiar au filosofii diferite în spatele lor, Microsoft face software pentru bani, cei din spatele Linux scriu software în speranța că va fi util. Mi se pare foarte drăguț când comunitățile colaborează pentru software, recunosc, mult mai drăguț decât o companie imensă care urmărește profitul prin orice mijloace (practici anticompetitive, etc) și nu binele utilizatorilor.

În cele din urmă, ai dreptate, oamenilor nu le pasă de filosofii, nu au timp pentru asta, îi interesează să-și facă treaba cu unealta potrivită. Chiar nu m-ar deranja să fac parte din cei 1% care folosesc Linux, dacă ar fi 1%, probabil că e ceva mai mult de atât. Nu mi-a plăcut vreodată să urmez turma.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthorny_hornet, on 31 iulie 2021 - 07:26, said:

Windows poate fi folosit gratis, în mod legal, fără prea multe probleme, poți să iei imaginea de pe site-ul Microsoft.
Legal e doar daca ai licenta. In rest numai versiunea Trial.
Faptul ca poti lua si folosi fara licenta nu inseamna si legalitate.

Folosesc Linux acolo unde imi rezolva problemele si nu am nevoie de altceva. Restul e cancan.

#24
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Folosesc Linux pentru că este un OS foarte puternic.
Iar când vb despre Linux, am în vedere  și Solaris, BSD.

Am sentimente de nostalgie și pentriu MS-DOS, Windows.

#25
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Poststrongsss, on 31 iulie 2021 - 07:03, said:

cred ca ti-ai dat singur raspunsul ...imprimanta nu merge, stick-ul de net nu, telefoanele nu le vede, deja sunt destule. am un stick clasci pqi care a reusit performanta de a nu fi vazut de absolut nici un Linux si crede-ma, uneori sunt pb si cu sunetul. nu mai spun ca Linux Mint, la inceput nu vedea unele placi de retea...iar linux fara retea chiar e moartea pasiunii...
nu mai folosesc imprmanta color am ajuns la concluzia ca ies mai bine per ansamblu daca tiparesc in oras
sticke de net nu mai am si nici nu mai folosesc dial up, deci le-am bifat si pe astea
acuma depinde daca vorbim de anul 2009 sau 2021
cu sunetul n-am avut probleme niciodata pe linux, pe nici o distributie
si nici cu netul
singura problema pe unele distributii (gecko sau mint) e cu touchpadul de la laptop, dar cum am ramas fidel MX-ului de prin 2015 nu ma mai intereseaza cum implementeaza altii solutii
ma bucur de rapiditatea si fidelitatea cu care ma rasfata linuxul, raman dator dezvoltatorilor ca nu tre sa-mi mai bat capul cu jafuri de softuri inutile car eim consuma din resurse
singurul carait de hdd il aud la fraierii care inca mai ruleaza windows.
da, uite ca n-am ssd, ssd-ul rezolva problema, insa eu mi-s mai de moda veche :)

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am N softuri care nu merg decat pe windows. De la unele mici si banale pana la autocad. Plus drivere pentru periferice usb mai ciudate pe care le folosesc (statie, gps, osciloscop)
Acum multi ani am avut si eu pus un linux redhat(parca), dar il foloseam pentru o singura chestie: vertical selection. Adica in notepadul unixului puteai selecta text vertical. Acum nu mai e o problema deoarece exista notepad++.

Dar pentru mama de exemplu, linuxul ar fi la fel de bun pentru ca foloseste calculatorul doar pentru browsing internet, filme, poze. Si probabil majoritatea oamenilor il folosesc in acest fel, deci ar fi o optiune.

Si cu windowsul am tot avut probleme. Perifericele astea de zic ca le folosesc sunt unele destul de vechi, am statie totala din anul 2005 pentru care am avut probleme la trecerea la un nou sistem de operare. Eu am stat mult timp pe win2000 din acest motiv. Unele probleme sunt rezolvate prin updates, dar nu merg de la inceput cand apare un nou sistem de operare. Am stat mult pe win2000, putin pe XP(dar cu ocazia asta am renuntat la o functie care nu mai mergea). Windows 7 am avut cam cand toata lumea trecea pe 10. Acum de 1 an am windows 10 si eu si nu ma simt foarte incantat de el deoarece nu gasesc nimic prin el fara sa caut pe net, sunt puse prost setarile.

Cand calculatorul si sistemul de operare costa 5% din valoarea perifericelor utilizate, iti pui SO functie de periferice, nu invers. Asta nu voiau sa inteleaga cei de la Microsoft, cand am cerut un downgrade la Windows 2000, care nu se mai vindea. Astia imi ziceau sa fac update la driverele perifericelor, drvere care nu existau. Dar mai erau si softurile care nu mergeau nici in compatibility. Am rezolvat-o greu, cu microsoft.com...cumva. Asia de la microsoft Romania mi s-au parut efectiv batuti in cap, ziceai ca vorbesti la un call-center orange, aveau textul pregatit.

Acum vad ca a aparut 11, dar nu ma grabesc. Astept sa-si prinda urechile altii inaintea mea iar cand totul e OK, poate trec si eu. Poate... doar daca e strict necesar, daca vreun soft de care am nevoie imi cere 11, altfel .. nope!
Pentru mine sistemul de operare e o unealta care trebuie sa mearga, nu ma intereseaza sa fie ultima varianta, security bullshit &stuff.

#27
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
Ubuntu 19 nu mergea hdd ext usb,Ubuntu 20 merge
Telefonul merge USB thetering, stocare,
Imprimanta merge- xerox 3020(a fost mai greu cu instalatul, dar pe forum am gasit)
In rest merge cam orice, dar mai greu pana te obisnuiesti cu programele unele sunt si linux si windows,pt. altele trebuie sa cauti echivalent si sa te obisnuiesti cu echivalentul(ex. Libreoffice)

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Prima data am pus pe laptopul sotiei in urma cu cativa ani fiindca ma stresam sa-i devirusez sau sa-i reinstalez windows saptamanal, a fost doar  o incercare dar de atunci nu i-am reinstalat laptopul decat o singura data, iam sters Arch pus initial in favoarea lui Kubuntu fiindca nu reuseam sa-i instalez un program tv-lite pe arch. Dupa un timp m-am molipsit si am trecut si eu pe arch, nu mai simt nevoia de windows dar adevarul e nici nu cunosc cum sunt cele care au aparut dupa versiunea 7, deci daca ulterior au aparut mai valabile chiar nu ma pot pronunta.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
N-am mai avut virus pe calculator de 15 ani din care vreo 8 ani am mers fara antivirus. Dar nu bag toate stickurile in el, nu intru pe toate paginile de net.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
am avut Ubuntu si puppy linux
Ubuntu era mare si puppy linux l-am pus ca sa vad calculatorul ca de repede merge
cateva comenzi le foloseam ,  la programare nu m-am bagat dar ma obisnuisem cu consola si cu folosirea parolelor
Dar oricum poti fi virusat si pe linux daca pui tot ce e pe net , fie si ca e parola

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
De 18 ani n-am avut virusi nici macar o data pe Linux.

Iar soacra-mea foloseste Linux pentru filme si browsing.

De ce folosim Linux? Pentru ca e mai simplu.

#32
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020
Benchmark pe Windows și pe Linux:
Attached File  windows_linux_geekbench.png   188.27K   73 downloads

P.S. E un laptop vechi/slab, evident, ideea e diferența de scor.

#33
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
ce anume se observa in benchmark? daca poate traduce cineva

ce anume se observa in benchmark? daca poate traduce cineva

#34
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
calculatorul meu de buzunar casio fx-85gt booteaza mai repede ca linuxu tau si e mult mai rapid si mai ergonomic ca linuxu tau in a face calculele care am eu nevoie. da ce insemna asta ? nimic, exact la fel ca topicul asta nici o relevanta.

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
b

View Postcipri2bau, on 31 iulie 2021 - 10:44, said:

ce anume se observa in benchmark? daca poate traduce cineva
Se observa ca cei care tot fac benchmarkuri la calculatoare, au calculator sa-l testeze, nu sa-l foloseasca.
Cat despre bootare, e irelevant. Laptopul meu primeste shutdown cu totul si cu totul exceptional, in rest vede doar sleep-resume. Chestie care dureaza sub 1 secunda.
De ce sa dai shutdown la computer cand ai sleep?
Mult mai relevant ar fi daca de exemplu, unixul ar face resume corect la modemurile de net. La sleep resume, placile astea trec prin niste regimuri speciale, conteaza mult cum sunt facute driverele pentru a functiona corect, reliable. Daca de exemplu, dupa un sleep-resume nu-mi mai functioneaza corect modemul, degeaba imi buteaza calculatorul in 10 secunde sau da resume in 1 secunda, daca timp de 1 minut sau pana la primul restart nu am net.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 11:37, said:

conteaza mult cum sunt facute driverele pentru a functiona corect
Si asta nu mai tine de OS. Daca producatorul hardware-ului nu vrea sa ofere drivere ori sa publice documentatia, degeaba dam vina pe sistem.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate