Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Chiromantie ( Linia vietii )

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Elyz1994

Elyz1994

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2021
Buna. Voi credeti ca liniile din palma pot prezice viitorul?
    De exemplu, in cartile de chiromantie pe care le-am citit spune ca daca linia vietii e scurta sau intrerupta vei trai putin sau vei avea o cumpana(accident, boala) la varsta indicata, in schimb o linie lunga si bine definita indica o viata lunga si plina de sanatate, fara mari probleme. Credeti ca e adevarat?
     Ati intalnit situatii concrete in care aceste afirmatii s-au dovedit false? Eu nu am intalnit nicio persoana in varsta care sa aibe o linie a vietii scurta.
   Astept parerile voastre!

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Linia viatii nu are nicio legatura cu durata de viata.
Asta inseamna ca, functie de persoana, linia vietii poate sa confirme sau sa infirme ipoteza.
O chestie care e statistic falsa, necorelata, nu implica faptul ca se intampla in sens invers. Inseamna doar ca nu influenteaza, n-are legatura, nu e corelata pozitiv, nici negativ.

Stiu ca suntem pe chiromantie, dar tu cauti dovezi stiintifice(adica observabile, masurabile).

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
mortului nu i se mai uită nimeni în palmă să vadă dacă-i adevărat ce zici

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Elyz1994, on 21 iulie 2021 - 13:54, said:

Buna. Voi credeti ca liniile din palma pot prezice viitorul?
De exemplu, in cartile de chiromantie pe care le-am citit spune ca daca linia vietii e scurta sau intrerupta vei trai putin sau vei avea o cumpana(accident, boala) la varsta indicata, in schimb o linie lunga si bine definita indica o viata lunga si plina de sanatate, fara mari probleme. Credeti ca e adevarat?
Ati intalnit situatii concrete in care aceste afirmatii s-au dovedit false? Eu nu am intalnit nicio persoana in varsta care sa aibe o linie a vietii scurta.
   Astept parerile voastre!
scurt-lung, ce mai conteaza daca mori?
ar trebui sa te/ne preocupe cum mori/murim.
traiesti ca prostu, mori ca prostu...

#5
Elyz1994

Elyz1994

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2021
Ideea era daca ati vazut in mod direct, nu din auzite sau citite, palma vreunei persoane vii,care avea linia vietii scurta la ambele maini, si ulterior a murit sau a avut vreun accident grav la varsta indicata de intrerupere.
   Pe mine ma intereseaza daca cunoasteti cazuri concrete, pe care le-ati vazut cu proprii ochi, in care s-a confirmat sau s-a infirmat afirmatia ca "Lungimea liniei vietii indica durata vietii".

#6
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Linia aia zice cam cat ai putea trai daca nu bei nu fumezi si daca nu te duci la durvele care au sida.In rest daca nu ai ce face cu timpul se mai găsește o carte scrisa prin patruj si ceva ,,Omule Cunoaste-te,, .Succes !

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 Elyz1994, on 21 iulie 2021 - 13:54, said:

Credeti ca e adevarat?
Nu!

Era bun un chestionar!

 Elyz1994, on 21 iulie 2021 - 14:54, said:

Ideea era daca ati vazut in mod direct, nu din auzite sau citite, palma vreunei persoane vii,care avea linia vietii scurta la ambele maini, si ulterior a murit sau a avut vreun accident grav la varsta indicata de intrerupere.
   Pe mine ma intereseaza daca cunoasteti cazuri concrete, pe care le-ati vazut cu proprii ochi, in care s-a confirmat sau s-a infirmat afirmatia ca "Lungimea liniei vietii indica durata vietii".
O tura la morga cred ca te-ar lamuri.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Elyz1994, on 21 iulie 2021 - 13:54, said:

Buna. Voi credeti ca liniile din palma pot prezice viitorul?
De exemplu, in cartile de chiromantie pe care le-am citit spune ca daca linia vietii e scurta sau intrerupta vei trai putin sau vei avea o cumpana(accident, boala) la varsta indicata, in schimb o linie lunga si bine definita indica o viata lunga si plina de sanatate, fara mari probleme. Credeti ca e adevarat?
Ati intalnit situatii concrete in care aceste afirmatii s-au dovedit false? Eu nu am intalnit nicio persoana in varsta care sa aibe o linie a vietii scurta.
   Astept parerile voastre!
eu nu stiu cata minte are cel ce poate crede/sustine asta?
oare cum pot afla? :)

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt pline cimitirele de oameni cu linia vietii lunga  Posted Image

In plus, chiromantia asta nu precizeaza dom'le cum se citeste lungimea aia ca sa stim si noi
Adica 1cm = 1 an
Sau 1 mm = 1an
Pot s-o lungesc cu un cutit ?
Sau, cum ?

Chiar nu inteleg cum poti sa crezi astfel de aberatii "stiintifice" si ce fel de "exemple" vrei

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Da chiar, bună treaba cu urmăritul aspectului la morții de la morgă.
Cum de nu a studiat nimeni treaba asta?  :scratchchin:

#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Liniile din palma nu sunt altceva decat niste delimitari ale pielii care-ti permit sa inchizi si sa deschizi palmele in mod armonios, fara sa stanjenesti pielea. Pe acelasi principiu avem cute in talpi, in coate, sau riduri pe frunte si pe gat de la o varsta. Au acelasi rol precum tivul de la imbracaminte, datorita caruia poti face miscari firesti in timp ce esti imbracat.
Deci nimic ezoteric.

Edited by glassofwine, 21 July 2021 - 16:01.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mesaj moderator:
Pe cei carora le-am eliminat postarile ii rog sa reciteasca regulamentul forumului si al ariei.
Valabil si pentru cei care au predispozitii in aceasta directie.
Multumesc.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.research..._is_it_accurate

Quote

Palmistry or Chiromancy is the art of reading lines on the palm of the hands. Today, many researchers believe that the lines on the palms of the hands can predict the individual’s future. Computer programs are being designed which can automatically read the lines on the palm of the hand. One popular theory is that the length of the line of life will indicate lifespan. This theory was investigated in 1974 by Wilson and Mather who found no significant correlation between life expectancy and the length of the line of life. In 1990 Newrick and colleagues found a significant correlation as measured on 100 cadavers. These conflicting investigations are the only existing studies which have explored the relationship between palmistry and longevity. Since then no other study has validated nor disproven these claims. A total of 60 cadavers donated to The University of Adelaide were used in this study. Total hand length and the line of life length were measured on all cadavers. The age at and cause of death were also recorded. Linear regressions were used to establish any correlations between longevity and the length of the line of life. No significant correlations were found. There was also no significant difference between males and females or the right or left hands. As no significant correlations were found between longevity and the line of life all efforts at producing more reliable and automatic ways to read the lines are futile. This study puts to rest any debate surrounding the use of the line of life in palmistry as introduced by Newrick and colleagues.

Deci se pare că a fost doar un mit rostogolit peste veacuri.

#14
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Știu pe cineva cu linia vieții foarte scurta și încă e in viața. Are vreo treizeci și un pic de ani. Dupa cum are linia vieții părea ca nu apuca adolescenta.

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Naijax, on 21 iulie 2021 - 15:46, said:

Sunt pline cimitirele de oameni cu linia vietii lunga  Posted Image



Clar, toti murim. Dar cred ca e importanta si varsta la care se intampla, nu? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate