Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Se cauta vinovatul

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#307
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 00:14, said:

Ai o intersecție simpla în cruce, semaforizata. Treci pe culoarea verde a semaforului și vrei sa faci stânga.

Nu, vrei înainte. Tu manipulezi schimbând datele problemei. Am vorbit de cazul acesta când ai verde și mergi înainte, nu când faci stânga

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 00:14, said:

Acum vine întrebarea mea pentru tine: De ce respecți și prioritatea data de regulă, pentru ca spuneai ca numai semaforul trebuie respectat,

Pentru că dacă doi participanți la trafic din sensuri opuse intra amândoi pe verde, este logic să aplici regula priorității de dreapta când unul face stânga și altul nu.

Nu numai semaforul trebuie respectat, discuția a fost despre semnul de cedează care nu trebuie respectat atunci când funcționează semaforul. Nu a spus nimeni că alte reguli precum prioritatea de dreapta când schimbi direcția de mers nu trebuie respectate

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 00:14, said:

Iar dacă tot ai decis sa respecți regula, de ce nu respecți și indicatorul, ca e mai sus în ordinea de prioritate? Aaa, pentru ca ai fost obișnuit sa nu conteze? Ok.

Pentru că regula se aplică ambilor conducători auto care au culoarea verde. Indicatorul de cedează se aplică numai în raport cu drumul perpendicular, care are roșu. Deci nu ai cum sa cedezi trecerea, chiar daca ai vrea, unora care au rosu

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 00:14, said:

PS Faza asta cu semaforul și indictatorul pe același stâlp e alta chestie ridicolă de care va agățați. Evident ca nu sunt pe același stalp, ca fizic ar fi o prostie sa-l amplaseze tot acolo

Despre ce vorbești, tu ieși vreodată din casa? Toate intersecțiile semaforizate au și semne de prioritate, pe același stâlp, exact pentru situația în care semafoarele nu funcționează sau sunt setate pe galben intermitent

#308
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
eu zic sa il lasati pe Vali ca il dati peste cap de tot.

#309
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Exista un caz in care as tinde sa fiu de acord cu Vali. A fost prezentat pe forum acum cativa ani ca fiind real, dar eu nu cred (sau cel mult a fost o greseala de semaforizare.
Intersectie in cruce, drumul cu prioritate vireaza la stanga (panou aditional), verdee directia S-N, cel din sud vireaza la stanga de pe prioritate, cel din N merge inainte de pe Cedeaza.
Art 59(2) reglementeaza virajul la stanga in intersectii si nu are prevazuta nici o exceptie. Totusi, panoul aditional sterge pe jos cu art. 59(2), iar ordinea respectarii nu specifica nicaieri ca e reciproc exclusiva. Deci... e o ordine, nu o alegere.
Intrebarea mea este: cine are prioritate si de ce?

In opinia mea, in situatia data, semaforul ar trebui sa dea verde numai pe directia drumului cu prioritate si sa aiba panou aditional spre stanga, altfel iese balamuc.

#310
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
cel ce vireaza stanga

#311
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 tatimeu, on 29 iulie 2021 - 08:59, said:

cel ce vireaza stanga
Posted Image Asadar pe mine ma da peste cap discutia, insa tu raspunzi la intrebarea colegului exact cum spun eu si taman pe dos decat ati sustinut voi pe aici pana acum? Vezi ce inseamna sa nu pricepi foarte bine ce citesti...?

 danvlas, on 29 iulie 2021 - 08:04, said:

Exista un caz in care as tinde sa fiu de acord cu Vali. A fost prezentat pe forum acum cativa ani ca fiind real, dar eu nu cred (sau cel mult a fost o greseala de semaforizare.
"Greseala" de semaforizare judecand dupa cutuma cu care am fost obisnuiti, insa nu este contrazisa deloc de lege. Sau poate ca legea este neclara si legiuitorul nu a avut ca scop permiterea unor asemenea anomalii/greseli. Insa forma actuala a legii permite "greseala" respectiva

 danvlas, on 29 iulie 2021 - 08:04, said:

Intersectie in cruce, drumul cu prioritate vireaza la stanga (panou aditional), verdee directia S-N, cel din sud vireaza la stanga de pe prioritate, cel din N merge inainte de pe Cedeaza.
Corect si interesant exemplul.

 danvlas, on 29 iulie 2021 - 08:04, said:

In opinia mea, in situatia data, semaforul ar trebui sa dea verde numai pe directia drumului cu prioritate si sa aiba panou aditional spre stanga, altfel iese balamuc.
Fara discutie ca modul de semnalizare a intersectiei respective este total neobisnuit si va creea confuzie, luand in calcul si discutia de aici. Eu cred ca problema cea mai mare este la lege, nu neaparat la intersectie. Daca legea ar fi mai clara, nu ar exista "anomalia" de acolo, iar daca aia nu e anomalie, toti soferii ar fi trebuit sa inteleaga exact sensul legii.

 Flat, on 29 iulie 2021 - 07:22, said:

Pentru că dacă doi participanți la trafic din sensuri opuse intra amândoi pe verde, este logic să aplici regula priorității de dreapta când unul face stânga și altul nu.
Prietene, in primul rand nu de prioritatea de dreapta trebuia sa amintesti. Prioritatea de dreapta se aplica intre doua drumuri diferite, aici e vorba de viraj la stanga de pe acelasi drum, insa de pe sensul celalalt. Pierderea prioritatii se datoreaza propriului viraj la stanga, nu din cauza drumului (care de fapt este acelasi drum ca al tau, ca doar pe ala erai) din dreapta.

 Flat, on 29 iulie 2021 - 07:22, said:

Nu numai semaforul trebuie respectat, discuția a fost despre semnul de cedează care nu trebuie respectat atunci când funcționează semaforul. Nu a spus nimeni că alte reguli precum prioritatea de dreapta când schimbi direcția de mers nu trebuie respectate
Asadar atunci cand ai verde si faci stanga, cedezi prioritatea. Zici tu ca e logic ca atunci cand ai verde, sa cedezi prioritatea cand faci stanga, pentru ca exista o regula de circulatie. Iar eu zic ca ai dreptate, insa te intreb de ce alegi sa respecti doar regula si nu si indicatorul? Spune-mi exact care este art. care iti spune sa respecti regula respectiva si nu si indicatorul.

 Flat, on 29 iulie 2021 - 07:22, said:

Pentru că regula se aplică ambilor conducători auto care au culoarea verde. Indicatorul de cedează se aplică numai în raport cu drumul perpendicular, care are roșu. Deci nu ai cum sa cedezi trecerea, chiar daca ai vrea, unora care au rosu

Deci nu i-ai acorda prioritate deoarece nu are cum sa fie acolo, sau nu i-ai acorda prioritate pentru ca nu te obliga legea? Dar daca ala este totusi acolo, ce faci? Gandeste-te bine

 Flat, on 29 iulie 2021 - 07:22, said:

Despre ce vorbești, tu ieși vreodată din casa? Toate intersecțiile semaforizate au și semne de prioritate, pe același stâlp, exact pentru situația în care semafoarele nu funcționează sau sunt setate pe galben intermitent
Asa... Iar eu am zis pe dos fata de ceea ce ai zis tu mai sus? Pai si atunci de ce scrii de parca eu as fi zis pe dos? Eu am zis altceva

#312
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 09:44, said:

Posted Image Asadar pe mine ma da peste cap discutia, insa tu raspunzi la intrebarea colegului exact cum spun eu si taman pe dos decat ati sustinut voi pe aici pana acum? Vezi ce inseamna sa nu pricepi foarte bine ce citesti...?



pai  cel ce vireaza stanga are prioritate pentru ca are indicator de drum cu prioritate. Altfel in mod normal avea indicator de cedeaza trecerea si ceda trecerea celui care vine din fata (in exemplul dat)

eu pe aici am sustinut doar faptul ca in sensul giratoriu nu se semnalizeaza stanga nimic altceva dar tu poti sa crezi ce vrei ca pe mine ma lasa rece parerea ta.

#313
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 09:44, said:


Deci nu i-ai acorda prioritate deoarece nu are cum sa fie acolo, sau nu i-ai acorda prioritate pentru ca nu te obliga legea? Dar daca ala este totusi acolo, ce faci? Gandeste-te bine

Din ambele motive nu acord prioritate, nici legea nu mă obligă, nici el nu are ce căuta acolo. Dacă este totuși acolo, intru in el și el este vinovat pentru că a trecut pe roșu. La un astfel de accident, semnele de circulație nu au nici o relevanță și te rog să îmi dai un exemplu unde cineva care a trecut pe verde și a lovit pe unul trecut pe roșu a fost găsit vinovat pentru că era și un semn de cedează langa semaforul pe verde

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 09:44, said:

Asa... Iar eu am zis pe dos fata de ceea ce ai zis tu mai sus? Pai si atunci de ce scrii de parca eu as fi zis pe dos? Eu am zis altceva

Mai pune ce ai zis, că eu am inteles că ai zis că nu sunt stâlpi cu semafor și semn, și eu ți-am zis că sunt chiar foarte multi, aproape toți

Cum eu nu sunt beat, cred că am capacitatea să știu ce am spus. Tu de fiecare dată muti discuția in alte zone ambigue sau excepții de care nu era vorba (făcut stânga de exemplu). Noi discutam de acest aspect, intersecție clasica cruce, semafoarele clasic verde la.unii roșu la ceilalți, mergi pe verde drept înainte. Semnul cedează nu te obligă.la nimic în acest caz. Dacă semafor nu merge, abia atunci respecți semnul

Quote

OUG art 31

Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:

a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;

b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și b);



c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
Jurisprudență

d) semnalele luminoase sau sonore;

e) indicatoarele;

f) marcajele;

g) regulile de circulație.

Deci băbește
Întâlnești o intersecție, acolo pe colt e un stâlp cu un semafor și un semn
întâi respecți d) semnalele luminoase și nu e) semnul. Nu poți să respecți ambele chestii de pe stâlp, ori semaforul(care îți dă permisiunea să treci și deci și prioritatea in intersecție), ori semnul (dacă nu merge semaforu)

Apoi, după ce ai trecut de stâlp intervin g) regulile de circulație. Adică dacă schimbi direcția pierzi prioritatea samd.. dar ai depășit deja stâlpul cu semnul și cu semaforul, deci ești deja în altă secțiune,

#314
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Flat, citeste cu atentie exemplul dat de mine. Ambii au verde, dar cel care vireaza la stanga are indicator de prioritate, iar cel care merge inainte are Cedeaza. Semafor-indicator-regula de circulatie.
Logic ar fi ca cel care vireaza la stanga sa aiba prioritate. Pun pariu ca 80% dintre soferii romani vor spune ca semnele nu mai conteaza daca exista semafor, (adica cel care merge inainte are prioritate) dar nu prea e asa.

#315
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007
Smecheria e la panourile aditionale, acolo e diferenta fata de ce vorbeam noi

 valitudor, on 29 iulie 2021 - 00:14, said:

Problema Estee foarte simpla, insa tu o ocolești pentru ca nu-ti cade bine:

Ai o intersecție simpla în cruce, semaforizata. Treci pe culoarea verde a semaforului și vrei sa faci stânga.
Presupun ca acorzi prioritate traficului de pe contrasens. De ce? Pentru ca exista un articol din lege care îți spu e ca atunci când faci stânga, îți pierzi prioritatea.
Bun. Așadar in acest caz tu ai respectat "prioritatea" data de semafor și prioritatea data de regula de circulație, exact în ordinea asta.
Acum vine întrebarea mea pentru tine: De ce respecți și prioritatea data de regulă, pentru ca spuneai ca numai semaforul trebuie respectat, restul nu mai contează? De ce ți cont și de regula și nu te avânți la stânga cu ochii închiși?
Iar dacă tot ai decis sa respecți regula, de ce nu respecți și indicatorul, ca e mai sus în ordinea de prioritate? Aaa, pentru ca ai fost obișnuit sa nu conteze? Ok.

PS Faza asta cu semaforul și indictatorul pe același stâlp e alta chestie ridicolă de care va agățați. Evident ca nu sunt pe același stalp, ca fizic ar fi o prostie sa-l amplaseze tot acolo și ar crea confuzie pt ca nu ai știi cui I se adreseaza. Indicatorul este la vreo 2-3 metri dupa semaforul comun direcției înainte și dreapta, pe bretea. Indicatorul de cedează este destinat doar direcției dreapta.
N-am ocolit nimic, ba am si scris tot ce e de facut.
Care restul cand am scris de vreo 3 ori de indicatoarele de prioritate din intersectie? Citesti cam pe sarite sau ignori ce nu-ti place.
De ce nu conteaza, pt ca se respecta primul din ierarhie, cum si daca ar fi un agent in intersectie asculti de el si ignori semaforul, asta e la inceputul cartii de soferi pe care chiar ar trebui sa pui mana pt ca vad ca stai cam prost la capitolul asta.
Daca nu sunt pe acelasi stalp toata povestea ta cade ca un castel de carti, semaforul practic nu mai are nici o legatura cu acel indicator, ci sunt 2 evenimente total diferite, semaforul ala e probabil pt pietoni iar intersectia in sine e doar cu indicatoare.
Spre exemplu pe la altii gasesti n+1 semafoare pt pietoni inainte de giratoriu, dar ele iti permit sa inaintezi doar pana la marcajul de giratoriu unde ai cedeaza.
Dar tu sigur ai permis? Ca mi se pare ca ai niste dileme pe care nici un incepator nu ar trebui sa le aiba.

Edited by _-livio-_, 29 July 2021 - 13:38.


#316
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 danvlas, on 29 iulie 2021 - 11:43, said:

Flat, citeste cu atentie exemplul dat de mine. Ambii au verde, dar cel care vireaza la stanga are indicator de prioritate, iar cel care merge inainte are Cedeaza.

Asta nu există nicăieri
Întotdeauna verde au cei de pe drumul cu aceeași prioritate, iar dacă e o situație cum zici tu sunt semafoare in 3 timpi

#317
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Dragilor, hai sa lăsăm semafoarele și indicatoarele, ca sunt prea multe articole care le reglementează.
O speță extrem de simpla: într-o intersecție simpla, în cruce, nedirijată, se plantează în mijlocul ei un agent de politie care indica mărirea vitezei în direcția S-N. La S te afli tu, care vrei sa faci stânga, către V, iar la N se mai afla o mașină care vrea sa meargă înainte, către S. Ce faci, treci primul sau o lași sa treacă? De ce?

PS. Eu as lasă-o sa treacă înainte. Voi?

#318
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 22.10.2007
Cu agent sau fara agent tot dracul ala e, doar ca daca te vede cu semnal stanga e posibil sa te puna sa astepti pana opreste traficul din cealalta directie.
Dar ce rost are sa inventezi scenarii din astea? Chiar e un scenariu ce iti da de gandit?

Edited by _-livio-_, 29 July 2021 - 19:48.


#319
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Politaiul se presupune ca e inzestrat cu inteligenta, asa ca va dirija traficul de la fata locului fara sa produca conflicte. In schimb, semafoarele sunt programate de unii care poate n-au vazut intersectia respectiva in viata lor si nu stiu ce indicatoare mai exista pe acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate