Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Radiografie SAF - rog interpretare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
La sugestia medicului ORL, prietena mea si-a facut o radiografie sinusuri anterioare ale fetei (SAF) la un cabinet de radiologie dentara.
Motivul pentru care a apelat la acest cabinet este ca in celelalte locuri din oras (spitale) unde se realizeaza astfel de radiografii putea sa ajunga doar dupa 1 august (DACA prindea loc). Nici macar la radiografii platite nu s-a putut programa in luna iulie, raspunsul tuturor a fost ca nu sunt locuri nici pentru plata nici cu casa de asigurari.

Totusi, la acest cabinet, neexistand medic radiolog, nu a primit acea interpretare scrisa specifica unei investigatii radiologice din spitale sau clinici dedicate.

De ce s-a dus la ORL, in primul rand? Fiind acuza tot felul de dureri in zona fetei, mai ales a tamplelor, in zona nasului, junghiuri in spatele ochiului drept, presiune a fetei, urechi infundate. Aceste simptome nu se manifesta toate in acelasi timp dar imi spune ca exista o durere aproape permanenta de cap. Cu cativa ani in urma a fost internata la ORL, unde i s-a efectuat o punctie nazala pe dreapta (a fost umflata aproape toata partea dreapta a fetei).

Mai exista o cauza posibila, care acum este in investigatie si la medicul dentist: o ocluzie dezechilbrata (malocluzie). Totusi, din cand in cand, are secretii nazale purulente (culoare galben verde). Astfel, medicul dentist i-a recomandat, pentru inceput, sa efectueze si o consultatie la ORL.

Astfel, va rog pe voi sa va dati cu parerea daca e ceva suspect si daca e posibil, pe baza radiografiei efectuate in cabinetul de radiologie dentara, pana ajunge, din nou, la medicul ORL pentru control.

Attached Files



#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Habar n-am sa interpretez o radiografie, insa macar offopic pot sa-i urez vindecare usoara, am avut si eu la un moment dat niste simptome usoare in acea zona. Daca te ajuta cu ceva, la mine din cand in cand aparea o amorteala in zona premolarilor din dreapta-sus, aparea dimineata, foarte enervanta, putea tine si cateva ore si apoi trecea brusc, in cateva secunde, ca si cum undeva s-ar fi eliberat presiune. Ca sa ajut sa "iasa presiunea" mergeam sau stateam in picioare, mi se parea ca are efect uneori. Alteori avea efect suflatul nasului. Dupa ce am scos nervii maselelor datorita unor carii, amorteala nu a mai aparut. La ORL mi s-a spus ca totul e ok, stomatologul la fel, a ramas ca mi se pare mie, insa amorteala era destul de neplacuta.
Inca o data, insanatosire rapida!

Edited by spooky51, 16 July 2021 - 09:58.


#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 spooky51, on 16 iulie 2021 - 09:56, said:

Habar n-am sa interpretez o radiografie, insa macar offopic pot sa-i urez vindecare usoara, am avut si eu la un moment dat niste simptome usoare in acea zona. Daca te ajuta cu ceva, la mine din cand in cand aparea o amorteala in zona premolarilor din dreapta-sus, aparea dimineata, foarte enervanta, putea tine si cateva ore si apoi trecea brusc, in cateva secunde, ca si cum undeva s-ar fi eliberat presiune. Ca sa ajut sa "iasa presiunea" mergeam sau stateam in picioare, mi se parea ca are efect uneori. Alteori avea efect suflatul nasului. Dupa ce am scos nervii maselelor datorita unor carii, amorteala nu a mai aparut. La ORL mi s-a spus ca totul e ok, stomatologul la fel, a ramas ca mi se pare mie, insa amorteala era destul de neplacuta.
Inca o data, insanatosire rapida!
Mulțumesc, la fel, multă sănătate!

Referitor la radiografie, cu vreo săptămână în urmă a făcut și o panoramică dentară (după cum a solicitat stomatologul), care nu a evidențiat infecții dentare.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In cazul meu era o amorteala neplacuta la dinti, cu o jena si spre urechea si nara dreapta. Nu pot sa-mi explic de ce in cateva secunde parca "se desumfla". Mi se intampla mai des vara, in perioadele in care mergeam la plaja, si in general aparea dimineata, dupa ce ma trezeam, si mi se parea ca o pot face sa se "desumfle" daca imi suflu nara dreapta sau stau in picioare/merg, iar senzatia exact asta era, ca se debloca ceva. Medicul nu a gasit vreo deviatie de sept, iar chestia asta a durat vreo 2-3 ani, aparea sezonier, vara, cam intre varsta de 22 si 25 ani, am legat disparitia ei de scoaterea nervului premolarului ca urmare a unei carii. Poate ca in cazul meu a fost o infectie usoara la o masea, insa imi e greu sa o asociez cu faptul ca aparea mai des dimineata si mai rar cand imi protejam urechea cu ceva.
Sper sa nu fie nimic grav in cazul prietenei tale, poate e ceva minor si din cauza asta greu de depistat, insa generator de simptome foarte neplacute. E greu pana se depisteaza exact cauza, incearca si mai multe pareri ale unor medici ORL diferiti, poate se nimereste vreunul care a mai avut un caz similar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate