Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa stil Farmhouse - P+pod inat - Snagov, Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#55
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

 cumparator, on 13 octombrie 2021 - 20:59, said:



Stai! CE???!! De abia acum mi-a picat fisa. Sper, din suflet, ca nu le-ai dat banii in avans.
Regula in constructii e sa nu le dai in avans mai mult decat esti dispus sa pierzi fara sa te afecteze asta.

Attached Files



#56
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Vad ca la postarea anterioara nu am reușit sa postez si textul, ci doar pozele.
Am dat avans doar sa cumpere o parte din materiale, deoarece preturile sunt volatile.
Din ce am dat avans, mai trebuie ca luni sa aducă caramida.

Miercuri s-a turnat si placa. A fost arhitectul in acea dimineața sa verifice lucrările si a constatat ca lipsea un stâlp, iar un altul a trebuit mutat cu 10 cm, fiind prins apoi cu ancoră chimica.

Mda, probleme cu care mulți s-au confruntat pe șantier din ce am citit pe forum. Astfel ca eram pregătit psihic pentru aceste erori 🤦


Cum ziceam, luni ar trebui sa vina caramida, iar constructorul sa se apuce de stâlpi, iar apoi de zidit.

Aștept cu interes următoarele probleme de pe șantier, precum si scuzele constructorului pentru ritmul de melc.

Attached Files



#57
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Șantierul melcului isi continua avântul fulminant🤦

In cele 2 saptamani de la turnarea placii de parter, nu am avansat mare lucru.
Asa este cand constructorul tău jonglează între probleme personale, șantierul tău si șantierul altuia 😤

Astazi sper sa se termine zidăria perimetrului exterior, iar săptămâna viitoare  sa termine ridicarea ultimilor stalpi de la interior (vreo 10), precum si a zidarie interioare.

Probleme  nu au fost identificate de către arhitect si structurist, astfel ca pot sa zic ca se construiește bine, dar tare încet 🥴

Între timp am dat comanda pentru 4 geamuri de mansarda ( 78 x140) si o scara de pod  de la Fakro. Am ales Fakro pentru ca este o diferență clara  de calitate față de Velux( observat in shkwroom) , dar si un preț un pic mai mare (10%). Total 10.002 lei

Attached Files


Edited by AdiT87, 07 November 2021 - 09:28.


#58
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 AdiT87, on 07 noiembrie 2021 - 09:27, said:

Șantierul melcului isi continua avântul fulminant🤦

In cele 2 saptamani de la turnarea placii de parter, nu am avansat mare lucru.
Asa este cand constructorul tău jonglează între probleme personale, șantierul tău si șantierul altuia 😤

Astazi sper sa se termine zidăria perimetrului exterior, iar săptămâna viitoare  sa termine ridicarea ultimilor stalpi de la interior (vreo 10), precum si a zidarie interioare.

Probleme  nu au fost identificate de către arhitect si structurist, astfel ca pot sa zic ca se construiește bine, dar tare încet 🥴

Între timp am dat comanda pentru 4 geamuri de mansarda ( 78 x140) si o scara de pod  de la Fakro. Am ales Fakro pentru ca este o diferență clara  de calitate față de Velux( observat in shkwroom) , dar si un preț un pic mai mare (10%). Total 10.002 lei



Parca era o regula de pozitionare a etrierilor in zona superioara si inferioara a stalpilor: 15 cm distanta (adica mai desi), apoi in zona medians da se mareasca catre 20....cum ii ai tu. Daca structuristul a zis ca e ok, mergi pe mina lui, atunci

#59
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Asa au dat stâlpii din planul de structura.
Se verifica cel puțin săptămânal daca execuția respecta planul. Sper sa nu am probleme majore pana la final :)

#60
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Ce se mai aude cu santierul?:)

#61
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Salutare.
Nu am mai scris de mult, dar nici nu aveam ce 🤦.

In ultimele 2 saptamani s-a muncit cam 3 zile adunate cu 2-3 oameni.

Scuzele constructorului au fost diverse : i-a murit soacra,  a avur o lucrare urgenta de terminar, l-a durut măseaua.

Dupa ce nu mi-a mai răspuns vreo 2 zile la telefon, m-am dus si l-am cautat acasă. Nu l-am găsit, dar am găsit niște consăteni care aveau de recuperat niște bani pe munca lor, astfel ca am aflat mai multe decât voiam. Inclusiv ca era la munca in acel moment pe akt șantier la Branesti

A doua zi, sâmbătă, l-am pandit de dimineață sa fie acasă, iar la ora 7 il strigam la poarta sa ii inmanez nota de constatare de la Proiectant si sa ii înșir vreo 6-7 instituții care ar putea sa il cheme la declaratii.
Văzând ca m-am enervat a promis ca luni e la munca cu 5 oameni.

Asa a fost si luni si marti. Dar miercuri au rămas doar 2. Sunt curios ce se întâmplă mâine, daca a uitat discuția noastră.

In zilele astea a reușit sa cofreze stalpii exteriori, din care a si turnat vreo 6 mai mari, si sa cofreze boiandrugii de la ferestre.

Vedem zilele următoare ce scuze si surprize mai avem!

Attached Files



#62
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Imi pare rau, nu e amuzant nici macar putin. Cati bani ai platit pana acum si practic cand ai putea sa ajungi 'pe zero' ca sa poti scapa de el? Eu am urmarit jurnalul tau deoarece construim in localitati invecinate, casa ta e un pic mai mare iar chestia care m a frapat e ca ai avut un pret la rosu/gri estimat semnificativ mai bun decat al meu si ma gandeam in ciuda ca uite la altii cum se poate si la mime e atat de scump. Acum din pacate se vede de ce a fost mai ieftin, nu sunt amuzante deloc aceste experiente cu constructorii neseriosi. Putere si tine ne si pe noi la curent.

#63
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Adevarul e ca nu prea poate sa pateasca nimic si stie si el asta. Mai bine renunti si cauti pe altcineva.

#64
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postmihaipetrisor, on 25 noiembrie 2021 - 07:14, said:

Imi pare rau, nu e amuzant nici macar putin. Cati bani ai platit pana acum si practic cand ai putea sa ajungi 'pe zero' ca sa poti scapa de el? Eu am urmarit jurnalul tau deoarece construim in localitati invecinate, casa ta e un pic mai mare iar chestia care m a frapat e ca ai avut un pret la rosu/gri estimat semnificativ mai bun decat al meu si ma gandeam in ciuda ca uite la altii cum se poate si la mime e atat de scump. Acum din pacate se vede de ce a fost mai ieftin, nu sunt amuzante deloc aceste experiente cu constructorii neseriosi. Putere si tine ne si pe noi la curent.

Mi-am promis ca o sa fiu liniștit in timpul construcției si nu o sama las afectat de probleme. Stiam din experienta altora ca nu e joaca, iar unii si-au distrus si familiile pe parcursul proiectului. Asa ca prefer sa le iau ca atare si sa incerc sa rezilv ce pot. Din pacate, nu msi exista foarte mulți oameni serioși in domeniul construcțiilor, iar cei care sunt cautati evita proiectele mici. Da, prețul a fost bun, dar termenul de execuție a fost deja depășit si nu cred ca ne incadram la finalul etapei de rosu in buget.

View Postcumparator, on 25 noiembrie 2021 - 08:42, said:

Adevarul e ca nu prea poate sa pateasca nimic si stie si el asta. Mai bine renunti si cauti pe altcineva.

Ba nu, chiar are ce sa pateasca! Sa nu crezi ca aceste firme mici, gen pe persoana fizica ����, au documentele in ordine sau au muncitorii angajați cu acte si careespecta toate normele de protecție. Acesta este singurul nostru atu in relația cu ei!

#65
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Ai platit toti banii in avans? Nu ai dat etapizat macar gen 50-40-10% ca sa aiba cashflow sa cumpere materiale dar sa si lucreze pentru urmatorii bani?

incearca sa termini ce ai cu el stabilit conform banilor platiti cat se poate de repede (si eu am platit extra pe langa ce am stabilit...e inevitabil) si sa scapi de el, recomandari ptr mai departe iti pot da si eu (inclusiv constructorul meu pe care il schimb dupa etapa la rosu doar pentru ca e  scump, nu ca nu e ok) si sunt convins ca si ceilalti de pe forum pot ajuta cu recomandari.

Sper ca nu ai dat toti banii in avans. Suna a o teapa inevitabila, iar nervii tai pentru tragerea la raspundere ce se va intinde pe ani de zile o sa aiba de suferit.

#66
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postmihaipetrisor, on 25 noiembrie 2021 - 09:09, said:

Ai platit toti banii in avans? Nu ai dat etapizat macar gen 50-40-10% ca sa aiba cashflow sa cumpere materiale dar sa si lucreze pentru urmatorii bani?

incearca sa termini ce ai cu el stabilit conform banilor platiti cat se poate de repede (si eu am platit extra pe langa ce am stabilit...e inevitabil) si sa scapi de el, recomandari ptr mai departe iti pot da si eu (inclusiv constructorul meu pe care il schimb dupa etapa la rosu doar pentru ca e  scump, nu ca nu e ok) si sunt convins ca si ceilalti de pe forum pot ajuta cu recomandari.

Sper ca nu ai dat toti banii in avans. Suna a o teapa inevitabila, iar nervii tai pentru tragerea la raspundere ce se va intinde pe ani de zile o sa aiba de suferit.

Contractul a fost impartit in doua anexe : anexa1 manopera (20000 euro) si anexa 2 materiale ( 40.000 euro). La manopera mai am de plata cam vreo 10.000 de euro, dar nu am plătit niciodată in avans. La materiale am plătit in avans si mai am de plata vreo 10.000 euro pentru partea de acoperis ( structura + învelitoare). Din avansul platit pe materiale, mai este un rest de caramida de livrat, precum si betonul de turnat pentru stalpi si centura.  Nu prea ne iese la socoteala betonul si fierul pentru placa, probabil vreo 20.000 de lei. Teoretic, ar trebui sa acopere el diferenta conform contractului, dar sunt mulțumit si daca suportam suma impreuna

#67
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAdiT87, on 25 noiembrie 2021 - 08:58, said:

Ba nu, chiar are ce sa pateasca! Sa nu crezi ca aceste firme mici, gen pe persoana fizica ����, au documentele in ordine sau au muncitorii angajați cu acte si careespecta toate normele de protecție. Acesta este singurul nostru atu in relația cu ei!

Poate daca lucrezi in domeniu - ANAF - sau ai cunostinte acolo, sa poti sa il strangi cu usa. Nu sta nimeni sa fuga dupa unul ca ala, cand toata tara lucreaza asa.
Si eu te sfatuiesc sa recuperezi ce se poate si sa renunti la el.
Oricum, e bine ca privesti totul cu calm, este clar cea mai bune atitudine.

#68
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
40 000 euro materiale pentru o casa atat de mare cu izolatie pana la talpa si mai ales cu tot cu invelitoare suna intr-adevar destul de putin. Din pacate cred ca diferenta de 20 000 lei o vei plati integral tu, mi-ar placea sa ma insel. In constructii doar beneficiarul plateste intr-un fel sau altul. Atitudinea calma este foarte importanta, are dreptate cumparator.

#69
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Sunt destul instituții care le pot face probleme de la caz la caz: ANAF, Inspectoratul de Stat in Constructii, Politia Economica, ITM, chiar si Garda de Mediu pentru gestionarea deșeurilor din santier.
Chiar daca credeți ca instituțiile acestea nu se uită la astfel de situații, sa știti ca adevărul este al tău. Ele funcționează pe sistemul "uriașului adormit" adică doar la sesizare iar atunci vor sa isi faca planul de amenzi pentru ca nu se duc pentru ciubucuri deoarece le e teama de cel care a sesizat.

Constructorii stiu acest lucru si doar de asta le e teama. Altfel, sa te judeci xu ei câțiva ani pentru câteva mii de lei e clar ca nu merita.

In momentul de față nu am mare avans la el in afara de caramida, dar si el are un avans la mine cu zidăria ce se plateste la finalul etapei, vreo 10.000 lei.

Asa ca nu imi fac mari griji, ci doar trebuie sa il tin mobilizat pe santier.
Execuția lui se oprește după ce monteaza învelitoarea. Sa vedem cand va fi, daca in 2021 sau 2022 🙃

#70
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu le face nimeni nimic, astea sunt povesti.

#71
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Oricum, daca esti convins de ceea ce pot face autoritatile alea si reusesti sa il sperii si sa mai reduci din pierderi, e foarte OK.

#72
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Constructorii sunt obișnuiți sa dea tepe la nivelul sumelor de pana in 10.000 de lei, deoarece considera ca beneficiarul nu se încumetă sa il dea in judecata sau sa ii faca plângeri pentru o sumade genul acesta.

Oricum, discuția cu constructorul  de la el de acsda a fost un succes deoarece este prima săptămână in care se muncește 6 zile din 7, de la prima ora si in efectiv complet aproape constant.

Legat de execuție, nu au fost probleme săptămâna asta. Singura observație a fost legata de faptul ca decorarea unor stâlpis-a făcut de pe o zi pe alta, dar temperaturile mici din timpul nopții nu au permis o uscare rapida, astfel ca s-a dezlipit mai greu tego si cu mici broboane estetice pe stalpi.
Vedem ce se întâmplă săptămâna viitoare!




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate