Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Problema cu HTC One M8

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am un HTC One M8, si de la un timp se intampla ceva ciudat, ma trezesc ca, nu mai vede cardul de memorie, trebe sa restartez telefonul si dupa aia il vede ! Nu se intampla mereu ci doar din cand in cand.
Am bagat cardul in card reader ptr PC, merge f bine, am curatat contactele, tot face asa din cand in cand in telefon.
Si cu alt card la fel facea, pana acum vreo 7-8 luni nu facea, si asta din 2015 nu facea.

Si inca o intrebare, m-am dus la un service si mi s-a zis "aa, telefoanele de dupa 2018 nu mai tin asa mult, ca-s de consum", la ce se refera ?! In ce sens nu mai tin asa mult cum a tinut M8-u ?!

Edited by MinettoMatoi, 29 July 2021 - 01:09.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Te-ai gandit ca 7 ani e suficient pentru un telefon cu Android 6 din 2014.  Cand a aparut , a fost un telefon de 3000 de lei. Chiar si la mana a doua a fost scump. Cere si el saracul sa iasa la pensie.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMinettoMatoi, on 29 iulie 2021 - 01:07, said:

Am un HTC One M8, si de la un timp se intampla ceva ciudat, ma trezesc ca, nu mai vede cardul de memorie, trebe sa restartez telefonul si dupa aia il vede ! Nu se intampla mereu ci doar din cand in cand.
Am bagat cardul in card reader ptr PC, merge f bine, am curatat contactele, tot face asa din cand in cand in telefon.
Si cu alt card la fel facea, pana acum vreo 7-8 luni nu facea, si asta din 2015 nu facea.

Si inca o intrebare, m-am dus la un service si mi s-a zis "aa, telefoanele de dupa 2018 nu mai tin asa mult, ca-s de consum", la ce se refera ?! In ce sens nu mai tin asa mult cum a tinut M8-u ?!

Un telefon cu Android este facut sa tina 2 ani, maxim 3. Dupa 3 ani sunt bune de aruncat (asta daca nu au o comunitate puternica pe XDA/Telegram). Altfel, devin destul de greu de utilizat. Asa sunt ele gandite, ca nu sunt iPhone-uri. iPhone-urile au update-uri de software day one pana se plictisesc nepotii de ele. M8 nu a fost la vremea lui un telefon foarte laudat, din ce imi aduc aminte. Acum, dupa 7 ani, poate cere si el sa se retraga in sertar.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
De cate ori ai scapat telefonul pe jos recent?

#5
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View PostMinettoMatoi, on 29 iulie 2021 - 01:07, said:

Am un HTC One M8, si de la un timp se intampla ceva ciudat, ma trezesc ca, nu mai vede cardul de memorie, trebe sa restartez telefonul si dupa aia il vede ! Nu se intampla mereu ci doar din cand in cand.
Am bagat cardul in card reader ptr PC, merge f bine, am curatat contactele, tot face asa din cand in cand in telefon.
Si cu alt card la fel facea, pana acum vreo 7-8 luni nu facea, si asta din 2015 nu facea.

Si inca o intrebare, m-am dus la un service si mi s-a zis "aa, telefoanele de dupa 2018 nu mai tin asa mult, ca-s de consum", la ce se refera ?! In ce sens nu mai tin asa mult cum a tinut M8-u ?!
Poti incerca sa lipesti pe spatele cardului de memorie o bucatica de autocolant sau scotch sa ii cresti putin grosimea.E posibil sa aiba joc in slot.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmiki07, on 29 iulie 2021 - 08:27, said:

Un telefon cu Android este facut sa tina 2 ani, maxim 3. Dupa 3 ani sunt bune de aruncat (asta daca nu au o comunitate puternica pe XDA/Telegram). Altfel, devin destul de greu de utilizat. Asa sunt ele gandite, ca nu sunt iPhone-uri. iPhone-urile au update-uri de software day one pana se plictisesc nepotii de ele. M8 nu a fost la vremea lui un telefon foarte laudat, din ce imi aduc aminte. Acum, dupa 7 ani, poate cere si el sa se retraga in sertar.
Nu vad de ce ar tine 2-3 ani cand eu sunt multumit de el si acuma dupa 6 ani (l-am achizitionat in iulie 2015, dar stiu ca in martie 2014 a aparut).
E inutil sa luam altul daca merge si asta.

Nu e nevoie de update ca nu am vrut sa instalez nu stiu ce, aveam cam aceleasi chestii instalate pe el, deci nu se schimbase nimic.
Sigur ca daca e sa instalezi ceva mai mare, nu prea mai merge bine, dar inca nu am nevoie sa instalez din alea.
Pe word, muzica, youtube, navigare, jocuri mici, mere f bine.

Dar Bursul poate avea dreptate, stiu sigur ca dupa 12 iunie 2020, si s-a crapat f putin folia de protectie in coltul de sus, a cazut pe parchet.
Poate de acolo, nu stiu. Insa exact fara sa misc nimic, dupa restart o ia.

View PostBursul, on 29 iulie 2021 - 09:15, said:

De cate ori ai scapat telefonul pe jos recent?
Bine au gandit, l-am scapat odata dupa iunie anu trecut pe parchet, poate de acolo, nu stiu exact.

Ai la intrebarea doua care e raspunsul ? La ce s-a referit ala de la service ca telurile de dupa 2018 sunt de consum, ca nu mai tin ca celelalte, ca nu am inteles, ca doar nu-l arunc pe jos sa se sparga si sa se duca mai repede. Din contra, am auzit ca mufele USB C sunt mai robuste, duc curenti  mai mari.

Edited by MinettoMatoi, 29 July 2021 - 14:45.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMinettoMatoi, on 29 iulie 2021 - 14:37, said:

...Ai la intrebarea doua care e raspunsul ? La ce s-a referit ala de la service ca telurile de dupa 2018 sunt de consum, ca nu mai tin ca celelalte, ca nu am inteles...
Probabil s-a referit la faptul ca sunt mult mai greu de reparat (au camere foto, ecrane, senzori de amprenta, dock-uri de incarcare imperecheate cu placa de baza, spatele de sticla se da extrem de greu jos daca trebuie schimbat, etc.)

Edited by Hider141, 30 July 2021 - 08:33.


#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, insa tampitii aia de ce nu le-au facut ca pe celelalte sa poti sa-i schimbi o baterie si altele ? Zau, am impresia ca inginerii aia devin din ce in ce mai prosti, pe bune.
Nu mai judeca, fac pe ce trece timpu chestii din ce in ce mai proaste.
Ba nu mai poti baga card de memorie de la S20 in colo, o aberatie !

#9
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
La un telefon asa vechi fara ultimele update-uri de securitate..te mananca haxorii de cum l-ai deschis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate