Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casatorie civila fara martori

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.03.2019
Buna ziua, as dori sa stiu cum se procedeaza cu persoanele care vor sa se casatoreasca civil in Romania dar nu au martori? Este obligatoriu ca casatoria civila sa se faca cu martori? Sau se pot da martori din oficiu de la starea civila? As vrea sa stiu ce prevede legea in legatura cu asta. Multumec.

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Se gasesc doua persoane de la starea civila sa contribiue la fericirea unei familii.

Lucrez la o primarie de tara si am fost si eu martor pentru doi tineri la inceput de drum. :)

#3
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Memsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

se pot da martori din oficiu de la starea civila? As vrea sa stiu ce prevede legea in legatura cu asta.

Legea nu prevede că sunt atribuiți martori din oficiu...

Quote

Este obligatoriu ca casatoria civila sa se faca cu martori?

Da, dar martorii atestă doar faptul că soții și-au exprimat consimțământul, nimic mai mult. Ca atare, aproape oricine poate fi martor și nu trebuie neapărat să-i cunoască pe soți.

Pot fi martori funcționari de la Starea Civilă, cu excepția ofițerului de stare civilă care oficiază, deoarece el nu poate semna în două calități...

În cel mai rău caz, rogi două persoane dintre cei care însoțesc cuplul precedent sau următor să fie martori și nu cred că te va refuza nimeni.

#4
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Trebuie doar sa aiba actul de identitate asupra lor.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Gasesti la oficiul starii civile martori.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Memsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

Buna ziua, as dori sa stiu cum se procedeaza cu persoanele care vor sa se casatoreasca civil in Romania dar nu au martori? Este obligatoriu ca casatoria civila sa se faca cu martori? Sau se pot da martori din oficiu de la starea civila? As vrea sa stiu ce prevede legea in legatura cu asta. Multumec.
funcționarii de la starea civilă pot semna ca martori dacă e cazul. Cel mai bine întrebi la Oficiul Stării Civile unde intenționați să vă căsătoriți.

#7
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
In ce localitate ?
Daca e aprope  de mine vin eu cu consoarta si te ajut.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 Memsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

Este obligatoriu ca casatoria civila sa se faca cu martori?
din ce stiu eu, da

 Memsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

Sau se pot da martori din oficiu de la starea civila?
nu exista "martor din oficiu", dar cei de acolo s-au mai intalnit cu situatia asta si gasesc ei 2 persoane cu buletin pe post de martori.
indicat ar fi sa discutati de la inceput problema, sa nu-i prindeti nepregatiti.

 Memsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

...As vrea sa stiu ce prevede legea in legatura cu asta...
nu cred ca legea prevede situatia asta (in sensul oferirii de martori daca tu nu aduci).

#9
hamzter666

hamzter666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007

View PostMemsy, on 24 iulie 2021 - 10:40, said:

Buna ziua, as dori sa stiu cum se procedeaza cu persoanele care vor sa se casatoreasca civil in Romania dar nu au martori? Este obligatoriu ca casatoria civila sa se faca cu martori? Sau se pot da martori din oficiu de la starea civila? As vrea sa stiu ce prevede legea in legatura cu asta. Multumec.
Si ai rezolvat cu martorii? Adica ai gasit usor? La un an de zile distanta, sunt in situatia ta, n-am martori Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate