Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Muschi fotbalisti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Am postat aici cu toate ca ezitam sa postez la Fitness, si cu toate ca e legat si de alte sporturi...

Vreau pentru mine sa gasesc o metoda prin care sa reusesc sa "fac muchi" la picioare, acasa, cu cea mai mica presiune pe oase sau cu cele mai mici efecte colaterale possibile. Am tot incercat mai multe metode, dar fie dureaza prea mult si nu simt mare lucru cum lucreaza muschii, fie sunt totusi cu un impact.

E pentru mine care fac tenis de 2-3 ori pe saptamana si pentru baiatul meu de 11 ani care face intre 5 si 9 ore de antrenamente de fotbal in timpul sezonului fotbalistic. Daca nu o avea chef, sau e prea obosit, cu toate ca are prea multa energie de obicei, atunci fac numai eu, nu e o problema asta.


Ce am incercat/m-am gandit pana acum:
1) La inot, cand mergeam inainte/ pre-covid, uaaua era belea, imi luam o pluta mica din aceea de o tin in mana si dadeam cu picioarele in apa sa inaintez doar din picioare si in 10-20 de bazine ieseam cu o senzatie de fericire Posted Image, si muschii de la picioare clar ii simteam.
2) Fac niste exercitii sa ma intind cu o aplicatie Increase Height workout, si unul din exercitii este Jumping squats, e acolo intr-un minut am facut maxim 22 de sarituri si aopi eram ko, deci la partea de rapiditate a exercitiului sunt foarte multumit, dar am impresia ca are totusi un impact saritura aia..
3) cu bicicleta adevarata sa cumpar o treaba ca asta:
https://www.amazon.c.../dp/B0922F617Z/

si apoi sa fac undeva pe terasa afara sau daca ploua in garaj... cu rezistena mai mare.
4) am incercat cu rezistence bands, la unele exercitii simt cum lucreaza muschii, la marea majoritate am impresia ca le fac mai degeaba, adica fac 3 serii de zece si nu simt mare lucru de la exercitiul respectiv
5) stat la zid cu spatele lipit de zid ca si cand ai sta pe un scaun dar fara sa ai un scaun. In 2 minute sunt kaput Posted Image si acolo dupa exercitiul respectiv simt cum lucreaza muschii.
6) sarit cu coarda, am icnercat un pic, si e belea pentru cardio dar nu am avut o coarda buna, era una mai de copiii. Stiu ca exista si coarde cu bluetoooth, dar sariturile alea iar nu sunt ideale asa de multe si asa de frecevente/rapide
7) am mai gasit pe youtube niste idei cum sa stai pe pat la margine patului pe burta si sa-ti lasi picioarele intinse sa coboare sub nivelul patului. Am incercat un pic dar nu mi s-a parut impresionant. Era pe pat sau pe canapea, deci nu pe o banca mai profesionista la sala, si parca nu era mare rezistenta greutatea picioarelor mele...

Ideea este sa reusesc sa le fac acasa, si fara sa cumpar echipamente suplimentare mari e.g. bicileta de interior.
De alergat prin cartier nu prea ma intereseaza, la fel dureaza mult pana ma obosesc 30min-1h... La sala la fel nu vreau sa merg...

Care sunt recomandarile voastre pentru cel mai mic impact al exercitiilor
Va multumesc?

Edited by leny29, 22 July 2021 - 01:09.


#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cel mai mic impact asupra ce ?

Cum poți utiliza mușchii fãrã sã utilizezi oasele și încheieturile ?

Ce dracu coardã bluetooth îți trebuie, iei 2 metri de cablu electric și sari cum îți place....

Ce dorești, in definitiv ?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu prea stii ce vrei. Sau vrei eficient, repede, si daca se poate sa nu transpiri. Eventual sa mearga sa le faci in somn.

Fara lucru cu greutati, e greu de pus masa musculara pe picioare. Eventual cu bicicleta, dar nu pe home-trainerul ala. Pe unul care știe sa simuleze rampe.

Altfel, vezi daca poti sa-l duci pe asta pana la capat: https://darebee.com/...gs-workout.html

Desi, ma indoiesc.

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

View Postleny29, on 22 iulie 2021 - 01:08, said:

Vreau pentru mine sa gasesc o metoda prin care sa reusesc sa "fac muchi" la picioare, acasa, cu cea mai mica presiune pe oase sau cu cele mai mici efecte colaterale possibile. Am tot incercat mai multe metode, dar fie dureaza prea mult si nu simt mare lucru cum lucreaza muschii, fie sunt totusi cu un impact.

Ar important să precizezi genul. Fetele se dezvoltă diferit de băieţi.
Muşchii se dezvoltă la săli specializate, cu antrenori specializaţi. Atenţie la "expandaţi", metodele lor sunt diferite de cele ale sportivilor profesionişti.

#5
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Depinde ce vrei sa faci. Nu prea m-am prins ceea ce vrei concret.

Masa musculara, sau rezistenta fizica pentru picioare?

Masa musculara o faci prin exercii cu greutati mari si repetari putine. Greutatile mari vor pune presiune pe oase, incheieturi.

Rezistenta fizica presupune exercitii cu greutati care sa permita un numar mare de repetari -> o serie mai mare de 20 de repetari.

De aia nu o sa vezi ciclisti/fotbalisti/tenismeni cu pulpane/gabarit ca halterofilii.

Deobiecei masa musculara, presupune kg in plus, care la sporturi de genul fotbal/tenis/ciclism nu este un lucru bun, deoarece te incetineste.

Legat de trainer pentru bicicleta iti recomand unul smart, care sa te antreneze pentru urcari https://buy.garmin.c...-RO/RO/p/701670
Daca mergi pe un trainer de bicicleta ca pe plat, mai bine iesi afara, ca ala nu este antrenament.

Ah si mai exista un lucru foarte important. Nutritia - mancarea te ajuta sa creasca puterea si masa musculara. Dar totul depinde si de cum corpul asimilieaza nutrientii.
Exista pentru fiecare sport si disciplina sportiva antrenori specializati care te pot ghida,

Asadar decide ceea ce vrei. ca momentan nu ne-am prins ceea ce vrei.

Edited by rodxtr, 22 July 2021 - 09:10.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Steroizi, au inceput si fotbalistii sa bage, fizicul lor e total diferit fata de acum 20-30 de ani.
[ https://i.ytimg.com/vi/ggUw6RO6WHY/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu ai idee ce antrenamente au fotbalistii si de cati ani sau zeci de ani il fac ?

#8
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postrodxtr, on 22 iulie 2021 - 08:59, said:

Depinde ce vrei sa faci. Nu prea m-am prins ceea ce vrei concret.

Masa musculara, sau rezistenta fizica pentru picioare?

Ah si mai exista un lucru foarte important. Nutritia - mancarea te ajuta sa creasca puterea si masa musculara. Dar totul depinde si de cum corpul asimilieaza nutrientii.
Exista pentru fiecare sport si disciplina sportiva antrenori specializati care te pot ghida,

Asadar decide ceea ce vrei. ca momentan nu ne-am prins ceea ce vrei.

View PostTruculMagic, on 22 iulie 2021 - 09:51, said:

Tu ai idee ce antrenamente au fotbalistii si de cati ani sau zeci de ani il fac ?

Foarte dificil de atins asa ceva.
Sunt muschi pentru efort lung si de durata si altii pentru un impuls mare si scurt ca timp.

Raspunsul corect este depinde de metabolismul si de constructia fizica a individului.
Asta ca sa adaug la ceea ce au spus toti mai sus.

Vad apropae zilnic sportivi/fotbalisti ce au putina masa musculara si alearga repede si bine dar nu au rezistenta de maraton,sunt foarte usor la accidentari care iara iau timp sa se repare.
Altii,ce au masa musculara dara au muschii ca la spaghete,drepti si stransi,au nevoie de ajutor extern sa relaxeze si sa usureze munca lor.

Dieta,nutritia este importanta din punctul de vedere al masei muschiului si al osului.
Oasele cresc dara muschii raman "dezlipiti" la capete,creand dureri imposibile de descris.

Eu folosesc MAG365,o combinatie de magneziu si calciu,primul pentru muschi,ultimul pentru oase.
Relaxeaza muschiul dupa un efort de la antrenament si ajuta oasele sa fie rezistente.

Antrenamente sunt in functie de ceea ce vrei sa atingi,fie HIIT,fie Yoga, fie tras la fiare in sala.
Atenti emare treba data la incalzirea corpului (muschiular si mental) inaintea fiecarui excercitii / antrenament,
Nu te arunca direct in lucrul greu fara "warm-up". Eu recomand cel putin un 10-15 minute warm-up pentru o ora de exercitii "strength and conditioning"
Apoi,o data ce ajungi la un nivel,treba sa te tii de exercitii diferite si speciale de mentinere si de prevenire a accidentarilor.

ORICE solutie vrei sa alegi... nu face singur de capul tau fara un sfat cel putin de la un profesional.
Poti sa iti strici sanatatea fizica si mentala pe restul vietii.

Baiatul tau de 11 ani .. .ce pozitie la fotbal joaca,daca re o pozitie la varsta lui !?
Eu pot sugera la varsta aia un program complex de dezvoltare al tuturor muschilor,nu numai la picioare.
Iara,la varsta aia,sa faci 9 ore antrenament pe saptaman este absurd,foarte neprofesional si poate cauza mari probleme mai tarziu.
Nimeni nu ecomanda asa ceva,il poti accidenta mental mai mult decat fizic,opreste acest proces imediat si redu orele de training!
Ti se poate intoarce impotriva ta...lasa-l sa se bucure este copil !

Eu il antrenez pe al meu junior de la varsta de 9 ani.
Primul a fost fun si ca un parinte,apoi ce masura ce creste si el vrea mai mult atunci schimbi metodele.
Am sa incerc sa iti dau daca gasesc materialele ce mi-au fost mie de ajutor.

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 July 2021 - 10:32.


#9
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostTruculMagic, on 22 iulie 2021 - 09:51, said:

Tu ai idee ce antrenamente au fotbalistii si de cati ani sau zeci de ani il fac ?
Cam are dreptate
Primi 2 din poza 100% baga sala si mai iau si vitamine sau altceva
Aia nu sunt muschii de la flotari si abdomene indiferent cati ani faci

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Are dreptate pe dracu.  Ce treaba au vitaminele și sala cu steroizii anabolici la care face referire troll-ul?

Edited by Ann0nyym0us, 22 July 2021 - 10:38.


#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Fiecare club profesional de fotbal are un diet/nutritionist si cativa preparatori fizici (sper ca am gasit numele corect).
Fiecare player are program de sala,unde nu se face numai forta cu picioarele dar si pentru cap adica,nutritie,respiratie,prevenirea accidentarilor si pentru forta.
Este un anumit tip de exercitiu pentru jucatorii de camp si altele pentru portari.

Just a short clip that i found online :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sWtbRojnc7U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Despre substante...
Este testat impotriva folosirii de substante neautorizate de clinica clubului.

Aici vorbesc de cluburi pro unde se invarte banul si reputatia si nu de acele cluburi ce nu isi permit nici macar o salvare la poarta stadionului.

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 July 2021 - 10:53.


#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020

View PostAldulescu, on 22 iulie 2021 - 09:11, said:

Steroizi, au inceput si fotbalistii sa bage, fizicul lor e total diferit fata de acum 20-30 de ani.
[ https://i.ytimg.com/vi/ggUw6RO6WHY/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Clar nu poti arata asa fara steroizi si bineinteles antrenament mult si regim alimentar foarte strict, asta e si parerea mea.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ete fas, voi credeti ca aia baga steroizi pentru masa musculara? Sigur, folosesc toti substante interzise dar cu alte scopuri: refacere rapida, anduranta, mentinerea greutatii corporale, s.a.

E greu fara la nivelul ala pentru ca standardele de antrenament si frecventa meciurilor sunt foarte ridicate. Nu prea ai cum sa ramai la nivelul ala cand toata lumea baga si tu nu.

Acum 30-40 de ani era altceva, fotbalul se juca complet diferit, conta foarte mult sa faci spectacol, nu era aceasta presiune uriasa a rezultatelor obtinute cu orice pret si nici sumele astea colosale de bani.

Edited by razor01, 22 July 2021 - 11:23.


#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu fac kettlebell swings, kettlebell clean și diverse squat-uri cu greutăți (de cele mai multe ori tot kettlebell), precum și bicicletă.

View Postleny29, on 22 iulie 2021 - 01:08, said:

De alergat prin cartier nu prea ma intereseaza, la fel dureaza mult pana ma obosesc 30min-1h... La sala la fel nu vreau sa merg...

Există mai multe tipuri de alergat. Alergat constant, la ritm scăzut, nu te obosește, dar dacă alergi în plan înclinat, faci sprinturi, sunt sigur că nu îți ia 30 de minute să obosești.


Tu cauți soluția "perfectă". E o boală a omului modern, care are de toate, dar pare să nu găsească niciodată ceea ce-i trebuie. Cam așa e și cazul tău, că le-ai încercat pe toate, iar la fiecare ai găsit un motiv să nu-ți placă.

#15
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostSmurfK, on 22 iulie 2021 - 11:21, said:


Tu cauți soluția "perfectă". E o boală a omului modern, care are de toate, dar pare să nu găsească niciodată ceea ce-i trebuie. Cam așa e și cazul tău, că le-ai încercat pe toate, iar la fiecare ai găsit un motiv să nu-ți placă.


Eu inca nu am inteles bine: el cauta pentru el sau pentru al lui junior de 11 ani !? :)

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 11:23, said:

Eu inca nu am inteles bine: el cauta pentru el sau pentru al lui junior de 11 ani !? Posted Image

Pentru amândoi.

#17
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Pentru fiul lui de 11 ani... eu am plecat de la asa ceva.
Vezi linkul mai jos.
https://www.matchfitconditioning.com/
Am citit, digerat si incercat sa procesez ceea ce face sens si se aplica la varsta,fizicul,starea mentala,comiterea si vointa de a participa.

Fara a spune prea multe...eu am fortat pe al meu junior sa dea 150% iara el mia dat 120 crezand ca el da 100%.
Am antrenat cativa "tineri" recent si l-am folosit pe al meu junior ca examplu la drills.
Ceilalti,au avut probleme la "hamstring bridges",la miscari din spate,pe spate... erau buni jucatori la echipa,i-am vazut jucand dara cand i-am luat la HIIT si strength&conditioning,dupa 10 minute a trebuit sa schimb / adaptez programul mai jos decat la ceea ce ma asteptam eu.

Deci,treba sa vezi ce merge la juniorul tau,ce se potriveste in functie de cum a dormit in noaptea precedenta si ... treba sa stai pe capul lui !

Bafta si bucura-te de acel minunat timp impreuna !

Edited by EmeraldCountryHouse, 22 July 2021 - 14:28.


#18
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Uaaauu, va multumesc la toti pentru reactii, sunt binevenit si constructive.

Am sa incerc sa raspund la cateva intrebari care se repeta:
1) eu am 42 de ani 65Kg, metabolismul e ca ard tot pot sa mananc ciocolate peste ciocolate, nu ma ingras, tata e la fel, asa sunt genele. Am dificultati sa adorm pentru ca nu ma misc suficient de mult, lucru de acasa. Am inceput tenis-ul si acolo ma misc bine pentru nivelul meu, sunt multumit, dar observ limitarile fizice. Vreau sa incep sa merg la niste turnee, dar binenteles ca nu o sa fie nimic profesionist. Scopul este sa incep sa-mi mentin corpul ca sa nu am probleme mai incolo si sa adorm mai bine, sa fiu obosit :)
Am fost operat la genunchiul drept acum 13 ani dupa un accident la ski mai vechi care a recidivat dupa fotbal, nu ma mai doare nimic, dar nu vreau sa mai joc fotbal doar cu copii imi face placere, nu mai vreau sporturi de contact pentru mine.
Acum dupa pandemie, in afara de tenis 1-3 ore de antrenament intens, si 15-30 min max pe zi de intinderi sunt cam sedentar, prea sedentar pentru ritmul meu :)
Mie imi place sa mananc sanatos, deci dispozitia mentala sa am o dieta e ok.

2) Baiatul de 11 ani, daca a dormit bine, are prea multa energie si il calareste pe frati-su mai mic si atunci se lasa cu urlete. Vrea sa joace in liga 1. Acum e la un club mai varza, a facut un test la un club de liga 1 si i-au confirmat ca are nivelul de liga 1, dar nu au mai avut locuri... poveste lunga. Biatul are aceeasi constitutie ca si mine. A avut o osteocondrita/osificare iregulara la genunchi acum 3 ani, dupa 9 luni de repaos peidatrul ortoped a refuzat categoric sa mai venim la control pentru ca e complet refacut. Il durea din cand in cand la inceput,apoi dupa doua luni plangea ca de ce nu poate sa mearga la club. Al doilea si al treilea expert ne-au spus ca era osificare iregulata, care e normala la copii. Dupa episodul asta s-a lasat de judo, si ales numai fotbablul. Intre timp nu il mai doare nimic, in afara de acidentele mici ca la copii.
E super motivat sa devina mare fotbalist, joaca fotbal la scoala in pauze, la after school, acasa in gradina, la zile de nastere mai recent e invitat.Pe de alta parte trebuie sa aiba si el copilaria lui, sa stie  ca e greu sa ajunga acolo, si daca nu ajunge e ok, mai exista si altceva in viata :) greu de acceptat pentru el ultima parte.
Baiatului nu prea ii place sa manance verde adica legume/salata, mai mult paste un pic de carne, piuree, peste, supe piuree sau ciorba de perisoare..., cartofi prajiti mai rar, pita o data pe saptamana si chiar mai rar...  mananca si dulciuri la desert.


View PostDarthBane, on 22 iulie 2021 - 01:28, said:

Cel mai mic impact asupra ce ?

Cum poți utiliza mușchii fără să utilizezi oasele și încheieturile ?

Ce dracu coardă bluetooth îți trebuie, iei 2 metri de cablu electric și sari cum îți place....

Ce dorești, in definitiv ?
Pai cand nu esti atent/nu stii bine ce faci, mai busesti cate ceva tendon/ligament/oase, mai la astia mai mici, de aia ma gandeam eu in naivitatea mea sa aflu care sunt exercitiile care sunt cele care dau cel mai bun raport aport masa musculara/cat mai mici riscuri. Inteleg ca sunt riscuri la toate. Dar de exemplu cand topai intr-un picior e riscul mai mare decat daca topai in doua picioare pentru ca toata greutatea corpului ramane pe un picior. Daca te antrenezi in apa cum spuneam apa atenueaza miscarile bruste si nu ajungi sa flexezi genunchii/gleznele la maxim, te protejeaza deci. Astea sunt cateva example, ca sa intelegi ce am vrut sa zic, nu ca sunt eu mare expert, doar ca sa ma fac bine inteles.

Mi-a placut comentariul cu cablul electric, de aia intreb si eu ca sunt fel si fel de gadgeturi, si nu le cunosc, nu stiu daca merita cu adevarat.


View PostAnn0nyym0us, on 22 iulie 2021 - 06:07, said:

Nu prea stii ce vrei. Sau vrei eficient, repede, si daca se poate sa nu transpiri. Eventual sa mearga sa le faci in somn.

Fara lucru cu greutati, e greu de pus masa musculara pe picioare. Eventual cu bicicleta, dar nu pe home-trainerul ala. Pe unul care știe sa simuleze rampe.

Altfel, vezi daca poti sa-l duci pe asta pana la capat: https://darebee.com/...gs-workout.html

Desi, ma indoiesc.
Mi-a placut comentariul, nici calare nici pe jos. Eu cred ca stiu ce vreau sa obtin dar nu si cum. Cum spuneam daca merg pe bicicleta, e greu sa gasesti pantele alea unde numai sa urci, si ma obosesc mai greu, trebuie sa merg macar o ora, si singur ca sa pot sa merg la o viteza mai mare, deci ma gandeam la alternative, pentru ca, cu alte exercitii, e.g. sa stau cu spatele  la  perete nu pot sa stau mai mult de doua minute, si e mai simplu mai scurt, bine imi place si cu bicicleta dar dureaza mai mult timp, uneori mai ploua, alteori nu am timp sa fac dus apoi...

ideea cu rampele e buna, asa e, ieri am mers cu bicicleta pe un deal de cam 700m la o panta mai mare, zic si eu asa ochiometric, ceva 15% adica nu era o panta lina, mi-a placut m-am ridicat in sa si dadeam la pedale, daca e plat nu merge, nu stiam ca exista bicicleta care sa  simuleze ramepele... daca stii vre-un exemplu, caut, ma uit ma interesez. Cred ca a mai postat un alt forumist, verific mai jos si postul lui. Eu ma gandeam la dispozitivul ala care l-am postat mai sus ca opune rezistena  la miscarea rotii si simuleaza intr-un fel panta...

Incerc exercitiile multumesc, si revin apoi cu un feedback.

View Postterratec, on 22 iulie 2021 - 08:21, said:


Ar important să precizezi genul. Fetele se dezvoltă diferit de băieţi.
Muşchii se dezvoltă la săli specializate, cu antrenori specializaţi. Atenţie la "expandaţi", metodele lor sunt diferite de cele ale sportivilor profesionişti.

Eu barbat, baiatul baiat :). Prafuri nu ma intereseaza de fel.

View Postrodxtr, on 22 iulie 2021 - 08:59, said:

Depinde ce vrei sa faci. Nu prea m-am prins ceea ce vrei concret.

Masa musculara, sau rezistenta fizica pentru picioare?

Pai pentru fotbal  si tenis, prespun ca amandoua. La fotbal/tenis e un mix de sprinturi si de rezistenta in caz ca meciul dureaza mai mult timp. Nu sunt expert, de aia intreb si eu.  Masa musculara doar pentru muschi nu, nu ma intereseaza. Cum spui si tu mai jos pentru fotbal chiar nu e bine sa ai prea mare masa musculara pentru ca kg acelea in plus nu te ajuta. Deci multumesc de sfat, suna bine, intr-adevar nu prea vezi fotbalisti sau pe Djokovici cu mushi de halterofili.

View Postrodxtr, on 22 iulie 2021 - 08:59, said:

Masa musculara o faci prin exercii cu greutati mari si repetari putine. Greutatile mari vor pune presiune pe oase, incheieturi.

Rezistenta fizica presupune exercitii cu greutati care sa permita un numar mare de repetari -> o serie mai mare de 20 de repetari.

De aia nu o sa vezi ciclisti/fotbalisti/tenismeni cu pulpane/gabarit ca halterofilii.

Deobiecei masa musculara, presupune kg in plus, care la sporturi de genul fotbal/tenis/ciclism nu este un lucru bun, deoarece te incetineste.

Legat de trainer pentru bicicleta iti recomand unul smart, care sa te antreneze pentru urcari https://buy.garmin.c...-RO/RO/p/701670
Daca mergi pe un trainer de bicicleta ca pe plat, mai bine iesi afara, ca ala nu este antrenament.
Pentru smart trainer, deci pe asta il conectez la bicicleta  mea nu? scot roata din spate si apoi dau la pedale...

View Postrodxtr, on 22 iulie 2021 - 08:59, said:

Ah si mai exista un lucru foarte important. Nutritia - mancarea te ajuta sa creasca puterea si masa musculara. Dar totul depinde si de cum corpul asimilieaza nutrientii.
Exista pentru fiecare sport si disciplina sportiva antrenori specializati care te pot ghida,

Asadar decide ceea ce vrei. ca momentan nu ne-am prins ceea ce vrei.
Da da, foarte importanta este nutritia, antrenorii specializati sunt la cluburile foarte mari, si trebuie sa am incredere in ei, sa fie recomandati de cineva. Tin minte ca am citit la un moment dat ce mananca fotbalistii profesionisti, dar nu era o regula anume, imi aduc aminte doar un amanunt cum ca messi manca la incepu fripturi argentiniene si apoi si-a dat seama ca nu il ajuta. Ronaldo are un regim anume... Daca aveti niste linkuri le citesc cu placere. Am mai vazut pe netflix un documentar care m-a intrigat parca se numea "What the food" cu un ultramartonist vegetarian... dar pe mine parca nu ma atrage vegetarianismul. Respect pentru cei care incearca. Eu sunt adeptul, asa principial vorbind, nu ca sunt eu mare expert, al unei alimentatii echilibrate, un pic de peste un pic de carnite, legume, un pic de carne...


View PostTruculMagic, on 22 iulie 2021 - 09:51, said:

Tu ai idee ce antrenamente au fotbalistii si de cati ani sau zeci de ani il fac ?
Nu stiu daca intrebarea era pentru mine. Nu am idee exacta de antrenamentele lor de profesionisti. Se antreneaza de cand au inceput ei cu fotbalul, unii de mici, altii de mai mari...

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Foarte dificil de atins asa ceva.
Sunt muschi pentru efort lung si de durata si altii pentru un impuls mare si scurt ca timp.

Raspunsul corect este depinde de metabolismul si de constructia fizica a individului.
Asta ca sa adaug la ceea ce au spus toti mai sus.
Am raspuns la inceput despre metabolism. Am inteles ca sunt diferite scopuri ale anternamentelor exploziv inensitate mare si de scurta durata, sau tipul maraton. Pentru mine si baiat e pentru tenis si fotbal, acum presupun ca ai nevoie de un pic din fiecare... adica de explozivitate sa poti sa alergi dupa o minge importanta, si rezistenta daca meciul e mai lung sa nu mori dupa primul set :)

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Vad apropae zilnic sportivi/fotbalisti ce au putina masa musculara si alearga repede si bine dar nu au rezistenta de maraton,sunt foarte usor la accidentari care iara iau timp sa se repare.
Altii,ce au masa musculara dara au muschii ca la spaghete,drepti si stransi,au nevoie de ajutor extern sa relaxeze si sa usureze munca lor.
Foarte interesant. Un mic comentariu, am googalit un pic si Ronaldo face cam 7.x Km/meci si Djokovic cam 4.5/meci. Un maratonist are nevoie de 42Km, deci scopul e pentru tenis/fotbal.

Interesanta partea cu muschii spaghete, asta nu e bine? si sincer nu mi-am dat seama de partea de relaxare... daca poti sa explici, sau chiar sa postezi niste linkuri carti pe care sa le pot citi pentru ca nu vreau sa abuzez de bunavointa voastra, ti-as fi recunoscator. Si partea cu reparatiile e interesanta, adica dupa accidentari cum pot sa compenseze muschii sau te referi la accidentarile musculare gen ruptura musculara?

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Dieta,nutritia este importanta din punctul de vedere al masei muschiului si al osului.
Oasele cresc dara muschii raman "dezlipiti" la capete,creand dureri imposibile de descris.


Te referi la copii presupun. Da am auzit de asta. Si de aia e greu uneori de stiut daca o durere pe care ti-o spune copilul acum e una importanta, mai ales cand peste 30 min sau a doua zi se pare ca nu mai are nimic...



View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Eu folosesc MAG365,o combinatie de magneziu si calciu,primul pentru muschi,ultimul pentru oase.
Relaxeaza muschiul dupa un efort de la antrenament si ajuta oasele sa fie rezistente.



Interesant, eu pentru mine nu iau mai nimic, doar preventiv, ca mi-a oferit nevasta ceva Zinc cu Selen aparent ajuta parul sa nu cada asa de mult, cu toate ca inca arat bine, e preventiv :)

Dar magneziul pare harmless si calciul la fel. Am citit destul de mult cand a avut baiatul asa zisa osteocondrita, si incercam sa-i dam produse care sa contina mai mult calciu, si care ii si plac, gen parmegiano, iaurt grecesc... II dau de ceva ani buni intre 200 si 1000 de unitati de Vitamina D pe zi, in afara de vara in zilele cu soare. Am inteles de la doctor ca nu e nici un pericol de supradoza, si in timpul refacerii spunea 2.000 de unitati pe zi.



View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Antrenamente sunt in functie de ceea ce vrei sa atingi,fie HIIT,fie Yoga, fie tras la fiare in sala.
Atenti emare treba data la incalzirea corpului (muschiular si mental) inaintea fiecarui excercitii / antrenament,
Nu te arunca direct in lucrul greu fara "warm-up". Eu recomand cel putin un 10-15 minute warm-up pentru o ora de exercitii "strength and conditioning"
Apoi,o data ce ajungi la un nivel,treba sa te tii de exercitii diferite si speciale de mentinere si de prevenire a accidentarilor.

ORICE solutie vrei sa alegi... nu face singur de capul tau fara un sfat cel putin de la un profesional.
Poti sa iti strici sanatatea fizica si mentala pe restul vietii.

Aici sunt mai deficitar, poate constitutia ma ajuta, dar nu prea am simtit niciodata nevoia de warm-up, puteam sa alerg dupa tramvai acum 15 ani si sa-l prind la urmatoarea statie fara warm-up. Stiu ca e greseala mea, si trebuie sa schimb ceva in capsor sa incep sa fiu mai atent. Dar pana acum nu am facut sesiuni foarte lungi de antrenament. Presupun ca la sesiunile mele de acasa era doar warm-up-ul. Nu-i nimic ma adaptez. La tenis e alteceva acolo cu anternorul si cu prietenii tot timpul incepem incetisor. Baiatul la fel la anterenamente incep cu lucruri mai simpe.



Pe partea de stricat, da sunt de acord, de aia intreb inainte, macar sa am o idee. Am cochetat o data cu ideea de a merge la un nutritionist de fotbalisti, dar cu sotia dupa ce am citit am zis ca totusi o dieta echilibrata e cea mai buna. Poate o sa mergem. Acum inteleg ca sunt si antrenori care sa te ajute cu partea de muschi. Asa de profesie sunt auto didact dar am ajuns la un nivel in care pot sa-mi permit cu usurinta un antrenor de tenis de 3 ori pe saptamana si antrenamente de fotbal pentru baieti de cate ori vor ei. Numai ca nu vreau sa-i dau mari sperante sa devina mare fotbalist, ma gandeam sa incepem asa cu ceva mai semi-profesionist. Dar daca e musai mergem si la un profesionist, nu-i problema.



View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Baiatul tau de 11 ani .. .ce pozitie la fotbal joaca,daca re o pozitie la varsta lui !?
Eu pot sugera la varsta aia un program complex de dezvoltare al tuturor muschilor,nu numai la picioare.

Atacant stanga, central, dreapta.

Da, categoric si celelalte parti ale corpului sunt importante, a facut dimineata pentru cateva luni, la recomandarea antrenorului de fotbal 2-3 serii de flotari si 1 minut de plank, si un minut la perete ca si cand ai sta pe scaun. Pentru varsta lui, si inainte de a merge la scoala e mare lucru. S-a oprit apoi. El face de fapt si cand ma vede pe mine :) si nici eu nu am regularitatea asta, sau ce putin nu o aveam...



View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Iara,la varsta aia,sa faci 9 ore antrenament pe saptaman este absurd,foarte neprofesional si poate cauza mari probleme mai tarziu.
Nimeni nu ecomanda asa ceva,il poti accidenta mental mai mult decat fizic,opreste acest proces imediat si redu orele de training!
Ti se poate intoarce impotriva ta...lasa-l sa se bucure este copil !



Apreciez comentariul, se bucura de copilaria lui, se joaca cu fratele lui, merge la aniversari in vacante mergem in alta parte, dar oriunde mergem tot timpul isi ia mingea cu el, la plaja, la bunici, si tot la minge se intoarce. Si acum fratele lui mai mic de 7 ani si lui ii place sa dea cu piciorul in minge...



Pai daca luam 2 antrenamente la club cam de 1,5 ore pe saptamana, plus un meci cam 1h. Da cred, ca am exagerat cu cele 9 ore, sau parca am scris intre 5 si 9.

In medie face 1h20 minx2 la club anternament, din care cam 30 min e mai intens la fiecare anternament, apoi 1h meci in weekend, apoi mai are un anternament doar el si un antrenor 1h,20 min/saptamana acolo intr-adevar e mai intens, si apoi mai are un anternament la o academie de fotbal in weekend cam 2h. Deci in medie ar fi 7/saptamana. E buna remarca, de unde stii ce e prea mult si ce e prea putin pentru un copil, intrebare deschisa, nepartinitoare.

Aici nu numar alergatul la scoala si la afterschool si prosteala cu fratisu in gradina. Si el imi cere sa il duc, daca nu il duc se supara. Plus ca invata foarte bine la scoala si pentru ca altfel nu merge la anternament/meci :)

Intr-adevar nu are foarte mult timp liber in weekend sa faca foarte multe, dar daca nu merge la anternament tot isi ia mingea si se duce in gradina si incepe distractia care se termina cu plansete cu fratele mai mic... :) Acum in vacanta iar la fel, in gradina intr-una si apoi la consola/desene...


View PostEmeraldCountryHouse, on 22 iulie 2021 - 10:24, said:

Eu il antrenez pe al meu junior de la varsta de 9 ani.
Primul a fost fun si ca un parinte,apoi ce masura ce creste si el vrea mai mult atunci schimbi metodele.
Am sa incerc sa iti dau daca gasesc materialele ce mi-au fost mie de ajutor.

Super, mi-ar fi de folos.

View PostSmurfK, on 22 iulie 2021 - 11:21, said:

Eu fac kettlebell swings, kettlebell clean și diverse squat-uri cu greutăți (de cele mai multe ori tot kettlebell), precum și bicicletă.
Există mai multe tipuri de alergat. Alergat constant, la ritm scăzut, nu te obosește, dar dacă alergi în plan înclinat, faci sprinturi, sunt sigur că nu îți ia 30 de minute să obosești.
Tu cauți soluția "perfectă". E o boală a omului modern, care are de toate, dar pare să nu găsească niciodată ceea ce-i trebuie. Cam așa e și cazul tău, că le-ai încercat pe toate, iar la fiecare ai găsit un motiv să nu-ți placă.

Cu kettlebell am mai vazut un film pe youtube. Multumesc de  confirmare. Daca ai un link sau mai mutle detalii m-ar intersa. Mi se parea un pic periculos pentru cei mici, si chiar si pentru mine exercitiile pe care le-am vazut pe youtube cu un fel de pendul intre picioare, daca iti dai din greseala peste un picior e cam periculos.


View PostSmurfK, on 22 iulie 2021 - 11:47, said:

Pentru amândoi.
Asa e, adica daca o vrea sa faca si baiatul sa faca daca nu fac numai eu.

Edited by leny29, 22 July 2021 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate