Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Asiguratorul nu recunoaste si nu vrea sa plateasca pagubele

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
258 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 26.06.2009
Vinovatul legal este cel cu Ford-ul; vinovatul moral este autorul postarii. Ce e asa de greu de inteles?

#20
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009

 Mohombi, on 24 iunie 2021 - 19:09, said:

Da man, recunosc ca am avut ceva viteza. Am masina sport si pot lua curba aia cu viteza mult mai mare si tot in deplina siguranta, e f stabila. Drumul pe care intru e de 90 la ora.

Vorbesti prostii. Unul la mana, pentru ca ala e drum judetean, iar viteza maxima admisa pe un DJ este 80kmh in cazuri speciale. Pe DJ-ul unde ai fost tu limita este 70. Doi la mana, pentru ca tu nu te-ai incadrat pe banda de decelerare, ai taiat-o direct din DN1, se vede si in video cum tai linia continua.

Asiguratorii sunt nesimtiti ca nu-ti despagubesc, nimic de zis. Dar moral, esti la fel de vinovat ca si cel cu care te-ai tamponat.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,730
  • Înscris: 30.08.2017

 Mohombi, on 24 iunie 2021 - 19:09, said:


Da man, recunosc ca am avut ceva viteza. Am masina sport si pot lua curba aia cu viteza mult mai mare si tot in deplina siguranta, e f stabila. Drumul pe care intru e de 90 la ora. Cand am intrat pe drum, cel cu Fordul inca astepta. Daca se uita un pic la stanga, m-ar fi vazut. Dar de unde, cand am ajuns in dreptul lui el era cu spatele la mine si isi lasa masina sa curga. Atunci mi-am dat seama ca impactul e iminent si ca tot ce pot face e sa nu intru in usa lui.

Si la ce te-a ajutat că ai putut lua curba aia cu viteza?

Când ai vizibilitate scăzută (curbă) si mai sunt și alți participanți la trafic trebuie să o lași mai moale. Am fost într-o astfel de situație, dar din fericire mașina avea sistem automat de frânare. Practic, imediat după curbă erau mașini oprite (fuseseră oprite de un agent de polițe rutiera). În spatele meu altul, la fel, doar că la ăla nu a ținut frâna și m-a evitat intrând pe sensul opus.

Din clipul ăla reiese că respectivul a început manevra când tu nici nu erai în peisaj, era imposibil să mai facă ceva. A mai fost acum ceva vreme un caz cu un motociclist care ieșise dintr-o curbă cu aproape 180 la oră fix în momentul în care o doamnă făcea o manevra de întoarcere. Acum ne privește de sus și nu știu cât îl ajută faptul că nu el era vinovat.

Edited by george_alexandru, 24 June 2021 - 19:44.


#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 26.06.2009
Moral este vinovat, dar legal firma trebuie sa il despagubeasca. Problema principala nu este ca asiguratorul a zis ca nu il despagubeste, ci ca refuza sa ii repare lui tot botul masinii. O sa faca scandal si pana la urma o sa ii dea aia 1000-1500 euro cu care isi face partea dreapta-fata care de fapt a fost avariata. Nu mi se pare nici mie ca de la accidentul ala si-a lovit toata partea fata.

@initiator: nu ne pui niste poze din fata sa vedem cum arata masina?

#23
motor-v8

motor-v8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 03.11.2019
Vinovat moral???    Cu ce se pedepseste?

Dar pentru faptul ca a tras de volan sa evite impactul il puteti invinovati de ceva?

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,730
  • Înscris: 30.08.2017
Eu știam că ASF se implica în astfel de cazuri, mai ales că există și probă video. Ciudat că i-au dat cu flit.

#25
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 Xman_ghio, on 24 iunie 2021 - 19:24, said:

Personal as zice la fel ca nu ai lovit tot botul (adica daca tu ai pe deviz far stanga nu ti l-as despagubi nici eu). Eventual bara fata si partea ta dreapta (far, aripa, eventual capota dar nici aia nu e sigur ca intra).
Nu e lovit tot botul. Farul stanga e intact, farul dreapta are o mica zgarietura (superficiala). Nu stiu cum au scapat. Pe deviz (la service cat si la inspectorul Grawe) apar ambele pt inlocuire. Aripile iar nu sunt atinse. In rest e totul lovit, inclusiv radiatoarele(3 la nr). Ce e dincolo de radiatoare in interior, e neatins.

Edited by Mohombi, 24 June 2021 - 19:51.


#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,260
  • Înscris: 26.06.2009
...si atunci de unde au scos ei 7000 euro??? Din 3 radiatoare, o bara si o aripa? Ma indoiesc... Pare de la distanta o manevra locala de a "mulge" niste bani de la asigurator. Ala s-a prins si nu vrea sa plateasca.

Refuzul asiguratorului in ce consta? Adica ce oferta ti-a facut el pentru ca nu are cum sa spuna ca nu s-a produs accidentul (doar se vede pe camera), dar poate sa spuna ca nu despagubeste toate reperele din deviz. Parca vad ca ti-a ofertat 3 radiatoare, o bara (inlocuit si vopsit), o aripa (indreptat, chituit, revopsit) si pa-pa! Adica vreo 4-5000 lei; dupa negocieri mai scoti 1000-1500 lei in plus sa iti ramane de un tuning frumos :-D

#27
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 05.12.2010
Grawe sper sa intre in faliment, deschide proces, nu ai cum sa nu castigi, atat ca repari masina pe banii tai pina la sentinta.

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai zi bre sa nu murim prosti.. Ce masina e? 7000 de coco, 3 radiatoare,2 faruri si un spoiler.
S-Class 2021?

Edited by mariovrs, 24 June 2021 - 20:00.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pune o foto cu locul impactului (partea laterala dreapta si botul masinii).

#30
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Ăla cu Fordul s-a uitat în stânga și nu venea nimic.

După aia s-a uitat în dreapta și a intrat în intersectie.

Exact așa mor și  motocicliștii care ei cred că dacă merg cu viteză mare pe drum cu prioritate ceilalți sunt obligați să îi vadă pe ei de la 100 de metri.

Inițiatorul a procedat exact ca motocicliștii.

A mers cu viteză mare și nu s-a gândit că altul nu îl vede din stânga când el se uită în dreapta înainte să intre în intersecție.

Nu va lua nici un ban la tribunal dacă va avea avocat bun celălalt.

De aia nici nu îi plătește asigurările dauna.

Edited by -__-, 24 June 2021 - 20:10.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
1. Vinovatul iti da asigurarea. Are o singura obligatie: sai detina asigurare valabila. Daca intruneste aceasta conditie si ti-a dat asigurarea, nu mai ai ce cauta la el.
2. Accidentul s-a produs pe celalalt sens de mers, din doua motive: neacordare de prioritate si neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Ai intrat in viteza in curba, erai pe sens opus cand s-a petrecut accidentul.
3. Masina smechera oprea acolo. Asa, sa bage viteza, poate si un Passat din '94. Frana este fruntea, masina ta nu are frana. Daca era om ala, la 90 la ora (care daca tu spui ca-s 90, sunt mai multi), il imprastii pe asfalt.
4. Asiguratorii profita de orice scapare. Este treaba lor. In filmarea ta, nu se vede decat ca ti-a sarit plasticul acela. Dar, este clar ca s-a produs un impact, este clar ca aveai ceva viteza (legal cam multa), dar asta nu te face vinovat de producerea accidentului. Desi nu esti un exemplu de urmat, cred ca suntem cu totii de acord ca s-a produs un accident, in care a fost implicata masina ta, partea frontala, cu cealalta masina, lateral stanga.
5. Moralitatea este o gluma. Bine, mai are un pacat in plus, legal insa, este envinovat.
6. INitiator, da-i in judecata. Sper ca ai filmari, poze si martori.
7. Cine naiba e firma asta de asigurari?!

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,730
  • Înscris: 30.08.2017
Acolo cred că a greșit și administratorul drumului, nu mi se pare că era un loc în are să permiți virajul la stânga.

Edited by george_alexandru, 24 June 2021 - 20:14.


#33
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007
Trist, ce spuneam eu pe thread-ul cu rca. Se poate intampla oricui, dar o sa va treziti din a face rca de rahat doar cand va loveste unu cu rca de rahat si va treziti cu dureri de cap...sau din contra, o intoarceti cu un rca si mai de rahat ca sa dati dureri de cap la vreunul potential lovit din vina voastra.

Voi ziceti ca nu e vina voastra daca rca-ul de rahat ieftin e legal.
Legal va pisati pe ala care l-ati lovit, ca e legal, mafia din asigurari e de vina...ca de aia nu alegem un rca la o firma mai serioasa, din cauza mafiei...

Pt initiator, varianta in instanta cu toate cele alte dureri de cap, sau pui la pierderi si bagi 2000 Euro in masina

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,730
  • Înscris: 30.08.2017
Parcă puteai să îți faci poliță rca astfel încât să îți repari pe ea mașina în astfel de situații. Cred că e cu 10-20% mai scumpă, dar te ferește de Grawe, Euroins și alții.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 crursu, on 24 iunie 2021 - 19:57, said:

Grawe sper sa intre in faliment, deschide proces, nu ai cum sa nu castigi, atat ca repari masina pe banii tai pina la sentinta.
Asa erau Asiban, aveam Casco, masina noua 2006 prin rate la banca. Patisem similar la începutul lui 2007,în ianuarie. Jumătate de an, am stat, dupa saracii respectivi. Am reziliat după cu ei și mi-am făcut casco la o alta firma.
La scurt timp parca au dat faliment, erau rai platnici și magari.
Imi propusese dealerul de cacao firma aceea pentru casco.

#36
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Art 123 din Regulamentul de aplicare a codului rutier:

Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depășească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților,   în următoarele situații:

b) în curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau în care vizibilitatea este mai mică de 50 m;

i)la schimbarea direcției de mers prin viraje;

Un agent bun de asigurare te scoate vinovat sau dă cel puțin culpă comună pe baza articolului de mai sus.

Îți vezi partea de vină? Poți să ai și Bugatti, MC Laren, Ferrari, Porsche trebuia să iei viraj cu 50 km/h. Nu mai vorbesc de trasa aleasă.

Edited by Bogdansv1, 24 June 2021 - 20:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate