Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Barabas

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ceva interesant:

https://ziare.com/ma...a-video-1152716

Ar fi o bomba sa se afle si Barabas printre apostoli, alaturi de Iuda si ceilalti 4.

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
n-ar fi asa bomba?
cati talhari nu s-au pocait?
Pavel e un exemplu f bun din punctul asta de vedere

#21
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Dar in Biblie sunt cuprinse carti scrise de el, pe cand de Iuda nu.

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postforeverbanned, on 17 iulie 2021 - 22:29, said:

Dar in Biblie sunt cuprinse carti scrise de el, pe cand de Iuda nu.
nu sunt
acea evanghelie atribuita lui e apocrifa
adica nu e recunoscuta oficial
poate fi autentica
insa in actualul codex sunt cuprinse ce se stie 100% ca autentic
poate nici n uexista la vremea aia, daca a fost recent descoperita...

#23
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Am citit Pavel, dar m-am gandit la Petru.

Eu astept si parerea lui Dorel despre acest personaj.

#24
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Poate daca cineva reuseste prin hipnoza regresiva in acele vremuri , sa afle detaliile dorite...

#25
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Mai degrabă, mașina timpului.

#26
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postalionte, on 18 iulie 2021 - 08:51, said:

Poate daca cineva reuseste prin hipnoza regresiva in acele vremuri , sa afle detaliile dorite...
despre ce detalii vb??
tre sa faci hipnoza sa afli chestii care le consemneaza istoria?

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 17 iulie 2021 - 22:34, said:

Am citit Pavel, dar m-am gandit la Petru.

Eu astept si parerea lui Dorel despre acest personaj.

Biblia este colectia exhaustiva a tiparelor de comportament uman. Daca aflam in ce tipar se incadreaza Barabas, aflam si ce s-a intamplat cu el dupa aceea. Mai intai, insa, ar trebui sa plecam exact de la acele versete din Scriptura care descriu ce s-a intamplat cu el, oricat de putin ar parea ca spun. Fac observatia, insa, ca initiatorul doreste, de fapt, sa afle daca exista mentiuni istorice despre Barabas. Din punctul meu de vedere, daca exista astfel de mentiuni, ar trebui sa le gasim in scrierile lui Flavius Josephus, evreu nascut la patru ani dupa crucificarea lui Iisus. Deci, daca Barabas a mai trait si a ramas la fel de vestit, cred ca Flavius a mentionat despre el. Mai ales ca, facand parte dintr-un grup de luptatori contra romanilor, sigur a luat parte la razboiul iudeo-roman care a dus la distrugerea Ierusalimului.

Pana atunci, iata versetele cu Baraba:

Matei 27:16  Pe atunci aveau un întemniţat vestit, numit Baraba.

Matei 27:17  Când erau adunaţi la un loc, Pilat le-a zis: „Pe care voiţi să vi-l slobozesc? Pe Baraba sau pe Isus, care Se numeşte Hristos?”

Matei 27:20  Preoţii cei mai de seamă şi bătrânii au înduplecat noroadele să ceară pe Baraba, iar pe Isus să-L omoare.

Matei 27:21  Dregătorul a luat cuvântul şi le-a zis: „Pe care din amândoi voiţi să vi-l slobozesc?” „Pe Baraba”, au răspuns ei.

Matei 27:26  Atunci, Pilat le-a slobozit pe Baraba; iar pe Isus, după ce a pus să-L bată cu nuiele, L-a dat în mâinile lor, ca să fie răstignit.

Marcu 15:7  În temniţă era unul numit Baraba, închis împreună cu tovarăşii lui din pricina unui omor pe care-l săvârşiseră într-o răscoală.

Marcu 15:11  Dar preoţii cei mai de seamă au aţâţat norodul să ceară lui Pilat să le slobozească mai bine pe Baraba.

Marcu 15:15  Pilat a vrut să facă pe placul norodului şi le-a slobozit pe Baraba, iar pe Isus, după ce a pus să-L bată cu nuiele, L-a dat să fie răstignit.

Luca 23:18  Ei au strigat cu toţii într-un glas: „La moarte cu Omul acesta şi slobozeşte-ne pe Baraba!”

Luca 23:19  Baraba fusese aruncat în temniţă pentru o răscoală care avusese loc în cetate şi pentru un omor.

Ioan 18:39  Isus şi Baraba - Titlu

Ioan 18:40  Atunci, toţi au strigat din nou: „Nu pe El, ci pe Baraba!” Şi Baraba era un tâlhar.

#28
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
E posibil să se fi retras într-un loc pustiu și să fi intrat în anonimat.
Sau să își fi format o viață normală și să fi trăit până la adânci bătrâneți, alături de soție și copii.

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDorel666, on 18 iulie 2021 - 10:49, said:


si raspunsul la intrebarea mea?
textele in care apare Baraba in Biblie se afla usor, nu era nevoie de prezenat aicea si boldit.... care-i logica? deviem aiurea de la subiect.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postforeverbanned, on 18 iulie 2021 - 11:44, said:

E posibil să se fi retras într-un loc pustiu și să fi intrat în anonimat.
Sau să își fi format o viață normală și să fi trăit până la adânci bătrâneți, alături de soție și copii.

Daca desfaci numele lui in partile componente, obtii ”bar aba”, adica ”fiul tatalui”. ”tatal” fiind, in acest caz, preotimea de pe vremea lui Iisus. Dintre care mare parte au devenit crestini, iar unii au ramas in necredinta lor. Pentru ca, intr-adevar, evreii l-au inlocuit pe Hristos cu ”talharii de preoti” de pe vremea lui. Care au cazut numai si numai ca sa se mantuiasca neamurile. Ca sa fie distrus Templul si sa fie construite bisericile. Deci eu cred ca Baraba a murit in razboiul iudeo-roman, fara sotie si fara copii pe care, daca i-a avut, i-a pierdut pe toti.

View Postodastramosilor, on 18 iulie 2021 - 11:54, said:

si raspunsul la intrebarea mea?
textele in care apare Baraba in Biblie se afla usor, nu era nevoie de prezenat aicea si boldit.... care-i logica? deviem aiurea de la subiect.

Ti-am spus: daca exista mentiuni despre Baraba, le vei gasi in scrierile lui Flavius Josephus. Daca nu exista la Flavius, nici in alta parte nu vei gasi. Ca Hristos n-a fost inlocuit cu un talhar pentru ca acel talhar sa se mantuiasca mai apoi si sa-l regasesti dumneata prin sinaxare. A fost inlocuit cu Barabas tocmai pentru ca nu era nici o sansa de mantuire pentru Barabas.

#31
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Oare în manuscrisele de la Marea Moartă scrie ceva despre Baraba?
Trebuie studiat.

#32
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDorel666, on 18 iulie 2021 - 11:58, said:

Daca desfaci numele lui in partile componente, obtii ”bar aba”, adica ”fiul tatalui”. ”tatal” fiind, in acest caz, preotimea de pe vremea lui Iisus. Dintre care mare parte au devenit crestini, iar unii au ramas in necredinta lor. Pentru ca, intr-adevar, evreii l-au inlocuit pe Hristos cu ”talharii de preoti” de pe vremea lui. Care au cazut numai si numai ca sa se mantuiasca neamurile. Ca sa fie distrus Templul si sa fie construite bisericile. Deci eu cred ca Baraba a murit in razboiul iudeo-roman, fara sotie si fara copii pe care, daca i-a avut, i-a pierdut pe toti.



Ti-am spus: daca exista mentiuni despre Baraba, le vei gasi in scrierile lui Flavius Josephus. Daca nu exista la Flavius, nici in alta parte nu vei gasi. Ca Hristos n-a fost inlocuit cu un talhar pentru ca acel talhar sa se mantuiasca mai apoi si sa-l regasesti dumneata prin sinaxare. A fost inlocuit cu Barabas tocmai pentru ca nu era nici o sansa de mantuire pentru Barabas.
se pare ca nici tu nici altii nu sunteti in stare sa intelegeti ce ma framanta si deturnati topicul dupa proppria voastra minte.
ma intereseaza sa stiu ce s-a intamplat cu Barabas, nu cine a fost, nu de ce a fost eliberat in locul lui Hristos, nu de ce a fost inchis, nu unde si de cate ori apare in Biblie, nu ce inseamna numele lui, nu nimic altceva.
daca stie cineva bine, daca nu, ocupam degeaba spatiul de pe server cu chestii inutile.
N-am acces la Flavius Josephus.

View Postforeverbanned, on 18 iulie 2021 - 12:00, said:

Oare în manuscrisele de la Marea Moartă scrie ceva despre Baraba?
Trebuie studiat.
unde

Edited by odastramosilor, 18 July 2021 - 12:10.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postodastramosilor, on 18 iulie 2021 - 12:10, said:

se pare ca nici tu nici altii nu sunteti in stare sa intelegeti ce ma framanta si deturnati topicul dupa proppria voastra minte.
ma intereseaza sa stiu ce s-a intamplat cu Barabas, nu cine a fost, nu de ce a fost eliberat in locul lui Hristos, nu de ce a fost inchis, nu unde si de cate ori apare in Biblie, nu ce inseamna numele lui, nu nimic altceva.
daca stie cineva bine, daca nu, ocupam degeaba spatiul de pe server cu chestii inutile.
N-am acces la Flavius Josephus.


Il gasesti la biblioteca sau pe net. Toata lumea are acces la el!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate