Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ochiul e la fel de rosu la un an dupa operatia de strabism

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019
Buna!
In urma cu 2 ani de zile am avut o operatie de strabism, iar in urma cu un an am avut parte de o alta.  Dupa prima operatie ochiul a fost ok, nu a fost rosu, in schimb dupa cea de a doua ochiul a ramas permanent rosu. Singurul leac incercat care il albeste sunt piacturile oftalmice de tip antibiotic precum netildex, insa isi fac efectul pe o perioada scurta si nu este recomandat sa folosesc asa ceva pe perioada nedeterminata
Am fost la consulturi oftalmologice, mi-au dat alte picaturi, geluri, insa nu au nicun rezultat, tot rosu a ramas
Nu am stiut ca pot ramane cu conjunctiva rosie si iritata permanent dupa o operatie de strabism, mai ales avand in vedere ca dupa prima totul a rost alb, dar am facut o a doua operatie pentru alinierea goobului ocular
Daca este cineva care are probleme cu conjunctivita si a scapat de ea prin ceva picaturi as fi recunoscator
Desi ma indoiesc ca la mine ar functiona deoarece venele rosii au fost "bazaite" prin interior
Atasez o poza cu ochiul Attached File  IMG_20210627_081445.jpg   218.75K   58 downloads

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003
Cere mai multe opinii medicale, eventual caută medici de la spitalul Lahovari din Bucureşti.
Nu te panica dacă primeşti verdicte sau condamnări de la unii indivizi.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 stefians, on 27 iunie 2021 - 07:28, said:


Nu înțeleg rostul picăturilor antibiotice, nefiind vorba de o infecție. Se prescriu picaturi antiinflamatorii.

#4
madalinaib07

madalinaib07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2021
Buna,

Cred ca sunt cicatrici ramase in urma operatiei. Am avut pana acum 5 operatii pentru strabism si am ramas si eu cu ceva similar chiar dupa primele 3 operatii. Tine de modul in care s-au cicatrizat muschii, de modul in care s-au facut inciziile. Eu nu am folosit altceva pentru estompare, in afara de picaturile recomandate dupa operatii.
Totusi, cel mai bine mergi la un medic specializat in strabism pentru a cere o parere (sa ai si documentele primite in urma operatiilor). Pentru Bucuresti, medici ce mi-au fost recomandati pentru strabism: dna. dr. Cioplean de la Oftapro (la ea am facut operatiile 4 si 5) sau dna. dr. Ciubotaru de la Infosan.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
@ stefians. Netildex, pe langa antibiotic, are si steroid antiinflamator pe nume dexametazona, deci probabil dexa da efectul, nu antibioticul.

Edited by Handicarpati, 27 June 2021 - 11:50.


#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Foloseste gelul Corneregel. Este foarte bun.
De asemeni, o problema a ochilor e faptul ca se usuca. Mai exact, canalul glanei care secreta substantele de protectie (in mare parte grasimi) se infunda din cauza ca din varii motive acele grasimi se usuca pe glanda (pe canal), la partea de iesire, pe pleoapa superioara. Substanta e aceea galbena pe care o adunam uscata dimineata, deci cat de tare se poate usca stie toata lumea. E grav cand pe pleoapa ramane o parte din ea si practic iti zgarie ochiul de fiecare data cand clipesti, insa pana la a ajunge grav se intampla sa se ingusteze suprafata canalului si sa nu mai poata fi secretata in ochi o doza eficienta in protejarea ochiului. Si la tine pare sa fie ceva de genul acesta, acelasi efect il obtii cand iti intra un fir de praf/nisip in ochi si tot apesi ca sa il scoti. Pana il scoti, prin apasare ochiul ajunge cu vasele capilare iritate si vizibile, ca la tine.
Remedierea este aplicarea de caldura un timp repetat, de cam. 2 saptamani pe ochi, pe pleoapa. Fiind vorba de grasime, aceasta chiar daca e uscata, la aplicarea caldurii se topeste si astfel se deblocheaza canalul. Exista niste forme facute special pt aplicat pe ochi, cred ca din silicon in care poti introduce lichid cald si astfel sa incalzesti ochiul. Sau mai poti folosi o lingura de lemn pe care o incalzesti si o aplici usor pe ochi, cu mare grija sa nu te arzi. 15 min in fiecare seara pot face minuni.

#7
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Operatie cu laser.

#8
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019

 madalinaib07, on 27 iunie 2021 - 10:41, said:

sau dna. dr. Ciubotaru de la Infosan.
Acolo m-am operat o a doua oara
A zis ceva cum ca roseata poate persita si pana la un an sau chiar 5 dar mai complexaat sunt de rosrata decat de strabismul in sine

#9
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 12.09.2019
Dupa 2 ani de la operatie ochiul e la fel de rosu si bombardat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate