Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Izolare pentru probleme cu mucegaiul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021
Buna ziua, locuiesc intr-un apartament cu 3 camere la parter amplasat pe spate, 80-90% din timp este umbra plus ca vecinul de de la etajul 1 locuieste singur, n-are sotie sau copii, nu prea face caldura in casa iar pe langa asta mai lasa si geamurile pe oscilobatant cand este frig afara.
Am probleme mari cu igrasia si umiditatea care este una foarte mare in special in dormitorul mare si cel mijlociu. Am vorbit cu 2 meseriasi, primul mi-a recomandat pun expandant pe afara sa las liber in casa pentru a putea placa sa respire iar cel din urma sa pun pe interior vata atat pe tavan cat si pe peretii care sunt in exterior. Pana sa vorbesc cu meseriasii eu vroiam sa pun extrudat pe peretii de interior iar acum nu sunt convins care ar fi cea mai buna alegere. Pentru mine este cel mai important sa respir un aer curat, sa scap de igrasie, umiditate dupa care urmeaza si partea termica, sa se pastreze caldura cat mai mult, sa nu-i mai fac caldura vecinului de la etajul 1. Astept orice fel de sugestie, multumesc anticipat.

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008
nu ai igrasie si mucegai de la vecinul care lasa geamurile deschise in sus, doar frig ar fi din acea cauza.
Daca te-ar inunda s-ar face si celelalte.
De fapt poate fi de la infiltratii de pe acoperis/ de la vecinii de sus...

Aerisesti cum trebuie ? adica de minim 2x/ zi cate 10 minute cu geamul deschis la maxim ?
De mai multe ori daca esti acasa mereu sau sunteti multe persoane/.

Edited by sirgoofy, 18 June 2021 - 08:19.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 11.08.2003
La parter ai avantajul ca poti ajunge usor la podea s-o izolezi in subsol dar si la peretii exteriori. Incepi de aici si vezi ce iese.

#4
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021

 sirgoofy, on 18 iunie 2021 - 08:13, said:

nu ai igrasie si mucegai de la vecinul care lasa geamurile deschise in sus, doar frig ar fi din acea cauza.
Daca te-ar inunda s-ar face si celelalte.
De fapt poate fi de la infiltratii de pe acoperis/ de la vecinii de sus...

Aerisesti cum trebuie ? adica de minim 2x/ zi cate 10 minute cu geamul deschis la maxim ?
De mai multe ori daca esti acasa mereu sau sunteti multe persoane/.
Doar o singura data pe zi iarna, minim 10 minute cu geamurile deschise la maxim.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,193
  • Înscris: 15.05.2008
la tine este problema ca nu aerisesti,maii ales ca te-ai repezit sa arunci pisica la vecinu ca sta cu geamurile deschise mult timp,ala vrea aer curat,tu doar vrei sa-ti mirosi basinile
ce umiditate ai in casa? daca te pune naiba sa izolezi pe interior problema va fi si mai naspa,la tine este problema de aerisire(5-10 min pe zi aia nu se pune)

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 27.04.2010
Am avut aceeasi problema (parter, spate, umbra), inainte de a pune centrala de apartament.
Lipsa unei temperaturi constante si umezeala din interior sunt factorii favorizanti pentru mucegai.
In dormitor am pus initial rigips pe pereti, in sufragerie extrudat ... degeaba.
Aveam inclusiv peretele interior dintre mine si vecina de palier cu mucegai, cam 1m de la sol (sufragerie la mine, baie la ea).
Si era rece ca dracu ... cu extrudat pe el.
Pe ala si pe restul peretilor exteriori am pus expandat.
Pana la urma am izolat cu expandat (de 10) afara, si am pus centrala.
Chiar daca nu am scapat de umezeala in casa (lipsa balcon si uscarea rufelor la interior - am si 2 copii, 11 si 1.5 ani), probleme cu mucegaiul mai am doar in baie (lipsa aerisire si inundatii de cateva ori de la vecinul de deasupra). Acolo trebuie sa dau jos totul, ars bine si pus lambriu pvc.
O sa revin si la cumpararea de rezerve pentru un aparat d-ala de dezumidificare ... se strangea destul de multa apa, cand il foloseam.

Edited by shymano, 18 June 2021 - 08:55.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,193
  • Înscris: 15.05.2008
alea cu rezerve sunt prastie,trebuie ceva de bagat in priza,am trecut si eu prin asa ceva,ap la parter,umbra si toate cele
intr-o iarna am primit reclamatie la asociatie ca am bagat ipat cu caldura de la asociatie,la un vecin nu i-a convenit ca eu statea la un dormitor cu geamul deschis desi era iarna

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 10.10.2005
Impotriva mucegaiului si umiditatii cel mai bine se recomanda o ventilare riguroasa. Astfel, gandestete sa-ti instalezi niste ventilatoare cu recuperator de caldura. Eventul poti sa-ti cumperi un dezumidificator. Umiditatea nu vine de la cel de sus, mai degraba e generata in apartamentul tau, respiratie, gatit.
Daca plachezi peretii pe exterior, nu pe interior ca vei face mucegai intre perete si izolatie, vei scapa relativ de mucegai, nu si de umezeala.

Edited by trid_ovi, 18 June 2021 - 10:10.


#9
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021

 ceanu1980, on 18 iunie 2021 - 08:47, said:

la tine este problema ca nu aerisesti,maii ales ca te-ai repezit sa arunci pisica la vecinu ca sta cu geamurile deschise mult timp,ala vrea aer curat,tu doar vrei sa-ti mirosi basinile
ce umiditate ai in casa? daca te pune naiba sa izolezi pe interior problema va fi si mai naspa,la tine este problema de aerisire(5-10 min pe zi aia nu se pune)
Pentru 10 minute merge centrala 2 ore, este frigider in camera, nu poti sta in ea. Nu stiu ce inseamna pentru tine 10 minute dar stiu ce inseamna pentru mine, dispare toata umezeala complet. Daca ar fi sa tin 30 de minute pai ar merge centrala non-stop. Din moment ce caldura urca (spre tavan) iar vecinu tine deschis (frigul sta jos) atunci normal ca apare condensul... m-ai facut curios, cat timp aerisesti tu? Doar asa de dragul discutiei...

#10
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021

 trid_ovi, on 18 iunie 2021 - 10:01, said:

Impotriva mucegaiului si umiditatii cel mai bine se recomanda o ventilare riguroasa. Astfel, gandestete sa-ti instalezi niste ventilatoare cu recuperator de caldura. Eventul poti sa-ti cumperi un dezumidificator. Umiditatea nu vine de la cel de sus, mai degraba e generata in apartamentul tau, respiratie, gatit.
Daca plachezi peretii pe exterior, nu pe interior ca vei face mucegai intre perete si izolatie, vei scapa relativ de mucegai, nu si de umezeala.
Am cumparat dezumidificator, se umple la 2 zile ceva de genu, iarna nu acum. Mentionez ca nu am probleme in bucatarie, pe hol sau baie, doar in dormitoare. Sa inteleg ca vata minerala sau bazaltica nu este buna pentru interior, singura varianta din ce vad din toate raspunsurile este placarea pe exterior cu expandant. Eu nu am problema cu asta numai ca nu vreau sa fac asta dupa care sa stau cu igrasia in casa. Nu vreau sa fac experimente, vreau o singura solutie, una buna.

#11
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Trotuarul de garda are panta inversa.

Si iti aduce apa langa bloc, jn loc sa o indeparteze.

De asemenea verifica rosturile de pe exterior, si ele sunt o posibila sursa de apa.


Solutia este placarea pe EXTERIOR. Interior doar daca nu poti din cauza asociatiei.



#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,846
  • Înscris: 01.09.2006

 ShevAMP, on 18 iunie 2021 - 10:34, said:

Pentru 10 minute merge centrala 2 ore, este frigider in camera, nu poti sta in ea. Nu stiu ce inseamna pentru tine 10 minute dar stiu ce inseamna pentru mine, dispare toata umezeala complet. Daca ar fi sa tin 30 de minute pai ar merge centrala non-stop. Din moment ce caldura urca (spre tavan) iar vecinu tine deschis (frigul sta jos) atunci normal ca apare condensul... m-ai facut curios, cat timp aerisesti tu? Doar asa de dragul discutiei...
Calculul necesarului de incalzire la o locuinta se face in ipoteza ca aerul din locuinta este schimbat complet la fiecare 2 ore MINIM!!!
Asta ca sa intelegi si tu ce inseamna aerisire.
Totodata, temperatura normata intr-un dormitor, este de 20 grade, nu de 30 cat probabil ai tu, de ai nevoie de 2 ore ca sa incalzesti camera dupa aerisire.
Ferestrele ar trebui sa aiba grile de aerisire autoreglabile, in functie de umiditatea din camera.
Aerul are capacitate termica mica, dupa aerisire ar trebui sa ajunga in cateva minute inapoi la temperatura camerei, daca e o temperatura rezonabila.
Dar asa e obisnuit romanul, adora sa se coaca in zapuseala umeda, cu geamurile inchise, ca sa nu-l traga corentul, dupa care se vaita ca i-au facut unii casa prost si mucegaieste ...

#13
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021

 ech, on 18 iunie 2021 - 12:36, said:

Calculul necesarului de incalzire la o locuinta se face in ipoteza ca aerul din locuinta este schimbat complet la fiecare 2 ore MINIM!!!
Asta ca sa intelegi si tu ce inseamna aerisire.
Totodata, temperatura normata intr-un dormitor, este de 20 grade, nu de 30 cat probabil ai tu, de ai nevoie de 2 ore ca sa incalzesti camera dupa aerisire.
Ferestrele ar trebui sa aiba grile de aerisire autoreglabile, in functie de umiditatea din camera.
Aerul are capacitate termica mica, dupa aerisire ar trebui sa ajunga in cateva minute inapoi la temperatura camerei, daca e o temperatura rezonabila.
Dar asa e obisnuit romanul, adora sa se coaca in zapuseala umeda, cu geamurile inchise, ca sa nu-l traga corentul, dupa care se vaita ca i-au facut unii casa prost si mucegaieste ...

Nu cred ca aeriseste nimeni la fiecare 2 ore. Temperatura a fost multi ani pe 21 dar de cativa ani am dat-o pe 22 deoarece pe 21 era umiditatea uriasa. Ce am citi aici sunt mai mult teorii, trebuie sa faci aia,x,y,z, numai ca altfel sta situatia, oricum apreciez toate comentariile indiferent ca sunt bune sau rele, va multumesc si sper sa iau o decizie cat mai mai buna pentru situatia mea.

#14
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Inlatura sursele care genereaza umezeala(multe plante, haine la uscat, calcare rufe umede, dusuri m7lte,) , si mentine un 22...23gr temperatura , 1 aerisire de 10min si dispar problemele.
Trebuie analizat stilul de viata, altfel, poti sa izolezi si cu mama extrudat/expandat ca umezeala tot o sa ai.Si unde este u.ezeala, hop, apare mucegaiul .

#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,846
  • Înscris: 01.09.2006

 ShevAMP, on 19 iunie 2021 - 07:12, said:

Nu cred ca aeriseste nimeni la fiecare 2 ore. Temperatura a fost multi ani pe 21 dar de cativa ani am dat-o pe 22 deoarece pe 21 era umiditatea uriasa. Ce am citi aici sunt mai mult teorii, trebuie sa faci aia,x,y,z, numai ca altfel sta situatia, oricum apreciez toate comentariile indiferent ca sunt bune sau rele, va multumesc si sper sa iau o decizie cat mai mai buna pentru situatia mea.
Nu, aerisirea se face continuu.
Oricum, termoizolatia se pune pe exterior (cand este posibil), altfel creste riscul de mucegaire.

#16
ShevAMP

ShevAMP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.06.2021
Dupa cum am spus si mai sus sper sa iau decizia cea mai buna pentru situatia mea, puteti da TC,va multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate