Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

Nvidia Shield vs Dune HD Pro Vision 4K Solo

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Salutare.   Am schimbat tv-ul si noul tv nu mai stie dts.  Deci si ca urmare colectia mea de 800 de filme de pe NAS a devenit de nefolosit.
Mare parte nu toate.  Vreau sa iau un media player separat cu care sa-mi vad filmele dar si care sa "reziste in timp" din pct de vedere al softului si fisierelor redate.
Cei care au folosit vazut sau stiu poate ma pot ajuta sa-mi dau seama care este mai potrivit pt mine.
Amazon Netflix HBO youtube am pe tv si deci nu am nevoie.
Ma intereseaza sa redea bine din retea(NAS) sa pot vedea pe el si filme vechi si ultimile rip-uri aparute.
Muzica mai putin ma intereseaza.
Fotografii sa redea in rezolutii mari nu ar fi rau ar fi bine.
Multumesc

Edited by Notorious, 15 July 2021 - 11:03.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,758
  • Înscris: 07.02.2003
E inutil sa colectionezi... iei si vezi ce ai nevoie si scoti.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
Sunetul cum il redai? Prin difuzoarele TV sau ai sistem audio separat?
Pentru ca pe player nu vei primi avertizarea cu nu are codec audio adecvat, dar sunetul o sa fie transmis digital, via HDMI catre TV. SI TV-ul va spune ca nu are codec audio!
Daca ai sistem audio legat digital la TV, nu ai setare in configuratia audio sa trimita pe iesirea optic stream-ul original, fara decodare?
Da niste detalii.

L.E.
Vad ca NVIDIA face doar pass-trough la DTS-uri. Deci decodare DTS in sistem audio separat.

Edited by viceroy56, 15 July 2021 - 11:29.


#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 andreic, on 15 iulie 2021 - 11:20, said:

E inutil sa colectionezi... iei si vezi ce ai nevoie si scoti.

Nu chiar, unele nu se mai gasesc dupa o perioada. Am patit-o de mai multe ori.

#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Probabil esti in situatia in care nu ai un sistem audio dedicat care sa faca decodarea. Nu stiu sigur ce se intampla in acest caz daca folosesti un player de tip dune, dar al meu avea setari atat pass through, cat si decodare.

Oricum, nu de-asta am deschis postul, ci ca sa iti spun ca Dune sunt niste aparate pline de buguri la ora actuala, cel putin 4k pro pe care l-am folosit si inca il mai folosesc ocazional - este dezastru. In schimb iti recomand zidoo z9x, un aparat care functioneaza ireprosabil ( admit totusi ca la partea de jukebox/recunoastere filme da chix mai des decat dune). Ii lipsesc anumite optiuni pe care dune le avea (spre exemplu zoom de jdemii de felui + manual), dar macar nu se blocheaza random de 5 ori pe film si reda fluent tot fisierul, fara stutter sau alte prostii.

#6
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Am omis sa spun asta, my bad.
Am un sistem audio dolby atmos 5.2.2 cu receiver Marantz care face decodarea audio.
TV ul LG trimite prin eARC catre receiver semnalul.
Numai ca in cazul DTS nu trimite nimic...

Bylly00 multumesc de raspuns.  
Inseamna ca voi lua Nvidia.

Totusi mai astept 2-3 zile sa vad poate mai sunt si alte pareri.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Eu am shield tv pro , prima generatie ( 2015 cu a9 ) cu hdd de 500Gb pe care l-am inlocuit cu un ssd Samsung de 500gb si ai in poza alaturata ce formate audio suporta in modul manual

Attached Files



#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
nVIDIA Shield TV Pro e cea mai buna alegere ma bate si pe mine gandul sa inlocuiesc un Popcorn Hour A500 dar nu stiu daca suporta un HDD extern de 4Tb conectat direct la el....

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,770
  • Înscris: 09.05.2005
Nu mai bine un Intel NUC si pui un Kodi peste?

#10
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 15.06.2009
Eu nu m-as baza prea mult pe ARC-ul televizorului tau. Lantul corect este player-receiver-tv

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In cazul in care ai sistem audio extern care stie sa decodeze ce vrei tu trebuie sa conectezi playerul la receiver direct si apoi di receiver iesi cu semalul video spre tv si receiverul se ocupa de tot ce inseamna sunet. Nu are sens sa lasi decodarea pe mana playerului, oricare ar fi el (sigur e mai slab decat receiverul).

#12
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,820
  • Înscris: 04.10.2014
ARC-ul televizorului este doar pentru semnalul care vine pe mufa de antenă.
Când sursa video este externă televizorului (adică poate fi decodată și independent), adică nu TV, nu streaming prin aplicația TV-ului, atunci aceasta se introduce în receiver și TV-ul primește doar semnalul de imagine, nu și pe cel de sunet. Devine neimportant că are sau n-are DTS.

Edited by Jean-Luc_Picard, 16 July 2021 - 12:31.


#13
tidoc

tidoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2011

 Notorious, on 15 iulie 2021 - 13:26, said:

Am omis sa spun asta, my bad.
Am un sistem audio dolby atmos 5.2.2 cu receiver Marantz care face decodarea audio.
TV ul LG trimite prin eARC catre receiver semnalul.
Numai ca in cazul DTS nu trimite nimic...

Bylly00 multumesc de raspuns.  
Inseamna ca voi lua Nvidia.

Totusi mai astept 2-3 zile sa vad poate mai sunt si alte pareri.

Nvidia shield pro funcționează perfect pe nas și dacă instalezi Kodi găsește coperțile și le ordonează în multe feluri

Nvidia shield pro funcționează perfect pe nas și dacă instalezi Kodi găsește coperțile și le ordonează în multe feluri

#14
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 26.11.2022

 Bylly00, on 15 iulie 2021 - 11:44, said:

Probabil esti in situatia in care nu ai un sistem audio dedicat care sa faca decodarea. Nu stiu sigur ce se intampla in acest caz daca folosesti un player de tip dune, dar al meu avea setari atat pass through, cat si decodare.

Oricum, nu de-asta am deschis postul, ci ca sa iti spun ca Dune sunt niste aparate pline de buguri la ora actuala, cel putin 4k pro pe care l-am folosit si inca il mai folosesc ocazional - este dezastru. In schimb iti recomand zidoo z9x, un aparat care functioneaza ireprosabil ( admit totusi ca la partea de jukebox/recunoastere filme da chix mai des decat dune). Ii lipsesc anumite optiuni pe care dune le avea (spre exemplu zoom de jdemii de felui + manual), dar macar nu se blocheaza random de 5 ori pe film si reda fluent tot fisierul, fara stutter sau alte prostii.

Pana la urma sunt niste modele mai noi: Dune HD Pro Vision 4K Solo si Z1000 PRO
Ati folosit cumva aceste modele?

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004

View PostValmont43, on 15 iulie 2021 - 13:45, said:

nVIDIA Shield TV Pro e cea mai buna alegere ma bate si pe mine gandul sa inlocuiesc un Popcorn Hour A500 dar nu stiu daca suporta un HDD extern de 4Tb conectat direct la el....

Popcorn Hour A500 avea DAC încorporat ESS9023P Sabre, iar sunetul transmis prin HDMI este foarte foarte bun!
Ce întrebare am, acest ultim model NVIDIA are DAC încorporat? :huh:

NVIDIA Mediaplayer nVIDIA Shield TV Pro

https://www.quickmob...ack-negru-46378

#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Citeste aici comparatile intre modelele de shield tv - https://androidtvnew...ld-differences/
Indiferent de varianta , shield-ul tv NU are un DAC AUDIO dedicat/separat , cred ca e inclus in SOC-ul Tegra X1/Tegra X1+

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdark, on 16 februarie 2023 - 08:14, said:

DAC încorporat
DAC ai acolo unde scoti semnal analog. Shield nu are iesire audio analogica, ci doar pur digitala, bazandu-se pe echipamente 3rd party pentru decodare de sunet.
Shieldul poate face cel mult o conversie in tip real intre diverse formate digitale.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,805
  • Înscris: 16.03.2004

View Postro_explorer, on 18 februarie 2023 - 14:45, said:

DAC ai acolo unde scoti semnal analog.

Vechiul meu Popcorn A500 avea DAC și sunetul absolut superb se transmitea prin HDMI în boxele televizorului, iar eu eram foarte mulțumit. Am luat NVIDIA ultimul model, nu știu cum să scot totuși sunetul...

Atât am găsit:

The new NVIDIA Tegra X1+ SoC gives us new support for Dolby Vision and Dolby Atmos, AI scaling has also been integrated to playback lower resolution than 4K with upscaling. In the new compact NVIDIA Shield TV model that you can see in detail in one of our reviews we have the surprise that only support 32bit apps, quite disappointing. This new Tegra X1+ SoC is a minor change compared to its previous versions although there is an improvement in certain scenarios. This SOC is little by little losing margin with respect to its rivals and soon its 16nm Cortex-A5x cores will be widely exceeded, at the GPU performance aspect it still has no rival.


https://androidpctv....-tegra-x1-plus/

și:

High-resolution audio playback up to 24-bit/192 kHz over HDMI and USB
High-resolution audio up-sample to 24-bit/192 kHz over USB
Audio support: AAC, AAC+, eAAC+, MP3, WAVE, AMR, OGG Vorbis, FLAC, PCM, WMA, WMA-Pro, WMA-Lossless, DD+/DTS (pass-through),
Dolby Atmos (pass-through), Dolby TrueHD (pass-through), DTS-X, and DTS-HD (pass-through)


https://www.nvidia.c...s/shield/specs/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate