Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Problema semnal 4G ciudata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Alecsandru87

Alecsandru87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2017
De vreo luna am probleme de semnal 4G la toate abonamentele atat pe dispozitive iOS cat si pe Android in zona Giulesti sector 6 Bucuresti. Nu am vrut sa deschid acest topic dar dupa cateva reclamatii de natura tehnica catre cei de la Digi problema nu a fost rezolvata. Am incercat sa rezolv problema de unul singur(restartand telefoane, resoftare, chiar am inchis curentul in casa ca sa vad daca interfereaza semnalul cu un alt echipament) dar problema persista. Mai exact pierd semnal in convorbiri si la semnalul de internet observ cum sare de pe 2G, apoi pe 3G si ulterior pe 4G(LTE). Am uploadat si un video pe youtube cu filmarea cum sare" intre retele:
https://youtube.com/...4?feature=share


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Digi.

Am testat si eu acum cativa ani. In centrul Bucurestiului, langa sediul lor nu aveam semnal.
In afara Bucurestiului iar e dezastru.

Sunt ieftini, dar cam atat.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Vor 7 G in viitor, dar ei se chinuie cu 4G.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Este fix treaba lor ce doresc,atata timp cat exista doritori pentru abonamentele lor.
Interesant este faptul ca asa cum DIGI are zone fara semnal sau cu semnal slab,identic si la fel au si ceilalti operatori care doresc la randul lor 7G.
Operatorul trebuie ales in functie de calitatea semnalului in zona unde-si duce traiul clientul,nu neaparat dupa pret.
Ca sa impaci si capra si varza,faci abonament la doi operatori,DIGI si inca unul,cu abonamente ieftine si te transformi in imparatul semnalului.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Variantele (problemele) ar putea fi multiple:
  • esti intre antene. Mi s-a intamplat sa vad ceva similar pe Cosmote si Vodafone cand stateam la parinti (aproape de Piata Amzei): erau mai multe antene si nu o data mi s-a intamplat sa vin dintr-o parte si sa raman agatat de o antena, iar cand aveam un apel (nu conta ca apelam eu sau eram sunat) ma muta pe alta antena (eram in 3G si treceam in 2G (nu stiu cum prindeam doar antenele astea) si in functie de camera in care eram, baleia intre ele)
  • antena la care te conectezi are probleme (soft sau hard)
  • prea mutli utilizatori pe pilon
Am mai zis si pe alte topice, as trece la Digi cu mobilul, dar, problemele de semnal (sau calitatea pe unde merg) si "incompatibilitatea" oficiala cu IPhone (VoLTE si VoWiFi) ma fac sa nu trec inca la ei.

Varianta ar fi sa treci la altii cu numarul.

@adisz: economic, nu stiu daca e o solutie sa ai doua cartele active in doua retele diferite. Mai bine una care acopere nevoile.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Poate un wi-fi calling te-ar scapa temporar (cand esti indoor) de acea problema... La mine asa "s-a rezolvat" situatia si cu digi si cu un alt operator (in alta parte).

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu merge apel WiFi pe IPhone (la Digi). Merge (neoficial) doar VoLTE. Sunt in aceeasi situatie cu el: semnal foarte slab la interior si folosesc Apel WiFi pentru telefonie.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Pololica, on 08 iunie 2021 - 10:19, said:

@adisz: economic, nu stiu daca e o solutie sa ai doua cartele active in doua retele diferite. Mai bine una care acopere nevoile.

Cum am scris mai sus,sunt zone cu semnal DIGI deficitar,zone cu semnal ORANGE,VODAFONE SAU TELEKOM deficitar.
Fiind pe aria DIGI l-am pastrat ca furnizor principal.Abonamentul de 2 euro de la ei si oricare abonament ieftin de la oricare dintre ceilalti.Am pus ieftin,dar fiecare isi coreleaza bugetul in functie de pretentii.

Edited by adisz, 08 June 2021 - 12:25.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Toti au zone cu semnal deficitar (fara exceptii). Nu cred ca are sens sa "luptam" in argumente.

2E+ optiunea de cartela (presupun ca se merge pe backup) ajungi la ... (nu stiu care e cea mai ieftina optiune, am vazut ca difera: Voda parca are 6E la doua luni, Orange are Yoxo (cat il mai tin tarifele promotionale) la 4E fara consum de net, etc). Poate suma celor doua tarife (digi+alt operator) o obtine de la alt operator in combinatia SIM+servicii fixe. Daca as merge pe Digi + Voda (la 2 luni), cifra ar fi de 5.95E pe luna cu TVA, deci mare afacere nu stiu daca ar fi daca ar ramane doar pe Voda sau Orange (parca astea sunt cele mai mici optiuni standard).

Recomandarea ramane: sa verifice ce operator are semnal pe unde merge si sa mearga la ala. Pretul nu e intotdeauna referinta. Poate platesti 2E pe luna si sa nu ai semnal, dar sa platesti 8E si sa ai semnal in 95-99% din zonele frecventate, plus reduceri de pachete fixe (daca tot suntem pe aria Digi, cred ca le stii reducerile de pachet pe partea de TV). E doar un exemplu.

#10
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014

 Alecsandru87, on 08 iunie 2021 - 09:32, said:

De vreo luna am probleme de semnal 4G la toate abonamentele atat pe dispozitive iOS cat si pe Android in zona Giulesti sector 6 Bucuresti. Nu am vrut sa deschid acest topic dar dupa cateva reclamatii de natura tehnica catre cei de la Digi problema nu a fost rezolvata. Am incercat sa rezolv problema de unul singur(restartand telefoane, resoftare, chiar am inchis curentul in casa ca sa vad daca interfereaza semnalul cu un alt echipament) dar problema persista. Mai exact pierd semnal in convorbiri si la semnalul de internet observ cum sare de pe 2G, apoi pe 3G si ulterior pe 4G(LTE). Am uploadat si un video pe youtube cu filmarea cum sare" intre retele:
https://youtube.com/...4?feature=share

Salut, Alecsandru87,
Te rog sa imi trimiti mai multe informatii intr-un PM pentru a verifica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate