Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 

Se poate monta AC o singură unitate exterioară și două interioatere

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#37
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 470
  • Înscris: 17.09.2021

View PostTestosteron, on 29 ianuarie 2024 - 15:12, said:

Eu am pus un aparat Bosch dublu split si sunt foarte multumit de el. M-a costat in total cu montajul in jur de 1200 de EUR, il am de doi ani si funcționează perfect.
Multumesc !
Ai idee si cat consuma ,in caz ca merg ambele unitati int pe incalzire in acelasi timp(in caz ca ai facut vreo proba) ?Adica m-ar interesa daca macar aici ar fi o eficientizare la astea split...
In ideea ca daca una de ex de 9000 zice ca trage 2Kwh (max sau nominal ,nu stiu) deci doua ar fi la 4Kwh ,sa aiba cumva astea cu split vreo evolutie care sa zicem ca va permite ca doua splituri sa traga doar 3Kwh...Adica sa ai o economie ,o optimizare ceva.

Asa ceva teorie stiu si eu ca faci un calcul de fapt cu nr de kw termici necesari (in fct de izolatie si volumul camerei) si in functie de temp ext poti avea cand e frig un COP de max 2 asa ca la un necesar de 2KW pt incalzire camera aia vei avea un consum de 1 kwh si daca ar functiona jumatate din timp (adica sa zic 12h din 24) ar fi consumul 12kwh/zi
Si stiu, toti or sa zica ca 360Kwh ,adica chiar si cu 80 de bani ar fi aproape 300 Lei/camera ,e mult sa incalzesti doar o camera.Dar in fine ,pt la tara unde nu stai continuu ,nu ai gaze si e incomod si cu lemnele (si mai ales nu ai sute de MP),merge...Alta solutie mai confortabila nu vad !
Cum am mai zis ,4 clime costa spre 10.000 Lei iar o pompa peste 30.000 lei (stiu ca face si ACM dar si cand pica curentul sau se strica ceva esti tot ca si cu astea AER-AER ,descoperit adica CEL PUTIN  TOT ATAT de afectat.Din contra la incalzirea cu AC ma mut intr-o camera si ar putea tine o baterie cateva ore ,nu inghet.Un PAC sigur nu-l tine decat cateva minute...
Si cand se strica la fel ,nu s-or strica toate AC-urile odata pe cand la PAC ,orice ar pica esti in frig si nu te depaneaza nimeni de pe o zi pe alta.Si nici ACM nu prea te ajuta chiar daca mai ramane cateva ore calda apa in boiler ca doar nu faci dus cu frigalaul in casa...Si atat sunt de complicate astea ca poate pica orice ,oricand (vane ,pompe ,vase si "bombe" de toate felurile,robineti ,senzori,km de teava ,aerisiri,scurgeri de apa pe la fitinguri ,bleah...)
De diferenta de peste 20.000 Lei (ca nu am pus si pretul instalatiei de calorifere) ma incalzesc peste 10 ani acolo...Si nu vad de ce un PAC ar tine mai mult ca un AC ca piesa de baza tot compresorul ramane ,care e cam tot acolo (ba poate cu mai putina electronica asta de AC)

Si daca mai are cineva pe aici unitati de pardoseala ,iarasi as fi interesat de o parere.Ca vad ca-s mai scumpe dar in ce consta diferenta de pret ,in afara de faptul ca sufla aerul pe jos ,la picioare?Adica de ce ar fi mai scumpe ca nu vad ce ar putea sa aiba in plus (sunt chiar duble fata de unitatile interne de perete).Apoi UE este aceeasi...

De VIVAX a auzit cineva (o fi vreo firma mai mare in spate,de unde este sau e vreo mizerie) ?Posibil sa fie ceva specialzat pe climatizare ca nu am auzit pe alte electronice.

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.920
  • Înscris: 27.01.2016
Pai la cele doua camere pe care le răcește avand in total vreo 40 metri pătrați am platit in medie in plus aprox 250 lei lunar.
Pe încălzire nu stiu ca nu le-am folosit niciodată pt a încălzi cu ele, dar ca proba, isi fac treaba foarte bine si pt încălzire.
Treaba la dublu split e ca in loc de doua unități exterioare ai doar una dar cu putere dublă. Eu n-am vrut sa atârn prea multe unități pe peretele casei de aceea am pus dublu split. Si cum mai mult il folosesc doar intr-o singură cameră,  dar el avand capacitate dubla are o uzură mult mai mică.

Editat de Testosteron, 30 ianuarie 2024 - 12:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate