Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1425 replies to this topic

#1369
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Origin https://www.imdb.com/title/tt13321244/
Filmul, in ansamblu, nu e cine stie ce, dar povestea / povestile spuse sunt daramatoare pentru noi, ca societate umana.
Filmul poate fi tratat ca un documentar artistic, ce pune imtrebari si ofera raspunsuri care ne intriga si de cele mai multe ori ne vor nemultumi.
Din punctul meu de vedere e un film care nu trebuie ratat.

#1370
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostColb, on 16 martie 2024 - 08:20, said:

Origin https://www.imdb.com/title/tt13321244/
Din punctul meu de vedere e un film care nu trebuie ratat.
a
Yeah, nah, e o labareala pseudo intelectualicista care incearca sa bage rasismul la gramada cu antisemitismul si segregarile "de clasa". Nu stiu cum a avut succes cartea aia, cred ca negrii ar da orice sa fie discriminati pe clasa, nu pe rasa (bine, nu ca ăia din India, cazul ala e si el singular)

Luati mai bine si vedeti ce zice tipul asta, vorbeste mai cu rost.
https://m.youtube.co...2sgcmVzcG9uc2U=

Edited by hellmarvel, 18 March 2024 - 11:44.


#1371
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ford vs. Ferrari, nu credeam ca se mai fac asa filme. Fabulos.

#1372
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009
Road House
https://www.imdb.com/title/tt3359350/ - 7/10

bunicel, are si cateva momente comice... mi-a adus aminte de alt film al lui Gyllenhaal in rol de luptator, Southpaw :D


10x10
https://www.imdb.com/title/tt6210996/ - 7/10

filmul e okish, putea fi mai bun dar il strica finalul de toata jena...

Kelly Reilly face un rol magistral

#1373
amire2010

amire2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 12.11.2010
Road House (2024) nota 4/10. slab rau fata de primul prea lung si incearca sa fie un film de categoria A.
Road House (1989) nota 7/10. Finalul e partea slaba, in rest carisma actorilor trag tot filmul + unele scene de lupta. As fi vrut sa apara si o continuare...

#1374
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Into the Storm
In general cam sec, cu exceptia jocului actoricesc al lui Brendan Gleeson.
6.7/10, HBO Max

#1375
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View PostGhibos, on 03 martie 2024 - 19:06, said:

Spaceman 3/10
Rateu total, m-a luat somnul.

View Postgeorge_alexandru, on 03 martie 2024 - 20:40, said:

View PostGhibos, on 03 martie 2024 - 19:06, said:

Spaceman 3/10
Am avut și eu azi o tentativa să îl văd, dar mi-a trecut repede.
Dudes, e clar ca nu e pentru voi, nu stiu de ce v-ati mai chinuit. Nici pe mine nu m-a interesat subiectul si desfasurarea actiunii (iar de Adam Sandler nu mi-a placut niciodata, nici ce joaca nici cum joaca), DAR E UN FILM METAFORIC SI ATMOSFERIC cum se fac putine azi. E esenta (concentrat) de SF asa cum a fost si ar fi trebuit sa fie, fara briz-brizuri menite doar sa-ti atraga atentia si sa te faca curios, filmul asta te face sa REFLECTEZI. Cum zicea CTPu' (care cica a fost scriitor de SF inainte sa fie ce e acuma), „fictiunea obisnuita creeaza povesti pentru lumea in care traim, SF-ul creeaza LUMI, pentru oamenii care sintem”.

#1376
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Dude, te-ai ramolit? Te-a păcălit muzica și textele de psiholog de sex feminin? A fost un gunoi overall...trebuia să te ții de intuiția că Sander e un tembel de actor. Nota 4, pentru muzică...altfel tot 3 îi dădeam și eu. Posted image

#1377
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.01.2023
Cocaine Bear. Unul din cele mai proaste filme vazute vreodata.

#1378
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Nu înțeleg cum de aveți răbdare să vă uitați la un film daca este așa de prost! :))


#1379
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019

View Posthellmarvel, on 01 aprilie 2024 - 13:20, said:

... Cum zicea CTPu' (care cica a fost scriitor de SF inainte sa fie ce e acuma), „fictiunea obisnuita creeaza povesti pentru lumea in care traim, SF-ul creeaza LUMI, pentru oamenii care sintem”.
Scuze de OFF, dar temin repede!
S-ar putea sa nici nu incep bine... Posted Image

In copilarie, cat erau vremurile de "comuniste" (Ha! Ha!) citeam mult SF. Pe Crucisatorul TP l-am "intalnit" de multe ori in domeniul SF. Despre una dintre lucrarile lui, Cassargoz, chiar m-am gandit ca ar fi fost o "samanta" buna pentru un film scurt de actiune (SF). Poate chiar un lung metraj. Desigur ca nu in stilul lui Sergiu Nicolaescu dar si cu mijloace tehnice care ne depasesc si acum...

Si tot ca punct nodal l-am mai "intalnit" undeva. Intr-un articol in care descria cu verva si aplombul deja cunoscute moartea unui partizan (comunist) sarb. Dar de! Pe atunci nu-si descoperise valentele actuale. Era la moda si "dadea de bine" in epoca respectiva.

Edited by MiaJiro, 02 April 2024 - 06:21.


#1380
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Eden Lake (2008) 8/10

Nu stiu cum mi-a scapat acest film. Il recomand doar amatorilor de horror-uri bune si foarte bune. Daca nu aveti nicio treaba cu acest gen de filme, va rog sa nu va uitati la el.

Un cuplu (Kelly Reilly si Michael Fassbender) evadeaza in natura, incercand sa aiba parte de un weekend romantic atipic, pe malul unui lac izolat, inconjurat de paduri, lac format intr-o cariera de calcar ce urmeaza a fi remodelata intr-o zona de interes turistic. Weekendul romantic este perturbat de o gasca de adolescenti rebeli. Nu va spun mai multe, este sectiunea de recomandari, nu de spoilere. Nu va spun nici finalul, caci nu veti mai dormi bine vreo doua-trei zile de acum incolo.Posted Image

Edited by florinbad, 02 April 2024 - 06:51.


#1381
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View Postsandel1, on 01 aprilie 2024 - 22:07, said:

Te-a păcălit muzica și textele de psiholog de sex feminin? A fost un gunoi overall..
La fel ai zis si de Interstellar (ultima parte), nu mai zic de Ad Astra (aici nu mai joaca Adam Sandler) sau multe alte filme de science fiction INTROSPECTIVE, care-s probabil singurele din care poti invata ceva (sau ramîi cu ceva)? Sau tu esti dintr-ăia „ăștia-s ăia buni, ăia-s ăia răi, pac-pac, bum-bum la ei, ce misto film SF” (nu dau exemple, dar Starship Troopers, Predator, Stargate, Transformers etc samd Godzilla vs Kong) bune doar de jocuri video?

In principiu n-am nimic cu artificiile astea menite sa faca filmele interesante si pentru pulim mase (de ex sabiile laser Jedi si Sith, simplificare pentru prosti) cita vreme pici pe ginduri cind le vezi (citi au prins mesajul DE PE CRAWL-ul nu-s carui Star Wars, ca „sint eroi de ambele parti”?).

#1382
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,581
  • Înscris: 10.04.2009

View Postflorinbad, on 02 aprilie 2024 - 06:44, said:

Eden Lake (2008) 8/10

Nu stiu cum mi-a scapat acest film. Il recomand doar amatorilor de horror-uri bune si foarte bune. Daca nu aveti nicio treaba cu acest gen de filme, va rog sa nu va uitati la el.

daca ti-a placut, recomand si The Last House on the Left

astea doua pot sa spun ca sunt cele mai bune filme horror pe care le-am vazut (la vremea lor, de cativa ani nu mai am "curajul" sa ma uit la genul asta de filme :D)

ar mai fi si The Exorcism of Emily Rose, Exorcist: The Beginning (2004), The Texas Chainsaw Massacre (2003, cel cu Biel), Hostel, Martyrs, Walled In, Ligeia

#1383
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 02 aprilie 2024 - 07:35, a scris:

La fel ai zis si de Interstellar (ultima parte), nu mai zic de Ad Astra (aici nu mai joaca Adam Sandler) sau multe alte filme de science fiction INTROSPECTIVE..
De acord, dar nu vreau filme de dragoste deghizate în s-f. Una-i una și alta-i alta. Nu mai zic nimic de gunoiul ăsta de film, că apoi se vor uita și alții de curiozitate.

#1384
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Never Look Away
Mi-a placut, dar prea lung, peste 3h. Eu nu i-as fi dat chiar 8, prin unele locuri, traita in comunism fiind, am simtit clisee. Dar asa a fost si la noi, si la ei...
Vi-l recomand daca sunteti hotarati sa stati 3h la tv ptr un film.

#1385
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Noi am vazut 3 Body Problems. IMDb 7,7/10.

Greu! Asta fara sa fi citit macar volumul 1! al lui Liu Cixin. Sau fara sa fii macar "manjit" cu idei generale despre quantum entanglement.

Ne-a placut! Dar am mai vazut si filme "ajutatoare": Asta e doar un exemplu. Asta e altul. Dar mai sunt si altele...

Am comandat si cartile. Volumul 1 si volumul 2. Pe 3 inca il cautam.

#1386
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Carturesti? Acum vreo 2 saptamani le aveau pe toate 3. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate