Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Care este lungimea ideala a unei undite?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Depinde unde dai.

Dacă vrei vargă, adică pur și simplu "undiță", așa cum o știam de când eram copii, fără inele, fără posibilitatea de a-i atașa mulinetă, de pe la 4 metri în sus. Dacă dai prin locuri unde sunt sălcii, vegetație deasupra, sau e malul destul de abrupt și dai aproape, cea de 4m e utilă. Dacă trebuie să dai mai departe, 5, 6m. Cu varga dai cam 1/2 mai mult față de dimensiunea vergii. Cu una de 4m, maxim la 6m. Mai departe, mai greu.

Ai în vedere că vergile au greutate destul de diferită. De exemplu, eu unul nu prea văd de ce să iei vargă de 4m de carbon. Găsești de fibră cu 30 de lei, e perfectă, nu ai nevoie să fie mai ușoară, chiar dacă trebuie să stai mereu cu ea în mână, poți face asta, e suficient de ușoară. Dar la 5, 6m, sunt mult prea grele din fibră, așa că e mult mai bine să iei carbon. Fibra e mai rezistentă, rezistă la tăvăleală, carbonul mai ușor. Eu unul n-aș pleca la pescuit la vargă fără varga de 4m. Nu știu, e perfectă în atât de multe situații, încât a devenit indispensabilă.

Eu așa aș lua, dacă nu știi exact ce vrei. Una de 4m din fibră, ieftină, 30-40 lei și una de carbon de 5 sau 6m, dar tot ieftină. Pur și simplu intră într-un magazin de profil și vezi ce găsești.

 adip1962, on 22 iunie 2021 - 17:57, said:

- nu cumpara chinezarii. O firma renumita prezinta si o calitate superioara.

Mi se pare că astea "de firmă" ieftine, de cele mai multe ori, sunt afaceri mult mai proaste decât chinezăriile. Tot chinezești sunt, dar ajungi să plătești mai mult scrisul de pe ele.

Cred că e mult mai inspirat să te zgărcești la bețe și/sau mulinete și să nu te zgârcești la cârlige și fire. Degeaba-ți scrie Daiwa pe băț, dacă-ți scapă peștele din cârlig, sau îți rupe firul un pește de 1kg, cu toate că el e cotat la a rezista la 6kg.

#20
Kaleea

Kaleea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 29.06.2020
O lanseta usoara cu o mulineta mica e de recomandat. Varga era buna pe ape salbatice...cand era peste si aveai actiune. Acum o pui in suport si o admiri, cam atat. Sau faci muschi si o tii in mana. E buna pe balti private dar daca e peste mai mare lanseta e mai indicata. Pe lanseta pui orice montura si in functie de asta alegi si distanta de aruncare. Varga ramane doar un simbol al timpurilor frumoase cand conta actiunea. Peste mic sau mare, caras, crapcean sau biban...nu conta. Daca ai un loc unde stii ca este peste, e bine sa o ai cu tine. Ca marime....eu iti recomand un 5-6 m, fara branduri aiurite, cat mai usoara daca se poate. Cum spunea cineva mai sus, pune accent pe calitatea firului, acelor si in general a tot ce ai dincolo de varful unditei. Fire intinse!

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Kaleea, on 23 iunie 2021 - 09:34, said:

Varga era buna pe ape salbatice...cand era peste si aveai actiune. Acum o pui in suport si o admiri, cam atat. Sau faci muschi si o tii in mana. E buna pe balti private dar daca e peste mai mare lanseta e mai indicata.

Eu cred că ne-au crescut nouă așteptările. Dau în aceleași locuri în care dădeam și când eram copil, se prinde la fel. Lumea dă mult mai mult la pește mare acum, unde și trăsăturile sunt mai rare. Dar de-ăsta mic, încă mai e, și pe bălțile sălbatice. Și e și mare.
La începutul lui iunie, când s-a deschis sezonul, am fost la pește, a venit un băiat conațional, cu o lansetă, bănuiesc că dădea la japcă. A aruncat de câteva ori, a scos doi chinezești la vreo 2-3 kg fiecare și și-a văzut de drum.

În ultimele zile mi-a fost poftă de guvid, și am luat suficient cât să am în fiecare zi de mâncat, la modul "mănânc doar ce prind". Și am prins, pe lângă guvizi, plătică, babușcă, morunaș, chiar și un biban mic. Și e și distractiv, că scoți peștii unul după altul. Iar sculele, în total, o undiță, cu montură, fir, plumbi, plută, cârlige, momeli, nu te duc mai mult de 1-200 lei, scule de calitate destul de ok.

#22
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Initiator, iti recomand sa cumperi o lanseta match, o mulineta si o pluta si rezolvi problema. La inceput iti va fi greu pana te obisnuiesti cu acest stil, dar dupa aceea va fi o joaca, chiar si o lansare la peste 30 m.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate