Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Ce limbi straine sa invat?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu stii nici macar unde vrei sa emigrezi, ce rost are sa inveti o limba doar ca poate o sa emigrezi acolo ?! E absurd, iti ingradesti posibilitatile cu emigrarea doar ca ai invatat limba respectiva si poate era mult mai bine in alta parte. Eu as invata engleza la perfectie, apoi germana. Germana e o limba care se vorbeste in multe regiuni din Europa care nu tin de Germania, doar gandeste ca in Romania tara cu puternice influente turcesti si rusesti ai multe locuri unde oamenii vorbeau germana intre ei. Cat despre business in Europa nu mai zic, e totusi tara cea mai dezvoltata economic de pe aici. Daca te decizi sa emigrezi oriunde, vei invata mult mai usor limba de acolo stand zi de zi printre oamenii aia, nu e ca si cum inveti germana si nu mai e loc in cap de spaniola.

#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Engleza si germana. Dar zici ca e grea germana; si nici franceza nu iti place.
Cele mai vorbite "a doua limba" din Europa sunt, in ordine: engleza, germana, franceza, spaniola, rusa.

Offtopic: Ziua si pomelnicul de topice... Ieri dimineata ai invatat cateva specializari si astazi dimineata vrei sa bagi repede 1-2 limbi straine ? Ca sa fie mai usor si sa termini repede, pana la pranz, poti sa incerci cu romana si moldoveneasca.

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,903
  • Înscris: 14.08.2007
Italia si Spania nu mai sunt destinatii atractive pentru emigrantii care pleaca din motive financiare, iar in sub 10 ani puterea de cumparare din Romania va fi comparabila cu cea din Italia/Spania la cum merg lucrurile acum. Deja in orasele mari de la noi se castiga mai bine (raportat la puterea de cumparare) decat in sudul Italiei/Spaniei. Ambele sunt tari foarte faine (sunt fan Italia) si din punct de vedere turistic sunt foarte atractive, dar financiar vorbind nu sunt de viitor pentru un emigrant roman.

Germana e de mare ajutor in Germania, Austria, Elvetia, toate tari mult mai dezvoltate economic si cu un nivel salarial mult peste Italia/Spania. In plus unele limbi nordice sunt oarecum inrudite cu germana si exista cuvinte comune/asemanatoare destul de multe. Dar germana e mult mai grea decat italiana pentru un roman.

Franceza e utila in Franta/Belgia/Elvetia (partea franceza)/Luxemburg/Canada, deci din punctul de vedere al unui emigrant economic e mult mai utila decat italiana/spaniola si e mai utila in tari mai bogate. Si franceza e o limba dificila, dar pentru un roman e mai usor de invatat decat germana.

Engleza e evident de baza, aici e tot timpul loc de mai bine, daca stii engleza bine te descurci in principiu cam oriunde in lume, cel putin in orasele mari (prin zonele rurale nu prea e la fel de utila in multe zone din Europa). In plus e de departe cel mai simplu de invatat dintre limbile de mare circulatie.

Eu as merge pe engleza + germana sau engleza + franceza.

Personal stiu la nivel "business" engleza (lucrez cu clienti americani/anglofoni de vreo 18 ani), franceza si italiana bine (am lucrat si pentru clienti vorbitori de franceza si am facut si in scoala vreo 8 ani de franceza, italiana am invatat-o initial de la televiziunile italiene apoi pentru ca imi place mult Italia si am mers des am fost motivat sa o invat), iar in germana si spaniola ma descurc (spaniola inteleg mare parte, in mare ma pot uita fara subtitrari la filme spaniole, dar nu sunt obisnuit sa vorbesc - dar nici nu am avut vreun motiv special sa o dezvolt, germana o invat incet-incet pentru ca ajung cat de cat des in Austria/Germania si mi s-a parut util sa ma pot descurca, dar recunosc ca nu e usor de invatat). Eu fac mici cursuri zilnice de italiana/franceza sau germana, toate trei, pe rand (adica cateva zile poate fac italiana, alte zile franceza, alte zile germana). Imi aloc 10 minute in fiecare zi (cu Duolingo). Nu e mult, dar e mai bine decat deloc. Dar nici nu am nici o graba, nu vreau sa emigrez pe nicaieri, nu am nevoie de nici una pentru nimic concret in afara de scopuri turistice. Doar imi pun un pic creierul la contributie, ma mai uit la filme/emisiuni frantuzesti/italiene fara subtitrare, etc. La filme/emisiuni in germana inca nu ma pot uita fara subtitrare, pentru ca inteleg doar in mare ceva, nu suficient insa. Dar daca ma duc in Austria/Germania pot sa pun cateva intrebari si sa pricep in mare raspunsul. Spaniola nu am intentii sa o dezvolt, nu prea ajung in Spania des, am prins-o mai mult din zbor si din asemanarea cu celelalte limbi latine + seriale/filme/emisiuni (pe partea de seriale chiar gasesti multe interesante in spaniola, gen Narcos, Casa de Papel, etc).

#22
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Eu cred ca ar trebuii sa inveti germana

#23
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Engleză pentru a avea acces la informație și cunoaștere, inclusiv la învățarea altor limbi. Restul doar pentru muncă, hobby, preocupări în sfera culturală. Engleza și utilizarea tehnologiei fac parte din alfabetizare. In 2021 poți fi un mare om de cultură dar dacă nu știi puțină engleză sau îți prinzi urechile in instrucțiunile in limba engleză ale unui device ești echivalentul celui cu 4 clase de acum 70 de ani. Italiana, franceza, frumoase dar nu prioritare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RiVj1FqvGlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by temporarysnooze, 17 July 2021 - 14:33.


#24
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Engleza, chineza, japoneza.

Offtopic:
Un papagal din Anglia revine acasa, la patru ani distanta, vorbind spaniola :D
https://www.telegrap...eaking-spanish/

#25
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttemporarysnooze, on 17 iulie 2021 - 14:31, said:

Video
Mamă ce clip tîmpit (macar dacă-l intitula altfel, gen "7 chestii de luat in considerare INAINTE sa te apuci de învățat o limba", ca așa da impresia ca sfătuiește lumea (ca e mai bine) sa nu învețe limbi străine).

O data ca se refera DOAR la vorbitorii deja de engleza (ca ceilalți, daca nu vor sa trăiască in grota STIIND ca trăiesc in grota, trebuie sa învețe macar engleza, apoi, sa NU faci ceva e întotdeauna mai ușor decit sa faci ceva (in afara de treburile fiziologice), nu-ți trebuie 7 motive, unul singur îți ajunge. Si daca vrea cineva motivul ala, e ca ABIA DE LA B1 (dar mai sigur de la B2) in sus, cînd nu mai dai din mîini si vorbești cu ăăă-uri, poți spune ca vorbești limba respectiva. Si verificarea e simpla: luați primul titlu de pe un site de știri si vedeți daca i l-ați putea traduce (sau spune despre ce e vorba) unei persoane care vorbește limba pe care vreți voi s-o învățați.

Pentru ca sint multi care cred ca daca stiu niste înjurături si fraze standard, gata, stiu limba respectiva (e si o iluzie aici, fara de care învățarea limbilor ar fi la fel de ermetica ca învățatul chimiei).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate