Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Institutul Dorin Hociota O.R.L.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Salut. Am nevoie de o interventie chirurgicala in gat. In oras la mine nu am gasit posibilitatea inca sa o fac la un privat iar la stat nu se poate chiar cu asigurare. La institutul Hociota se accepta persoane neasigurate cu plata tarifului? Aveti o lista de preturi actualizate? Stiti o alternativa (spital privat etc.) in Bucuresti sau in jur cu preturi cat de cat acceptabile? (pt amigdalectomie)

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danut21, on 15 iulie 2021 - 21:03, said:


Amigdalectomia nu este o operatie urgenta (cel putin in majoritatea cazurilor). Presupun ca si la tine nu este o operatie de urgenta majora (adica daca nu o faci maine vei muri).
Asa ca iti recomand sa iti platesti asiguarile de sanatate (cred ca pe ultimile 6 luni) si astfel vei fi asigurat si vei putea face operatia la stat. Daca ai bani, o poti face la privat. Dar sa stii ca te vor usca de bani.

Mare atentie! Unele operatii de amigdalectomie sunt destul de complicate, astfel ca este nevoie de anestezie generala (asta inseamna ca ai nevoie de anestezist ATI, sala operatie completa etc). Daca ti se intampla ceva complicatii la privat ce iti poate pune viata in pericol, sa stii ca tot la stat te va trimite cu ambulanta.

EDIT 1:
Cu cat esti mai in varsta, cu atat mai complicata este operatia. Cu cat inaintezi in varsta cu atat amigdalele vor fi mai vascularizate / legatura va fi mai vacularizata. Amigdalele vor fi mai "inradacinate". Astfel ca pot aparea complicatii/hemoragie.

EDIT 2
Pretul operatiei variaza extrem de mult de la clinica la clinica. De asemenea si metoda de operatie + cat de complicata poate fi. Ma uitam acum si am vazut chiar si peste 1000 euro operatia. Dar sunt si mai ieftin de atat, desigur.

Uite ce spune o clinica

" ** Tariful interventiilor poate sa difere in functie de complexitatea cazului.  Lista de preturi este informativa. "

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 21:33.


#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 danut21, on 15 iulie 2021 - 21:03, said:

Salut. Am nevoie de o interventie chirurgicala in gat. In oras la mine nu am gasit posibilitatea inca sa o fac la un privat iar la stat nu se poate chiar cu asigurare. La institutul Hociota se accepta persoane neasigurate cu plata tarifului? Aveti o lista de preturi actualizate? Stiti o alternativa (spital privat etc.) in Bucuresti sau in jur cu preturi cat de cat acceptabile? (pt amigdalectomie)
Poti sa te asiguri daca platesti 6 luni din urmă cotizația calculată la salariul minim pe economie.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danut21, on 15 iulie 2021 - 21:03, said:




Daca ai cautat pe net, cu siguranta ai vazut ca sunt mai multe metode de interventie. Unele mai scumpe, altele mai ieftine. Trebuie sa retii ca nu toate interventiile inseamna acelasi lucru. De exemplu poate vei vedea "amigdalectomie prin coblatie" ca este mai ieftina/mai scumpa si vei spune "pe asta o aleg". Amigdalectomia prin coblatie de exemplu presupune indepartarea prin metoda laser a zonelor afectate, deci nu extirparea totala a lor. Insa la tine nu stim situatia. Doar un medic iti poate spune care este situatia amigdalelor tale, ce metoda se recomanda etc.
Stabilind acesti parametrii, iti poti face idee de pret.

Edited by MembruAnonim, 15 July 2021 - 21:50.


#5
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Mersi de raspunsuri. Problema e ca chiar daca imi fac asigurare nu interneaza bolnavii cronici din cauza covid unde stau eu. Si as dori pana in septembrie sa scap de amigdale. Spitalul Hociota interneaza pe toti? Cei care ati avut nevoie de institut cum ati procedat? (inainte si in timpul pandemiei) Am gasit in Pitesti cu 1900 prin Oradea dar e prea departe.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danut21, on 16 iulie 2021 - 10:28, said:

Am gasit in Pitesti cu 1900 prin Oradea dar e prea departe.

Ce varsta ai? Eu isi recomand sa o faci la stat. Vei avea nevoie de spitalizare macar o zi sub observatie. Sa nu crezi ca amigdalectomia este ceva usor, tac pac au disparut amigdalele.
Ti-am spus, poate sa fie complicata, sutura la anumite vase de sange. Pot aparea complicatii in timpul interventiei, hemoragie etc.

Eu stiu personal un caz, barbat in jur de 40 de ani, operat la spital in sala de operatie cu toata echipa, anestezie generala. Hopa, in timpul interventiei a aparut o hemoragie la una din amigdale. Daca nu ai echipa completa de medici poti sa o bulesti. Omul ala a stat sub observatie undeva la 3-4 zile. . A avut sangerari dupa operatie.

Daca astepti pana la o varsta de genul, operatia poate avea complicatii pe parcurs.

Edited by MembruAnonim, 16 July 2021 - 13:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate