Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Produse pentru dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nicolefta

Nicolefta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2014
Buna

Ati avut de a face cu dermatita seboreica (scalp / par) ? Daca da, ce produse ati folosit ? Mie mi-a recomandat dermatologul "Dercos" de la Vichy dar nu prea a ajutat.

Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
BLUE CAP
E o gama intreaga - sampon, crema, spray - si se gaseste mai ieftin la Farmacia Tei

Edited by Naijax, 16 June 2021 - 12:23.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ti-a facut niste analize?
Eu sunt tot felul de dermatocosmetice. Pentru par poti incerca sampon Selsun dar totusi as merge inapoi la medic inainte de a schimba tratamentul.

#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Antibioticul crema Triderm este foarte eficient.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Nicolefta, on 16 iunie 2021 - 12:13, said:



Iti recomand "Șampon intensiv anti-matreață Ivadermaseb, 200 ml, Ivatherm". O sa vezi imbunatatiri semnificative de la prima spalare. Primele doua saptamani spala-te cu samponul de 3x pe saptamana, apoi de 2x parca, este in prospect.

Oricum, ce trebuie sa retii este ca samponul asta chiar functioneaza. Costa 42lei. Il poti incerca, nu ai nimic de pierdut.

https://comenzi.farm...vatherm-p342985

Edited by MembruAnonim, 16 June 2021 - 12:29.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Incearca si cu sampon Nizoral. E mult mai scump dar mai eficient.
Substanta activa Climbazol din produsul Ivatherm il gasesti si la sampoane antimatreata de 8 lei.
https://comenzi.farm...aceutic-p348154

Edited by Leo2006, 16 June 2021 - 12:41.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am sa vorbesc din experienta , nu din auzite . Dermatita seboreica lucreaza in stransa legatura cu stresul si alimentatia . Din acest motiv in general sampoanele doar ''spala secretia'' si nu prea rezolva cauza .
Un surplus de zinc nu ar strica si o alimentatie corecta , sunt informatii pe net .
Vichy Dercos e bun dar cam soft daca glandele sebacee sunt foarte active .
Exista 2 tratamente naturale cu rezultate bune , otetul de mere si bicarbonatul de sodiu prin folosire alternativa .
Ca sampon eu recomand Kerastase Anti-Pelliculaire , e mai puternic ! Succes !

Edited by Alltrack, 16 June 2021 - 12:43.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Leo2006, on 16 iunie 2021 - 12:34, said:


Contine mai multe substante. Oricum, daca un produs nu merge pentru el, pasul imediat urmator este sa incerce alt produs. Deci nu are nimic de pierdut daca incearca Ivadermaseb.

Ingrediente active:
Crinipan AD (climbazol) - antifungic cu acțiune eficientă și selectivă împotriva Malassezia furfur.
Octopirox (Piroctone olamine) are acțiune antibacteriană, dar și antifungică, împotriva M. Furfur, P.acnes, S.epidermidis.
Alfabisabolol, extras din Vanillomopsis Erythropapa (arbore al pădurii amazoniene), are o puternică acțiune antiinflamatoare. Fiind un extract natural, nu are efecte alergizante.
PCA Ethyl Cocoyl Arginate este un puternic antiseptic, bactericid, derivat din acid pirolidon carboxilic, constituent al NMF (Factor Natural de Hidratare). Hidratează intens.
Apa Termală Herculane are proprietăți antiinflamatorii dovedite, fiind indicată pentru piele sensibilă și reactivă. Calmează pielea și are efect antiiritant.



 Leo2006, on 16 iunie 2021 - 12:34, said:

Incearca si cu sampon Nizoral. E mult mai scump dar mai eficient.
Substanta activa Climbazol din produsul Ivatherm il gasesti si la sampoane antimatreata de 8 lei.
https://comenzi.farm...aceutic-p348154

Samponul Nizoral care costa 90 lei contine substanta activa ketoconazol ce il gasesti si la sampoane de 25 lei "Sampon cu ketoconazol 2% Seboderm, 125 ml, Slavia Pharm"
https://comenzi.farm...a-pharm-p317517

Deci de ce sa dai 90 de lei cand poti da 25 lei si ai aceeasi substanta activa.

Edited by MembruAnonim, 16 June 2021 - 13:00.


#9
Nicolefta

Nicolefta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.07.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri :) . O sa revin cu noutati dupa ce voi incerca anumite produse

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Nicolefta, on 16 iunie 2021 - 12:13, said:

Buna

Ati avut de a face cu dermatita seboreica (scalp / par) ? Daca da, ce produse ati folosit ? Mie mi-a recomandat dermatologul "Dercos" de la Vichy dar nu prea a ajutat.

Multumesc

La mine Vichy Dercos da rezultate destul de bune. Mai e si Alpecin.

Problema e ca trebuie sa ma spal doar cu astfel de sampoane, care sunt mai scumpe.

Am dermatita seboreica inca din liceu. Din cauza ei am inceput sa ma tund foarte scurt la 18 ani si tata nu era de acord. Asa o sa ma tund toata viata.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Diprosalic solutie, 12 lei la farmacie ..daca mai exista. Cateva picaturi cu care se maseaza scalpul dupa baie, pe parul ud
Merge si Nivea gel de dus si sampon, eticheta portocalie, dar spalat parul aproape zilnic

Edited by aeon, 16 June 2021 - 15:49.


#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Vichy Dercos folosesc si eu. Pana acum e bine

#13
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 27.02.2018
Asorian de la Biofarm (11 lei pentru sticluța de 100 ml) a fost cam singurul meciament care a dat rezultate la mine ca sa țin boala sub control.

#14
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005

 Alltrack, on 16 iunie 2021 - 12:42, said:

Ca sampon eu recomand Kerastase Anti-Pelliculaire , e mai puternic ! Succes !
Dar de DUCRAY SQUANORM cu zinc piritone ce observ ca are si acest Kerastase merge? Am folosit de la Ducray Argeal (dar tot nu prea a ajutat).Oricum de spalat ma cam spal zilnic.De cand eram adolescent aveam o zona cu par mai gras ,iar de atunci stiu ca mi-am schimbat cam multe din obiceiurile alimentare.

#15
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
SeboDerm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate