Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Citroen C5 Aircross 1.2 benzina vs Ssangyong Korando 1.5 benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015
Salut,

Daca maine ar trebui sa alegeti una dintre cele doua masini, pe care ati cumpara-o si de ce ?

Vorbesc de variantele mai slab dotate, in jurul a 20.000 euro.

La Citroen C5 Aircross avem ceva de genul CITROEN C5 AIRCROSS (AM40) SUV 5 USI LIVE PACK 1.2 PURETECH STS 130, iar la Ssangyong Korando avem varianta Style+ cu motor benzina 1.5L, 163 CP.

Vreau parerile voastre obiective si subiective despre cele doua modele. Va rog fara alternative, fara "de ce-uri?" si alte discutii off-topic.

Multumesc anticipat.

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
orice masina noua cu peste 150 CP si sub 1400 kg e ce trebuie. la 20k mai ai variante ( dar nu e subiectuldiscutiei)
asta daca o iei sa mergi cu ea mai mult decat pana la piata si inapoi.

#3
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Test drive ai facut cu ele? Eu am facut si sunt diferente notabile.

Edited by bluesnake, 27 July 2021 - 10:31.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ssangyong Korando
Are tractiune integrala - nici nu stii ce folositoare poate fi - si arata mai bine decat aratarea aia de Citroen in special la interior

#5
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

View Postbluesnake, on 27 iulie 2021 - 10:16, said:

Test drive ai facut cu ele? Eu am facut si sunt diferente notabile.

Urmeaza.

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Ca idee, mi-a placut mai mult Korando. Motor mai potent, dotari mai bune. Personal, as merge clar pe automata Aisin, dar asta e alta poveste.

Acum dezavantajul la Korando, e brandul cu valoare mica in RO. Asadar, daca-l iei, e masina "pe viata", ca nu o sa o poti vinde la pret bun mai incolo. Multi se tem de marcile exotice. Pe de alta parte, nu e ca si cum Citroen e un brand iubit in RO.

#7
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Unde mergi la "doctor" cu un Ssangyong?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca iei si transmisia automata de la AISIN clar e muuuuuult peste Citroen Posted Image

View Postcatalucan, on 27 iulie 2021 - 11:12, said:

Unde mergi la "doctor" cu un Ssangyong?

Exact acolo unde mergi si cu bemveu' inmatriculat pe Bulgaria si volan pe dreapta

#9
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

View Postbluesnake, on 27 iulie 2021 - 11:00, said:

Ca idee, mi-a placut mai mult Korando. Motor mai potent, dotari mai bune. Personal, as merge clar pe automata Aisin, dar asta e alta poveste.

Acum dezavantajul la Korando, e brandul cu valoare mica in RO. Asadar, daca-l iei, e masina "pe viata", ca nu o sa o poti vinde la pret bun mai incolo. Multi se tem de marcile exotice. Pe de alta parte, nu e ca si cum Citroen e un brand iubit in RO.

Asta voiam sa punctez si eu. Nici Citroen-ul nu este foarte departe la capitolul revanzare.

In alta ordine de idei, revanzarea termicelor in viitor va fi oricum dificila, indiferent de brand. Vor exista masuri din ce in ce mai restrictive in aceasta directie.

#10
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Am mers vreo saptamana fix cu modelul ala de C5 si sincer nu prea as da 20k pe ea, plasticele de la interior is ieftine si nu prea iti dau o senzatie placuta, iar cu 4 persoane in masina nu ai cine stie ce zvac. Ce am mai remarcat:
- incap 3 trollere mari in portbagaj (puse in picioare) si iti mai ramane ceva vizibilitate in spate.
- la viteza mai mare (100+) se simte oarece instabilitate in viraje (posibil datorita garzii la sol de 230)

Despre Ssangyong nu stiu mare lucru, dar ia in calcul reteaua de service/piese ca nu cred ca iti convine sa faci reviziile la nea Gica din colt si sa pierzi garantia, sau sa astepti cateva luni pentru o piesa.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNaijax, on 27 iulie 2021 - 10:33, said:

Ssangyong Korando
Are tractiune integrala - nici nu stii ce folositoare poate fi


Bai da, la ce ierni crunte avem si vom avea in Romania , si eu il consider un must. Nameti cat casa, trebuie sa ajungi la bunica la tara ... ce faci ? Nimic mai simplu : te urci in noua ta masina SsangYong si ajungi, la naiba. Nu te sperie pe tine stihiile naturii. Doar nu esti fatalau. :)

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
de gustibus...
korado e urât cu draci :), dar are potență!

(ce kaka maca e aia 130 cp la 1,2 litri pe ditai mormanul de table? :o )

#13
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
SsangYong nu declarase faliment?

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
nu ca le fac reclama, dar este o informatie falsa pe care o puteai verifica usor cu sfantul google, dar nah.

Are probleme financiare dar nu este in faliment, este in reorganizare si da, se cauta cumprator.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
E chiar pe val. Noul Rexton e foarte good-looking si foarte ieftin comparativ cu concurenta.

Eu insa ironizam faptul ca in Romania chiar ai nevoie nene de 4x4.  Ce te faci daca nu ai ? Mori, binenteles.  In afara de faptul ca iti consuma masina mai mult si ca dai mai multi bani la orice revizie, ce alte avantaje ai ?

#16
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

View Postbluesnake, on 27 iulie 2021 - 14:47, said:

nu ca le fac reclama, dar este o informatie falsa pe care o puteai verifica usor cu sfantul google, dar nah.

Are probleme financiare dar nu este in faliment, este in reorganizare si da, se cauta cumprator.

Saptamana aceasta cei de la HAAH Automotive vor depune oferta de achizitie pachet majoritar.

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Din punctul meu de vedere, primesti multa masina la banii ceruti, mai mult decat la Kia/Hyundai, care apropo, stau oricum mai bine decat Citroen.
Deci daca vrei SUV mediu la bani putini, inafara de Coreene, nu stiu ce variante mai ai, poate Kuga ?

#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Se pot gasi destule motive subiective si obiective.
Citroen nu-mi place cum arata.
Motoare mici, nu-mi plac si nu-s nici bune.
Ssangyong probabil are o devalorizare foarte mare. Dar imi place cum arata.
Citroen are in general o fiabilitate medie. Pe Ssangyong nu-s suficiente date, de multe ori nu-s inclusi, dar tinand cont ca-s sud coreeni, tara cu oameni destepti, eu zic ca stiu ce fac, ca Hyundai/KIA.
Ssangyong daca ai curaj, Citroen daca esti fricos. As merge pe Ssangyong.

Compromisuri vor exista oricum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate