Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Stalpi care sa stea drepti in timp

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Despre teava patrata de 20x20x2mm ce parere aveti?Ar merge folosita ca stalp intermediar pe o distanta de 40 de metri ?
Si la capete teava patrata de 40x40x3mm

#20
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Se cheama profil rectangular?Sau profil patrat?

Edited by mcd2020, 26 July 2021 - 16:26.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
rectangular 40x20x2
patrat 40x40x2

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcutzu_rexi, on 26 iulie 2021 - 15:29, said:

Despre teava patrata de 20x20x2mm ce parere aveti?Ar merge folosita ca stalp intermediar pe o distanta de 40 de metri ?
Si la capete teava patrata de 40x40x3mm

E mică. Minim 30*30*2. La capete e bine ce iei. Sper că ai de gând să le legi sus cu platbandă sau ceva.

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu mi-as dori niste burghie pe care sa le pot monta la o bormasina electrica pe acumulatori

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
burghiele sunt altfel la cele pe acumulator?

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Spalierii de beton se infig in pamant cu buldoescavatorul(cupa acestuia)
Nu ii mai scoti..
Daca asta nu e posibil, se fac gauri si se pot umple cu pietris mare batut la ranga sau beton.
Nu e nevoie de pahare de 40 cm si alte aiureli.

Spalierii infipti cu buldo-ul ai avantajul ca neavand pamant scos, pamantul care ulterior e ocupat de spalier e imlins spre exterior si practic in jurul stallului pamantul e mult mai batut/dens/indesat.

Unde sunt solicitari foarte mari se pun ancore in sol si capul de rand se pune mai inclinat.
Ancora se face simplu, se sapa o groapa, se baga o anvelopa de care se leaga un cablu si se ingroapa.

Tragi de cablul ala pana rupi clichetul, nu misca anvelopa de acolo.

Nu mai inventati roti demult inventate de altii, e suficient sa va. Inslirati de la cei care monteaza sisteme de sustinere pt plantatii mult mai serioase decat orice puteti voi avea in curti... Nu exista comparatie intre 3 ragalii vai mama lor care rodesc mai mult nu in curtea lui dorel fata de ce se intampla in minlocul campului unde ala atarna jde pomi supraincarcati permanent cu rod, expusi la vanturi samd.
Daca ala infige cu buldoul sau bate in lamant 60g80 cm ditamai stalpii nu vad ce sens au ideile astea cu ditamai gropile sapate la cazma.de.80 cm arancime si 40 cm diametru pe care apoi le umpli cu betoane...

Daca nu aveti incredere in ce fac fermierii, uitati-va putin la stalpii de electricitate... Aia fara nicio solicitare cand vine o furtuna la cat sunt ar cadea pe capete.. Cat si cum credeti ca sunt montati?
E adevarat, in Romania vezi multi strambi si lasati ca toti dracii, dar asta nu e pt ca nu au fost ingropati 2 metri si nu aunfost prinsi in pahare cu beton cat troleibuzul de mari... Pur si simplu au fost pusi stramb de la bun inceput sau doreii si-au batut joc, nu au sapat cat trebuie, nu au tasat, sau ulterior a venit alt proiect si au sapat alto dorei la juma de metru ditamai santul si l-ai lasat decopertat cu lunile... Normal cs sunt multi strambi.
Dar cand se monteaza corect nu ai nicio treaba.




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ORTswM_1QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
preasfintia ta,zici bine,cu principiul,dar de multe ori nu ai acces la buldo cu scula aia de apasare...Si parca o scula desteapta de foraj e mai ieftina decat buldo inchiriat,daca il gasesti cu acea scula de apasare...

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ma si vad dand 2000lei sa vina ala cu boldo sa bage 4 tarusi.

#28
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Trecand peste faptul ca degeaba platesti 150 lei ora la buldo fara acel agregat ce poate presa.Apoi ai de biciuit Dorelii ce te ajuta,sa nu stea buldo prea mult timp.Posted Image Eminenta sa cred ca a sugerat varianta cu buldo pentru latifundiari sau fermieri ce detin mult pamant.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai de bagat 5000 de bucati, clar excavatorul si dorei... dar pt 2 bucati, burghiu manual si rabdare.

#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
eu la 2 metri intre ele as avea de bagat 200-300 bucati,dar raman la burghiu...

#31
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
stalpii de beton nu se pun la 2m. 6-8m din ce am vazut eu.

#32
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

View Postsorin_tps, on 28 iulie 2021 - 13:03, said:

stalpii de beton nu se pun la 2m. 6-8m din ce am vazut eu.
Nu cumva cind alegi distanta nu are relevanta din ce sunt facuti stalpii,ci materialul cu care legi stalpii intre ei?

#33
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
tu poti sa-i pui si din metru in metru daca ai prea multi bani. Eu cred ca aia ce au sute de hectare au calculat cea mai ieftina varianta.

#34
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Te-ai gandit ca poate cei la care te referi au ca deziderat doar ingradirea unui perimetru,dar altii se confrunta cu mistreti si alte animale ce distrug daca reusesc sa patrunda?

#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Noi discutam imoreuna si ne intelegem separat.

Ideea cu buldo nu era cat costa samd, m-am referit la acel utilaj pt a spune ca stalpii nu se baga ij pahare cat feigiderul umplute cu 1mc de beton, e inutil si e o prostie cu exceltia unor situatii extrem de. Rare si in mod sigur niciunul din voi acasa nu e. In asemenea situatie.

Ca fapt divers, ati facut vreodata sau ii invatati pe altii pe  baza presuounerilor sau a unei experiente extrem de limitate, candnati favut cum ati crezut voi ca 3 necesar si apoi extrapolati ca doar asa si musai asa "trebuie"?

Toxmai asta va spun, ca ideile voastre sunt departe de "adevar"

Buldo nu costa o mana si un picior, nu neaparat. Buldo nu impune capul ala pneumatic, s3 infig lejer folosind cupa iar ca sa nu se sparga varful se foloseste o "oala" cu fundul avand covor de cauciuc. Pamant dupa o ploaie si aia e.

Cand nu ai loc, nu ai buldo, nu vrei cheltuieli, nu te grabesti samd... Faci gaura.

Asta era motivul postarii mele, ca nu e nevoie de ditamai gauroiul si de betoane, spalierul nu iese si nu misca... Betonul il pui sa umpli spatiul ramas in groapa dupa introducerea stalpului, nu are absolut niciun alt rol.
Normal ca un stalp cu baza ingropata mai groasa se va deplasa mai putin decat unul subtire la aceleasi solicitari dar nu e necesar sa fie gros, de aia va spuneam de buldo, acolo parul e doar el si atat, cel mai subtire posibil.. Nu pleaca nicaieri.

Sau ca sa va linistiti, la fel de bine ca si cu beton sau poate mai bine, metoda traditionala  are a functionat sute de ani.

In groapa pe lanva stalp pui pietrepe care le bati la ranga, cu capatul gros al rangii...indesi pietre, asta umple golul si comPacteaza pamantul din jur, nu clinteste.


Dar, daca voi vreti sa dsti si cu bueghiul, sa si larfiti gauroaie de 1m adancime la 40cm diametru, sa turnati cate 2 roabe de beton samd.. Dati bataie inainte, rau nu e decat ca munciti injtil, pierdeti timlul si aruncati banii.

Amnfacut si varduri si alte constructii care au implicat pahare, am facut si betoan3 de mi s-a acrit, am si livada, am facjt sau vazut si lucrari dengemul asta facute cu buldo, am vazut si probe de rezistenta   am si daramat..
Tocmai avand aceasta experie ta ditecta m-am gandit ce e util sa va avertizez dar nah, unii prefera sa invete din propriile experiente, e foarte ok si asa.
Spor la treaba.




Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate