Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lege impartire bunuri la frati in caz de deces al sotului/sotiei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Acum n ani era o lege care zicea ca daca unul din soti moare si nu are copii, fratii decedatului au dreptul la jumatate din ce avea el, chiar daca el a facut bunurile alea cu celalalt sot, mai e legea asta ?
Si daca da, pe ce logica e data ?

Adica daca eu cu sotia fac o casa, platim impreuna, muncim ptr ea, moare ea, de ce fratii ei sa vina sa ia jumate din ce am ?! Ce, au muncit ei pe ce aveam noi ?! In mod normal sa ramana totul sotiei sau sotului in viata.
Sau si daca a facut bunurile doar decedatul, tot e normal sa ramana sotului in viata, ca, cu ala a stat, nu cu fratii.
Nu stiu cum e in Germania in cazul asta, adica cum o fi in UE.

Si inca o intrebare, caz:

Sotia a cumparat un ap si e pe numele ei, sotul a decedat, ea are doi copii, poate vinde apartamentul ? Sau trebe facuta succesiunea chiar daca pe actul de proprietatea e doar ea ?
Eu zic ca daca e proprietara, nu mai conteaza, poate sa vanda.

Edited by MinettoMatoi, 11 July 2021 - 15:56.


#2
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Ce zici tu nu conteaza , conteaza ce zice legea.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Prima situatie ... daca nu ar fi asa ar exista un adevarat armaghedon in a scapa se partenerul de viata pentru a ramane cu averea "comuna".
Scopul unei casnicii este procreerea ... familiile fara copii sunt pe dinafara.

A doua situatie ... cand a cumparat apartamentul banuiesc ca sotul traia si nu erau divortati ... iar achizitia nu a fost facuta cu banii proveniti de la o mostenire sau ceva echivalent ... daca da atunci este necesara succesiune.
Una din specificitatile casatoriei este ca nu prea se pot face astfel de achizitii doar pe numele tau ... imobiliarele se cumpara "in familie" chiar daca in acte apare doar unul dintre soti.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Rudy22, stiu ca, cont ce zice legea, dar doar mi se pare mie nejustificata.

Scopu familiei este sa te intelegi, nu trebe neaparat sa fac copii, e o tampenie asta, poti sa nu faci, sunt destui care se inteleg si nu fac copii. Si daca am muncit amandoi pe bunuri, e normal sa ramana celuilalt, ce treaba au fratii ? De ce sa ia ei ?! Au pus ei un ban ?! Ca poate si ei vor eliminarea lui ca sa ia din bunuri, nu are treaba.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Iti place sau nu ... dar aceasta este situatia .... bunurile famililor fara copii se mostenesc de catre familia extinsa (frati, parinti daca exista
.. daca nu catre veri ... etc ... in nici un caz sotul nu mosteneste automat 100%. Am precizat si care ar fi consecintele daca nu ar fi asa ... generalizarea cazurilor Elodia

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Chestie elodia nu tine, ca pot sa vreau sa scap de partener si daca iau jumate, deci principiu ar fi acelasi, parerea mea ca e o lege negandita. Adica daca casa face 100 de mii de euro, de ce n-as vrea sa ia 50000 ?!
Si daca are 50000 in banca, de ce n-as lua 25000 ?! Dar si fratii sa aiba acelasi interes, si mai rau, complotam toti la scapat de ala, nu stiu dar nu da asta. Sau doar eu, si iau si ei si in mintea lor sa vezi ce se bucura.

#7
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
https://legeaz.net/n...enitorii-legali

CAPITOLUL III
Moştenitorii legali
SECŢIUNEA 1
Soţul supravieţuitor
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota soţului supravieţuitor în concurs cu moştenitori legali aparţinând unor clase diferite se stabileşte ca şi când acesta ar fi venit în concurs numai cu cea mai apropiată dintre ele.
(3) Dacă, în urma căsătoriei putative, două sau mai multe persoane au situaţia unui soţ supravieţuitor, cota stabilită potrivit alin. (1) şi (2) se împarte în mod egal între acestea.

Detalii: https://legeaz.net/n...enitorii-legali

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ce inseamna
"a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;" ?

Folosesc si astia un limbaj parca e chineza "daca vine in concurs cu.."

Sau "căsătoriei putative", nu stiu ce le e greu sa foloseasca cuvinte comune.

Bine tu nu ai nici o vina, mersi ca mi-ai dat, dar zic ca idee.

Chiar si intrebare pr ceilalti, de ce in domeniul asta se folosesc expresii si cuvinte de nu le intelegem ?! De ce nu folosesc cuvinte pe intelesul tuturor ?
Te doare capul ce cuvinte si expresii au.

Edited by MinettoMatoi, 11 July 2021 - 17:58.


#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Ai și stabilit ce faci cu banii deja?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMinettoMatoi, on 11 iulie 2021 - 15:52, said:

Adica daca eu cu sotia fac o casa, platim impreuna, muncim ptr ea, moare ea, de ce fratii ei sa vina sa ia jumate din ce am ?! Ce, au muncit ei pe ce aveam noi ?! In mod normal sa ramana totul sotiei sau sotului in viata.

pai ce, ai muncit tu pe ce avea sotia ta? ai muncit pe jumatatea ta, ei vin la jumatatea sotiei. bunul nu-ti apartine in totalitate, deci trebuie sa regandesti acel "ce am".

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
britneysbitch aaa pai as lua cateva apartamente si le inchiriez si stau ca boierica 100 ani.

Si de unde sti cand mori ?! Sau de unde sti cand moare parteneru ?! Bine, daca nu are o boala care sigur il va termina, ca asa e altceva.
Ca daca sti ca moare, iti trece totu tine cu acte de vanzare cumparare, banii in cont si ai scapat.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca asta te-a enervat, stai sa afli despre rezerva succesorala :D

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostTarzy, on 11 iulie 2021 - 16:11, said:

Scopul unei casnicii este procreerea ... familiile fara copii sunt pe dinafara.

Ba baiatule.. Esti ceva de groaza. Mai ai o scuza daca esti pocait sau ceva martor d-aia de se impuiaza ca iepurii. In rest..cu asa gandire, esti cel putin dubios.
Si da.. legea e tampita. Totul ar trebui sa ramana aluia de ramane in viata. Sa zicem ca pun o durata minima de casnicie. Gen 10 ani. Ca sa nu incurajeze panaramele sa-si omoare ''sugar daddy-ul'' dupa luna de miere.

Edited by mariovrs, 11 July 2021 - 19:19.


#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
@mariovrs - calm stimabile ... ce te oparesti asa ??!! ... crapa ceva n tine si se bucura mostenitorii.
Daca din ceea ce am scris eu tu ai tras concluzia ca as aproba aceste prevederi legale te asigur ca te inseli ... de asemenea te inseli si  cand consideri ca as fi pocait sau martor sau etc .... desi nu vad care ar fi relevanta.

Adevarul este ca sunt fix in situatia "dezavantajoasa" respectiv atat eu ca si sotia avem frati si surori ... si pana acum nu avem copii ... si foarte probabil nici nu o sa avem fiind bine trecuti de 40 de ani. Asta insa nu inseamna ca nu inteleg argumentele prevederii legislative ... ca nu toti sunt de acord ... este normal ... si n  plus exista si alternativa solicitarii de schimbare ... bineinteles cu argumente pertinente si nu cu sloganuti si isterii.

Bafta

#15
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Daca nu ma insel averea se imparte asa. Sotul/sotia are 50% plus inca 25% din partea decedatului.
Fratii/surorile/nepotii decedatului - mostenesc restul de 25%

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Si pentru frati se aplica rezerva succesorala? Sau se poate lasa totul sotiei prin testament?

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAztecWarrior, on 12 iulie 2021 - 08:11, said:

Daca nu ma insel averea se imparte asa. Sotul/sotia are 50% plus inca 25% din partea decedatului.
Fratii/surorile/nepotii decedatului - mostenesc restul de 25%
da, te inseli Posted Image

hai sa incerc eu sa lamuresc (atat cat am inteles si eu):

View Postcampary, on 11 iulie 2021 - 17:42, said:

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
"descendentii" sunt copii si urmasii acestora (nepoti, stranepoti etc)
traducere: daca exista copii, sotul supravietuitor capata 25% din averea decedatei

View Postcampary, on 11 iulie 2021 - 17:42, said:

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
ascendentii privilegiati = tatal si mama defunctului
colateralii privilegiaţi  = fraţii şi surorile defunctului, precum si urmasii acestora, până la al patrulea grad
conform art. 976 din codul civil, categoria asta (ascendenti privilegiati + colaterali privilegiati) au dreptul la mostenire doar daca nu exista descendenti.
traducere: daca un parinte e in viata si exista si frati (sau urmasi ai acestora), sotul capata 33% din averea decedatei

View Postcampary, on 11 iulie 2021 - 17:42, said:

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
traducere: daca parintii au decedat, sau daca mai traieste vreunul dar nu exista frati (sau urmasi ai acestora), sotul primeste 50%

View Postcampary, on 11 iulie 2021 - 17:42, said:

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
traducere: daca nu exista copii (sau urmasi ai lor) si daca parintii si fratii decedatului (sau urmasii lor) nu mai sunt in viata, atunci sotul capata 75%. restul se imparte intre rude (verisori, unchi, matusi etc), in functie de gradul de rudenie.


ps:

View Postcristiandrei, on 12 iulie 2021 - 09:03, said:

Si pentru frati se aplica rezerva succesorala? Sau se poate lasa totul sotiei prin testament?
tot din codul civil:

Quote

Art. 1087 Moştenitorii rezervatari - Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.
deci rezerva succesorala se aplica doar la sot, copii(si urmasii lor, daca e cazul) si parinti. fratii (colateralii privilegiati) sunt exclusi.

Edited by _Smiley_, 12 July 2021 - 09:12.


#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAztecWarrior, on 12 iulie 2021 - 08:11, said:

Daca nu ma insel averea se imparte asa. Sotul/sotia are 50% plus inca 25% din partea decedatului.
Fratii/surorile/nepotii decedatului - mostenesc restul de 25%
Asa e si in Germania daca nu exista testament, uitasem ca am fost in situatia asta, de aia ziceam "cum o fi in germania ?", daca exista testament ptr sot sau sotie, fratii nu iau nimic, ca asta ni s-a intamplat noua cand a decedat tatal vitreg in 2015 care era neamt, el cu mama nu avea copii, el avea un frate cu doi copii.
El a facut testament sa-i ramana mamei tot si casa si banii, si asa a fost, fratele n-a luat nimic.
Si asa mi se pare normal chiar daca banii si casa au fost facute doar de tatal vitreg si mama nu a contribuit cu nimic, e sotia lui, ea a stat cu el 17 ani jumate, nu fratele.

Edited by MinettoMatoi, 12 July 2021 - 14:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate