Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Afacere console jocuri video ps5

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Salutare, as vrea sa imi deschid o insula intr-un centru comercial cu cateva Playstation 5.
Insa am niste intrebari:

1. Ce ar fi mai avantajos? Ps5 digital sau disk?
Ps5 digital e avantajos pentru client ca isi alege ce joc vrea. Ps5 disk e avantajos pentru mine pentru ca trebuie sa cumpar doar cate un disc pentru jocurile care nu sunt asa populare si vor cere doar 1-2 clienti, si voi cumpara mai multe cd-uri pentru jocurile mai populare ce pot fi cerute in acelasi timp de fiecare.
Daca as lua varianta digitala, pot pune acelasi cont pe fiecare consola? astfel sa am aceleasi jocuri pe fiecare ps?
Am observat ca la salile de jocuri/internet cafe, consolele aveau deja jocurile pe consola, insa la o insula dintr-un centru comercial, jocurile erau doar pe cd iar cel care se ocupa de ele, punea orice cd voia clientul, cel mai probabil era din ratiuni economice, sa nu cumpere mai multe jocuri pentru fiecare consola.

2. Ce sfaturi imi dati pentru aceasta afacere? Ce programe software imi sugerati pentru aceasta afacere?
Am observat ca la acea insula din centrul comercial, cand clientul termina de jucat, cel de la birou scana maneta de ps5 sa vada cate ore a jucat, nu stiu cum se numeste astfel de software. Cele da la salile de jocuri iti inchideau tv-ul automat cand se ajungea la timpul ales de tine.

#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu merge, trebuie ceva ce nu are toata lumea acasa, adica echipamente de gaming scumpe, cu volane, scaune speciale si tot felul de dracii care costa si  10 000 euro sau mai mult pentru o singura unitate de gaming.

Edited by razor01, 10 July 2021 - 20:25.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Eu credeam că insulele se cumpără, nu se deschid. Potrivit acolo ar fi World of Warships: Legends.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred ca e profitabil, gamerii nu o sa vina sa se joace la tine; eventual de proba.

Pe langa asta, licentele normale de jocuri (aka discurile din retail si ce vezi in store-ul online) nu sunt comerciale, asta inseamna ca nu ai voie sa le folosesti ca sa faci profit. Si asta e alta bataie de cap:

Limitations on Your Use of Software
6.1. Your licence to use Software is a non-exclusive, non-transferrable, personal licence to use the Software for private use only on the applicable Authorised Systems (as indicated on the box for Disc-Based Software, in the product description for Digital Software or otherwise notified by us to you from time to time) and only in Europe, the Middle East, Africa, India, Russia and Oceania.
6.2. You must not use Software commercially, broadcast it, charge for its use or make other public performance of it without express permission from us and, if the publisher is another company, additionally from the publisher.

#5
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Ca vor fi profitabile sau nu, voi vedea, pana acum au toti profit care au asemenea afaceri.

View PostLex404, on 10 iulie 2021 - 22:20, said:

licentele normale de jocuri (aka discurile din retail si ce vezi in store-ul online) nu sunt comerciale, asta inseamna ca nu ai voie sa le folosesti ca sa faci profit. Si asta e alta bataie de cap:


Da fix, ce le mai pasa creatorilor de jocuri de salile de jocuri....

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Profit e una, recuperarea investiției e alta.
2. Nu trebuie sa le pasa tuturor. E de ajuns sa se supere unul și să îți ceara niste daune. Ei, și să te ții tu atunci de portofel când se întâmplă din astea...

#7
tenar

tenar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2021
@initiator: ce vrei tu sa faci nu mai e profitabil in Romania din 2013-2014.


Sunt niste afaceri la fel de moarte ca salile de net.
Faptul ca mai rezista e pentru ca patronii care le-au deschis trebuie sa plateasca ratele la banci  sau datoriile la camatari de la care s-au imprumutat.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvldsnz97, on 10 iulie 2021 - 22:51, said:

Ca vor fi profitabile sau nu, voi vedea, pana acum au toti profit care au asemenea afaceri.



Da fix, ce le mai pasa creatorilor de jocuri de salile de jocuri....


Nu tre sa le pese lor.

Pentru ca sunt controale legate de licente (control de la organele statului, nu de la aia cu softul). Si daca tu nu ai licenta care trebuie... te-ai ars. Grav.

Asta pe langa ca da, Sony te poate pune sub pres usurel (mai ales ca sunt in centru comercial, expunere mare, nu ceva sala de cartier)

Edited by Lex404, 11 July 2021 - 01:10.


#9
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Daca exista in mall asa ceva, probabil ca exista si licente pentru comercializare.
Dar cred ca nu e profitabil, in centrele comerciale in care exista asa ceva nu prea pare sa se inghesuie multa lume (cine se joaca isi cam ia consola acasa). Stiu 2 astfel de sali ps4 care au disparut subit (erau "insule" in niste centre comerciale).
Una singura stiu sa mai existe in Bucuresti si nu pare sa aiba prea multi clienti (de multe ori e gol acolo).

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Normal, ca sa te duci sa te joci intr-un asemenea loc, trebuie sa-ti ofere ceva special, ceva ce nu-ti permiti sa ai acasa.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e vorba doar de permis acasă.

Chiar pe dos. Acasă ai consola ta. Jocul tău. Salvările tale. Etc.

Eu am impresia ca astea merg doar pentru marketing. Trial și cumpara consola. Nu merge nimeni sa se joace serios pe ele.

Licențe comerciale exista. Evident. Dar vin la niște prețuri de n ori mai mari (prețul licenței + royalty fees către toate părțile, de ex dacă ai FIFA plătești RF și la Sony, și la EA)


EA te lasă gratuit pentru non profit (pe lângă licența in sine). Dar au niște reguli draconice. Oricum, nu e cazul :)


TLDR, e bătaie mare de cap. Dar 1000€ pe consola și accesorii. Dai 1000€ fees la Sony pe semestru. Dai 200€ pe 4 jocuri de la 2 publisheri diferiți. Dai fiecăruia RF de 1000€ pe luna (sau mai mult, mai ales EA)

Și îți vin 5 copii pe zi sa încerce o ora cu 20 de lei ca nu își permit părinții PS5 acasă…


#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLex404, on 14 iulie 2021 - 10:17, said:

Nu e vorba doar de permis acasă.

Ba da, tocmai despre asta este vorba.

El vrea sa ofere ceva ce isi poate cumpara oricine, un amarat de playstation cu 3 jocuri.

Ca sa mearga, trebuie sa ofere ceva ce nu isi permite oricine. De exemplu statii de gaming ce ofera un cu totul alt nivel de imersiune. Alea sunt scule scumpe. Personal as testa asa ceva daca as trece pe langa ele.

De exemplu o statie pentru VR ce iti permite sa mergi si sa alergi, ca sa simuleze cat mai bine realitatea.

Attached Files


Edited by razor01, 14 July 2021 - 11:02.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da. Ai testa.

O afacere nu funcționează pe principiul de a servi doar clienți noi ci pe principiul de a-ți crea o baza recurenta.

Și domeniul asta nu (mai) are baza recurenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate