Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Transport bicicleta cu trenul

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Buna tuturor!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: un prieten din Viena doreste sa vina cu un grup la noi si doresc sa parcurga ruta pe langa Dunare de la granita pana la mare coridor EV6 (sau Delta). Cuma am inteles pe unele portiuni vor sa mearga cu trenul, respectiv si inapoi la fel.
Am cautat pe situl CFR dar nu am gasit trenuri  pe care sa apara pictograma ca accepta si transport bicicleta, poate probabil ceva nu am facut bine.
Va rog cine are informatii/experienta sa-mi spuna ce sfaturi pot sa dau, sa fie sigur pentru a putea planifica excursia. Trenurile pot fi sau IR sau R, nu are importanta, preferabil cu putine schimbari(de ruta lunga)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

PS. sper ca  intrebarea am postat bine aici in acest topic, daca nu va rog sa mutati la un loc mai potrivit

Edited by gabbar, 22 June 2021 - 09:27.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
https://www.cfrcalat...n-timpul-liber/

#3
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Post_Smiley_, on 22 iunie 2021 - 09:39, said:


Multumesc, am vazut si eu, dar nu gasesc informatii concrete. Am cautat dupa trenuri Drobeta Tr.-Severin - Constatnta dar nu am gasit nici unul care accepta transport biciclete.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum zice si smiley, se poate merge cu bilca fara bilet daca spatiul permite, dar, de retinut ca nu toate garniturile au material rulant disponibil pentru transportul bicicletelor in spatii destinate.

Daca e grup organizat, poate cere la CFR un vagon care sa aiba astfel de locuri.

Ca trenuri:
  • Viena-Tulcea nu exista direct. Trenul circula pe relatia Viena-Budapesta-Arad-Timisoara-Cluj-Brasov-Bucuresti
  • Viena-Budapesta (cu schimbare tren 72 sau 73, nu mai stiu care e cel care ajunge in Romania), apoi Budapesta-Arad-Timisoara-Severin-Orsova-Craiova-Bucuresti. Trenul este singurul care circula pe langa Dunare de la Budapesta
De la bucuresti, stiu ca pleaca Automotoare ("Trenurile Zapezii" Desiro, daca mai stii reclama) ca trenuri directe. La Medgidia ai mai multe trenuri de legatura (sunt trecuri care pleaca din Constanta/Magalia).

#5
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
https://mersultrenur...-RO/Itineraries

exemplu

https://mersultrenur...ngeStationName=

Attached Files


Edited by Cornel, 22 June 2021 - 10:08.


#6
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View PostPololica, on 22 iunie 2021 - 09:57, said:

Cum zice si smiley, se poate merge cu bilca fara bilet daca spatiul permite, dar, de retinut ca nu toate garniturile au material rulant disponibil pentru transportul bicicletelor in spatii destinate.

Daca e grup organizat, poate cere la CFR un vagon care sa aiba astfel de locuri.

Ca trenuri:
  • Viena-Tulcea nu exista direct. Trenul circula pe relatia Viena-Budapesta-Arad-Timisoara-Cluj-Brasov-Bucuresti
  • Viena-Budapesta (cu schimbare tren 72 sau 73, nu mai stiu care e cel care ajunge in Romania), apoi Budapesta-Arad-Timisoara-Severin-Orsova-Craiova-Bucuresti. Trenul este singurul care circula pe langa Dunare de la Budapesta
De la bucuresti, stiu ca pleaca Automotoare ("Trenurile Zapezii" Desiro, daca mai stii reclama) ca trenuri directe. La Medgidia ai mai multe trenuri de legatura (sunt trecuri care pleaca din Constanta/Magalia).

Multumesc! Ei vin din Serbia, si intra in tara la Drobeta Tr. Severin. Sunt inca in faza de planuire, de accea am fost intrebat care sunt la noi posibilitatile de transport. In functie de aceste informatii doresc sa-si faca planul.
Deci, daca am inteles bine, daca sunt un grup si doresc sa mearga pe sigur trebuie sa ceara din timp de la CFR vagon cu locuri ptr. biciclete. Altfel nu e sigur. Ei sunt obisnuiti ca in vest peste tot sunt oferte si posibilitati cu transportul, si probabil s-au gandit ca la noi este la fel.

View PostCornel, on 22 iunie 2021 - 10:06, said:



Multumesc, acesta am gasit si eu, dar transportul bicicletelor este afisat doar din Bucuresti pe trenul privat(dupa detalii)

Edited by gabbar, 22 June 2021 - 10:11.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Numarul de vagoane cu diverse utilitati (biciclete, bar, acces persoane cu dizabilitati, etc) este semnificativ redus (ca numar, si, in special, ca procent). Singura varianta sigura este rezervarea. E posibil ca fiecare Regionala CFR (Regionala=Structura Administrativa CFR pentru o anumita zona: Timisoara, Oradea, Arad, Cluj, Bucuresti, etc) sa aiba 2-3 vagoane si sa fie trimise pe anumite rute (unde exista cereri) si, la momentul deciderii prietenilor tai, este posibil sa nu fie disponibile de pe o zi pe alta. Ca regula generala (nu neaparat si valabila), cand pleaca un vagon cu mai multe dotari pe o ruta, se intoarce altul in perioada imediat urmatoare (ori la trenul retur, ori la alt tren care a trecut prin statia unde trebuie sa ajunga acel vagon. Sper ca m-am facut inteles cu tiparul lactivitatii).

#8
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Eu nu inteleg de ce nu suni la  informatii CFR  -  sau te duci la ghiseu direct ,  la cei in masura sa dea informatiile astea  (pe forum de regula se primesc tot felul de ghidusii si strambe )

#9
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postjakota, on 22 iunie 2021 - 10:36, said:

Eu nu inteleg de ce nu suni la  informatii CFR  -  sau te duci la ghiseu direct ,  la cei in masura sa dea informatiile astea  (pe forum de regula se primesc tot felul de ghidusii si strambe )

Ai dreptate, dar inca nu stiu data, nr. de persoane, ruta. Dupa ce am aceste info-uri am sa sun.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postjakota, on 22 iunie 2021 - 10:36, said:

Eu nu inteleg de ce nu suni la  informatii CFR  -  sau te duci la ghiseu direct ,  la cei in masura sa dea informatiile astea  (pe forum de regula se primesc tot felul de ghidusii si strambe )

Pentru ca nici cei de la info nu stiu de azi pe maine. Cel mai probabil ii vor spune sa faca rezervare si se vor atasa vagoanele necesare. Ca exemplu, am fost in urma cu vreo 5 ani in Maramures si, la una din statii, Viseul de Sus, la tabela cu trenurile in circulatie, era trecuta o nota prin care persoanele care doreau pat (nu conta tipul vagonului), trebuiau sa faca rezervare cu o zi inainte pentru acel supliment.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Le urez succes si sa mearga fara probleme, dar dupa cum stiu cfr-ul probabil vor avea probleme, mai ales daca sunt >4 biciclete.

Daca pot rezerva bilet de bicicleta dinainte obligatoriu sa o faca !

Edited by sirgoofy, 22 June 2021 - 15:21.


#12
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postsirgoofy, on 22 iunie 2021 - 15:20, said:

Le urez succes si sa mearga fara probleme, dar dupa cum stiu cfr-ul probabil vor avea probleme, mai ales daca sunt >4 biciclete.

Daca pot rezerva bilet de bicicleta dinainte obligatoriu sa o faca !


Ma simt oarecum frustrat/dezamagit pentru raspunsurile ce va trebuii sa le dau, probabil ma vor intelege.
Si ne miram de ce avem un nr. de turisti straini mult inferior fata de unele tari vecine, desi avem locuri mult mai frumoase.

Asta este.

Edited by gabbar, 22 June 2021 - 20:58.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Welcome to Romania Posted Image, macar isi dau seama repede unde se afla. Posted Image
Vrei sa fii eco si ai bicicleta ? Du-te draq Posted Image  

Edited by sirgoofy, 23 June 2021 - 04:50.


#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostCornel, on 22 iunie 2021 - 10:06, said:


Pe ruta selectata de tine doar trenul Softans, de la Bucuresti la Constanta, are locuri de bicicleta, trenul IRN79 de la Drobeta la Bucuresti nu are.

Attached Files


Edited by the_lion, 23 June 2021 - 09:26.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postgabbar, on 22 iunie 2021 - 20:57, said:

Ma simt oarecum frustrat/dezamagit pentru raspunsurile ce va trebuii sa le dau, probabil ma vor intelege.
Si ne miram de ce avem un nr. de turisti straini mult inferior fata de unele tari vecine, desi avem locuri mult mai frumoase.

Asta este.

Din pacate asta este, transportul bicicletei cu trenul este o aventura in sine in Romania. Singura ruta care este acoperita din acest punct de vedere este Bucuresti- Brasov (si retur) unde sunt destul de multe variante de trenuri care au vagon cu locuri speciale pentru biciclete. Mai gasesti si cate un tren pe alte rute (de ex Bucuresti- Sibiu, sau Bucuresti- Craiova, sau Bucuresti- Constanta), dar fiind un singur tren riscul ca locurile sa fie ocupate este destul de mare.
In vagoanele CFR sunt cca 8 bilete de bicicleta la vanzare, la Softrans insa parca doar 2 biciclete accepta in tren...si alea sincer nu prea vad unde le-ai putea pune, caci locul destinat este cam in zona culoarului de trecere.

Desi nu incurajez practica, in realitate te mai poti "intelege" cu nasul si sa mergi cu bicicleta si in trenuri care nu au locuri de bicicleta. Asta inseamna ca banii ajung in buzunarul nasului si nu in bugetul CFR, iar tu esti expus in caz de supracontrol sa platesti bilet la supra-pret (ca bagaj voluminos, parca bicicleta este considerata a avea 15kg). Pentru niste straini si in grup de cateva biciclete chiar nu este recomandat, pentru ca efectiv nu ai unde sa pui atatea biciclete. De obicei, in cazul in care mergi "cu nasul" in ceea ce priveste bicicleta (tu iti cumperi bilet de tren, a nu se intelege ca si tu mergi "cu nasul"), de recomandat este sa pui bicicleta in ultimul vagon la ultima usa (nu vei incomoda trecerea prin tren, poate doar un pic urcarea in tren sau accesul la WC-ul care este de obicei la capat de vagon), sau poti slabi suruburile de la pipa si sa intorci ghidonul (sa fie aliniat cu bicicleta) daca te intelegi cu nasul sa o pui undeva pe un culoar.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Prin 2016 am mers cu cfr-ul cu bicla, trenul practic gol, bicla pusa langa scara din vagon, nu deranja pe nimeni.
Cat mi-a mai comentat nasul, dat si bani si tot comenta.

De asta evit cfr-ul cat pot, din partea mea Posted Image

Vedeti ca si daca apare iconita cu biciclete la un tren, are nr limitat de biciclete, maxim 4 din ce-mi amintesc, si nici la alea nu vor sa dea bilet din gara, tot trebuie sa ai de-a face cu nasii Posted Image

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca singura varianta 100% sigura este o husa-geanta mare in care sa incapa bicicleta cu rotile demontate, ar deveni bagaj, insa ar cam fi o bataie de cap in plus...
[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fwww.bike24.com%2Fi%2Fp%2F3%2F9%2F47893_01_d.jpg&f=1&nofb=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsirgoofy, on 23 iunie 2021 - 10:18, said:

Prin 2016 am mers cu cfr-ul cu bicla, trenul practic gol, bicla pusa langa scara din vagon, nu deranja pe nimeni.
Cat mi-a mai comentat nasul, dat si bani si tot comenta.

De asta evit cfr-ul cat pot, din partea mea Posted Image

Vedeti ca si daca apare iconita cu biciclete la un tren, are nr limitat de biciclete, maxim 4 din ce-mi amintesc, si nici la alea nu vor sa dea bilet din gara, tot trebuie sa ai de-a face cu nasii Posted Image

Da, transportul bicicletei in tren nu este chiar "smooth" ca sa zic asa, dar nici nu este asa tragic cum aud la tine. Daca trenul are locuri speciale, obligatoriu cumpar bilet de bicicleta (desi s-au marit preturile de curand pt transportul bicicletelor in tren).
De ex, la CFR, in trenurile care au vagon special de biciclete, se pot cumpara maxim 8 bilete pt biciclete.
Eu de curand am fost pe ruta Bucuresti- Brasov inclusiv cu o bicicleta tandem, cu bilet cumparat pt biciclete. Nu a comentat deloc nasul, ba din contra, m-a vizitat ulterior ca sa se uite un pic la bicicleta, fiind si el oarecum pasionat. Biletul de bicicleta a costat 15 lei pe ruta Bucuresti- Brasov, un pret zic eu decent si corect.

RegioCalatori are un anunt cum ca nu mai accepta biciclete in trenurile lor. Desi tot la ei pe site este o alta informatie contradictorie, bicicleta fiind considerata bagaj voluminos (estimata la 10kg) si avand un tarif dublu fata de cel precizat in tabel pentru fiecare interval de distante. https://regiocalator...bagaje-2021.pdf

Tranferoviar, alt operator privat, accepta biciclete in trenurile lor, biletul la ei fiind cel mai ieftin in prezent, 7 lei per bicicleta.

Softrans am zis mai sus, din cate imi amintesc, accepta doar 2 bilete in tren.
AstraTransCarpatic nu accepta biciclete in trenurile lor.

Revenind la CFR si "nas", chiar si atunci cand am fost nevoit sa merg cu bicicleta intr-un tren care nu are locuri speciale, inca nu am intalnit un "nas" cu care sa nu ma pot intelege. De-acord, nu este o practica chiar morala (adica sa dai acel bacsis nasului), mult timp nici eu nu voiam sa fac asta din principiu...dar asa esti foarte limitat la turele pe care le poti face cu bicicleta in diverse alte locuri. Si avand in vedere ca CFR nu vrea ca banii astia de pe biletul de bicicleta sa ajunga in bugetul lor, mi-am dat seama ca oricum nu schimb eu absolut nimic daca tin la principiul asta si nu iau bicla in tren care nu are locuri specifice. Asa ca in ultimii ani am tot mers cu bicla in tren fara sa imi pese daca o sa aud vreun nas vociferand...in ultima instanta imi pot permite chiar sa platesc bicicleta ca supra-taxa (cred ca este ceva gen 30 lei...deci nu ar fi un capat de tara).

Attached Files


Edited by the_lion, 23 June 2021 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate